-

27 Ağustos 2014 Çarşamba

-
-
27.08.2014
Alış Satış
Dolar 2.1581 2.162
Euro 2.8448 2.8499
Sterlin 3.5716 3.5902
Kanada Doları 1.9774 1.9863
Avusturalya Doları 2.0106 2.0237
İsviçre Frankı 2.3506 2.3657
Kur Hesapla
-
-
-
-
-
-

YENİ ZELANDA'DA LİSE OKUMA FIRSATI!

İngiliz eğitim sisteminin uygulandığı Yeni Zelanda'da devlet ve özel olmak üzere iki çeşit lise mevcuttur. Ayrıca liselerde, akademik ve mesleğe yönelik kurslarla dil kursları da verilmektedir. Devlet tarafından desteklenen okulların çoğu karma eğitim vermektedir. Kız ya da erkeklere yönelik eğitim veren okullar çoğunlukla yatılı okullardır ve genelin %10'unu oluşturmaktadırlar. Yeni Zelanda'da devlet ve özel okulları arasında çok az bir eğitim ve ücret farkı vardır. Özel okulların çoğu devlet müfredatını takip ederler ancak bir yandan da bazı kuruluşlara bağlıdırlar. Devlet ya da özel olsun tüm okullara giriş şartları, dersler ve eğitim standartları, kalitesi aynıdır.

Okullar, öğrenci için aile yanı ya da hostellerde konaklama olanağı sunmaktadır. Yeni Zelandalı bir ailenin yanında konaklayan öğrenciler, sabah ve akşam yemeklerini ailenin yanında yerler. Hafta sonları öğlen yemekleri de verilmektedir. Öğrenci hostelleri, okulların bünyesinde olan yapılardır. Günde üç öğün yemek kafeteryalarından temin edilebilmektedir. Ancak bu misafirhaneler belirli dönemlerde açık olduklarından bu dönemler dışında öğrenciler, bir ailenin yanına yerleştirilmektedir.YENİ ZELANDA'DA LİSE EĞİTİM REHBERİ

Yeni Zelanda Liselerine Giriş Şartları

- 13–19 yaş arasında olmak
- Not ortalaması yüksek olmak(notları arasında zayıf olmaması)
- Tavsiye mektubu
- TOEFL sınav sonucu

Özel Liseler

Az sayıda, devlet sistemi dışında özel (bağımsız) orta öğrenim okulu da vardır. Bu okullar genellikle dini organizasyonlara bağlıdır. Bağımsız okullarda öğrenciler devlet sınavları için resmi müfredatı takip eder.

Hem Devlet Hem de Özel Liseler (State Integrated)

Bu özel okulların bir kısmı devlet sistemiyle birleşmiş ve 'state integrated' okullar olarak adlandırılmıştır. Bu okullar hükümetten mali destek alır ancak kendi felsefeleri ve dini özelliklerini muhafaza eder (mesela Katolik okulları Katolik öğretiyi işler). Bağımsız ve yarı bağımsız okulların çoğunda eğitim karma değildir. Özellikle kırsal bölgelerde hem ilk hem de orta öğrenim seviyelerinde eğitim veren birleşik (composite) okullar da vardır.

Devlet Liseleri

Devlet okulları, bağımsız ve yarı bağımsız okulların takip ettiği müfredat aşağı yukarı aynıdır ve bu okulların tümü öğrencileri aynı ulusal yeterlik ve sertifikalar için hazırlar.

Tertiary (Lise Sonrası - Üçüncü Seviye) Öğrenim

Lise eğitimi sonrası alınan bir eğitimdir. Bunlar yüksek öğrenim kurumlarından daha kapsamlı olmakla beraber üniversitelerle birliktedirler. Dört çeşit devlet destekli tertiary kurumu vardır:

- Üniversiteler,
- Politeknikler,
- Kolejler,
- Wananga.

Tertiary Enstitülerinin kuruluşu, yönetimi ve bütçeleri yasalar çerçevesinde belirlenir ve bu sistem tüm çeşitlerinde aynı şekilde uygulanır. Yasalar çerçevesinde kurulan tertiary eğitim kurumları kendi bünyesindeki bir konsey tarafından kontrol edilir. Fakat bunun yanında özerk yapısını maksimum düzeyde korumaya çalışır. Her tertiary kurum kendi programlarını kendisi belirler. Yönetim ve kontrolle ilgili her konu konseyin sorumluluğundadır ve bu konsey personelin, öğrencilerin ve daha geniş bir topluluğun ilgi ve ihtiyaçlarını temsil etmektedir.

IB (International Baccalaureate) Diploma Programı

2 yıllık IB Diploma programlarından başarılı sonuçlar alan öğrenciler dünyanın bir çok ülkesindeki en kaliteli üniversitelere kabul şansı elde edebilmektedirler. Şematik olarak altıgen bir şekilde gösterebileceğimiz Sadece kolej ve lise programlarının sunulduğu okullarda gerçekleştirilen IB Diploma Programlarında her biri farklı alt alanları kapsayan altı ders grubu vardır.

 
 
Şifremi
unuttum!
ingiltere dil okulları
    1. Hangi ülkede dil eğitimi almak istersiniz?  1. Anket Sonuçları
  1. E-mail:
  2. Güvenlik Kod:
  3. (Aşağıdaki kodu yukarıdaki alana giriniz):
|