MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Virginia   ABD / Virginia

Kısa Bilgi


Virginia (VA), ABD'nin Atlas Okyanusu sahilindeki eyaletidir. ABD'nin eyaletleri arasında 7,7 milyon kişiyle nüfus açısından 12, yüzölçümü açısından 35. sırada gelir. Başkente yakınlığından dolayı stratejik önemi yüksektir. Ayrıca CIA ve Pentagon'a ev sahipliği yapmaktadır.


İdealsas
Mustafa Cenker Can

2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahilini gezdim...

ŞehirlerEtnik Yapı

Uzun yıllardır bölgede yaşayan en büyük beş gurubun birincisi %19,6 ile Afrika-Amerikalılar, %11,7 ile Alman asıllılar, %11,2 Amerikalılar, % 11,1 İngiliz asıllılar ve %9,8 İrlanda asıllılar yaşmaktadır. Tarihi olarak en büyük ve en zengin eyalet olan Virginia Güney ve Amerika kültürünün doğduğu yerdir. Nüfusun yarısı ataları büyük çiftliklerde çalıştırılmak üzere Angola ve Nijer Deltası civarından getirilen köleler olan zencilerden oluşmaktadır. Bugün zenci nüfusun büyük çoğunluğu tarımın gelişmiş olduğu güney ve doğu kesimlerinde yaşamaktadır. Batıdaki dağlık bölge daha çok İngiliz asıllı Amerikalılar, Kuzeybatıdaki dağlık bölgede Alman asıllı Amerikalılar çoğunluktadır. Son yıllardaki göç hareketi sebebiyle orta Amerika’dan gelen Hispanik ve Asyalı nüfusunda artış meydana gelmiştir. Ülkedeki en büyük Vietnamlı nüfusu da buradadır. Ayrıca Virginia’da çok sayıda Filipinli vardır.

Tarihi

Virginia, Abraham Lincoln’un Amerika Konfedere Devletleri'ne savaş ilanı üzerine ABD'den 17 Nisan 1861'de ayrıldı. Virginia Konfederasyon'a katılıncaya kadar kısa bir süre bağımsız bir devlet oldu. 8 Temmuz'da askeri birliklerini Konfederasyon emrine sundu. 19 Temmuz'da ise Konfedere Devletler Anayasası'nı onayladı. Virginia'nın katılımıyla Konfederasyon'un başkenti Montgomery, Alabama'dan Richmond, Virginia'ya taşındı. 1863'de, Amerikan İç Savaşı sırasında, eyaletin kuzeybatısındaki Birlik yanlısı 48 ilçe Virginia'dan ayrılarak Batı Virginia eyaletini kurdular. İç Savaş sırasında en çok çatışma Virginia topraklarında yaşandı. Bunlar arasında Birinci Manassas Savaşı, İkinci Manassas Savaşı, Yedi Gün Savaşları, Fredricksburg Savaşı ve Chancellorsville Savaşı sayılabilir. Virginia, İç Savaşın ardından 26 Ocak 1870'te ABD'ye yeniden katıldı.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

110.862 km²

Nüfus

7.196.750

Bölge Hakkında

Amerika’da Birleşik devletlerinin çekirdeğini teşkil eden 13 koloniden ilki olan Jamestown Virginia Eyaletinin de ilk başkentidir. Daha sonra başkent Williamsburgh olmuştur. Richmond ise eyaletin şu andaki başkentidir. Virginia, ABD'de en çok başkan çıkaran eyalet olduğundan dolayı, kendisine "Mother of Presidents" (Başkanların anası) ismi yakıştırılmıştır. Potamac Nehri ve Washington DC arasında yer alan Arlington County ise arazi bakımından Amerika’nın en küçük county (kendi kendini yöneten yasal bölge) sayılır. ABD’deki en iyi 10 devlet üniversitesinin ikisi Virginia eyaletindedir. Bu konuda sadece California daha öndedir. Virginia Üniversitesi ikinci sırada, ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan William and Mary Koleji 7. sıradadır. Virginia Polytechnic Institute ve State University (Virginia Tech) Virginia’nınen geniş alana sahip üniversitesidir. James Madison Üniversitesi özellikle master seviyesinde bütün güney eyaletleri içinde en iyi okullardan biridir. Virginia Military Institute Amerikadaki en eski askeri okuldur. Öğrenci sayısı bakımından en büyük üniversite Virginia Commonwealth Üniversitesidir. Virginia 2004 yılı istatistiklerine göre 327 milyar dolarlık yıllık üretimi ve 35.500 dolarlık kişi başına düşen geliriyle Amerika’nın güneyinin zengin bir eyaletidir. Daha önemlisi 2006 yılında Forbes iş dergisi tarafından ekonomik büyüme, teşvikler ve yaşam kalitesi göz önüne alınarak en iyi ticari atmosfere sahip eyalet seçilmiştir.

Kurulus Tarihi

25 Haziran 1788

İklim ve Bitki Örtüsü

Virginia’nın iklimi ABD’nin diğer bölgelerine kıyasla daha ılımlı denilebilir. Dağlık bölgelerle deniz seviyesi arasında önemli iklim farklılıkları vardır. Doğuda okyanustan gelen hava körfez akıntısıyla güçlenerek zaman zaman büyük fırtınalara yol açabilecek potansiyelde olsa bile bu sadece kıyı kısımları için nadiren tehlike oluşturacak boyutlara ulaşır. Eyaletin iç kısımlarına doğru da hızını kaybeder. Atlas okyanusunun kıyısından gelen bu hava akımı kış mevsiminde Appalachian Sıradağlarına doğru yükselirken yoğun bir kar yağışına sebep olur.

Önemli Şehri

Virginia Beach

Coğrafi Yapı

South Bölgesi'nde bulunan Virginia topraklarına Atlas Okyanusu'ndaki birkaç ada da dâhildir.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mustafa Cenker Can

    2 ay kampta çalıştıktan sonra kazandıklarımla 15 gün Amerika’nın tüm doğu sahilini gezdim...

  2. İdealsas
    Hülya Topal

    Bence herkes en az bir kere gitmeli. Kararsız kalanlar kesinlikle iç rahatlığıyla tercihlerini gitme yönünde kullansınlar...


Virginia Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Washington Dil Okulu
Virginia Washington DC