Üniversite Öğrencileri Anlatıyor

 1. İdealsas
  Çağla Arıç | 17.11.2016

  İngilizce öğretmeni olarak İngiltere'de “Teacher Training” programına katıldım..

 2. İngilizce öğretmeni olarak İngiltere'de “Teacher Training” programına katıldım...

  Merhabalar,

   

  Ben Çağla Arıç. İngilizce öğretmeniyim.

   

  Konuşma İngilizcemi geliştirmek üzere geçen sene İdealsas Yurtdışı Eğitim ve Danışman Aydın beyin desteği ile Malta’ya gitmiştim. Bu sene ise İngilizcenin ana vatanına gitmeye kararlıydım.

   

   

  İngilizce öğretmeni olarak İngiltere'de “Teacher Training” programına katılmak uzun süredir aklımdaydı. Aydın Bey'in Southampton da Lewis School of English'i önermesiyle bu düşüncemi gerçekleştirdim. 2 hafta General English ve hemen sonrasında 2 hafta “Reflective Teacher Training”  programına katıldım. Teacher training programı gerçek anlamda eğitim anlayışımı değiştirdi. Dersler İngilizce öğretmenliği eğitim fakültesi derslerine benzer ancak 2 haftalık programa bir İngilizce öğretmeninin meslek hayatı boyunca işine yarayacak veya karşılaşacağı problemleri çözebilecek dersleri koymuşlar ve tabi ki hepsi uygulamaya yönelik olduğu için akılda kalıcılığı çok fazla; kalabalık sınıflarda nasıl aktiviteler yapabiliriz veya hiç Türkçe konuşmadan ders içi her durumu öğrencilerimize nasıl İngilizce anlatabiliriz, öğrencilerimizi nasıl yakından tanıyabiliriz ve en güzeli hafta da bir dil okulunda ki dersleri gözlemleme ve ardından bizim “Micro Teaching” yapmamızdı.

   

   

  Anlattığımız dersi programa katılan meslektaşlarımız ve öğretmenimiz izliyor ve kendi dersimizle ilgili neyi çok iyi bulduk neyi daha da geliştirmeliyiz bunlar üzerinde konuşma ve kendimi tanımak adına harika bir deneyimdi. Öğretmenler her konuda yardımcı ve ilgili bir istediğiniz veya probleminiz olduğunda anında çözüm odaklılar. Okul gerçek anlamda standartlarını oluşturmuş ve dil öğrenmek, öğretmek isteyen herkes için fırsatlar oluşturmuş. Southampton ilk etapta sıkıcı bir şehir gibi görünse de şehri tanıdıkça yapılacak çok şeylerin olduğunu ayrıca diğer şehirlere çok yakın olduğundan dolayı her yeri ziyaret etme şansınızın olduğunu göreceksiniz.

   

  Çağla ARIÇ

  İngilizce Öğretmeni

  Uludağ Üniversitesi, İngilizce Öğretmenliği

  Lewis School of English Dil Kursunda İngilizce Dil Eğitimi Aldı

  İngiltere, Southampton

 3. İdealsas
  Zeynep Ayaş | 17.11.2016

  İş bulmak Avustralya'da eskisi kadar kolay olmamaya başlamış...

 4. İş bulmak Avustralya'da eskisi kadar kolay olmamaya başlamış...

  Work and Holiday programına neden başvuru yaptınız? Bu program için beklentileriniz nelerdi?

  Work and Holiday programı, programın içeriğini öğrendiğim ilk anda ilgimi çekti. Avustralya hem uzaklık açısından Avrupa gibi tercih edilmeyen bir ülke olması hem de bu derece gelişmiş bir ülkede Work and Holiday vizesi ile sahip olacağınız 1 senelik çalışma izni fırsatı dolayısıyla fazlasıyla cazip geldi. Yurt dışı planları yaparken en önemli önceliğim bulunduğum süre boyunca çalışarak kazanacağım para ile hayatımı idame ettirebilmekti. Work anda Holiday programının sağladığı tam zamanlı çalışma izni ile bunu çok rahat gerçekleştirebileceğimi anladım.

   

  Programa katilimken vize konusunda herhangi bir zorluk yaşadınız mı?

  Vize konusunda herhangi bir problem yaşamadım. İstenilen belgeleri zamanında tamamlayıp başvuruyu gerçekleştirmek bu vizenin en önemli adımı bence. Belgelerimi gönderdikten sonra 1 hafta içerisinde mülakatımı gerçekleştirip vizemi aldım.

