MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Bonn   Almanya  /   /  Bonn

Kısa Bilgi


Bonn, Almanya’nın kalbinde olup Avrupa’da da önemli bir yerde bulunmaktadır. Bonn dinamik yapısıyla Uluslararası bir şehir olmuştur. Şehirde yaşam çok rahat ve güvenlidir. Bonn sizleri şöyle karşılar: Romalı’lardan kalma yapılar, Kurfürsten Sarayı bunun yanısıra kültür elçileriyle, Ludwig van Beethoven, Ernst Moriz Arndts ve Konrad Adenauers ile sizleri bu eşsiz değerlerin bulunduğu şehire hoşgeldiniz derler. bonn şehrinin eski ve yeni sokaklarını doyasıya gezin, o eşsiz güzelliklerini görün. Müzeleri, doğal güzellikleri görün. Tabii son olarakta ren nehrinin akışına bırakın kendinizi. Bonn’da yaşam istemediğiniz kadar güzeldir.Tarihi

12. yüzyılda Roma İmparatorluğu'na bağlı birliklerin bölgede kurduğu bir kampı esas alan Bonn, 1989 yılında 2000. kuruluş yıldönümünü kutladı. Ancak araştırmalar, Bonn ve çevresindeki insan yerleşimlerinin çok daha eskilere dayandığını ortaya koymaktadır. Bunu Oberkassel bölgesinde ortaya çıkarılan 14 bin yıllık bir yerleşimin yanı sıra M.Ö. 4080 yılına ait olduğu sanılan Venusberg yerleşkesi de ortaya koymaktadır.
Romalılar döneminde Bonna adıyla anılan şehrin kuzeyine bir Roma lejyonu yerleştirildi.

Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra bölgede 9. ve 10. yüzyılda bir manastır, bugünkü pazar alanında da Villa Basilika adı altında bir ticaret merkezi kuruldu.
Bonn'un gelişiminde, 1288 yılında yapılan Worringen Savaşı dönüm noktası meydana getirdi. Savaşı kaybeden Köln dükleri, Brühl ve Poppelsdorf'un yanı sıra Bonn merkezini malikâne yeri olarak belirlediler. Köln dükleri tarafından 17. ve 18. yüzyılda inşa edilen yapılar, kente bugünkü barok tarzı görünümünü kazandırdı. Bu dönem, 1794 yılında Fransa'nın işgaliyle kapandı. Napolyon Bonapart'ın yenilgisinin ardından, Bonn 1815 yılında Prusya'ya katıldı. Bonn'a, bu tarihi izleyen yıllarda, 18. yüzyılın bitiminden kısa süre önce kurulan ve 1818'de faaliyetleri yeniden canlandırılan Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi şekil verdi.
Bonn, I. Dünya Savaşı'nın ardından önce İngilizler, ardından Fransızlar tarafından işgal edildi. Fransızlar 1926 yılında bölgeden ayrıldı.
Nazi rejimi sırasında büyük kısmı Yahudi, 1000'den fazla Bonn'lu öldürüldü. Yine 8000 dolayında kişi, evini terk etmek zorunda kaldı, tutuklandı ya da toplama kamplarına kapatıldı.
Bonn, 9 Mart 1945'de Amerikan askerlerinin kente girmesiyle II. Dünya Savaşı'nı ardında bıraktı; savaşta binaların yüzde 30'undan fazlası tahrip oldu. Çatışma ya da bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 4000'i aştı. Kentin denetimini 28 Mayıs 1945'te İngiliz işgal güçleri devraldı.
Bonn, savaş sonrası hızla gelişti. Kalkınmada, 3 Kasım 1949'da başkent olarak Frankfurt yerine Bonn'un tercih edilmesi de bunda büyük rol oynadı.  Başkentin Berlin'e kaydırılması üzerine Bonn yeni bir değişim sürecine girdi. Federal idare yapısının geniş ölçüde Berlin'e kaydırılmasından doğan boşluk, bakanlıkların Bonn'da kalmaya devam eden daire başkanlıkları, bölgeye yerleşen yeni federal birimler, kamu ve özel sektör temsilcilikleri ile uluslararası organizasyonların varlığıyla giderildi.

Coğrafi Yapı

Bonn, Ren Schiefer Sıradağları'nın Aşağı Ren Ovası'na geçiş yaptığı noktada, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin güneybatısında yer alır. Kent, Ren nehrinin her iki yakasında 141,2 km²'lik bir alana uzanır.  Bonn'un büyük kısmı Ren'in sol yakasında yer alır.  Güneyde ve batıda Ren Bölgesi Tabiat Parkı'nın bir parçası niteliğindeki Kottenforst Ormanı, Bonn'u çevreler.  Kuzeyinde Köln, doğu ve güneydoğusunda Siebengebirge uzanır. Bonn, coğrafi konumundan ötürü "Merkez Ren bölgesine açılan romantik kapı" olarak da tanımlanır.  Köln idari merkezine bağlı Bonn'un plaka kodu „BN“ dir. En yüksek noktası, 194,8 m ile Beuel'deki Paffelsberg'dedir. En alçak nokta ise Kemper Werth'de 45,6 m olarak ölçülmüştür.

Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

141,2 km²

Nüfus

300.000

Şehir Hakkında

Bonn, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinin güneyinde, Ren Nehri'nin her iki yakasına yayılan bir kenttir. Bonn, 2000 yıllık tarihiyle Almanya'nın en eski yerleşim yerleri arasındadır. Köln dükleri, 18. yüzyıl sonuna kadar Bonn'u idari merkez olarak tercih ederken; Ludwig van Beethoven, 1770'de, Bonn'da dünyaya geldi. Kentte bulunan Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi, 19. yüzyıldan itibaren Almanya'nın önde gelen bilimsel merkezleri arasında sayıldı. 1990'da Doğu ile Batı Almanya'nın birleşmesiyle Berlin, Almanya'nın başkenti olurken, Bonn'un da 1990 yılına kadar "hükûmet merkezi" olarak anılması kararlaştırıldı. Federal Meclis ve hükümet birimlerinin büyük kısmı Berlin'e taşınmış olmasına rağmen 6 federal bakanlığın ana binası Bonn'da bulunmakta, diğer bakanlıkların bazı daire başkanlıkları da kentte faaliyet göstermeye devam etmektedir. Başkentin Berlin'e kaydırılmasıyla özellikle hükûmet ve kamu binalarının yoğunlaştığı bölgenin çehresi büyük ölçüde değişti. Deutsche Welle, Bonn Uluslararası Kongre Merkezi ve diğer kamu ve özel sektör kuruluşları bu kesime yerleşti. Birleşmiş Milletler'e bağlı 18 birimin üslendiği "BM Kampüsü" de 2006 yılının Temmuz ayında yine sözkonusu şehirde faaliyetlerine resmen başladı.

İklim ve Bitki Örtüsü

Bonn şehrinde ılıman iklim görülmektedir. Ocak ayında ortalama 2,3 °C olan sıcaklık, Temmuz ayında 18,2 °C dolayındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması ise 10,1 °C'dir.  Komşu Eifel bölgesinde yıllık 800 mm'yi aşan yağış miktarı Bonn ve çevresinde 669 mm dolayında kalmaktadır. Havadaki nem oranının ortalamanın üzerine çıktığı günlerin sayısı yılda 35'i bulmaktadır. Bonn'un yayıldığı vadiye batıdan hava akımını "frenleyen" Eifel dağları, yüksek nem oranının en önemli sebebi olarak değerlendirilmektedir. Kış ayları boyunca Ren nehrinin zaman zaman taştığına tanık olunmaktadır. Son yıllarda sıkça görülen bu taşkınlıklar büyük maddi hasara neden olmaktadır.

Kentte Yaşam

Mağazalar: Şık butikler, özel marketler, modern alışveriş merkezleri ile Bonn yine iyi bir şehir olduğunu kanıtlamaktadır.Şehrin tamamı kapalı karşılarla çevrilidir. Bonn’da yaklaşık 600’ün üzerinde mağaza bulunmaktadır. Çarşıya girdiğinizde Kafeteryalar ve barlarla karşılaşırsınız daha sonra içlere doğru gidildiğinde çok ünlü alışveriş merkezleriyle karşılaşırsınız.

Uluslararası Yemekler: Bonn dünya mutfaklarının en lezzetli ve farklı tatlardan oluşan yemekleri misafirlerine sunar. Şehrimizde bulunan yabancı uyruklu halkımıza bize bu çeşitli tatları tatdırdığı için minnettarız. Italyan mutfağı, Çin mutfağı, Japon mutfağı ve doğal olarak Türk mutfağıyla şehrimize gelen insanlar bu eşsiz lezzetleri tatma lüksüne sahiplerdir.

Yeşiller İçinde Bonn: Bonn yeşillikler içerisinde olup büyük park alanları,koşu alanlarıyla insanların akciğerlerini oksijenle doldurmaktadır. Şehir içerisindeki önemli park ve yeşillik alanlarından birkaçı ; Poppelsdofer Allee’deki Poppelsdorfer Sarayının içinde bulunan botanik bahçe ve üniversite öğrencilerinin buluşma noktası olan üniversite ana binası önündeki Hofgartenwiese park alanı. Boş zamanların vazgeçilmezi Rheinau Parkı. Rheinau Parkı çok büyük bir alan üzerinde kurulmuş olup içerisinde Japon bahçesi, koşu parkurları, kano yapma imkanı ve çok sayıdaki aktiviteyi ziyaretçilerine sunar.Aynı zamanda Rheinau Parkında her yıl düzenlenen „Rhein in Flammen“ (ren ateşi) festivaline binlerce kişi katılmaktadır. Festival çok renkli geçmekte ve içerisinde dünyanın en iyi havai fişeklerinin sergilendiği gösteride bulunmaktadır.

