ABD Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Mustafa Cenker Can

  2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahili

 2. 2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahilini gezdim...

  2011 yılının yazında hazırlıkta aldığım İngilizce eğitimine destek olması ve ABD de bir yaz geçirmek için CCUSA programına katıldım.

   

  Elbette ki programa katılmadan önce dil okulu, work and travel gibi birçok programı araştırdım ancak CCUSA de karar kıldım. Bu programda karar kılmamda pek çok etken olmasına rağmen en büyük etkenler bana yurt dışında pek çok farklı milletten üniversite öğrencisiyle birlikte 3 ay geçirme şansı vermesi, ortam nedeniyle sürekli İngilizce konuşmamı sağlayacak olması ve bugünlerde iş dünyasında önemli bir yer tutan yurt dışı iş tecrübesini bana katacak olmasıydı. CCUSA programında karar kıldıktan sonra İdealsasyetkililerinden Gökçe Hanımla e-mail ve telefon irtibatı kurdum ve programa katılım için gereken her türlü belgeyi Gökçe Hanım'ın ilgisi ve yardımıyla internet üzerinden temin ettim. Başvurular kolaylıkla yapıldıktan belgeler alındıktan sonra geriye bir tek bir kamp tarafından kabul edilmek kalmıştı ve başvurumdan bir kaç ay sonra West Virginia da bulunan Timber Ridge Camp tarafından istediğim pozisyon olan kitchen staff olarak kabul edildim.

   

   

  Haziran ayı başında ABD ye gittiğimde doğrusu ilk hafta İngilizce konusunda biraz zorlandım çünkü bulunduğum kamptaki hatta belki de kampımın bulunduğu kasabadaki tek Türk bendim ancak bu durum İngilizcemi geliştirmem konusunda bana çok yardımcı oldu. Kampta benim dışımda 2 Avustralyalı, 2 Güney Afrikalı, 5 Macar ve 6 Rus international staff ayrıca toplamda 60 adet ABD’li counselor vardı. Biz, international stafflar çocuklardan ayrı cabin denilen ahşap büyük kulübelerde kaldık. Benim kabinimde ben hariç 3 Macar arkadaş vardı. Cabinimiz çok lüx olmasa da her türlü ihtiyacımızı karşılayacak düzeyde ve gerçekten 4 kişi için çok büyüktü ayrıca ömrümde ilk kez tanımadığım insanlarla aynı odada kaldığım için oda arkadaşlığı kavramını kazanmamı sağladı.

   

  İş konusuna gelirsek doğrusu beklediğimden daha zordu ancak yine de work and travel’a katılan arkadaşlarımın işleri kadar zor değildi. Kabaca anlatmak gerekirse mutfakta hazırlık, servis, bulaşık ve temizlik işlerinden sorumluyduk kampım çok büyük olduğu için mutfakta 2 aşçı, 2 yardımcı aşçı ayrıca1 Rus ve 4 Macar international staff çalışıyorduk iş niteliği nedeniyle mutfakta 7 bayan 3 erkektik ancak doğrusu bundan şikâyetçi olduğu söyleyemem:) İşe sabah 7 de kahvaltı hazırlığı  ve kahvaltı servisi ile başlayan gün kamptaki 300 kişiye yemek servisi ardından bulaşıklar ve yemekhane temizliğiyle devam ediyordu saat 10.30-11 gibi işimizi bitirip 2-2.30 saatlik bir molanın ardından aynı işleri öğle yemeği için yapıp tekrar bir mola verip ardından akşam yemeğiyle işi bitiriyorduk. Haftada 1 day-off ve 1 night-off umuz vardı bu günler de kamp bizi Virginia’nın Winchester adında ki küçük kasabasına bırakıyordu ve biz o kasabada eğlence de dâhil her türlü ihtiyacımızı küçük olmasına rağmen karşılayabiliyorduk.

   

   

  Kampta eğlenceli arkadaş ortamında geçen 2 aydan sonra 15 gün boyunca ABD’nin doğu sahilinde seyahat ettim. Doğrusu gezim maaşımdan fazlaya mal oldu ancak bunun sebebi kesinlikle benim kişisel konaklama tercihlerimdi yani biraz tasarruf yapıp hostellarda konaklanırsa kazandığınız para 2 hafta boyunca her türlü seyahat masrafınızı karşılayacaktır.