   

  Program için hangi şehri seçtiniz ve bu tercihinizden memnun  musunuz? Kaldığınız şehri diğer adaylara önerir misiniz?

  Avustralya'da tercihim Melbourne'den yana oldu. Avustralya planları yapmadan önce dahi ilgimi çeken bu şehre geldiğim için memnunum açıkçası. Özellikle kalabalık ve karmaşık bir şehirden sonra Melbourne'deki rahatlık ve sakinlik çok iyi geldi. Melbourne gerçekten ruhu olan bir şehir, diğer adaylara da önerebilirim ancak tek sıkıntısı kışın biraz soğuk olması, sıcak sevenlerin bunu göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim:)

   

   

  İş bulma acısından zorluk çektiniz mi? Gidecek olan adaylara iş bulma konusunda önerileriniz var mi?

  İş bulma konusu anladığım kadarıyla Avustralya'da eskisi kadar kolay olmamaya başlamış. Yaklaşık 1,5 ay iş aradıktan sonra maddi olarak tatmin edici bir işe sahip olabildim. Buraya geldiğinizde iş ararken karşılaşacağınız manzara, buraya özellikle Asya'dan olmak üzere pek çok ülkeden gelen öğrencilerin olduğu ve bu öğrencilerin de sizin gibi iş aradığı olacaktır. Ancak Work and Holiday vizesi ile sahip olacağınız tam zamanlı çalışma hakkı sizi iş bulma konusunda öğrencilerden ayıracaktır. Bunun yanı sıra iş ararken fazla seçici davranmamak da gerekli.

   

  Şuanda hangi işte çalışıyorsunuz ve ortalama aylık kazancınız nedir?

  Şuan Melbourne City'de bulunan bir alışveriş merkezinde temizlik işi yapıyorum ve ortalama aylık kazancım 3,600 AUD.

   

  Genel olarak Avustralya‘yı nasıl buluyorsunuz? Yaşam ve hayat tarzı olarak Türk adaylar için uygun olur mu?

  Avustralya, sokakta yürürken rahatlığını hissedebileceğiniz bir ülke. Ülkenin, topraklarında bulunan her canlıya (sadece insanlara değil!) sağladığı olanaklar ve yaklaşımı, insanların da sakin ve mutlu olmasını sağlayan şey. Kargaşa ve kaostan uzak, olabildiğine samimi bir ülke burası. Açıkçası geldiğim andan itibaren herhangi bir zorluk yaşamadım hayat tarzı olarak, aksine buradaki samimiyete çok rahat uyum sağladım.

   

  Avustralya’da olumsuz olarak adlandırabileceğiniz bir durum var mi?

  Avustralya için olumsuz olarak söyleyebileceğim tek şey sanırım Türkiye'den uçağa bindiğiniz an sürecek uzun yolculuk... Uçaktan indiğiniz an ne kadar uzak olduğunu ancak anlayabiliyorsunuz sanırım:)

   

  Son olarak programa katıldığınız için memnun musunuz ? Program size neler kattı? İngilizce gelişiminiz beklediğiniz yönde oldu mu?  Konuyla ilgili eklemek istedikleriniz nelerdir?

  Programa katılmaktan gerçekten çok memnunum. Avustralya'da insanlar arasındaki eşitliğin, rahatlığın ve mutluluğun sizi de etkileyeceğini göreceksiniz.

   

  Zeynep AYAŞ

  İstanbul Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası

  Avustralya’da Work and Holiday Programına katıldı

  Avustralya,Victoria eyaleti, Melbourne şehrinde çalıştı

 5. İdealsas
  Merve Arduç | 19.05.2015

  Avustralya'daki işimde haftada 30 saat çalışıyorum ve haftalık yaklaşık 500 AU$

 6. Avustralya'daki işimde haftada 30 saat çalışıyorum ve haftalık yaklaşık 500 AU$ kazancım var

  Avustralya'da Work and Holiday programımıza katılan öğrencimiz Merve Arduç ile yapılan kısa ve eğlenceli bir röportaj.

  woh öğrenci yorumu

  Work and Holiday programına gitmeye nasıl karar verdiniz?

  Geçen yıl yaklaşık 11 ay boyunca dil eğitimi için buradaydım ve zaman dolup geri dönme vakti yaklaşmaya başladığında neden tekrar gelip hem dil anlamında daha fazla pratik yapıp hem de birazcık para biriktirip seyahat etmeyeyim ki dedim ve buradayım işte!!