Gece Hayatı: Yüzün üzerinde uluslararası bar, şarap lokali, bira bahçesi, diskotek ve sineması ile hayat Bonn’da hiç durmamaktadır. Halkımız eve nasıl döneceğiz diye düşünmesinler çünkü geceleri dışarda geçirenler için ekstra saat başı otobüs, tranvay ve taksi hizmet vermektedir.

Spor: Bonn spor bakımından da önemli bir yer tutmaktadır. Dansta dünya şampiyonluğu, Bonn’un sembolü olan Telekom Baskets alman basket liginde „BBL“ de her yıl şampiyon adayıdır.Bisiklet takımı olan „Team Telekom“ da dünya üzerinde Bonn’u temsil etmektedir.

Konaklama

Almanya'da barınma ihtimallerinin çok çeşitli oluşu daha uygun şartlarda bir seçenek bulmayı kolaylaştırır. Aile yanında kalma dil eğitimi için giden öğrencilere iyi bir alternatiftir. Üniversite eğitimi için tek kişilik daireler yanında çoğunlukla bağımsız veya daire içinde  odalar kiralanır. Oda genişlikleri genellikle 10-25 m2 arasında değişir. Kira değerleri oda genişliğine, bina kalitesine, şehre ve şehirdeki konuma bağlı olarak Almanya çapında 100 ile 400 Euro arasında değişmektedir. Dönem başlarında oda bulmak hemen hemen bütün Almanya'da çok zor olduğundan sömestr başlamadan uzun bir zaman önceden rezervasyon yapılması çok önemlidir. Kısa süreli barınma için çok sayıdaki gençlik yurtları (Jugendherberge) uygun bir alternatiftir. Ortalama 12 euro günlük ödeme ile buralarda kalınabilir. Çogu gençlik yurdunda kahvaltı verilmektedir. Öğrenci yurtlarında bulunan 10-20 m2 odaların yanı sıra, ortak kullanılan mutfaklar, ortak kullanılan banyowc'ler, dinlenme odaları, kantin, cafe, çamaşırhane, masa tenisi salonu, müzik odası ve benzeri imkanlar vardır. Ancak, sınırlı kontenjanları ve yoğun talep sebebiyle dolu olan bu yurtlarda yer bulabilmek için çok önceden başvurmak gerekmektedir. Tek kişilik daireler genellikle 15-40 m2 arasında değişir. Bu daireler 1 oda, oda içinde ufak bir mutfak ve bir wc, banyodan oluşur. Kira ücretleri Almanya genelinde 200 ile 400 euro arasındadır. 

Toplu Taşıma

Hava yolları, Düzenli belediye otobüsü seferlerinin yapıldığı, demiryolu bağlantısının bulunduğu Köln/Bonn Konrad Adenauer Havaalanı, Bonn’un yaklaşık 15 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. Ayrıca, daha çok işadamları ve amatör pilotlar tarafından kullanılan Bonn-Hangelar Havaalanı, Beuel ile Sankt Augustin arasında hizmet vermektedir.
Raylı sistem ve otobüs hatları: Bonn merkez tren garı, Alman Demiryolları’nın (Deutsche Bahn), Köln–Bonn–Koblenz ana demiryolu hattında merkezi istasyonlarından birisidir. Siegburg/Bonn tren garı ise hızlı trenlerin (ICE) ana duraklarından biri olarak kullanılmaktadır. Bonn ve çevresine sefer düzenleyen “bölgesel ekspresler” her gün onbinlerce yolcu taşımaktadır. Bonn’da raylı taşımacılığı genişletme çalışmaları da devam etmektedir. 2011 yılına kadar ağa eklenmesi öngörülen yeni hatlar ve istasyonlar için yaklaşık 250 milyon Euro ayrıldı.