   

  Kısacası amacı İngilizce geliştirmek, ABD’de kısmen de olsa kendi ayakları üstünde durup uluslararası bir arkadaş ortamında 3 ay geçirmek isteyen herkese bu programı tavsiye ediyorum ve eğer rahat bir başvuru dönemi yaşamak ve hızlı cevap almak istiyorsanız İdealsas’lakontak kurmanızı öneriyorum. Benim TR de veya ABD de attığım her maile anında cevap veren Gökçe Hanıma da teşekkürlerimi sunuyorum umarım amacınıza ulaşır ve ömrünüzde önemli bir yer edecek deneyimlerden biri olan CCUSA deneyimini sorunsuz bir şekilde yaşarsınız.

   

   

  Mustafa Cenker CAN

  Gazi Üniversitesi, İşletme Öğrencisi

  İdeal CampUSA Katılımcımız

  ABD, Virginia Eyaleti, Timber Ridge Camp’da Çalıştı

   

   

   

   

 3. İdealsas
  Hülya Topal

  Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyl

 4. Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyla tercihlerini gitme yönünde kullansınlar...

  İdealsas:Work&Travel programıyla ilk tanışmanız nasıl oldu?

  H.T:Adana’ya arkadaşlarımın yanına gitmiştim onlar da Amerika’ya work and travel programına katılmayı düşünüyorlardı. Anlattılar şartları gerekenleri söylediler. Böylece tanışmış oldum.

   

  İdealsas:İdealsas’ın bu programı tanıtmakta sana ne gibi faydaları dokundu? Gitmeden önce sana anlatılanlarla gittikten sonra gördüklerin ve yaşadıkların arasında bir fark var mıydı?

  H.T:Aslında pek fark yoktu. Klasik anlatılanlar… Gittim, çalıştım, gezdim, alışveriş yaptım geldim.

   

  İdealsas:Neden İdealsas? idealsas Work&Travel programı adına sana, diğer şirketlerde olmayan ne sundu?

  H.T:Açıkçası İdealsas bir tesadüf oldu arkadaşımızın bir tanıdığı bu şirkette çalışıyordu onun vasıtasıyla bu şirketi seçtik ama bir şikâyetim yok yani şirketten memnun kaldım. Orda tanıştığımız diğer firmalardan gelen bazı arkadaşlarımdan memnun olmayanlar vardı.

   

   

  İdealsas:Bir sürü Yurtdışı Eğitim firmasının arasından İdealsas’ı seçtin. İdealsas sana Amerika’ya giderken ve gittikten sonra ihtiyacın olduğunda destek oldu mu?

  H.T:Bizim tek bir şikâyetimiz oldu o da otel konusunda onda da sanırım iletişim probleminden kaynaklandı.

   

  İdealsas:Amerika’nın hangi şehrine gitmeyi tercih ettin? Hangi işi seçtin, neden?

  H.T:Virginia Williamsburg’a gittik. McDonalds’da da çalıştık. İdealsas bizi grup şeklinde McDonalds’a kabul ettirdi, onun için de orayı tercih ettik. Ama tavsiye isterseniz kesinlikle eğlence parklarını öneririm.

   

  İdealsas:Vize aşamasında İdealsas sana danışmanlık hizmeti verdi. Bu hizmetin sana ne gibi faydaları oldu?

  H.T:Vizede çıkacak bütün soruları söylediler.

   

  İdealsas:Amerika’ya ilk ayak bastığında neler hissettin?

  H.T:  Heyecanlandım dünyanın bir ucu sonuçta…

   

  İdealsas:İş yerin nasıldı? Çalışma ortamından ve yaptığın işten memnun kaldın mı?

  H.T:Eğlenceli değildi ama sonuçta çalıştım.

   

   

  İdealsas:Çalışma hayatına başladıktan sonra yaşadığın ülkeye ve yeni ortamına uyum sağlamakta sıkıntı yaşadın mı? Yaşadınsa bunları nasıl aşmayı başardın? Program süresince arkadaşlarını Türk öğrencilerden mi yoksa diğer ülke öğrencilerinden mi seçtin?

  H.T:  Ben sıkıntı çekmedim çünkü biz 8 Türk arkadaştık ve hep beraberdikJBenim İngilizcem çok iyi değildi geliştirmek yerine Türk arkadaşlarla muhabbet etmeyi tercih ettim yani gelişmemesi tamamen benim suçum.