   

  Avustralya’ya gitmeden nasıl bir araştırma yaptın?

  Buraya gelmeden önce çok fazla araştırmada bulunduğumu söyleyemem çünkü geçen yıl da zaten buradaydım yanı genel anlamda  bir fikir sahibiydim zaten.

   

  Vize konusunda herhangi bir zorluk yaşadınız mı? Ne kadar sürede aldınız?

  Vize anlamında bir sıkıntı çekmedim. Vizeyi almak da yanılmıyorsam 2-3 hafta kadar sürdü.

   

  Avustralya’da Work and Holiday programı için hangi şehri nasıl ve neden seçtiniz?

  Perth'deyim ben. Açıkçası buraya seçmemdeki asıl neden kuzenimin yaklaşık 5 yıldır burada yaşıyor olması. Ama biraz araştırınca en güvenli sayılabilecek yerlerden biri ve buradaki Türk nüfusunun diğer şehirlere göre daha az olması da diğer artılardan.

  work and holiday öğrenci izlenimi

  Work and Holiday programı kapsamında  Avustralya’da nasıl iş buldunuz?

  Programa gelmeden işim hazır değildi ama geçen yıl okuldan tanıdığım bir çok arkadaşımın hala burada olması bana iş anlamında kolaylık sağladı diyebilirim. Şuanda bir food-shop'ta çalışıyorum ve saatlik kazancım 17 AUD (yasal olarak en düşük sınır). Kazanç durumu çalışılan yere ve günlere göre değişiyor açıkçası. Saatlik 25 AUD kazanmak da mümkün. Ben haftada ortalama 30 saat çalışıyorum ve haftalık yaklaşık 500 AUD kazancım var.

   

  Avustralya’ya gitmeden önce konaklamanız hazır mıydı

  Şuanda ''share house'' denen yanı farklı milletlerden insanlarla paylaştığım bir evde kalıyorum ve haftalık 175 AUD kira ödüyorum. Kira durumu kalınan semte ve evin büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor tabi ki.

   

  Avustralya’da yaşam size göre nasıl? Bulunduğunuz ortamdan ve Work and Holiday programından memnun musunuz?

  Bulunduğum ortamdan ve programdan gayet memnunum, farklı milletlerden insanlarla çalışmak zor olduğu kadar keyif veriri bir deneyim. Burada yaşam gayet sakin, şöyle ki akşam saat 5’ten sonra şehir merkezinde açık pek bir yer bulamazsınız!! Ama bunun yanında gündüzleri yapabileceğiniz pek çok şey mevcut, özellikle de yaz mevsiminde!!

  avustralyada çalış ve gez öğrenci görüşü

  Work and Holiday programına katıldığınızda karşılaştığınız en büyük zorluk nedir?

  Söylediğim gibi ben geçen yıl da burada olduğum için pek bir zorlukla karşılaşmadım ama genel olarak iş bulma sürecinin bazen sıkıntı yarattığını söyleyebilirim. Bazen biraz fazla sabırlı olmak gerekebilir..

   

  Work and Holiday programına katılmayı düşünenlere finansal açıdan ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

  Finansal açıdan çok çok büyük beklentiye girmenin bir anlamı yok. Şöyle ki gerçekten çok çalışıp çok kazanmak mümkün olabilir ama bu tamamen doğru zamanda doğru yerde olmakla alakalı kesinlikle ve biraz da çevre ve şansla zannımca:)) Şunu da eklemeliyim kuşkuya yer bırakmamak için özellikle Asya ülkelerine seyahat etmek gibi bir planları olanlar varsa bunu gerçekleştirmeleri burada oldukları müddetçe hiç de zor değil!!

  work&holiday izlenimi

  Son olarak, Work and Holiday programına katılmayı düşünenlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

  Programı tabi ki tavsiye ederim ve gidecek olan arkadaşlara şunu söyleyebilirim, girişken olun, kendinizi ifade etmekten ve denemekten korkmayın. Dünyanın her bir kösesinden insan var burada ve kimsenin kimseden bir farkı olmadığını, tecrübeniz olmasa bile kendinizi ifade ettiğiniz ve karşınızdakine o işi yapabileceğinize inandırdığınız ve güler yüzlü olduğunuz surece burada genel anlamda bir sıkıntı çekmezsiniz:)) Ve şundan emin olun ki buraya geldiğinizde günbatılarını seyretmeye, ve her şeyin o temiz, parlak renklerine bakmaya ve bisikletinizle istediğiniz her an dolaşabilme lüksüne doyamayacaksınız:)) Bir de kangurular ve koalalar unutulmayacaklardan tabı ki:)))