Hafif raylı sistem ve metro kapsamında, gün içinde her 10 dakikada bir sefer düzenlenmektedir. Metro ve tramvay hatları, şehir içi noktaların yanı sıra Siegburg, Sankt Augustin, Königswinter ve Bad Honnef’e de yolcu taşımaktadır. Ayrıca Köln istikametinde Brühl, Hürth, Bornheim ve Wesseling’e 20’şer dakika arayla sefer yapılmaktadır. Mevcut hatların yanı sıra Bonn’un batısında Hardtberg idari merkezinde yeni hafif raylı sistem hatları öngörülmektedir.
Bonn, ortama 20 dakikada bir seferin düzenlendiği yaklaşık 30 otobüs hattına sahiptir. Gece seferleri 2002’de belediyenin aldığı bir kararla büyük ölçüde azaltıldı. Gündüz hatlarının yanı sıra bir saatlik aralarla sefer yapılan dokuz gece hattı mevcuttur. Her hatta Bonn’da faaliyet gösteren bir kuruluşun sponsorluk desteği sağlanarak maliyetlerde indirime gidildi.
Karayolları:Bonn 59, 555, 562 No’lu federal otoyolların yanı sıra 9, 42, ve 56 No’lu federal karayolu ile karayolu ağına bağlı durumdadır. Konrad-Adenauer, Friedrich-Ebert ve Kennedy köprülerinin yanı sıra Mehlem–Königswinter, Bad Godesberg–Niederdollendorf ve Graurheindorf–Mondorf arasında yapılan arabalı vapur seferleri Ren üzerinden karayolu ulaşımına imkân sağlamaktadır.

Bisiklet yolları 1994-1999 yılları arasında genişletildi. Bonn kenti, Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti "bisiklet dostu yerleşim yerleri" çalışma grubunun üyesidir.

İş Fırsatı

Part time işler bulma şansınız vardır.

Görülmesi Gereken Yerler

“Parklar Kenti”
Pek çok sıfatla anılabilecek Bonn’a bir de “Parklar Kenti” denilebilir. Zira Bad Godesbeg’de yer alan Kurpark başta olmak üzere Bonn’da irili ufaklı çok sayıda park var. Oberkassel’da bir işadamı tarafından kurulan Arboretum Park Hälle de kayda değer parklar arasında. Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti ile Hollanda’nın geniş bir kesimini kapsayan turistik sınıf kapsamındaki Rheinaue Parkı, Arboretum, Alter Freidhof Bonn bahçe sanatına örnek tesisler olarak seçilmiş.

Açık Alanlarda Sanat
Kamu binalarının yoğunlaştığı merkez semtte, gezerken birdenbire pek çok tanınmış uluslararası ve Alman sanatçının eserlerine rastlamak mümkün. Juridicum binasının dış cephesi Victor Vasarely tarafından tasarlanmış. Henry Moore'un “Two Large Forms” isimli eseri eski Başbakanlık Binası önünde. Eduardo Chillida'nın “Da Musica IV” adlı çalışması Katedral’in önünde. Müze Meydanı'nda Markus Lüpertz'in iki eseri birden yer alıyor.

Doğal Park
1979 yılında Bundesgartenschau; Bahçe Show kapsamında Ren kıyısında 160 hektar genişliğinde bir alan yeniden düzenlenerek bir doğa parka dönüştürülmüş. Park günümüzde pek çok açık hava konseri, panayır ve kermese sahne oluyor.

Gezegen Yolu
2002 Eylül’ünde açılan dünyada tek ”Planetenweg”nun yapımında, Bertold Brecht Lisesi ve Alman Havacılık ve Uzay Dairesi ortak çalışmış. Sponsorların da destek sağladığı Gezegen Yolu 1’e 1 milyar ölçekte Ren Nehri boyunca uzanıyor. 5.946 metre uzunluğundaki yolun başlangıcında 1,40 metre çaplı Güneş yer alıyor

Kadın Müzesi
Benzerleri arasında bir ilk olan “Frauenmuseum”, 1981’de açılmış. Kuruluşundan bugüne 400’den fazla sergiye sahne olan bu müze, sergilerin yanı sıra sürdürülen kapsamlı programıyla da uluslararası çapta üne sahip.

Müze Hattı
“Mseumsmeile” olarak adlandırılan bu güzergâhta kentin tarihine ilişkin bir dizi müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 1986–1992 yıllarında yapılan Bundaskunkshalle; Almanya Sanat ve Gösteri Merkezi’nin hizmete girmesiyle oluşmaya başladı. Ardından açılan Haus der Gesichte; Almanya Tarihi Müzesi ile oluştu.

Nazi Dönemi Hatırlatmaları
Nazi rejimi sırasında can veren Bonnlular için Franziskaner Sokağı’nda bir müze yer alıyor. Ayrıca Bonn Sinagog’u bünyesinde 2005 yılında elden geçirilen ve Nazi rejiminin kurbanlarını anlatan bir sergi bulunuyor.

Rottenforst Ormanı ve Siebenbirge
Ren eyaleti doğal parkı kapsamındaki Rottenforst Ormanı, Bonn’un batısında yer alıyor. Güneydoğu’da ise Siebenberg yükseltileri uzanıyor. Her iki park bünyesinde de uzun mesafeli, çoğu zaman Bonn manzaralı gezinti yolları bulunuyor.
 

Öğrenci İzlenimleri

Bonn Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı