İngiltere Vizesi

İngiltere Öğrenci Ziyaret Vizesi Gerekli Belgeler Listesi

Birleşik Krallık’ta eğitim amaçlı olarak 180 günden daha fazla süreyi kapsayan başvurular için “Extended Student Visitor Visa” kategorisinde vize verilmektedir. Bu vizeyi almak isteyen öğrenciler, konsolosluğun aracı kıldığı Worldbridge Vize Başvuru Merkezi üzerinden aşağıdaki evrakları hazırlayıp, daha önceden internetten alınan randevu günü ve saatinde evraklarını teslim etmelidirler. Birkaç haftalık işlem süresi göz önünde tutularak, başvurunun mutlaka dil kursunun başlangıcına yetişecek şekilde, zamanında yapılması gerekmektedir.

 

1) VAF1D Online Başvuru formu,tümü İNGİLİZCE olarak internet üzerinden online olarak doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Danışmanlarımız formları doldurmada yardımcı olacaktır. Başvuru sırasında kredi kartı da gerekmektedir.

 

2) 3 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğraflar, 45 x 35 mm ebadında, Arka fon tek renk, açık, desensiz, resim üzerinde yüz tam ortalanmış ve çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olmalı.

 

3)Pasaport: En az 1 yıl geçerli (imzalı) T.C. Pasaportu. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı. Pasaportla birlikte pasaportun resimli sayfasından bir adet fotokopi. Pasaport yeni ise, eski pasaportların asılları da ibraz edilmelidir

 

4) Vize Başvuru Ücreti 256 USD karşılığı Türk Lirası ( Yaklaşık 580 TL) Bu ücretin kredi kartı ile online ödenmesi gerekiyor. Eğer kredi kartınız yoksa nakit olarak İdealsas’a ulaştırmanız gerekmektedir. Nakit ödemelerde kur farklılıkları nedeniyle +15 TL kur farkı alınmaktadır.

 

5) Özel dil okulu/üniversitesi tarafından verilen, minimumda haftalık 15 saatlik bir dil kursuna katıldığınızı teyit eden kayıt kabul belgesi. (Ön kaydı yapılan öğrencilerin kabulü İdealsas tarafından alınacaktır)

 

6) En son okuduğunuz okula ait diploma. Halen öğrenciyseniz, Güncel Öğrenci Belgesi ve mümkünse notları gösterir Transkript (not dökümleri) Öğrenci belgesi orijinal olmalı ve mümkünse İngilizce olarak alınmalıdır.

 

7) Şayet Türkiye`de başlanmış bir dil eğitiminin pekiştirilmesi için bu kursa gereksinim duyuluyorsa, katılmış olduğunuz daha önceki kurslara / hazırlık sınıfına / özel derse / özel dil kursuna vb. ilişkin belgeler / bitirme sertifikaları / ve resmi yazılar.

 

8) Erkek müracaatçılar askerlik durumlarını açıklayıcı belge (Terhis ya da tecil belge fotokopisi)

 

9) Evli müracaatçılar için, evlilik cüzdanının yazılı sayfalarının okunaklı fotokopileri

 

10) Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Nüfus kayıt örneğinde anne baba, tüm kardeş ve çocukların belirtili olduğuna lütfen dikkat ediniz.

 

11) Okul veya üniversiteden mezun olduktan sonra yapılan işler hakkında belgeler (Bu belgeleri danışmanlarımız ile görüşerek hazırlayabilirsiniz)

 

12) Mesleğinizi icra edebilmekiçin bu kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işvereninizin, “İngilizce bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu ve işyerinde çalışmış olduğunuz süreye, pozisyonunuza ve aylık kazancınıza dair bilgiler içeren” şirket antetli kağıdına alınmış ve yetkili biri tarafından imza edilmiş şirket yazısı. (Bu belgeleri danışmanlarımız ile görüşerek hazırlayabilirsiniz) Ayrıca, kurumunuzdan izinli olarak yurtdışına gittiğinize ve dönüşte işe devam edeceğinize gösterir resmi bir izin yazısı. Bu belgeye ek olarak aşağıdaki belgeler de alınmalıdır. Sigortalı işe giriş bildirgesi, SGK Dökümleri, Firmaya ait kuruluş gazetesi, Ticaret odası belgesi, Vergi levhası ve İmza sirküleri (Fotokopileri yeterli)

 

13) Yeterli ve düzenli kişisel finansal geliri kanıtlayan belgeler (Son 3 aylık Maaş bordrosu (Asılları). Ek geliriniz varsa, bununla ilgili belgeler. Kira geliriniz varsa, tapu ve kira kontrat fotokopisi. Sahip olduğunuz gayrimenkullerin tapu fotokopileri. Aracınız varsa ruhsat fotokopisi de gereklidir. Ayrıca eğitim süresince tüm eğitim, yaşam, konaklama ve ulaşım masraflarınızı karşılayabilecek tutara sahip şahsi banka hesaplarınızla ilgili son 3 aylık hesap dökümü ve İngilizce Banka Referans Yazısı. Eğer bir şirket sahibi ya da ortaklığınız varsa, şirketiniz ile alakalı resmi evrakları da hazırlamanız gereklidir.

 

Başvuru sahibinin herhangi bir geçim aracına sahip olmaması durumunda, İngiltere’deki masraflarını ödeyeceklerini onaylayan ebeveynler ya da yakın akrabaların finansal geliri kanıtlayan belgeler. (İstihdam belgeleri/banka hesapları, şirket sahibiyseler şirkete ait resmi evrakların birer fotokopileri, gayrimenkul tapuları, kira gelirleri, ürün gelirleri vs.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

>> Gerek duyulması halinde, başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

>> Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir.

>>İngilizce olması zorunlu evrakların, İngilizce Yeminli Tercüme edilmesi gerekir.