ABD Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Cihan Sağlam

  ABD’de ilk olarak markette çalıştım ikinci iş olarak eğlence parkında çalıştım..

 2. ABD’de ilk olarak markette çalıştım ikinci iş olarak eğlence parkında çalıştım...

  Merhaba,

   

  Ben bu yazı İdealsas aracılığı ile Work&Travel programına katıldım. Orlando, Florida'ya gittim. Universal Stüdyoları eğlence parkında çalıştım. Gayet keyifli bir iş ve işyeriydi. Benim work&travel'a katılma kararım çok ani oldu. Bu yüzden hiçbir şekilde araştırma yapmadım. Şanslıyım çünkü karşıma çıkan ilk firma İdealsas oldu. Gerçekten gerek evraklar konusunda gerekse vize konusunda her şekilde yardımcı oldular.

   

   

  Amerika'ya gelince; muhteşem.....

   

   

  Mutlaka gezilmesi, görülmesi hatta yaşanması gereken bir yer. Zaten benim W&T’a katılma amacım ne para kazanmak ne de İngilizcemi geliştirmekti... Tek amacım eğlenmekti. Bu durumda da gerçekten Amerika biçilmiş kaftan.  

   

   

  Gitmeden önce hiçbir korku ya da çekincem yoktu ve oraya gidince de anladım ki bundan korkmak gerçekten saçmalık. Bence bir insanın hayatında yaşayabileceği belki en ilginç, belki en zor fakat kesinlikle en güzel deneyimlerden birisi. Türkiye'de belki bir ömür boyu göremeyeceğiniz, yapamayacağınız  şeyleri yapıyorsunuz. Birçok ülkeden arkadaş ediniyorsunuz, kazandığınız paranın çok az bir kısmıyla bile deliler gibi alışveriş yapabiliyorsunuz (özellikle giyim ve elektronik).

   

   

  Fakat bu kadar iyi yönüne rağmen bu programın çok kötü bir yanı var... O da çok kısa sürmesi. Göz açıp kapayıncaya kadar bitmesi. Son olarak gitmek isteyen arkadaşlara muhteşem bir yaz geçirmelerini diler, İdealsas'a bana böyle bir fırsat sağladığı için tekrar teşekkür ederim....  

   

   

   

  Cihan SAĞLAM

  Sakarya Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Müh. öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti,Universal Stüdyoları’nda çalıştı

   

   

   

 3. İdealsas
  Çağrı Çığ  Sığırcı

  WATçı olmak ya da WATçı olmamak...

 4. WATçı olmak ya da WATçı olmamak...

  Amerikan konsolosluğunun 2006 yazı Work and Travel katılımcıları arasında yapmış olduğu kompozisyon yarışma sonuçları açıklanmıştır. İdealsas öğrencilerinden Çağrı Çığ Sığırcı’nın ‘’To Wat Or Not To Wat‘’ başlıklı kompozisyonu ödüle layık görülmüştür.

   

   

  WAT’lı olmak ya da WAT’lı olmamak

   

  Amerika yeni bir dünya...

  Atlantik Okyanusu’nun öteki tarafında yaşayan insanlar için Amerika tarihi boyunca umutlar, fırsatlar ve özgürlükler ülkesi olmuştur.

   

  İlk koloniler dini sorunlar nedeniyle Britanya’dan Amerika’ya göç ettiler. Sonrasında yeni koloniler onları izledi ve değişik ülkelerden pek çok insan farklı nedenlerle bir araya geldiler.

   

   

  Takip eden yıllarda Amerika yeni bir yapılanmaya giderek “türünün tek örneği” olarak ”e pluribus unum” haline geldi. (yani pek çok medeniyetten tek bir medeniyet elde edildi)

   

  Amerika, benim gibi pek çok insanın da gidip görmek istediği bir yer. Çünkü teknolojinin ve globalizmin çocukları olan biz, Amerika sinemalarında, dizilerinde, reklamlarında, yemek sektöründe ve politik alanda pek çok farklı bakış açısıyla karşılaşıyoruz. Sürekli yeni bilgilerle ilişki içindeyiz.

   

  Amerika hakkındaki umutlarımı bir sıraya koyarsam, Amerika’ya WAT programı çerçevesinde gittim. Maceram, Orlando’nun “güneş ışığı eyaleti” olarak adlandırılan Florida eyaletinde başladı.

   

  Orada çok çeşitli işler yaptım. Mc Donalds’da amigolarla çalıştım, daha çok akşamları Brezilya Restoran’ında çalıştım ve bir keresinde dünyanın en eğlenceli insanlarının Brezilyalılar olduğunu anladım. Umuyorum ki herkes dünyaya onların gözlerinden bakmayı başarabilir.

   

   

  Bundan başka haftanın bazı günleri, Orlando caddelerinde kiralık araba şoförlüğü yaptım. Bu benim için yorucu ama bir o kadar da heyecan verici bir deneyimdi. Çünkü farklı kültürlerden insanları taşıdım; Arap, PortoRicolu, Amerikalı, İspanyol ve tabii Türkler (Türkler her yerdeler). Hepsiyle iletişim kurup bana ve ülkeme karşı sempatiyle yaklaştıklarını görmek beni oldukça mutlu etti.

   

  Amerika’da beni başka ne şaşırttı? Hayatın her aşamasında her alanında belli bir sisteme uyuluyor. Her şey belli bir düzen içerisinde yürütülüyor.

   

  Kurallar var ve insanlar onlara uyuyorlar. Aksi takdirde yaptırımların ağır olacağını biliyorlar. En çok da trafik kurallarına uyuyorlar. (Beni en çok şaşırtansa sürücülerin yayaları gördüklerinde durup onlara yol vermeleri olmuştu)

   

   

  Ayrıca küçük yaşta alkol kullanımıyla ilgili kısıtlamalar getirilmiş durumda ki insanlar bunu çok yapıyorlar. Diğer bir izlenimim ise, Amerika’da İspanyolca konuşan pek çok insanın bulunduğu... Ve pek çok insana göre, bundan 50 yıl sonra İspanyolca konuşan insanların sayısı İngilizce konuşan insan sayısını geçecek. Çalışırken anladığım bir diğer şey, çalışanlara bahşiş verilmesine önem verildiği. Ülkeme döndüğümde de bu nedenle çalışanlara az ya da çok bahşiş vermeye dikkat ettim. Çünkü artık bahşiş almanın onları mutlu ettiğini biliyorum. Diğer ilgimi çeken şey, düşünce özgürlüğüne önem verilmesi oldu. New York’un merkezinde insanların George Bush ve babası Washington Bush’a hakaret içeren tişörtleri giydiklerini ve sattıklarını gördüm.

   

  Bunun aracılığıyla, benim yolculuk hikâyemin ünlü Amerikan Rüyası’ndan bir bölüm olduğunu fark ettim. Aynı zamanda, tamı tamına Davit Lynch filminin benim filmim olmasını umdum. Yönetmen bendim, baş aktör bendim, film müziğini ben bestelemiştim. Filmin geçtiği yer Amerika, aktör ve aktrisler,  Orlando’dan Miami’ye, Fort Myers’dan Tapma’ya Amerika yolculuğumda karşılaştığım insanlardı. Pek çok arkadaş canlısı insanla, güzel bayanlarla tanıştım ve ağacından taze hindistan cevizi yedim. Başarılı sokak müzisyenleri gördüm. Hatta saksafon çalan bir adama, Türk şarkısının notalarını verdiğimde onu çaldı.

   

  Otobüs şoförlüğü yaptığı yerde restoran sahibi olan insanlarla tanıştım. Amerika’ya gemi yolculuğu yaparak zorluklarla gelen aşçılar tanıdım. İnanılmaz lüks yatlara, villalara ve gece hayatına karşın Amerika’nın zengin ve fakir olan taraflarını gördüm. Sokakta yaşayan hiç de azımsanmayacak derecede olan insanları da gördüm. Miami’yi gördüm, karanlık Miami sokaklarında Al Pacino olduğunu varsaydım: Çizikyüz’deki Tony Montana gibi ağzında sigara ve elinde büyük bir silahla “arkadaşıma merhaba de” Eğlence parkları gördüm. Büyük palmiye ağaçları gördüm. Tropikal yağmurlarda ıslandım. Çok güzel sahiller gördüm; cennetin bir parçası olduğunu düşündüğüm, Fort Myers’ın sessizliğinin ve renklerinin hâkim olduğu.

