MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

South Island   Yeni Zelanda / South Island

Kısa Bilgi


Anakara olarak adlandırılan South Island, Yeni Zelanda’nın en büyük adası olmakla beraber nüfusun sadece dörtte birini barındırmaktadır.


ŞehirlerKurulus Tarihi

26 Eylül 1907

Nüfus

1.017.300

Yüzölçümü

151.215 km²

Konuşulan Dil

İngilizce, Maori dili,Yeni Zelanda İşaret Dili (NZSL)

Etnik Yapı

Yeni Zelanda Avrupalıları %74,5, Maori %9,7, diğer Avrupalılar %4,6, Pasifik Adalılar %3,8, Asyalılar ve diğerleri %7,4.

Tarihi

Güney Adası, 19. yüzyılda Orta Ada olarak tanımlanır. O zamanlar Güney Adası olarak, bugünkü Güney Adası'nın güneyinde kalan küçük Stewart Adası kabul edilir. Güney Adası'nın Maori'deki ismi Te Wai Pounamu 'dur (Yeşim Su). Aynı zamanda Te Waka a Maui yani Maori mitolojisinde yarıtanrı olan "Maui'nin kanosu" olarak da bilinir.

Coğrafi Yapı

Güney Adası, Yeni Zelanda'nın, 35 kilometre genişliğindeki Cook Boğazı ile yoğun yerleşimi olan Kuzey Adası'ndan ayrılan adasıdır. Alanı 151.757 km² tutar. Ada üzerinde, Yeni Zelanda'nın en yüksek dağı olan, Yeni Zelanda Alpleri'nin Cook Dağı (Mount Cook) bulunur. Adanın doğusunda Canterbury Plains bölgesi bulunurken, güneyinde çok sayıda fiyort vardır. Güney Adası'nın en büyük şehirleri Christchurch ve Dunedin'dir.

Bölge Hakkında

South Island'daki dağ sırası neredeyse tamamen bir ulusal parktır ama güneyde Fiordland Ulusal Parkı'ndan sahildeki Abel Tasman Ulusal Parkı'na dokuz farklı parka bölünmüştür.

İklim ve Bitki Örtüsü

Genellikle ılıman bir iklime sahip olup, kışın, adanın iç kesimleri  -10 dereceye kadar iner.

Önemli Şehri

Christchurch

Öğrenci İzlenimleri

South Island Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız