MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Washington   ABD / Washington

Kısa Bilgi


Washington, Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletlerinden birisidir. Eyalet, Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinin en kuzeyde olanıdır. Eyalet, Seattle, Spokane gibi ABD'nin sayılı büyük şehirlerini barındırır. Eyaletin kuzey sınırları Kanada'ya komşudur. Eyaletin genelinde sanayi gelişmiştir. En önemli sanayi kolu ise ormancılıktır. Bölgedeki dağlık alanlarda iğne yapraklı ormanlar hâkimdir. Ancak nehirlerdeki vadilere inildikçe bitki örtüsünde küçük değişiklikler görülür. Seattle şehrinin Büyük Okyanus'ta liman oluşturduğu bölge, dünyanın en güvenilir limanlarından biridir.


ŞehirlerCoğrafi Yapı

Bölgede büyük dağ sıraları yer almaktadır. Tüm Amerika kıtasının batısını çevreleyen dağ sıraları bu eyalette yer yer yerini yüksek zirvelere bırakmaktadır. Bölgede ABD'nin en uzun nehirlerinden Columbia Nehri yer almaktadır. Bu nehir çoğu yerde akaçlanarak ve başka nehirlerden kaynak alarak Büyük Okyanus'a dökülmektedir. Nehir boyunca ekonomik faaliyetler ve nüfus belirgin bir rol oynar.

 

Cascade Dağları Washington Eyaletini boylamasına ikiye ayırır. Eyaletin sembolleri arasında; Rhododendron çiçeği, Western Hemlock ağacı, Willow Goldfinch kuşu, Washington “my home” şarkısı, stealhead trout balığı, elma meyvesi, Green Darner Dragonfly (helikopter böceği), deniz memelisi olarak Orca, sebze olarak sarımsak, Lady Washington ise eyaletin resmi sembol gemisidir.

Yüzölçümü

Yüzölçümü 184,675 km2

Konuşulan Dil

İngilizce

Nüfus

Nüfusu 5.894.120’dir

Bölge Hakkında

Washington State genellikle Washington DC ile karıştırılır. Oysa Washington DC Atlantik kıyısında, yani Amerika’nın doğusunda, Washington State ise Pasifik kıyısında, yani batısındadır. En çok tanınan şehri Seattle olmasına karşın, WA State’in başkenti Olympia’dır. Seattle çok yağmurlu oluşuyla anılır, oysa Seattle’da yaşayanlar da New York ya da Boston kadar bile yağış almadıklarını söylerler.

 

Kahvelerini afiyetle içtiğiniz Starbucks café’nin de 1971’de Seattle’da açıldığını biliyor muydunuz? Seattle’da bir kaç tane de Türk Lokantası var, ayrıca her sene bir de Türk Festivali düzenleniyor. Washington’da ayrıca birçok üniversite ve yüksek okul var. Antioch Üniversity -Seattle, Art Institute of Seattle, Evergreen State College bunlardan sadece bir kaçı.

 

Eyalette nüfus büyük şehirlere toplanmıştır. Bölgede tarım ve hayvancılık, coğrafi yapı nedeniyle oldukça gerilerde olduğundan, bölgedeki köyler ya çok büyüktür ya da çok seyrektir. Seattle ve çevresinde kâğıt, kereste, mobilya, deniz ürünleri, gemi sanayi gibi farklı iş alanları mevcuttur. Bölgede Microsoft'un bir kampüsü yer almaktadır. Bölgedeki en büyük 3 şehir Seattle, Spokane ve Tacoma'dır.

 

Washington State Kanada ile sınır olduğu için hafta sonu kaçamaklarını bile Kanada’ya yapabileceğiniz yemyeşil bir eyalettir. Seattle’dan feribotlarla Kanada, Vancouver BC’ye ya da adalara ki en güzellerinden biri Victoria BC’dir gidebilirsiniz. Ayrıca çok bilinen Microsoft ve Boeing firmaları da Washington State’dedir.

Kurulus Tarihi

11 Kasım 1889

İklim ve Bitki Örtüsü

Washington'da yıllık hava sıcaklıkları doğudan batıya değişkenlik göstermektedir. Batıdaki dağlık alanlar ve kıyılarda Okyanus iklimi hâkimken, eyaletin doğusunda ise Karasal İklim görülmektedir. Eyaletin hemen hemen tümü iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Bölgedeki dağlık alanlarda hava yıl boyunca 10 derecenin altındadır. Ancak alt düzlüklerde hava ılımanlaşır ve yoğun yağış ve sis görülmeye başlar. Tarım yapmaya uygun alan miktarı, diğer komşu eyaletlere göre daha azdır.

Önemli Şehri

Bölgedeki en büyük 3 şehir Seattle, Spokane ve Tacoma'dır

Öğrenci İzlenimleri

Washington Bölgesindeki Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız