MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

North Island   Yeni Zelanda / North Island

Kısa Bilgi


Yeni Zelanda'nın hem en büyük şehri Auckland'ı hem de başkenti Wellington'ı barındıran dünyanın en büyük 14. adası North Island, ülkenin en gelişmiş ve en zengin adası olmakla beraber Yeni Zelanda nüfusunun yaklaşık %75’ne ev sahipliği yapmaktadır.


İdealsas
Mehmet Ertaş

Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...

ŞehirlerKurulus Tarihi

26 Eylül 1907

Nüfus

3.250.700

Yüzölçümü

113.729 km²

Konuşulan Dil

İngilizce, Maori dili, Yeni Zelanda İşaret Dili (NZSL)

Etnik Yapı

Yeni Zelanda Avrupalıları %74,5, Maori %9,7, diğer Avrupalılar %4,6, Pasifik Adalılar %3,8, Asyalılar ve diğerleri %7,4.

Tarihi

Maori mitolojisine göre Yeni Zelanda'nın Kuzey ve Güney Adaları yarı tanrı olan Maui zamanından kalmadır. Maui ve erkek kardeşleri kanolarından (Güney Adası) balık avlarken Maui büyük bir balık yakalar ve onu denizden çıkarır. Ancak bakmadığı bir sırada kardeşleri balık için kavga eder ve onu parçalar. Bu büyük balık Kuzey Adası olur ve dolayısıyla Maori dilinde Kuzey Adası'nın ismi Te Ika-a-Maui yani "Maui'nin Balığı"dır. Dağların ve vadilerin Maui'nin kardeşlerinin balığı parçaladığı sırada oluştuğu söylenir. 20. yüzyılın başlarında Kuzey Adası için Maori'lerin verdiği Aotearoa adı da kullanılmaktaydı. Ancak günümüzde Aotearoa Yeni Zelanda'nın tamamı için kullanılmaktadır.

Coğrafi Yapı

Kuzey Adası, Yeni Zelanda'nın 35 km genişliğindeki Cook Boğazı ile Güney Adası'ndan ayrılan adasıdır. Kuzey Adası, ülkenin ağırlıklı yerleşim noktasını oluşturur ve en büyük şehri Auckland (1.3 mil. nüfus) ile başkenti Wellington (300.000 nüfus) bu ada üzerinde bulunur. Alanı 114.597 km² tutar. Adanın iç kesimlerinde çok sayıda faal volkan ve gayzer bulunur. Buradaki en yüksek volkan 2.797 m yüksekliğindeki Ruapehu'dur.

Bölge Hakkında

North Island, çok sayıda Milli Parklar ve diğer korunan alanlar ile geniş bir bitki örtüsü ve kuş nüfusuna sahiptir. Hamilton Ekolojik Bölge ulusal park birim içinde daha küçük bir korunan alan bir örnektir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Genellikle ılıman bir iklime sahip olup suptropikal iklimin etkisi altındadır.

Önemli Şehri

Auckland

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mehmet Ertaş

    Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...


North Island Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız