Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Mehmet Hakan Tohma

  Bütün Work&Travel şirketlerini gezdim. Ancak İdealsas, beni diğer şirketlerden d

 2. Bütün Work&Travel şirketlerini gezdim. Ancak İdealsas, beni diğer şirketlerden daha fazla tatmin etti...

  Benim Amerika’ya gitme kararım çok hızlı gelişti aslında. Hep görmek ve gezmek istemiştim ama bir türlü fırsatım olmamıştı. Amerika’ya giden arkadaşlarımı ve onların tecrübelerini dinledikten sonra neden olmasın diye geçirdim aklımdan. Düşüncemi ailemle paylaştığımda, babam yapamayacağımı düşünerek biraz hevesimi kırdı. Ama ben pes etmedim. Aynı gün bütün Work & Travel şirketlerini gezdim. Ancak son olarak geldiğim İdealsas, beni diğer şirketlerden daha fazla tatmin etti. Bu durum danışmanımızın sıcak sohbeti ve programın diğer şirketlerde bahsedilmeyen taraflarını anlatması ile oluştu. O gün hiç beklemeden kaydımı yaptırdım. Eve geldiğimde aileme “Amerika’ya gidiyorum, bugün kaydımı yaptırdım.” dediğimde önce şaşırdılar sonra ise baştaki tutumlarından tamamen farklı olarak olumlu bir tepki gösterdiler. Aklımda tek bir düşünce vardı aslında. Bunu aileme ve kendime ispat edecektim. O da şuydu: “Ben, ailemden destek almadan hayatımı sürdürebilirim. Hem de hiç bilmediğim bir ülkede ve ailemden binlerce kilometre uzakta dahi.”

   

  Vize görüşmem, not ortalamam düşük olmadığı için ve orta seviye İngilizcem sebebiyle beklediğimden rahat geçti. Tabi yadsınamayacak diğer bir konu ise tüm vize süresince İdealsas ve danışmanımızın yardımları ve bilgilendirmelerinin en büyük yardımcım olmasıydı. Beni görüp, kararlılığımdan ve şirketimin güvenilirliğinden etkilenen bir arkadaşım hemen benimle gelmek istediğini söyledi ve hiç vakit kaybetmeden kaydını yaptırdı. Artık 2 kişiydik. Arından danışmanımız ile uzun istişareler sonrası bize en uygun olduğunu düşündüğümüz, North Carolina Eyaleti’nde karar kıldık. Sahil kesiminde yer alan Super Wings Mağazaları’nda çalışacaktık. Her şey hallolup sadece Amerika’ya uçmamız kalmıştı. Nitekim o da oldu. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. W&T programı için iş seçimi çok önemlidir. Tüm Amerika macerasını etkileyecek olan en önemli konudur. Bu yüzden ilgili ve iyi bir kadrosu olan bir şirketle çalışmak her zaman bir avantajdır. Nitekim İdealsas beni en uygun işe yerleştirmeyi başarmıştı.

   

  Türkiye’de de çalıştığım için Super Wings’te çok sorun yaşamadım ama ilk hafta belirtmeliyim ki çok zordu gerçekten. Hatta ikinci gün mesai saatinde eve gelip arkadaşıma “Bavulları topla, dönüyoruz abi. Burda ne işimiz var bizim?” dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Akşam oturup konuşup ve biraz daha dayanmamız gerektiğini kararlaştırdık. Bu karara varmamızda Danışmanımız Gökçe’nin ve önceden giden arkadaşların “İlk haftalar çok zorlar ama sonrasında her şey güzelleşir” demeleri etkili olmuştu tabi. Gerçekten de öyle oldu. Hayatımın en güzel 4 ayını yaşadım. İsteğimize bağlı olarak daha çok saat alıp çalışabiliyor ve iyi para kazanıyorduk. Hem de çalışırken eğleniyorduk. Gittiğimiz yer sahil kasabası olduğundan iş dışındaki zamanlar resmen tatildeymiş gibi bir his uyandırıyordu.

   

  Gelelim işverenlerimize. İşverenlerimiz çok iyi insanlardı. Tabi bunda bizim samimiyetimiz ve çalışkanlığımız büyük rol oynuyordu. İşinin hakkını vererek yapmak Amerika’da büyük bir yükümlülük ancak bu durum size çok fazla da avantaj sağlıyor aynı zamanda. Çalıştığım iş İngilizce geliştirmek için birebirdi. İlk zamanlar biraz konuşmakta zorlansam da program sonuna doğru oturup saatlerce sohbet edebilecek seviyede buldum kendimi. Çalışma dönemi bittiğinde gezmeye başladık. İlk defa kimsenin seni tanımadığı hatta dilini dahi bilmediği bir ülkede sırtında çanta gezme keyfini yaşadım. İyi çalışıp, iyi para kazandığımız için batı yakası, doğu yakası, orası, burası demeden gezdik. Belirtmeliyim ki Amerika’da çalışıp kazanılan paranın, yine Amerika’da gezerek harcanması muazzam bir hazdı. Miami, New York, Vegas...

                         

  Bana hem kişisel gelişimim adına, hem de profesyonel iş hayatım adına yararı olan bu program için İdealsas’a ve danışmanımız Gökçe’ye çok teşekkür ediyorum. Özellikle oradayken tanıştığım diğer Türk katılımcıların sıkıntılarını görünce daha fazla anladım ki İdealsas ile gitmek çok doğru bir karardı. Daha programa kayıt olurken, danışmanımız Gökçe’nin programın zor yönlerinden bahsetmesi ne gibi zorluklarla karşılaşabileceğimize dair bir fikir oluşturmuştu zaten. Bunu bilerek ve buna hazırlıklı olarak gitmiştik Amerika’ya.

   

  Bunun yanı sıra en ufak sorunumuzda bile e-mail ile danışmanımıza ulaşabiliyor olmamız ve ertesi gün sorunumuzun çözüldüğüne dair mail almamız da bir ayrıcalıktı bizim için. Bazı arkadaşlarımızın şirketlerine telefon ederek dahi ulaşamadıklarını ya da şirketlerinden yapabileceğimiz bir şey yok cevabını aldıklarını duyduğumuzda onlar adına ne kadar üzülüyor olsak da kendi adımıza seviniyorduk. Her şey için çok, çok teşekkürler İdealsas ve Gökçe...

   

  Mehmet Hakan TOHMA

  Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektronik Haberleşme Mühendisliği Öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDNorth Carolina Eyaleti, Super Wings Mağazaları'nda çalıştı