   

   

  WAT maceram bana hayatımın geri kalanında kullanabileceğim pek çok deneyim kazandırdı. Hayallerini gerçekleştiren ya da korkularını yenen pek çok insanla tanışma fırsatı buldum. Yeni yerler gördüm, değişik kültürleri tanıdım, farklı bir ülkede çalışmak bakış açımı oldukça genişletti. Bundan dolayı diyorum ki WAT’lı olmak ya da WAT’lı olmamak işte bütün mesele bu.

   

   

   

  Çağrı Çığ SIĞIRCI

  Bahçeşehir Üniversitesi, AB İlişkileri öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti, Falls Eğlence Merkezi’nde çalıştı

   

 5. İdealsas
  Eda Çağlar

  İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü...

 6. İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü...

  Work and Travel Programını seçmenizdeki temel sebep neydi?

   

  Öğrenci iken yapılabilecek en etkili program bence. Programı tercih sebebim; farklı bir kültürü tanıma isteği ve lisanımı geliştirebilme fırsatını bana sunması oldu. Ayrıca daha da önemlisi hayatıma  yeni bir bakış farklı bir soluk getireceğini düşündüm. 

   

   

  Work and Travel Programına katılmadan önce çekinceleriniz varmıydı? Varsa bunlar nelerdi?

   

  Katılımcılardan edindiğim bilgiler ve onların tecrübeleri bu süreçte yararlandığım kaynaklardı çünkü çevremde bu konuda rehberlik edebilecek bizzat tanıdığım kişi yoktu, ve hal böyle iken şüphelerim oldukça fazlaydı: Hangi koşullarda çalışacak? Nerede kalacak? Olası sağlık sorunlarımı nasıl giderebilecektim ve tüm bunları lisanım bozukken nasıl başarabilecektim?

   

   

  Programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından soruyorum; başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz  tavsiyeler var mı?

   

   

  Vizeyi alabilecek miyim kaygısını yoğun yaşadım. Fakat gerekli koşulları sağladığınız taktirde; özellikle vize görüşmesinde kendinizden eminseniz gerisi avucunuzun içinde… Karamsar olmamakta yarar var, sizden istenilenlere iyi hazırlanırsanız kazanan çoğunlukla  siz olursunuz.

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas’ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? “W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli” ?

   

  Firma seçiminde isabetli olmak çok önemli. Programı tanıma surecinde edindiğim bilgi ve dokümanlar adım adım yapmam gerekenlerde yol gösterici oldu. Programımı sorunsuz tamamlamamda İdealsas’ın etkisi büyüktü. Farklı firmalardan bazı arkadaşlara havaalanında karşılama, ev tutma yada kiralama gibi sözler verilmiş ve mağdur olmuşlardı. İdealsas bize sadece gerçekleri anlattı. Yapmayacağı vaatlerde bulunmadı. Havaalanı demişken; yolculuğa çıkmadan önce ineceğiniz havaalanından  gideceğiniz yere taksiden daha ucuza götüren shuttle’lar için internetten bilet  alabilirsiniz. dolarlar cebinizde kalsınJ

   

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip geldikten sonra ne seviyede döndünüz? Bu programın  dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

   

  6 yıl önce aldığım hazırlık sınıfımı baz alırsam dil seviyem upper’a yakın yükseldi. 4 aylık sure de kazandığım pratik, eğitimimi 2 yıl öne attı diyebilirim. Kendinizi iletişim kurmada zorlar ve çaba sarf ederseniz  dil problemini kısa sürede aşabilirsiniz, Türk çevrelerinden dozajında uzak durmakta yarar var. Amaç öncelikle ciddi bir dil eğitimi ise  program seçiminde  bir kez daha düşünmelisiniz.

   

   

  Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? Ne tür işler yapılabilir?