   

  İdealsas:Sence programa Türk arkadaşlarla beraber katılmak ve aynı iş yerinde çalışmak avantaj mı dezavantaj mı? Neden?

  H.T: Elbette İngilizce açısından dezavantaj çünkü genelde onlarla konuşuyorsun McDonald küçük bir mekan o küçücük mekanın içinde 8 Türk

   

  İdealsas:Çalışma saatlerin nasıldı? Fazla mesai yaptın mı?

  H.T: Her gün 8 saat çalıştık bazı günlerde de mesai oluyordu.

   

  İdealsas:İstediğin ya da beklediğin kadar kazanabildin mi?

  H.T: Vergi kesilmiş haliyle 3000 dolar civarı kazandım.

   

  İdealsas:Birikim yapabildin mi? Yoksa Türkiye’ye eli boş mu döndün?

  H.T: Evet, birikim yapabildim.

   

   

  İdealsas:Daha fazla para kazanmak istiyorum diyenler için ikinci hatta üçüncü bir iş bulmak zor mu?

  H.T: Hayır değil. Bunun için biraz erken gitmek lazım (temmuz başı çok geç) çünkü diğer ülkelerden de birçok öğrenci geliyor hatta onlar Türklerden daha önce geliyorlar ve nerdeyse bütün işlere yerleşiyorlar.

   

  İdealsas:Kaldığın yerle çalıştığın yer arasındaki mesafe ne kadardı?

  H.T: Yürüyerek bir saatti…

   

  İdealsas:Ulaşım konusunda herhangi bir zorluk yaşadın mı? Hangi ulaşım aracını kullandın?

  H.T: Otobüs kullandık çünkü bir buçuk dolara bir bilet alıyorduk gün boyu bu bileti sınırsız kullanabiliyorduk.

   

  İdealsas:İş dışında gezip dolaşma fırsatın oldu mu? Nereleri gezdin? Bu programa katılacak olan öğrencilere nereleri gezmelerini önerirsin?

  H.T: Evet iş çıkışlarında hep geziyorduk. Ekstra olarak Washington, Virginia Beach ve New York’u gezdim.

   

  İdealsas:Amerika’da yaşayan insanlar hakkındaki görüşlerin nelerdir? Size yaklaşımları nasıldı? Samimi ve sıcak mı? Yoksa soğuk ve önyargılı mı?

  H.T: Bizlere çok sıcak ve samimi davrandılar ve birçok konuda ellerinden geldikçe yardım ettiler. Baba ve anne gibi tavsiyelerde bulundular.

   

   

  İdealsas:Amerika’nın yemeklerinin çok kalorili olduğu söylenir. Yiyecek konusunda bir sıkıntı yaşadınız mı? Daha çok nerelerde yemek yedin?

  H.T: Biz sürekli McDonald da yedik, her gün bir öğün ücretsizdi otele gidince de çorba, makarna, pizza yapıp yiyorduk orada her şey dondurulmuş mikro dalgaya atıp ısıtıyorduk.

   

  İdealsas:Yeni bir ülkede yaşamaya başlayan insan gittiği ülke ile kendi ülkesi arasında çeşitli karşılaştırmalar yapar. Sence Amerika’da olup da keşke Türkiye’de de olabilseydi dediğin yönler oldu mu? Ya da tam tersine Türkiye’nin ve Türklerin sahip olup da Amerika’da olmayan eksiklikler tespit ettin mi?

  H.T: Orda her şey araba ile yapılıyor ve bunu çok sevdim en güzeli de aldığın bir ürünü açıklama yapmadan geri verebiliyorsun ya da aldığın herhangi bir üründe sorun çıkarsa onu geri alıp açılmamış başka bir paket veriyorlarJYalnız biz New York’a otobüsle gittik bilet aldık otobüsün saati belli olduğu halde o otobüse binemedik sıraya giriyormuşsun kim kaparsa oluyormuş tabi biz Türkiye’de ki gibi koltuk numaralı falan zannettik. Alakası yokmuş bir sonraki otobüs için 2 saat daha bekledik ve ben bu durumu ABD’de yaşadığım için çok şaşırdım…

   

  İdealsas:Bundan sonra Amerika denince aklına ilk gelen ne olacak? Seni en çok etkileyen yönü nedir Amerika’nın?

