MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

New York   ABD / New York

Kısa Bilgi


ABD'nin Orta Atlantik ve Kuzeydoğu bölgesinde bulunan New York eyaleti (NY), 62 şehri ile ülkenin nüfusu en yüksek üçüncü eyaletidir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük şehir olan, ülkenin finans kültür ulaşım ve üretim merkezi New York Şehri burada bulunmaktadır.


İdealsas
Erkin Seyfi Bozdoğan

Bence, kampı eviniz gibi hissetmemeniz için hiç bir neden yok...

ŞehirlerEtnik Yapı

New York Eyaletindeki önemli etnik guruplar %15,8 ile Afrika asıllı Amerikalılar, %14,4 ile İtalyan, %14,2’sini Güney Amerika ve Meksika kökenliler, %12,9’unu İrlandalılar, % 11,1’ini Almanlar oluşturmaktadır. 2004 tahminlerine göre New York’ta yaşayanların %20,4’u yabancı ülke doğumlu.

Coğrafi Yapı

New York, ABD'nin Orta Atlantik ve Kuzeydoğu bölgesinde bulunan eyaletlerinden birisidir. Başkenti Albany, en büyük şehri New York Şehri'dir. 62 vilayeti ile ülkenin nüfusu en yüksek üçüncü eyaletidir. Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey ve Pennsylvania ile karadan, Rhode Island ile de sudan komşudur. Ayrıca Kanada'nın Quebec ve Ontario bölgelerine uluslararası sınırı vardır.

Konuşulan Dil

Eyalet nüfusunun %81,48’i İngilizce, %13,6’sı İspanyolca, %2,04’u Çince, %1,65’i İtalyanca ve %1,23’ü Rusça konuşulmaktadır.

Yüzölçümü

141.205 km²

Nüfus

18.976.457

Bölge Hakkında

Northeast Bölgesi'nde bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkenti olan New York şehrini de içinde barındıran New York Eyaleti zengin kaynakları ve her alanda sunduğu çeşitlilikler ile bir diğer anlamda İmparatorluk Eyaleti (Empire State) olarak da isimlendirilmektedir. New York eyaletinin 2005 yılı rakamlarıyla üretimi 963,5 milyon dolardır ve Kaliforniya ve Teksas’ın arkasından 3. sıradadır. New York bağımsız bir ülke olsaydı ekonomik olarak Güney Kore’nin arkasından 16. Sırada olurdu. Kişi başına düşen gelir 40.000 dolar ile Maryland’ın arkasından 5. sıradadır.

Kurulus Tarihi

26 Temmuz 1788

İklim ve Bitki Örtüsü

New York’un iklimi kuzeydoğu Amerika’nın genelinde olduğu gibi nemlidir. İç kıtanın kuzey kısmından genellikle soğuk ve kuru hava gelir. Güney ve güneydoğudan Meksika Körfezi ve civarındaki tropikal sulardan da rüzgârlı ve nemli hava gelir. Bu iki hava kütlesi genelde iklimin dominant karakterini belirler. Kuzey Atlantik Okyanusundan gelen üçüncü bir hava kütlesi de soğuk, bulutlu ve yine nemli bir hava oluşumuna sebebiyet verir. Genellikle Atlantik Okyanusunun kıyısından kuzeye doğru hareket eden hava akımı Long Island ve Manhattan iklimi üzerinde etkili olur. Eyaletin iç kesimlerindeki bölgelerde kıyıdan gelen bu tür fırtınaların etkisi sıklıkla hissedilir. New York’ta kışlar çok soğuk geçer. Eyaletin kuzeyinde kışlar daha uzun ve şiddetlidir. Yazlar yüksek bölgelerde daha serin geçerken New York şehri ve eyaletin güney bölgelerinde yaz mevsiminde sıcaklıkla birlikte nem oranı rahatsız edici bir şekilde yükselir. Eyaletin diğer bölgelerinde hava yaz mevsiminde kısa yaz yağmurlarının haricinde oldukça güzeldir.

Önemli Şehri

New York

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    İbrahim Ethem Yıldız

    Yurtdışına çıkmak için hep bir fırsat bekleriz ama beklemek zaman kaybetmek demektir...


New York Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız