Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Bilal Güngör

  Mentor, Los Angeles’ın benim tespit edebildiğim en uygun fiyatlı 3 dil kursundan

 2. Mentor, Los Angeles’ın benim tespit edebildiğim en uygun fiyatlı 3 dil kursundan birisi olup...

  Merhabalar herkese,

   

  Los Angeles’a gitmeden önceki yaklaşık 4,5 senede çok güzel bir iş hayatım oldu. Sonuncu olarak Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinin personeli iken hep hayalimde olan yurtdışı dil eğitiminin gerekliliğini hissettim ve araştırmaya başladım. Bunun için bir kaç acenteyle görüştükten sonra, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine,  bana daha çok çözüm odaklı gelen İdealsas firmasında karar kıldım. İdealsas’ın anlaşmasına da vesile olduğum Mentor Language Institue dil kursunun Beverly Hills kampüsünde eğitim almak üzere, acenteden Aydın Bey’in ve İbrahim Bey’in desteğiyle Los Angeles’a gittim.

   

   

  Mentor, Los Angeles’ın benim tespit edebildiğim en uygun fiyatlı 3 dil kursundan birisi olup, sizin de öğrenme ve İngilizce konuşma çabanız ve aktifliğinizle verdiğiniz paranın karşılığının fazlasıyla alınabileceği bir kurstur. Okulun Hollywood ve Beverly Hills olmak üzere 2 kampüsü mevcuttur. Ben ikisini de görmüş birisi olarak hem lokasyonun güzelliği hem de sınıf yapısının insanı daha rahat ettirdiğini düşünerek Beverly Hills’i bir derece daha fazla tavsiye ederim.  Okulun 2 kampüsündeki öğrencilerin geldikleri ülke ağırlıklarını ve Beverly Hills kampüsünün olduğu binayı aşağıda görebilirsiniz. Gerek öğretmenlerin sıcaklığı olsun, gerek donanımları olsun, gerek okulun partiler vs. sosyal etkinlikleri olsun hepsi okulla ilgili aklımda kalan güzellikler.

   

   

  Gelelim niye Los Angeles ve niye Beverly Hills sorusuna

  Los Angeles, benim fikrimce ABD’nin yaşanılabilirliği en iyi yerlerinden birisi. İnsanların birbirine olan saygıları, kurallara olan bağlılıkları, şehrin bir kısmını televizyonlarda görüp imrendiğimiz bir çok turistik mekana sahip olması ya da komşu olması, neredeyse kış mevsiminin hiç yaşanmaması benim aklımda en çok kalan güzellikler olmuştur. Türkiye’deki uzun süren kavurucu yaz sıcaklarını orada en fazla 1-1,5 hafta yaşarsınız o da muhtemelen Ağustos ve Eylül aylarında. Onun dışında hava sıcaklığı, bizim kış mevsimi olarak düşündüğümüz aylarda 10-15 santigrat derece, diğer zamanlarda ise ortalama 25-30 santigrat derecedir. Yılın çoğu zamanı Pasifik sahillerinde okyanusa girebilir, korkutucu olmayan, kıyıya yaklaştıkça yükselen meşhur dalgaları sayesinde surf yapabilirsiniz. Ayrıca sizi kimse rahatsız etmez ve gerçek huzuru yakalayabilirsiniz. Bunun için tavsiye edebileceğim yerler Newport Beach, Hungtington Beach, Manhattan Beach, eşsiz kumsal genişliğiyle Santa Monica Beach ve sahil kısmında gezilecek yerlerin çokluğu ve canlılığıyla herkesi kendine hayran bırakan Venice Beach. Bunların dışında şehir içerisinde çok sayıda büyük, ağaçlı parklar bulunmakta olup huzur manasında gerçekten insanın yaşam kalitesini artırmakta.  Açıkçası bu saydıklarım bile Los Angeles’ta yaşamak için başlı başına yeterliler. Bunun dışında Hollywood Walk of Fame, Griffth Observatory gibi sonradan turistik amaçla yapılmış, her dünya ülkesinden gelen insanların ilk uğrak yerleri olan, bence değerinden daha çok isim yapmış bir çok yer de mevcut. Beverly Hills ise tam bu güzellikler içerisinde hemen hemen her yerin ortasında yer alan, çok güzel evlerin, malikanelerin yer aldığı, ünlülerin ve elit kesimin alışveriş mekanı olarak bilinen meşhur Rodeo Drive’ı içerisinde bulunduran çok güzel bir şehir. Şehir deyince aklınıza soru işaretleri gelebilir. Çünkü bizim Los Angeles diye bahsettiğimiz geniş bölge aslında Kontluk (County). İçerisinde çok sayıda şehir (Los Angeles City, Beverly Hills…) ve semtler barındırmaktadır. Ancak şehir kavramı bizdekinden biraz daha farklı, pek Türkiye gibi düşünmemek gerek.

   

   

  Son olarak bazı kısa tavsiyelerde bulunmak isterim.,

   

  · Los Angeles’ı ve çevresini tam anlamıyla gezmek ve hayatı dolu dolu yaşayabilmek adına araba şart. Arabasız da rahat yaşayabilirsiniz tabi ki ama arabalıyken ki kadar rahat ve dolu dolu olmayacaktır.  Araba fiyatları bizim dörtte birimiz kadar. Craigslist.org sitesinden bulabilirsiniz.

   

  · Uber programı çok aktif kullanılmakta olup. Havaalanında iner inmez taksilere boşa para vermeyin. Hemen havaalanının Wifi’sine bağlanıp Uber’i kurun ve gideceğiniz yere uberle gidin. Fiyat yarı yarıya fark edecektir. Taksiyle ortalama 50-55 usd lik mesafeye, uberler 20-30 usd arasına gidersiniz.

   

   

  8 aylık bu seyahatimde emeği geçen İdealsas ailesine teşekkür ederim.

   

  Bilal GÜNGÖR

  Kocaeli Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği öğrencisi

  Mentor Languaege Institute Beverly Hills Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  ABD, California, Los Angeles