   

  İşimi kendim seçtim, bu İdealsas’ın bize sunduğu güzel bir lükstü. Universal Studios’un eğlence parklarından birinde cafede servis yaptım. Wat’a ilk katılacak adaylara Firma seçiminde çok dikkatli olmalarını öneririm. Güvenilir kurumla gittiğinizde sizi bekleyen kötü sürprizlerle karşılaşma durumunuz olmaz.  Örneğin  bir Watzede arkadaş gittiği cafe sahibi tarafından ‘’biz bayan bekliyorduk bay için yerimiz yok’’ denilerek kaderine terk edildi. Sponsor firması yapması gereken desteği vermeyince  o arkadaşın parası bitip Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

   

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı? Gitmeden önce ne kadar bir bütçeniz vardı? Gitmek için harcadığınız parayı kazanabilmek mümkün mü?

   

  Ortalama 6-8 saati geçmiyordu. Overtime ile bu sure 12 ye çıkabilmekteydi. Sosyal güvenlik numaranız elinizde ise ek is bulmada pek sorununuz olmaz. Cep harçlığı 1000$ almıştım, gitmek için harcadığınız miktarları kazanmanız mümkün… 2.bir isim vardı (MC donalds) 3.ye de ok verseydim tip pozisyonlu bir işte yakalamıştım ama seçimimi yaşamımı sürdürebilecek bir bütçe ve tatilden yana kullandım. Evet verdiğiniz miktarları katlayarak kazanabilirsiniz ama yine de bu hırsın eğlencenizin hızını kesmesine izin vermeyin derim.

   

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

   

  Orlando Latin Amerika ve Hispanik’lerin  yoğunlukta olduğu bir yerdi. İyi seviyede İngilizcisi olan arkadaşlar dahil alışma döneminde iletişimde sorun yaşadık. Bu durumu olağan karşılarsanız eğer kendinize de eziyet etmemiş olursunuz. Benim ne işim var burada? Kaygısını ilk zamanlar yaşıyorsunuz. Sizi nelerin beklediğini bilerek gitmek ve kendinizi yaşayacağınızı düşündüğünüz psikolojiye hazırlamak alışma döneminizi hızlandırıyor. Stres ve üzerine eklenen kültür şoku bazen hoş olmayan tavırları da beraberinde getirebiliyor. Anlayış ve sabırla  sorunlarınıza  çözüm bulabilirsiniz…

   

  Danışman firmamdan edindiğim Oryantasyon CD’lerinin oldukça yararını gördüm. Sponsor firmalarınız olası sorunlarınızla ilgilenmekle yükümlü, haklarınızı ve sorumluluklarınızı bilerek hareket edin. Sorunlarınızla tek başınıza mücadele etmeniz söz konusu değil…

   

   

  Amerika’da hangi eyalete gittiniz. Hangi şehirde idiniz? Gittiğiniz şehirde sosyal hayat, farklı kültürlere bakış, güvenlik, ulaşım, beslenme, konaklama vs nasıldı? Kısacası memnun kaldınız mı? Yaşadığınız ilginç anekdotları anlatabilir misiniz? 

   

  Turistik bir şehir olan Orlando’daydım. Florida eyaletinde. Pozisyonum itibariyle beslenmemi çalıştığım cafeden sağlıyordum, konakladığım yer 15dk’lık yürüme mesafesindeydi. Bisiklet almakla nispeten ulaşımıma çözüm bulmuştum. 3 ay garanti kapsamında olan  bisikletimi geri dönüşümde iade edip vergisine kadar ücretini almam oldukça şaşırtıcı ve sevindiriciydiJ, kendinizi son ayiniz da gezerek ödüllendirmelisiniz, seçeneklerden en ideali kafanıza uygun birkaç arkadaşla  araba kiralamaktan geçiyor. Hem eğlenceli hem ekonomik.

   

   

  İş dışı zamanlarda neler yaptınız? Ulaşımınızı nasıl sağladınız? Gezmek için çok büyük paralar ayırmak gerekiyor mu?

   

  Turistik bir şehirde olduğum için  gezme  konusunda pek sıkıntım olmadı. Araba kiralayıp gezme  tercih edilen seçeneklerden. Şehir içindeki ulaşımımda lynx otobüslerinden yararlandım, uçak firmalarının belli zamanlarda yaptığı promosyonları takip ederseniz oldukça ekonomik fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Gezmek için büyük miktarlar ayırmak gerekmiyor. Artakalan zaman ve bütçemle elektronik eşyalar aldım (cazibeli fiyatlardan kendinizi alıkoymanız oldukça güç dikkatli olunJ) + alışveriş ve civar da yaptığım seyahatlerle tatilimi tamamladım.

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

   

  Konaklamamı İdealsas ayarlamıştı, iş yerime 15dk’lık yürüme mesafesinde bir hosteldi. 4 kişi haftalık 300$ ödüyorduk. İlerleyen zamanda  nispeten daha işlek ve hareketli bir mevkiye taşındık orada da konaklamamızı  200$ a ayarladık.

   

  Yaşam masrafı olarak yani cep harçlığı olarak aylık ne kadar bir bütçe gerekiyor?

   

  500$-600$ civarında, ihtiyaçlarınıza göre bu rakam değişiyor.

   

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

   

  Beklentileriniz…

  Emin olun ki gidip geldikten sonra hayatınızda bir şeyler değişecek. Ya hayata daha sıkı sarılacaksınız yada farklı açılardan düşünüp kendinizi analiz edeceksiniz… Bu birazda programa kanalize olmanızla alakalı. Sadece zamanınızı tüketmekse amaç; büyüleyici Amerika’nın sıradanlaşması kaçınılmaz… İlk ay benim için çok şaşırtıcıydı hayretler içerisinde kaldım; bir çok şeye ‘’ bu kadarda olmaz’’ diyorsunuz ister istemez. 2.ay sistemin tıkır tıkır isleyişindeki kusursuzluğa hayran oluyorsunuz. 3.ay da yaşamı ve kültürü olağan karşılıyorsunuz. Son ay da daha yeni başlamıştık demeye kalmadan programın bir çırpıda bittiğini fark ediyorsunuz.

   

   

  Gerek Karadeniz Teknik Üniversitesi gerekse diğer üniversitelerden size   ulaşmak isteyen arkadaşlara iletişim bilgilerinizi vermemizin bir sakıncası olur mu? Wat Adaylarına eklemek  istedikleriniz ?

    

  Gecen sene bu zamanlarda bir aday olarak tedirginlikle okuduğum bu sayfaların içinde su an bir katılımcı olarak  endişelerinizi hissedebilmiş ve giderebilmiş isem ne mutlu. Yine de aklınıza takılan sorular var ise  yardımcı olmak isterim.

   

  Kafanızda oluşan soru işaretlerine  kesin  yanıtı gittiğiniz zaman bulacaksınız… Seyahat surecine kadar rahat olun ve hazırlıklı gidin… Vizeyi aldıktan sonra başlıyor  pek çok şey..

   

   

   

  Eda ÇAĞLAR

  Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fen ve Teknoloji Bilimleri öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti, Universal Stüdyoları’nda çalıştı

   

 7. İdealsas
  Pınar Koçer

  İmkânı olan herkese tavsiye ederim. Korkulacak hiç bir şey yok. Biraz kendinize

 8. İmkânı olan herkese tavsiye ederim. Korkulacak hiç bir şey yok. Biraz kendinize güvenin yeter...

  İdealsas yardımıyla work&travel in USA programına katıldım. Orlando, Florida'ya gittim.

   

   

  Bu programı seçmemin amacı İngilizce seviyemi anadili olarak konuşulan yerde geliştirmekti. Ayrıca o çok anlatılan Amerikan kültürünü yakından görmekle kalmayıp, diğer birçok kültürden kişiyle tanışabilecektim. Hem bir iş deneyimi, hem para kazanma, çalıştığım işin mezun olduğumda bana referans olması da avantajlar arasındaydı. Doğru bir seçim yaptığıma inanıyorum. İlk başta tabi ki insan korkuyor. Ya derdimi anlatamazsam, ya bir sorun çıkarsa diye ama oraya gittiğimde her şeyin aslında çok kolay olduğunu fark ettim. Zaten şirket size her şeyi ayarlıyor. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

   

   

  Örneğin ben, başvuru süresinde evrak toplamak için, resmi dairelerde kuyruk bekleyip, bu işten soğuyacağımı düşünmüştüm. Ama dediğim gibi şirket her şeyi ayarlıyor. Orada birçok mağdur kişiye tanık oldum. Ama İdealsas'la giden kimse bu şekilde bir durumla karşılaşmadı. Deneyiminiz olmadan şirketlere güvenemiyorsunuz ama İdealsas kesinlikle güvenilir bir şirket.