   

  Merve ARDUÇ

  Süleyman Demirel Üniversitesi – Biyoloji Öğrencisi

  Work and Holiday Katılımcımız

  Avustralya, Western Australia Eyaleti, Perth şehrinde çalışmaktadır

 7. İdealsas
  Gözde Kaya | 19.10.2011

  10 gün boyunca tüm Kaliforniya'yı arabayla gezdik

 8. 10 gün boyunca tüm Kaliforniya'yı arabayla gezdik

  Öncelikle gerçekten çok teşekkür ederim. İyi ki gitmişim diyorum bu yaz için. Başta çok uzun gibi düşünmüştüm ama uzun da değilmiş:) Bütün kamplar o şekilde mi bilmiyorum gerçekten. Benim olduğum kamp resmen aile gibiydi. Komün hayatı yaşadık üç ay boyunca. Tatil günlerinde de hep farklı bir program yapıyorlardı. Birlikte bişeyler yapıyorduk.

  Hiç Türk olmaması çok büyük bir avantajdı zaten benim için. O yüzden İngilizcem için baya faydası oldu diyebilirim. Herkesin kamp ismi vardı, o yüzden bütün yaz boyunda "Fanfan" dım. Gözde dediklerinde zaten anlamıyordum telaffuzlarından ve bakmıyordum. Onun dışında kamp tam bir doğa harikasıydı. Okyanusun kıyında ve ormanın içinde, ana yola gitmek için araba yoksa bir saat orman yolundan yürümemiz gerekiyordu. Ayrıca kampta ayı ve puma tehlikesi vardı. Kamp onların doğal yaşam alanındaydı çünkü. Heryerde ayı veya puma görürsek ne yapmamız gerektiği yazıyordu. Ama ben hiç göremedim, en çok üzüldüğün şey o oldu:)

  Mutfaktaki işimden sonra kampta serbest oluyordum. Bazı akşamlar kamp ateşinde çocuklar için yaptıkları gösterilerde bende oynuyordum. En şanslı olduğum nokta "travel camp"e gidebilmem oldu. Yazın başında travel kamp koordinatörü gelmek ister misin diye sorduğunda öylesine soruyor diye düşünmüştüm ama sonunda ben gittim. 10 gün boyunca Kaliforniya'yı arabayla gezdik. Altı tane lise öğrencisiyle.

  Travel camp'e katılan sadece bir kız vardı benimde görevim o kızla aynı çadırda kalmaktı. Onun dışında sadece hiç para ödemeden gezmiş oldum. Hergün farklı kamp alanlarında çadır kurduk. Kamp ateşinde kendimize yemek yaptık. Tek zorlandığım şey gittiğimin ikinci haftası bir hafta hasta yatmamdı. O da benim şanssızlığım:) O bir haftayı saymazsak her şey çok güzeldi. Ama çadırda kalmak, böcek vs gibi korkuları olanlar için kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir program:)

   

  Teşekkür ederim çok çokk :)

   

  Gözde KAYA

  Kadir Has Üniversitesi – İç Mimari Öğrencisi

  İdeal CampUSA 2011 Katılımcımız

  ABD, Oregon Eyaletindeki Camp Westwind'de çalıştı 

 9. İdealsas
  Alkan Tüfekçibaş | 17.06.2015

  Hiç biri Çalışma ve Tatil vizesi kadar uzun soluklu ve kolay edinilebilir türden

 10. Hiç biri Çalışma ve Tatil vizesi kadar uzun soluklu ve kolay edinilebilir türden degildi...

  Calisma ve Tatil vizesi, Turkiye ve Avustralya Hukumeti arasinda imzalanan kulturel degisim programina katilabilmeniz icin gerekli olan vizedir. Avustralya’ya gitmeyi planlamaya basladigim zaman onumde bir cok vize secenegi vardi fakat hicbiri Calisma ve Tatil vizesi kadar uzun soluklu ve kolay edinilebilir turden degildi. Benim bu egzotik ulkeye gitmemdeki amac, oranin kulturunu en iyi sekilde ogrenmek ve bunu yaparken olabildigince az masraf yapmakti. Bu nedenle Calisma ve Tatil vizesi benim icin kacirilmayacak bir firsatti.

