MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Queensland   Avustralya / Queensland

Kısa Bilgi


Queensland, Avustralya'nın eyaletlerinden biridir. Başkenti güneydoğudaki Brisbane şehridir. Avustralya'nın Batı Avustralya eyaletinden sonra en büyük eyaletidir. Avustralya bir ada devleti olduğundan komşusu yoktur. Komşu eyaletler ve denizler ise batıda Kuzey Toprakları, güneybatıda Güney Avustralya, güneyde Yeni Güney Galler eyaletleri, doğusunda Büyük Okyanus ve Mercan Denizi vardır.


ŞehirlerTarihi

Queensland tarihi binlerce yıl öncesine kadar uzanır. Tahmini olarak 40.000 yıl önce Yerli Avustralyalılar tarafından ilk yerleşim başlamış. 1770 yılında Kaptan James Cook burayı keşfetmeden çok önce kuzeydoğu Avustralya bölgesi Hollandalı, Portekiz ve Fransız kaşifler tarafından araştırılmıştır. Haziran 2009’da New South Wales kolonisinden resmi ayrılışının 150.yıl dönümünü kutlayan eyalet halkı Avrupalı yerleşimciler ve yerli sakinleri arasında sınır savaşı tanıklık etmiştir.

Coğrafi Yapı

Avustralya bir ada devleti olduğundan komşusu yoktur Komşu eyaletler ve denizler ise batıda Kuzey Toprakları, güneybatıda Güney Avustralya, güneyde Yeni Güney Galler eyaletleri, doğusunda Büyük Okyanus ve Mercan Denizi vardır.

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Queensland eyaletinin yüzölçümü 1.730.650 km²

Nüfus

2007 rakamlarına göre Queensland eyaletinin nüfusu 4.180.000. Kaynak: Avustralya Dış İşleri Bakanlığı web Sitesi (DFAT)

Bölge Hakkında

Queensland bölgesinde çok güzel gezilip görülecek şehirler, mekanlar vardır. Bunlar; Gold Coast, The Great Barrier Reef, Fraser Island

Kurulus Tarihi

1770'de Kaptan James Cook tarafından kurulmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Avustralya’nın tropikal kesimindedir. Kıyı bölgeleri ve Cordilera’nın kütleleri bol yağış alır; ama yağmurlar, ülkenin iç kısmına doğru gittikçe azalır. Kıyı ovalarında tropikal ürünler (şekerkamışı, ananas), daha çorak bölgelerde ise güney­batıda koyun, kuzeyde özellikle sığır yetiştirilir. Kıyı ovasından başlayan demiryolları tarım ürünlerinin ve iç kısmın maden filizlerinin ihracını sağlar

Önemli Şehri

Qeensland eyaletinin önemli şehirleri Brisbane, Gold Coast, Mackay, Cairns, Townsville

Öğrenci İzlenimleri

Queensland Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız