MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Pennsylvania   ABD / Pennsylvania

Kısa Bilgi


ABD’nin doğu bölgesi eyaletlerinden biri olan Pennsylvania (Pensilvanya – PA), ekonomi olarak ülkenin en gelişmiş 6. eyaletidir. Başkenti Harrisburg olan Pennsylvania ayrıca ilk bilgisayarın icat edildiği eyalettir.


ŞehirlerEtnik Yapı

Eyalette yaşayan nüfusun % 27,66’sı köken olarak Alman, % 17,66’sı İrlanda, %12,82’si İtalyan, % 8,89’u İngiliz ve %7,23’ü de Polonya asıllıdır.

Tarihi

Pennsylvania adı İngiliz Amirali William Penn'in soyadı ve ormanlık alan (woodland) anlamındaki "sylvania" kelimesinin İngiliz kralı II. Charles tarafından birleştirilmesi ile türemiştir.

Konuşulan Dil

Nüfusun %90,7’i İngilizce, %9,3’ü ise Danca konuşmaktadır.

Yüzölçümü

119.283 km²

Nüfus

12.281.054

Bölge Hakkında

Pennsylvania’nın en büyük on şehrini şöyle sıralayabiliriz: Philadelphia, Pittsburgh, Allentown, Erie, Reading, Bethlehem, Scranton, Lancaster, Levittown ve eyalet başkenti Harrisburg. Pennsylvania’daki üniversitelerin en çok Sağlık ve sağlıkla ilgili bölümleri, eğitim, mühendislik, sanat, işletme ve ticaretle ilgili bölümleri oldukça popülerdir. Eyalette 14 Devlet Üniversitesi, 4 devlete kısmen bağlı üniversite, 8 adet özel ancak devlet yardımı alan kurum, 14 meslek yüksekokulu, 86 özel üniversite, 15 ilahiyat fakültesi, 8 adet özel meslek yüksekokulu 1 adet teknoloji ağırlıklı üniversite vardır. Eyaletinin yıllık toplam üretimi 430,31 milyar dolar olup ABD’de 6.sıradadır. Eğer bağımsız bir ülke olsaydı dünyanın 17. Ekonomisi olacaktı ve Hollanda’nın hemen arkasında fakat Belçika’nın önünde olacaktı. Kişi başına düşen milli geliri 34.619 dolar olup 50 eyalet arasında 26. sıradadır. Güneydoğusunda Philadelphia ve güneybatısında Pittsburg şehirleri imalat merkezleridir. Philadelphia’da 10 ve Pittsburg’da 6 tane Fortune 500 firması olup tüm eyalette 49 tane Fortune 500 firması vardır. Halen ABD’de özellikli Çelik üretiminde liderdir. Eğitim sektöründe ise ABD’de 5. Sıradadır. Üniversite ve yüksekokul sayısı ABD’de 3. sıradadır. Philadelphia şehrindeki Pennsylvania Üniversitesi Tıp alanında ABD’de 4. ve işletmede 1. sıradadır. Pittsburg şehrindeki Carnegie Mellon Üniversitesi mühendislik ve işletme alanında ilk 10’da yer almaktadır.

Kurulus Tarihi

12 Aralık 1787

İklim ve Bitki Örtüsü

Pensilvanya genellikle diğer kuzeydoğu eyaletleri gibi nemli bir havaya sahiptir. Batıdan gelen rüzgârlarla Okyanustan gelen hava akımı eyaletin ortalarında çatışır. Bu yüzden Atlantik Okyanusundan gelen rüzgârlar sadece eyaletin doğusunda günlük hava durumunu etkiler. Yazlar genelde sıcaktır. Sıcaklıklar güneye indikçe kısmen artar. Kışlar ise soğuk ve karlı geçer. Hava soğukluğu sık sık sıfırın altına düşer.

Önemli Şehri

Philadelphia

Öğrenci İzlenimleri

Pennsylvania Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
ELS Language Centers Dil Okulları Dil Okulu ELS Language Centers Dil Okulları ELS Pittsburgh Dil Okulu
Pennsylvania Pittsburgh