   

   

  Amerika'ya gitmeden önce 9 senedir İngilizceyle uğraşıyordum. Writing, listening kısımları iyiydi fakat akıcı konuşamıyordum. Döndükten sonra bu sorun halloldu. Şuan İngilizceyle ilgili herhangi bir işte çok rahat başarılı olacağımı kesinlikle biliyorum. Çalışıp kazandığım paraların bir bölümüyle New York'a uçak bileti aldım. O müthiş şehri görmüş oldum. Kısacası, hem dil, hem sosyallik, hem para kazanma, hem de gezme açısından büyük bir deneyimdi benim için.

   

   

  İmkânı olan herkese tavsiye ederim. Korkulacak hiç bir şey yok. Biraz kendinize güvenin yeter.

   

   

   

  Pınar KOÇER

  İstanbul Üniversitesi, Amerikan Kültür ve Edb. öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Florida Eyaleti, Universal Stüdyoları’nda çalıştı

   

 9. İdealsas
  Mehmet Ceyhun Olgun

  Mükemmel bir Miami tatili ve ardından harika Amerika turu...

 10. Mükemmel bir Miami tatili ve ardından harika Amerika turu...

  Öncelikle bana böyle bi deneyimde yaşattığınız duyguların ifadesi yok, gerçekten herşey için ne kadar teşekkür etsem az. İlk günden beri yanımda oldunuz, her türlü sorunumda hiç çekinmeden yardım ettiniz, beni oralarda yalnız olmadığım duygusunu hissettirerek güçlendirdiniz. Daha sonrasında herşey yoluna girdikten sonra arayıp soramadım sizi. O kadar çok yoğun bi şekilde çalışıyordum ki haftada 92-95 saat, o yorgunlukla ailemi bile aramadığım zamanlar oldu.

   

  Bana gerçekten hayallerim olan ülkeyi gezmemde yardımcı olduğunuz için özellikle İdealsas ailesine sonsuz teşekkür ediyorum. Orda tanıdığım diğer work and travel öğrencileriyle konuştuğumda sizin de ne kadar değerli insanlar olduğunuzu daha iyi anladım. Mükemmel bir Miami tatili ve ardından harika Amerika turu yapmamda, oradan döndüğümde yüzümde gülümsemeyle geldiğim için mutluyum. Tekrar tekrar sonsuz teşekkür ettiğimi söylemek istiyorum. Ama yine de İstanbula gelirsem, yanınıza uğrayıp orda da teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu saatten sonra benim de sizin için yapabileceğim birşey varsa mutlaka bana söyleyin.

   

  Bundan sonra Miami Beach e eğer öğrenci gönderecek olursanız mutlaka bana haber verin. Orada çok fazla Türk ile irtibat kurdum ve ne kadar iş sahibi insan varsa hepsini tanıyorum. Burdan gittiğinde hiç bi zorluk çekmemesi için yardımcı olabilirim. Ya da diğer öğrenciler içinde herhangi bi sorunları olursa ya da ne yaşadığımızı, neler yapmaları gerektiğini bilmek istiyorlarsa bana yönlendirebilirsiniz. Her şekilde yardım etmeye hazırım. Araba kiralama, konaklama ya da gezi planı ne olursa :)

   

  Hepinize çok teşekkür ederim :) İyi çalışmalar

   

   

  Mehmet Ceyhun OLGUN

  Dokuz Eylül Üniversitesi – Matematik Öğretmenliği Öğrencisi

  İdeal Work And Travel Katılımcımız

  ABDFlorida Eyaleti'ndekiMiami Beach’te Çalıştı