MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Auckland   Yeni Zelanda  / North Island  /  Auckland

Kısa Bilgi


Dünyanın en yaşanılabilir 6. şehri olan Auckland,Yaklaşık 1,3 milyon nüfusuyla ki bu rakam Yeni Zelanda'nın nüfusunun dörtte birinden fazladır, Yelkenlerin/Yelkenlilerin Şehri (City of Sails) olarak da adlandırılmaktadır. Auckland'a bu ismin verilmesinin nedeni şehirde ortalama 135.000 yelkenli ve 65.000 kayıtlı yatçının bulunmasıdır.


İdealsas
Mehmet Ertaş

Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...


Yüzölçümü

1.086 km2

Nüfus

1.313.200

Coğrafi Yapı

Coğrafi yer olarak Auckland yarımadasının güney bitiminde yer alan Waitemata ve Manukau limanlarının sınırladığı dar bir alanda yer almaktadır.

Konuşulan Dil

İngilizce

Şehir Hakkında

İki doğal liman arasına kurulmuş olan şehrin, gerek temizliği, gerekse ferah havasıyla, dünyanın yaşanabilecek en güzel şehirlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Auckland muhteşem sahillere ve yelkenli için çok elverişli bir denize sahiptir. Auckland'ın geniş kumsalları, harika limanı, alışveriş imkânları ve gece eğlenceleri size kendinizi metropolit bir şehirde hissetmenizi sağlayacak her türlü imkânı sunar. Türkiye’den uçakla 21 saat uzakta olması,Auckland'da hava, yaz kış pusludur. Ancak puslu olmasına rağmen kavurucu sıcağa sahiptir. Saniyelik tropik yağmurlar yağabilir. Çalışmaya IELTS’den 5,0 almadan izin verilmemesi.

İklim ve Bitki Örtüsü

Ilıman bir iklime sahiptir. Yazlar (Aralık-Şubat) çok sıcak olmaz, kışlar (Haziran-Eylül) ise çok soğuk olmaz. Yağışlar daha çok kışın görülür.

Kentte Yaşam

Auckland çok kültürlü olasının sağladığı avantajla, galeriler, müzeler, tiyatro ve konserler gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapar.Dünyada en fazla Polinezyalı nüfusuna sahip olan Auckland, aynı zamanda çok renkli ve hareketli sanat etkinliklerini de bünyesinde barındırır. Örneğin; Adadaki Polinez ve Maori sanatının en büyük koleksiyonu Auckland Müzesi'nde bulunur.Auckland War Memorial Museum (savaş müzesi) - New Zealand National Maritime Museum (denizcilik müzesi) - Auckland Art Gallery (sanat müzesi) - Kelly Tarlton's Antarctic Encounter & Underwater World (sualtı müzesi / akvaryum) - Museum of Transport, Technology and Social History (Ulaştırma, Teknoloji ve Sosyal Tarih Müzesi) kültürel hazinelerdir. Yatçılık çok gelişmiştir. Şehirde ortalama 135.000 yelkenli ve 65.000 kayıtlı yatçı bulunmaktadır. ‘Yelkenler Şehri’ olarak da bilinen Auckland, Amerika Yelken Yarışları Kupası’na da ev sahipliği yapar.Göz alıcı plajlara ve kıyı şeridine sadece dakikalar uzaklıkta olan bu enerjik şehir, modern mağazalar, kafeler ve canlı bir gece yaşamı sunmaktadır. Rotaru’da Maori kültüründen akarsu raftingi ve doğal yaşam hafta sonlarına kadar, bu doğal harikalar diyarını en iyi şekilde tecrübe etmenizi sağlayacaktır.Şehir halkı turiste son derece alışkın ve saygılıdır.

Konaklama

5 ve 4 yıldızlı birçok otelin haricinde, butik otelleri ve diğer konaklama imkânları bulunmaktadır.SKYCITY Grand Hotel Auckland, Mollies Boutique Hotel, The Langham, Auckland, Hyatt Regency Auckland, Hilton Auckland başlıca akla gelenlerdir.

İş Fırsatı

Şehir halkı geçimini genelde koyunculuk yaparak sağlar. Kalan kısım ise yat turizmiyle uğraşır.

Toplu Taşıma

Tren, Otobüs, Taksi.

Görülmesi Gereken Yerler

Yeni Zelanda’nın ticaret merkezi olan Auckland'de çekici mağazaların ve alışveriş merkezlerinin arasında en güzeli Elliot Sokağı'nda bulunan Atrium'dur.Şehrin göbeğinde 231m uzunluğundaki Skytower mutlaka ziyaret edilmeli, hatta adrenalin tutkunu olanlar 220. metresinden bungee jumping yapabilirler.Bunun haricinde görülmesi gereken yerler; Viaduct Harbour (eğlence, yeme-içme,alışveriş) - Ponsonby mahallesi - One Tree Hill (tepe) - Otara Market (bit pazarı) - Parnell (tarihi mahalle) - Mount Eden (yanardağ) - Rangitoto Island (volkanik ada) - Cornwall Parkı - Bethells plajı - Queen Street (alışveriş,yeme-içme) - Auckland Harbour Bridge (liman köprüsü) - Botanik Bahçe - Albert Parkı - Skyjump (bungee jumping) - Matakana Köyü ve Çiftlik Pazarı - Holy Trinity Katedrali - Waitakere Ranges - Rainbow's End Theme Park (eğlencce parkı) - Victoria Park Market (bit pazarı) - Hayvanat Bahçesi - Te Whau Vineyard (şarap bağları) - Glengarry (şarapevi) - St. Mary Kilisesi - Howick Historical Village (tarihi köy) - Waitemata Harbour (liman) - Ngatea Water Gardens (bahçe) - House of Nobilo Estate (şarapevi).

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mehmet Ertaş

    Burada üniversite bünyesinde akademik İngilizce eğitimi alıyorum. Kaldığım süre boyunca teknik anlamda kendi İngilizcemi çok geliştirdim...


Auckland Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız