MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Adelaide   Avustralya  / South Australia  /  Adelaide

Kısa Bilgi


Adelaide, Avustralya'nın Güney Avustralya eyaletinin başkenti ve 3.7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehri (2006 sayımına göre). Adelaide bir milyon nüfusu aşmış şehirler arasında dünyanın en güneyinde bulunanıdır. Adelaide, 2002 ve 2004 yıllarında The Economist dergisi tarafından düzenlenen Dünyanın En Yaşanılabilir Şehirleri anketinde kültürel nitelik, iklim, yaşama ücreti, ve sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından birincik derecesini paylaşmıştır.Konuşulan Dil

İngilizce, Çince, İtalyanca ve çeşitli yerel diller.

Yüzölçümü

1.826,9 km ²

Nüfus

1.203.873 (2010)

Şehir Hakkında

Melbourne ve Sidney gibi kozmopolit şehirlerin insanları Adelaide'yi sakin ve zengin bir eyaletin kuralcılık ve tekdüzelik kokan heyacansız başkenti olarak tanımlarlar. Ama Adelaide'ye gitmiş olan her turist size oraya gitmenizi tavsiye edecektir. Şehir gözüktüğü kadar heyecansız değildir. Şehir Sidney ve Perth gibi ziyeret edenleri kendine aşık edemese debir çok büyük şehirde bulamayacağınız bir inceliğe ve sevimliliğe -tüm mevsimlerde-sahiptir.

Deniz kenarındaki semtleri ve Doğuda yükselen Adelaide tepeleri ve düzgün planlanmış yapısı ile Adelaide diğer tüm Avustralyaşehirlerinden daha Avrupai bir havaya sahiptir. Uzun demiryolu hatları, Eyalet Parlamento Binası ve Şehir Meclisi ile sanki bir Orta Avrupa başkentini andırır. Adeliade'de yolunuzu çok rahat bulabilirsiniz. Tüm şehir planlamacıları için bir örnek teşkil edecekşekilde şehrin merkezi her yanından yemyeşil parklarla çevrilmiştir. Sonu çift rakamlarla biten yıllarda düzenlenen sanat festivali ve tüm yıl boyunca süren kaliteli sanatetkinlikleri ile Adelaide kıtanın kültürel başkenti olma iddiasını altını doldurur. Ve Güney Avustralya çeşitli plajları, verimli üzüm bağları (Avustralya şaraplarının üçte biri üretilir), dağ manzaraları ve sonsuz gözüken çölleriyle tam bir sentez teşkil eder.

İklim ve Bitki Örtüsü

Sürekli yinelenen Güney Avustralya'nın en kuru kıtanı en kuru yeri olduğu lakırdısı sizi yanlış yönlendirmesin. Eyaletin kuzeyi gerçekten çölden ibaret olmakla beraber siz turistlerin ziyaretini hak eden yerlerin iklimi gayet yumuşaktır. Adeliade Ocak ayında günde on saat güneş alır ve düşük nem oranı Şubattaki 30 Derece sıcaklığa dayanabilmenizi sağlar. Güney kutbuna Sidney'den 100 km daha yakın olmasına rağmen Adelaide'nin özel coğrafi şartları ona NSW sahillerinden daha uzun ve kur yazlar ile daha yumuşak kışlar hediye eder. Kış günlerinin ortalama sıcaklığı 7 Derece'nin altına düşmez ve günde dört saatten fazla güneş alınır. Adelaide'nin yıllık yağış ortalaması 53cm'dir. toplam yağışın yarısı mayıs ve Ağustos arasıda düşer. Yılın diğer zamanlarında güneşlenmemeniz için çok şanssız bir insan olmanız gerekir.

Kentte Yaşam

Stressiz bir yaşam tarzını seçmiş olan Adelaideliler arkadaş canlısı ve sıcak insanlardır. Hindley Caddesindeki publarda her tür insana rastlayabilirsiniz.Adelaide Üniversitesi civarı, King William Caddesi restoranları ve Rundle Caddesi pubları da uygun yerlerdir. Ya da Kuzey Adelaide'deki O'Connell caddesindeki yuppie publarına takılabilirsiniz. Yerel gezginlerle tanışmak istiyorsanız yerel YHA kulübü üyeleri her Salı 20.00'da Guides Australia Rooms, 278 South Terrace'de buluşarak gezi ve sosyal faaliyet planlamaları yaparlar.

Konaklama

Üniversite eğitimi alacaklar öğrenciler için yurt, uluslararası öğrenci evleri ve öğrenci apartmanları gibi çeşitli konaklama imkanları sunmaktadır. Öğrenci apartmanlarında konaklama haftalık A$200-A$300’dır. Dil eğitimi için giden öğrencilerimiz genellikle aile yanı konaklamayı seçerler. Aile Yanında Konaklama ise Avustralya kültürünü yakından tanımak isteyenler için en uygun konaklama şeklidir. Avustralya kültürünü birinci elden öğrenirken, pratik yapabilme imkanınada sahip olacaksınız. Konaklayacağınız aileler özenle seçilmektedir. Tek ve çift kişilik oda imkanları bulunmaktadır.

Toplu Taşıma

Şehirlerdeki en hoş ulaşım olanaklarından biri de ücretsiz şehir içi otobüsleridir (örneğin Perth, Adelaide ve Melbourne gibi). Bir çok ulaşım unsuru da birbirlerine bağlıdır yani tren - otobüs-metro- tramvay gibi araçlar birbirleri ile koordineli çalıştıklarından ücretler ucuzdur. Ayrıca bir aracın biletini diğerinde de belli bir süre içinde kullanabilirsiniz.

Taksiler : Taksiler genelde parlak, büyük salon arabalarıdır. Caddelerde ve meşgul noktalarda bulunabilirler. Taksinin boş olup olmadığı üstündeki ışıktan anlaşılır. Tek başına olsanız bile taksiler çok pahalıya patlamazlar. Hafta içi ve biraz daha pahalı olan hafta sonu ile gece tarifeleri bulunur. Genelde şoförün yanında oturulur. Arkaya oturmayı tercih edenlere burnu büyük Pom olarak bakılır. Şoförler son derece faydalı bilgi kaynakları olduklarından onlarla sohbet etme fırsatını kaçırmayın. Hiç biri bahşiş istemez ama verirseniz hepsi alır. Bazen mesafesi belli olan bir meşhur bir yere giderken taksimetreyi kapatırlar.

İş Fırsatı

Çalışma izniniz varsa çalışabilirsiniz. Fakat Adelaide de diğer şehirler kadar çalışma imkanı yoktur.  Çalışmak için mutlaka dil bilmek gerekmektedir.

Öğrenci İzlenimleri

Adelaide Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Adelaide Dil Okulu
South Australia Adelaide