Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Sema Meltem Saydam

  İkinci haftanın ardından birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya

 2. İkinci haftanın ardından birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya başladım...

  Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki, WAT çok önemli bir deneyim. Sorumluluk almayı öğrendiğiniz, farklı bir kültürü tanıma şansı elde ettiğiniz ve elbette yabancı dilinizi geliştirme fırsatı veren bir süreç. Bu sürecin içinden geçen biri olarak WAT düşünen arkadaşlara önerim, iki konuya özellikle dikkat etmeleri. Birincisi şirket seçimi, başvurduğunuz şirketin güvenilirliği en önemli konu.

   

  Bu noktada mükemmel bir yaz geçirmeme katkısı olan Gökçe'ye ve İdealsas ailesine ayrıca teşekkür etmeliyim sanırım. Bir diğer dikkat çekmek istediğim konu ise beklentiler. Bu programa başvururken WAT'ın bir tatil programı olmadığı ve ilk süreçte çalışmanız gerektiğini unutmamak gerek. Ayrıca orada sizleri bambaşka bir kültür ve yemek alışkanlıkları bekliyor, bunu da hatırlatmak gerekiyor sanırım. Ama bu gözünüzü korkutmasın farklılıklardan zevk almak bu sürecin en önemli parçası.

   

  Ben, Old Orchard Beach, ME'de bir eğlence parkında ride operator olarak işe başladım. İkinci haftanın ardından da birçok arkadaşım gibi ben de ikinci bir işte çalışmaya başladım. Yorucu bir süreç olduğunu kabul etmeliyim ama bir o kadar da zevkliydi. Old Orchard Beach küçük şirin bir tatil kasabasıydı. Yeni başvuracak arkadaşlara bir diğer tavsiyem de büyük şehirlerden çok küçük kasabaları tercih etmeleri. Çünkü bu tarz yerlerde gerçek "Amerikan Kültürü"nü tanımanız ve insanlarla kaynaşmanız çok daha kolay.

   

  OOB'da insan ilişkileri benim en sevdiğim şeylerden biriydi. İnsanların yolda gülümseyip birbirine selam verdiği, bir kaç kere uğradığınız bir kafede çalışanların size adınızla hitap ettiği, hatta bankaya gittiğinizde bile görevlilerin size tatil planlarınız için bol bol tavsiye verdiği küçük bir tatil kasabasıydı. Amerika ile ilgili bahsetmem gereken bir diğer konu ise kurallara sıkı sıkıya bağlı oldukları. Özellikle çalıştınız yerde buna dikkat etmeye çalışmalısınız. Kurallar konusunda titiz davrandığınız sürece sizin için ellerinden geleni yapacaklardır.

   

  Ortalama üç aylık bir sürecin ardından da "travel" kısmı başlıyor.  Ben Doğu sahilini kapsayan bir tura katıldım, ardından da bir kaç gün daha NewYork'da kaldım. Eğer tatil planlarınızı önceden yaparsınız ve bütçenizi de bu doğrultuda ayarlarsanız yararlı olacaktır. Çünkü işin bir de alışveriş kısmı var ki bu da Amerika'da kaçınılmaz!

   

  Daha anlatılabilecek çok şey var şüphesiz ama geçtiğimiz yaz benim hayatımın en güzel dönemiydi. Hayat boyu sürecek çok güzel dostluklar kazandığım ve birbirinden renkli anılarla dolu geçen bir süreçti.

   

   

  Sema Meltem SAYDAM

  Kocaeli Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler öğrencisi

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABDMaine Eyaleti, Old Orchard Beach'de çalıştı