MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Bath   İngiltere  /   /  Bath

Kısa Bilgi


İngiltere’de bulunan bu küçük şehir dünya miras listesinde bulunmaktadır. Bath şehri, Roma döneminden kalma hamamlarıyla ünlüdür. Bugüne kadar korunmuş yapılar şehre İtalya havası vermektedir. Burada İngiltere’de olduğunuzu unutabilirsiniz. Kaplıcalarıyla, tapınaklarıyla, nehriyle, yemyeşil parklarıyla sakin ve huzurlu bir kent burası. Sokak göstericileri, çalgıcıları ile bu güzel turistik şehirde dil eğitimi alabilirsiniz. Bath şehrinde Bath Üniversitesi ve Bath Spa Üniversitesi olmak üzere iki üniversite vardır.Etnik Yapı

Bath Şehri Nüfusunun Etnik Yapısı Beyaz  %97.2, Asyalı Britanyalı %0,5 Afro-Karaiyipli %0.5 Çok Irklı Britanyalı %1. Bath'ın nüfusunun %71'i kendini Hıristiyan olarak tanımlamaktadır; bunun dışında herhangi bir din %0,5'i aşmamaktadır. Bu veriler genelde millî ortalamalar ile karşılaştırılabilir, fakat bu bölgenin nüfusunun %19,5'i oluşturan dinsizlerin sayısı %14,8 olan millî ortalamadan çok daha büyük. Bölge nüfusun %7,4'ü en son 12 ayda kendini "sağlıksız" hissederken bunun millî ortalaması %9,2. Ülke çapında nüfusun %18,2'si bir uzun vadeli hastalıktan muzdariptir; bunun Bath'taki oranı %15,8dir.

Tarihi

Şehir ilk olarak Romalılar tarafından bir Aquae Sulis adında bir kaplıca olarak kurulmuştur, daha sonra halk arasında İngilizce'de banyo, kaplıca anlamına gelen Bath sözcüğü yaygınlaşmıştır. Antik zamanda bu bölgede yaşayan Keltler kentin sıcak su kaynaklarının kutsal olduğuna inanırlardı; ancak günümüze kadar korunan ünlü tapınakları ve hamamları yapanlar Romalılardı. 18. yüzyılın başlarında sosyetenin ünlü simaları İngiltere’nin bir numaralı hamam kenti olan Bath’a gelirlerdi. Bu dönemde ünlü mimar John Wood fıskiyeleri yaparken bal rengi taşları kullanarak Bath kentine bugünkü kalitesini sağlamıştır. Şehir statüsü kraliçe I. Elizabeth tarafından 1590 yılında verilmiştir.

Coğrafi Yapı

Bath Birleşik Krallik başkenti olan Londra'nın 159 km batısındadır. Kent Güney-Batı İngiltere bölgesinin merkezi olan Bristol'ün 21 km güneydoğusunda olup bu şehre A4 numaralı anayol ile bağlıdır. Huzurlu bir ortam isteyenler için Bath çok güzel bir kırsal kent ortamı da sunmaktadır. Kuzeyinde Corswolds  güney batısında Mendips ve Severn köprüsü  Wye vadisi ve Dean ormanı vardır. Weston-super-Mare veya güney Galler bölgesi de kentin çok yakınındadır.

Yüzölçümü

Bath Şehri yüz ölçümü 29 km²

Nüfus

2001 nüfusu sayımına göre Bath'ın nüfusu 83.992 kişidir. Birleşik Krallık hükûmeti tarafından düzenlenen 2001 nüfus sayımına göre Bath, Chew Vadisi'ne kadar Bath'ın etrafındaki alanları içeren Kuzey Doğu Somerset bölgesi ile 169.040 kişilik nüfusu sahiptir; ortalama yaş 39,9.

Şehir Hakkında

Huzurlu bir ortam isteyenler için Bath çok güzel bir kırsal kent ortamı da sunmaktadır. Bath şehri Londra'dan yaklaşık 120 mil (193km) uzaklıktadır ve otobüsle ulaşım kolaydır. Şehir mimari yapıları ve Roma hamamı ile ünlüdür.