  H.T: AlışverişJBu kadar ünlü markaların orada bu kadar ucuz olması.

   

   

  İdealsas:Amerika’ya gitmeden önceki dünyaya bakış açınla şu anki bakış açın arasında bir değişiklik oldu mu?

  H.T: Pek olmadı açıkçası aynı görüş açılı ben

   

  İdealsas:Work and Travel programına keşke katılmasaydım dediğin seni hayal kırıklığına uğratacak durumlar oldu mu?

  H.T: Olmadı iyi ki gitmişim diyorum. Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyla tercihlerini gitme yönünde kullansınlar. Ben gitmeden o kadar çok kararsızlıklar yaşadım ki kararsız kalanları çok iyi anlayabilirim. O yüzden boşuna gitmeme fikriyle yorulmayın.

   
   

  İdealsas:Work and Travel programının sana en cazip gelen ve sana en fazla katkısının olduğunu düşündüğün yönü nedir?

  H.T: Evet bu sayede kolaylıkla Amerika’ya gittim aileme yük olmadan çalışma hayatını orda öğrendim birçok eyalet gezdim gördüm. Alışveriş yaptım ve hayatımda ilk defa çalıştım ve ilk maaşım dolar oldu bu çok hoşuma gitti.

   

   

  İdealsas:Work&Travel İngilizce’ni geliştirmeni sağladı mı?

  H.T: Aslında bu tamamen kişisel çok fazla Türklerle olmazsan illa ki gelişiyor ama dediğim gibi ben genelde Türk arkadaşlarla takıldığım için pek fazla bu konuda fayda sağlayamadım.

   

  İdealsas:İngilizcesini geliştirmek isteyenlere Work&Travel’ı önerir misin?

  H.T: Öğrenmek isteyene hayır derim, geliştirmek isteyenlere ise evet öneririm.

   

  İdealsas:Amerika’da yaşamış biri olarak yeni katılımcılara tavsiyelerin ya da uyarıların var mı?

  H.T: Hayır pek yok. iş olarak eğlence parkını seçmelerini öneririm. Hem daha eğlenceli hem de daha yüksek ücret kazanıyorlar. Ayrıca da İngilizce oralarda daha iyi gelişiyor bir de bavullarını boş götürmelerini öneriyorum çünkü oradan dolup geliyor.

   

  Hülya TOPAL

  KATÜ, Çalışma Ekonomisi öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Virginia Eyaleti’nde,Washingtonşehrindeki Mc Donalds’da çalıştı

 5. İdealsas
  Sezen Yıldırım

  Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla WAT yapmışım diyorum çünkü...

 6. Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla WAT yapmışım diyorum çünkü...

  Work and Travel programını seçme sebebiniz neydi?

   

  Bu programa katılmayı istedim çünkü hem İngilizcemi geliştirmek istiyordum hem de Amerika’da olma rüyasını yaşamak istiyordum.

   

   

  Work and Travel programına katılmadan önce çekinceleriniz var mıydı? Varsa nelerdi?

   

  Beni nelerin beklediğini bilmediğim ve yalnız gittiğim için ister istemez endişelerim vardı. 

   

   

  Sizin gibi gitmek programa katılmayı düşünen arkadaşlara ışık tutması açısından Başvuru sürecinde neler yaşadınız? Tecrübelerinize dayanarak onlara vereceğiniz tavsiyeler var mı? 

   

  Başvuru sürecinde bir zorlukla karşılaşmadım. Neler yapmam gerektiğini Gökçe Hanım sürekli maillerle ayrıntılı bir şekilde anlattı. Onun dışında istediğim zaman ofise gidip aklıma takılanları sorma, konuşma şansımda vardı. Vize öncesinde sorulabilecek sorular konusunda, uçak biletleri, iş ayrıntıları, iş seçimi vs. her konuda yardım aldım.

