Öğrenci İzlenimleri

 1. İdealsas
  Caner Tosun

  WAT programı biz üniversite öğrencileri için kesinlikle kaçınılmaz bir fırsat, e

 2. WAT programı biz üniversite öğrencileri için kesinlikle kaçınılmaz bir fırsat, evet biraz cepten para çıkıyor ama...

  • Uçuştan 24 saat önce değiştirdiğimiz iş yeri (Gökce ve Aydın abinin inanılmaz çabaları)!
  • NY sokaklarında Arabesk müzik dinleyen Türk gençleri!
  • Şahane bir tecrübe!
  • Hayatımda ilk defa kendimi bu kadar şanslı hissettiğim bir dönem!
  • Unutulmaz bir macera!
  • 4 ayda verdiğim 16 kg!
  • Harika bir İngilizce geliştirme fırsatı!
  • Ve hergün kendine sorduğun o soru; "Abi ben şimdi  gerçekten Amerika'da mıyım yani?"

  4 aylık USA maceramı özetlemek gerekirse tam anlamıyla, wo0 hoo!!!

   

  20'li yaşlardaki bir öğrenci için Amerika denince akla uçsuz bucaksız hayaller gelir, bende 6 ay öncesine kadar o uçsuz bucaksız hayalleri olan öğrencilerden bir tanesiydim (gerçi halende öyle gibiyim:) İdealsas sayesinde tek kelimeyle muhteşem bir yaz tatiline ve Amerika macerasına sahip oldum. Bütün kayıt işlemlerinin başladığı günden Türkiye'ye geri döneceğim son ana kadar yapmış oldukları herşey için onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Karşılaştığımız her sorunda (NewYork sokaklarında kaybolmak hariç) yardımcı oldular, öyle ki Amerika'ya gitmeden 1 gün önce Gökçe’ye işi değiştirmek istediğimi söylediğimde tereddütsüz evraklarımı hazırlayıp işi değiştirmem konusunda yardımcı oldular, Aydın abi uçak bileti konusunda diğer firmalar aracılığı ile programa katılan arkadaşlardan çok daha ucuza bilet almamı sağladı. Gökce ve Aydın abi, tek kelimeyle muhteşemdiler.

   

  WAT programı biz üniversite öğrencileri için kesinlikle kaçınılmaz bir fırsat, evet biraz cepten para çıkıyor ama şu garanti ki iş kaynaklı bir sorun olmadığı sürece o paranın en az 2 katını kazanıyorsunuz. Çalıştığımız yer New York City'e 30dk uzaklıkta East Norwich şehriydi, iş arkadaşlarımız ve çalışanların hepsi son derece sıcakkanlı iyiydiler haftanın belli günleri çalışıyorduk ve her cuma günü haftalıklarımız bankaya yatırılıyordu, haftada bir gün havuz partilerimiz oluyordu, en güzel yanlarında bir tanesi de yiyecek ve konaklama ücreti vermememizdi, tabi ki de bu İdealsas sayesinde oldu.

   

  Kesinlikle güler yüz ve dürüst olmak çalışma için en önemli etken, eğer işveren sizde o ışığı görüyor ise işverenin gözünde her zaman her şey için +1 'iniz var demektir ve bu da fazladan (Benjamin Franklin demektir;). Çalıştığım yerdeki arkadaşlar benim muhteşem bir doğum günü partisi düzenlediler ve hepsi son derece mütevazi insanlardı  ve bir o kadar da misafirperverdiler öyle ki 13 yıldır USA de yaşayan Çinli dostumuz Shuu bizi ailesi ile tanıştırdı ve hep beraber bir Çin restoranında akşam yemeği yedik. 40 yıldır Amerika’da yaşayan bir akrabamı ziyaret etme fırsatım oldu ve fırsatını bulduğumuz her dakika gezdik.

   

  Ancak ne yazık ki her şeyin olduğu gibi onunda sonu geldi ve Türkiye’ye döndüm. Şu anda halen ordaki arkadaşlarla işveren ile contact halindeyiz ve birçoğu Türkiye’ye gelmek için sıraya girmiş durumda, tabi ki bu da orda yaşarken bırakmış olduğun izlenim ile alakalı.

   

  Türkiye’ye geldikten sonrada İdealsas ile bağlantımız kopmadı ve gelir gelmez hemen TaxBack başvurularımız yaptık ve Ocak ayı gibide ödediğimiz vergileri geri alcaz.

   

  Önerilerim,

  - Çalışacağınız yeri muhakkak çok iyi araştırın,

  - Kesinlikle herhangi birinin sizi havaalanından almasını istemeyin ve o heyecanı birebir yaşayın,

  - İşverenle skype görüşmesinde işin detayları ile ilgili soru sormayı sakın ola unutmayın

  - Çok yemek seçen biriyseniz bol kilo kaybetmeye alışın ve sakın ailenize bu durumu söylemeyin :)

  - Beraber gideceğiniz arkadaşınızın kafa dengi biri olması çok ama çok önemli,

  - Biz Türkleri çok iyi anlatmaya bakın zira "Senin deven varmı, Çölde safari yapıyomusunuz, babanın 4 tane eşi var mı?" gibi sorularla karşılaşmanız çok muhtemel çünkü Türkiye’yi klasik bir Ortadoğu ülkesi zanneden çok kişi var,

  - Kesinlikle anı yaşamaya çalışın,

  - Çin yemeklerinden uzak durun derim,

  - Kesinlikle elektronik eşya ihtiyacınız var ise Türkiye’den almayıp ordan alın,

  - Dışardan gelmiş insanların birçoğu bahşiş verme yarışı içerisindedirler ama asla Türk olduğunuzu unutmayın;),

  - Ve tabi ki de en önemlisi  sağlam ve güvenilir bir firmaya başvurun !.. (like İdealsas:) )

   

   

  Caner TOSUNER

  Kadir Has Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği

  İdeal Work and Travel katılımcımız

  ABD, New York EyaletiEast Norwich’te çalıştılar