Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Cenk Elverdi

  Duyduklarımız hep, çoğu kişinin work&travel'da zor koşullarda yaşadığı kaldıklar

 2. Duyduklarımız hep, çoğu kişinin work&travel'da zor koşullarda yaşadığı kaldıkları yerden memnun kalmadıklarıydı...

  Daha Üniversiteye girmeden Amerika’yı gidip görmek her zaman hayalimdi. Bunda hem dış kültürlere karşı olan merakım hem de küçüklükten beri izlediğimiz Hollywood filmlerinin etkisi vardı. Üniversiteye girdim fakat 3. Yıla kadar nedense gitmek nasip olmadı.

   

  Biz 3 arkadaş gittik. Tabi insan en yakın arkadaşlarıyla gidince Work and travel daha heyecanlı ve daha zevkli oluyor. Tabi şimdi iş güvenilir bir Work and Travel şirketi bulmaktı. Çünkü etraftan duyduklarımız, bir çok öğrencinin dolandırıldığı, işiniz ayarlandı deyip işlerinin ayarlanmadığı vaad edilen yerden çok farklı yerlere öğrencilerin gönderilmesi gibi şeyler duymuştuk. Çok yakın bir arkadaşımın referansıyla Idealsas'ı buldum. İyi ki de bulmuşum. Daha gider gitmez bana work and travel’ın zor, çalışma gerektiren bir program olduğunu Amerika’nın gerçekleriyle yüzleşmem gerektiğini anlattılar ki bir çok firma sizi kayıt etmek için Amerika’yı ve programı rüya gibi anlatır.

   

  Teksas’ın Port Aransas diye Meksika körfezine kıyısı olan kumsalı olan, sıcak mı sıcak küçük bir kasabaya gittik. Oranın en büyük souvenier store’unda çalıştık. İnanılmaz eğlendik. Benim programımın en artı yeri, iş yerinde birlikte çalıştığımız menajerlerimiz ve diğer work and travel öğrencileriydi. Gerçekten tam bir aile ortamı vardı orada. Keza iş verenlerimizde bizlere çok ama çok sıcak davrandılar. Program ile ilgili çok sıkıntı yaşamadık, en ufak bir problemde bile İdealsas’tan Gökçe anında cevaplarıyla bizlere Amerika’da kaldığımız sürece bizlere sürekli destek ve yardımcı oldu. Off daylerimizde ise kumsala gidip güneşin ve denizin tadını çıkarıyorduk. Tabi çevremizden de duyduklarımız çoğu kişinin work and travel da zor koşullarda yaşadığı kaldıkları yerden memnun kalmadıklarıydı. Bizim kaldığımız yer ve çalıştığımız iş çok rahattı. Sanki work and travel öğrencisi değil de orada yaşayan çalışan bir Amerikalı gibiydik. İnanın siz sadece isteyin, gerçekten Amerika kolay para kazanılacak bir yer.

   

  Asıl olayın zevkli yanı ise kazandığınız para ille alacağınız şeyler. Buradan alamadığımız Tommy, Calvin Klein gibi markalar orada o kadar ucuz ki. Tabi 3 ay bitti sıra traveldaydı. Teksas Miami’ye uçakla 2,5 saat uzaklıkta olunca tabi ki bizim için Miamiye gitmek kaçınılmaz oldu. Miami’nin o Güney Amerika setting i anlatılmaz sadece yaşanır. 4 gün Miamide kaldıktan sonra Boston a geçtik ki. Arkadaşlar işte bir üniversite öğrencisinin yaşaması gereken Dünyadaki en güzel yer belki de. Boston gerçekten inanılmaz bir şehir. Yolda gördüğünüz herkesin sırtında çanta tam bir öğrenci şehri. Çok da Avrupai bir şehir. Amerikanın diğer şehirlerinden çok daha farklı. Yol boyunca yollara taşmış eğlenceler, masalarda içen öğrenciler, eğleniyorlar. Ayrıca çok da doğal bir şehir. Parklar ve binalar iç içe. Son durak New Yorktu. Boston kadar sevmesem de tabi ki Newyork kesinlikle ama kesinlikle görülmeli. Times Square, 5. Cadde, Empire state building’in o muhteşem manzarası.

   

  Sonuç olarak bu deneyimi bana yaşatan İdealsas şirketine gösterdikleri samimiyet, dürüstlük ve ilgileri için kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Kayıt işlerinden başlayarak sonuna kadar bizlere her türlü kolaylığı sağladılar. Ve siz arkadaşlara fırsatınız varsa bir kere değil birkaç kere gitmenizi tavsiye ediyorum.

   

   

  Cenk ELVERDİ

  İstanbul Kültür Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDTeksas Eyaleti, Port Aransas’ta çalıştı