   

   

  İdealsas aracılığı ile bu programa katılmış biri olarak, iyi ki İdealsas'ı seçmişim dediğiniz durumlar oldu mu? Yani orada firmadan dolayı mağdur olmuş öğrencilere rastladınız mı? "W&T programını seçerken firma tercihi sizce ne kadar önemli"

   

  Kesinlikle iyi ki İdealsas aracılığıyla Wat yapmışım diyorum çünkü orda da her durumda şirketinizle iletişim halinde oluyorsunuz ve İdealsas dışında başka bir şirketle gelen bir grup arkadaş bazı problemlerinde hiç bir şekilde kendi şirketleriyle iletişime geçememişlerdi. 2013 yazı için WAT düşünen birkaç arkadaşımı da gönül rahatlığıyla İdealsas'a Gökçe Hanıma yönlendirdim.

   

   

  İngilizceniz gitmeden önce ne seviyedeydi, gidip-geldikten sonra ne durumda? Bu programın size dil eğitiminize ciddi bir katkısı oldu mu?

   

  Gitmeden önce belli bir seviyede İngilizcem vardı elbette ama en büyük eksikliğim pratik yapmıyor olmaktı. Çalıştığım yerindeki konumum itibariyle de günde en az 200-250 müşteriyle muhatap oluyordum. İlk başlarda anlamakta ve derdimi anlatmakta çok güçlük çeksem de bir yerden sonra zaten alışıyorsunuz.

   

   

  Gitmeden önce işiniz belli miydi? Orada ne iş yaptınız? İşinizden memnun kaldınız mı? 

   

  Gitmeden önce işim belliydi. Virginia, Richmond'ta McDonalds'ta çalıştım ve işimden de, iş arkadaşlarımdan da memnundum.  

   

   

  Günde kaç saat çalıştınız? Mesai olarak çalışmak mümkün mü ya da ek olarak ikinci bir iş de çalıştınız mı?

   

  Genelde günde 8 saat ve haftada 4-5 gün çalışıyorduk. Mesai olarakta akşam mesaisinde çalıştık ama manager imiz çok iyi bir insandı ve istediğimiz takdirde sabah mesaisine de geçme şansımız vardı.

   

   

  İş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bunları nasıl aştınız? Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

   

  Benim iş yerimdeki tek sorunum managerlarımızdan birisinin bana takmış olmasıydı. Benim dışımda çalıştığım McDonalds'ta çalışan 3 Türk daha vardı ama onların hiçbirisine bana yaptıklarını yapmadı. Ettiği bütün hakaretlere rağmen genelde sesimi çıkarmadım. Zaten diğer manager ve çalışanlarda bizi çok seviyordu. Ama malum managerımız, adı Sonya, ciddi bir tavır gördüm. En sonunda da zaten isyan ettim. Travel'a başlamamıza son 1 hafta kala ben ve erkek arkadaşım işten atıldık. Aslında işle ilgili verilecek çokta bi tavsiyem yok. Her konuda çok anlayışlı managerlarla çalıştım çünkü.

   

   

  Amerika gerçekten filmlerdeki gibi büyüleyici bir ülkemi yoksa belli bir süre sonra çok sıradanlaşıyor mu?

   

  3 ay boyunca Richmond'ta kalınca gerçekten bi yerden sonra çok sıkılmıştım çünkü iş beni cıdden cok yoruyordu. Ama travel kısmında gercekten büyüleyiciydi. 

   

   

  Konaklamanızı kim ayarladı? Nerede kaldınız? Ne kadar para ödediniz?

   

  Konaklama zaten gitmeden önce ayarlanmıştı. 4 kişi olarak gittik ve bir otelde kaldık 1 ay boyunca. haftalık kişi başı 110$ verdik. Daha sonra bir ev kiraladık yine 4 kişi ve 2 ayda orda kaldık. Aylık kişi başı 150$ verdik.

   

   

  Program sonunda size sunulan gezi ve seyahat hakkını kullandınız mı? Program sonu gezisini yeni katılımcılara tavsiye eder misiniz? Bu gezi çok maliyetli oldu mu? 

   

  Travel kesinlikle yapılmalı. Cunku dedigim gibi Richmond'tan cok sıkılmıstım ve traveli düsünerek orda günleri gecirdim bi yerden sonra. 2 haftalık bi gezi yaptık. Gittiginiz şehirlerde kalacagınız yerlere önceden rezervasyon yaptırırsanız kesinlikle cok daha hesaplı olacaktır, biz öyle yapmıştık ve elimizde olan parayla olabildigince gezdik. 

   

   

   

  Sezen YILDIRIM

  İstanbul Ticaret Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, Virginia Eyaleti,Richmon McDonalds’da çalıştı