  work and holiday öğrenci izlenimi

  Dunyanin degisik ulkelerinden her yil bircok insan bu vizeyle Avustralya’ya giris yapiyor ve bir yil boyunca rahatlikla istedikleri bicimde yasal olarak calisabiliyor ve ayni zamanda 4 ay boyunca diledikleri sertifika programina katilarak egitim alma firsatini yakaliyor. Avustralya’nin gocmenlere bakis acisi ise son derece ilimli. Hali hazirda cok kulturlu bir toplum yapisina sahip olan bu guzel ulkede her kulturden insana yer var. Siz de bu vizeye basvurarak kolayca edinebilir ve ‘Aussie’ yasam bicimini 1 yil boyunca tecrube etme imkani bulabilirsiniz.

  work&holiday öğrenci yorumu

  Seyahat etmenin hayatimdaki onemi yadsinamaz fakat Avustralya tecrubesi her seyin bir adim otesindeydi. Cografik olarak ulkemize son derece uzak olmasi bircok gezgini buraya gelmekten vazgecirse de kanimca herkesin gelip, kulturunu tecrube etmesi gerektigi bir yer burasi. Dunyanin cazibe merkezlerinden olan Sydney ve Melbourne’u gorebilmek her zaman elde edebilecegim bir sans degildi fakat Calisma ve Tatil vizesiyle bu hayalime ulasabildim. 

   

  Alkan TÜFEKÇİBAŞ

  Trakya Üniversitesi – İngilizce Tercümanlık öğrencisi

  Work and Holiday Katılımcımız

  AvustralyaNew South Wales EyaletiSidney

 11. İdealsas
  Reydan Gizem Yıldırım  | 17.11.2016

  İşe girmemde Londra’da almış olduğum diplomam oldukça faydalı oldu...

 12. İşe girmemde Londra’da almış olduğum diplomam oldukça faydalı oldu...

  Mezun olduğum sene, kafamda daha da belirginleşmiş olan kariyer planımla ilişkili olarak yurtdışında bir diploma programına katılmaya karar vermiştim. Karar vermiş olduğum bir diğer konu da bu okulun Londra’da olacağıydı. Daha önceden hem turist, hem de kısa süreli öğrenci olarak gittiğim bu şehirde, daha uzun süreli olarak kalmak ama kaldığım bu sürede de kendim ve geleceğim için iyi bir eğitim almak istiyordum.  Kendi araştırmalarımın, kafamı daha da karıştırmaya başladığını fark ettiğimde bir eğitim danışmanlık firmasından destek almaya karar verdim. Birkaç firmayla görüştüm, ancak İdealsas kafamdaki tüm soru işaretlerinin tamamını ortadan kaldırdı. Çalışanları, referansları,  vermiş oldukları bilgiler ve iletişimde oldukları okullar firmaya güven duymamı sağladı. Gerçekten de onların aracılığıyla gitmiş olduğum okulda, London College of International Business Studies, almış olduğum eğitim güvenimin boşa çıkmadığını gösterdi.

   

   

  London College of International Business Studies’de 6 aylık bir marketing eğitimi aldım. Okulun gerçekten Londra’da diploma ve sertifika kursu sunan bir çok okula göre çok daha kaliteli ve ciddi bir eğitim sunduğunu söyleyebilirim. Okulda hem İngiliz vatandaşları hem de uluslararası öğrenciler eğitim almaktaydı. Bu da İngilizce pratik anlamında benim için oldukça faydalı oldu. Pazarlama alanında ciddi bir program çerçevesinde oldukça iyi bir eğitim aldım. Şuanda Türkiye’de de yine pazarlama alanında uluslararası bir ilaç firmasında çalışmaktayım. İşe girmemde Londra’da almış olduğum diplomam oldukça faydalı oldu. Üniversite’den mezun olmuş, kendi alanında ya da farklı bir alanda kendini geliştirmek isteyen, uluslararası bir deneyim kazanıp Türkiye’de daha iyi şartlarda bir kariyer hedefleyen herkese bu tarz bir eğitimi tavsiye ederim.

   

  İdealsas’a bu deneyimde bana yardımcı oldukları ve profesyonel bir hizmet sundukları için çok teşekkür ederim.

   

   

  Reydan Gizem YILDIRIM

  İstanbul Üniversitesi, Veterinerlik öğrencisi

  LCIBS Londra Dil Okulunda İngilizce dil eğitimi aldı

  İngiltere,Londra