 

Bath, İngiltere’nin batı kısmındaki vadide Avon nehri kenarında güzel bir kenttir. Kentin etkileyici mimarisi -Roma hamamları ve Georgia dönemi balkonları- Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olmasını sağlamıştır.


Bath kesinlikle fosilleşmiş bir kent değildir. Her yıl düzenlenen Avrupa’nın en prestijli etkinliklerinden biri olan Bath festivalinin yanı sıra yıl boyunca başka birçok sanat etkinliği olmaktadır.

 

Bath Şehri 1987de UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

 

Kurulus Tarihi

1590

İklim ve Bitki Örtüsü

Havanın çoğu zaman tahmin edilmesi zor, bu yüzden şemsiyenizi, su geçirmez ceketinizi, tişörtlerinizi ve terliklerinizi yanınızdan ayırmayın - her an hepsini kullanabilirsiniz! Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı 20 C civarındadır ve güzel Roma hamamlarının ve Bath'in merkezine dağılmış ünlü Gregoryan mimarisinin keyfini çıkarmak için uygundur. Kışın ise sıcaklıklar ortalama 5 C civarına düşer, yani yine de genellikle dondurucu sıcaklıklar olmaz, sokaklardaki kafelerde bir kupa sıcak çikolatayla ya da geleneksel İngiliz publarından birinde şömine başında içkinizi yudumlayarak ısınmak isteyebilirsiniz.

Kentte Yaşam

Bath şehrinde iki üniversite bulunmaktadır: Bath Üniversitesi 1966’da kurulmuştur. Son istatistiklere göre 3,756si diploma-üstü çalışma yapan 13,216 öğrencisi bulunmaktadır. Bath Spa Üniversitesi: Üniversite statüsünü Ağustos 2005’de almıştır. Daha önce 1898 Bath Güzel Sanatlar Akademesi ve 1947den itibaren Yüksek Öğretmen Okulu olarak eğitim sağlamış; 1992den itibaren yüksek eğitim diplomaları için ders veren ama diplomayı başka üniversite adına veren bir Yüksek Eğitim Koleji kurumu haline geçmiştir. Son istatistiklere göre 2605’i diploma-üstü çalışma yapan 4,505 öğrencisi bulunmaktadır

Konaklama

Öğrencilerimize, Bath'te İngilizce kursunun dışında da İngilizcelerini pratik yapmalarını ve İngiliz kültürünü öğrenmelerini sağlayan birçok aile yanında konaklama seçeneği sunmaktan ötürü oldukça mutluyuz. Tüm aileler özenle seçilmekte ve öğrencilere Birleşik Krallık'ta kaldıkları süre boyunca olabilecek en iyi deneyimleri sağlamak için sürekli olarak değerlendirilmektedirler.

Görülmesi Gereken Yerler

Roma döneminde şehrin suları kutsal sayıldığından buraya bir spa merkezi kurulmuş. Kaplıcaya giriş yaklaşık 10 pound ve içeride kalma süresi iki saatle sınırlı. Ayrıca suyu boşaltılmış olan ve müze olarak kullanılan kaplıcalar da mevcut. Her yıl düzenlenen Avrupa’nın en prestijli etkinliklerinden biri olan Bath festivalinin yanı sıra yıl boyunca başka birçok sanat etkinliği olmaktadır. Resim galerileri her daim Victoria sanat galerisinde ve Holbourne müzesinde durmaktadır. Bath aynı zamanda Doğu Asya Sanat ve Kostüm müzesine de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Ayrıca şehirde bulunan önemli mimari özellikler taşıyan yapılar arasında Bath Kraliyet Tiyatrosu, Lansdown Crescent, Royal Crescent, The Circus ve Pulteney Köprüsü vardır.

 

Öğrenci İzlenimleri

Bath Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Kaplan International Dil Okulları Dil Okulu Kaplan International Dil Okulları Kaplan Bath Dil Okulu
--- Bath