MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Boston   ABD  / Massachusetts  /  Boston

Kısa Bilgi


Boston Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca New England olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğu bölgesinin de resmi olmayan merkezidir. Boston, kültürel ve akademik kuruluşlarıyla dünyada ün salmış bir kenttir. 250.000'in üzerinde öğrencinin öğrenim gördüğü 100'den fazla kolej ve üniversite, Boston'un “Amerika'nın Atinası” (the Athens of America) unvanını elde etmesini sağlamıştır.


İdealsas
Kemal Mert Makinacı

Work and Travel, dil kursu gibi çeşitli programları araştırdım, en iyisi CampUSA idi...


Etnik Yapı

Nüfusun %54,47’ü beyaz, %25,33’ü zenci,%14,44’ü Hispanik veya Latin Amerikalı, %7,52’si ise Asyalıdır.

Tarihi

Boston ABD'nin en eski ve varlıklı şehirlerinden biri olarak bilinir. 17. yüzyıl başlarında Amerika'nın yerlileri tarafından kurulmuştur. Amerika'nın, Avrupa'dan ilk göçmen alan bölgelerinden biridir. Boston bölgesine ilk yerleşenlerin çoğu İngiliz asıllı Anglikan ve Püritenlerdi ve şehre İngiltere'nin Boston şehrinin ismini verdiler. 19. yüzyıl başlarında şehrin nüfus yapısında köklü değişiklikler oldu. Bu dönemde Boston'a gelen göçmenlerin çoğu İtalyan ve İrlandalı asıllıydı ve şehirde Protestanlık yerine Katolik mezhebi ağırlık kazanmaya başladı. Şu anda Boston Amerika'da İrlanda kökenlilerin en etkin oldukları şehir olarak bilinir.

Konuşulan Dil

İngilizce

Yüzölçümü

232,14 km2

Nüfus

İç nüfusu sadece 600.000 civarında olmakla beraber, Boston Metropolitan Bölgesi 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika Birleşik Devletlerinin 10 büyük nüfus merkezinden biridir.

Şehir Hakkında

Puritanlar tarafindan kurulan şehir, Bostonçay partisi, Harvard Üniversitesi ve ülkedeki ilk metro servisinin başladığı yer olma özellikleri ile bilinir. Ortalama aile geliri 44.151$ olduğu Boston’da üniversitelerin ekonomiye küçümsenmeyecek bir katkısı vardır. Biyoteknoloji, yazılım ve turizm önemli sektörlerdir. Bankacılık ve sigortacılık sektörleri de çok gelişmiştir. Gillette, Teradyne, New Balance gibi önemli markaların merkezleri Boston’dadır. Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. M.I. T., Harvard Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alırlar. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, Brigham ve Kadın Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi bütün dünyadan hastaların tedavi amacıyla geldikleri ünlü tıp merkezleridir. Ayrıca şehir Fidelity Investments, Putnam Investments ve Wellington Management gibi dünyaca ünlü yatırım fonlarının merkezlerini barındırmaktadır. En önemli havalimanı Logan International Havalimanı’dır.

Kurulus Tarihi

4 Mart 1822

Kentte Yaşam

Okuryazar bir topluma sahip olması ve eğitimcilerin nüfusun önemli bir bölümünü oluşturması, Boston’u dünyanın kültür seviyesi yüksek şehirlerinden biri yapar. Kentin entelektüel yönü üniversitelerden beslenir. Boston, çok sayıda gösteri, festival ve şölene ev sahipliği yapar. Mart ve Ağustos ayları arası festivallerin en yoğun olduğu dönemdir. Saint Patrick's Day Parade (Sen Patrik Şölen Günü), Greek Parade (Yunan Şöleni), Patriots Parade (Yurtseverler Şöleni), Gospel Festivali, Hip Hop Festivali, Santa Maria DiAnzano ve St. Rocco kentte düzenlenen önemli kültürel etkinliklerdendir. Atlantik Okyanusu boyunca uzanan Boston Limanı, 34 küçük adayla süslenmiştir. Çoğunluğu halka açık olan bu adalar yürümek, balık tutmak, kuş izlemek ve yüzmek için idealdir. Kentten kalkan feribotlarla bu adalara geziler düzenlenmektedir. Boston, sandal keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz bir yerdir. Boston limanında ya da Charles Nehri'nde sandal turu, Halk Bahçesi’nde (Public Garden) kuğu şeklindeki botlarla gezinti kent halkı ve ziyaretçileri arasında oldukça popüler aktivitelerdir. Emerald Necklace'in patika yollarında bisiklet gezintisi yapmak, Cape Cod boyunca sıralanan plajlarda yüzmek ve 4 km'lik Özgürlük Yolu’nu (Freedom Trial) takip ederek şehrin tarihine tanık olmak Boston’dan ayrılmadan önce mutlaka yapmanız gereken aktivitelerdir. Boston'da sayısız uluslararası ve etnik restoran bulunur. Faneuil Hall Çarşısı, her kategoriden restoran ve çok sayıda dükkânla doludur. Chinatown, Asya lezzetlerini sunan restoranlarıyla ünlüdür. Kuzey Ucu (the North End), en kaliteli İtalyan restoranlarını bulabileceğiniz yerdir. Newbury Caddesi ve Copley Sarayı, cadde üzerinde sıralanan kafeleri ve yerel restoranlarıyla en gözde yerler arasındadır. Kentte, sayamayacağınız kadar büyük mağaza bulunur. Kitaplar, müzik ürünleri, yiyecekler ve imitasyon kürkler kente özgü en yaygın alışveriş ürünleri arasındadır. Rockport Köyü, çok sayıda butiğe ev sahipliği yapar. Bearsin Neck, Rockport'ta yer alan en önemli alışveriş yeridir. Bu küçük yarımadada, çok sayıda butik, galeri ve restoran bulunur. New Hampshire yakınlarında bulunan Kittery, çok sayıda outlet mağazanın yer aldığı önemli bir alışveriş bölgesidir. Kittery'nin 30 dakika kuzeyinde yer alan “Old New England” Köyü de yine outlet mağazalarla doludur. Newburry, kentin en önemli alışveriş caddelerindendir. Bu caddenin her yerinde lüks butik ve galeriler sıralanır. Fanueil Hall en önemli alışveriş yerlerindendir. Burada; aksesuar, kitap, erkek ve kadın giysileri, deri ürünler ve seyahat ürünleri, mücevher, ayakkabı, gözlük ve ev eşyaları satılan yüzden fazla mağaza bulunur.

Konaklama

Tam bir öğrenci kenti olmasından dolayı öğrencilere yönelik her türlü konaklama rahatlıkla bulunmakla birlikte şehir merkezinde ve üniversitelerin yakınlarındaki konaklama ücretleri epey yüksektir.

İş Fırsatı

Yoğun bir öğrenci ve iç turizm şehri olmasından dolayı Boston’da binlerce alanda rahatlıkla iş bulunabilmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Boston, geçmiş ile modern atmosferin iç içe geçtiği, özgün bir kenttir. 19. yüzyıldan kalma mimari eserlerin ve sömürge dönemine ait binaların yer aldığı sokaklar kent tarihini gözler önüne sererken, gökdelenlerin cam duvarları göz kamaştırır. Bu “Yürüyen Kent”in parklarını, okullarını ve müzelerini gezmek çok kolaydır. Boston'a “Yürüyen Kent” unvanını kazandıran en önemli nedenlerden biri, Amerika'nın ilk tarihi yürüyüş turlarından biri olan ve iki ile üç saat içerisinde 16 tarihi bölgeyi gezdiren Özgürlük Yolu’dur (Freedom Trail). Kentin kaldırımlarını dolaşan bu kırmızıya boyanmış çizgi, Freedom Trail üzerinde yer alan tarihi mekânları birbirine bağlar. 1680 yılında, kent merkezinde inşa edilen Paul Reverse Evi, Boston'un en eski evidir. Emerald Necklace, 9 parkın patikalar ve suyollarıyla birbirine bağlandığı 1.100 akrelik bir komplekstir. Frederick Law Olmsted tarafından dizayn edilen, birbirine bağlı bu parkların adları; “Boston Common”, “Public Garden (Halk Bahçesi)”, “Commonwealth Avenue Alışveriş Merkezi”, “Back Bay Fens (Arka Körfez Bataklığı)”, “Riverway (Nehir Yolu)”, “Olmsted Parkı”, “Jamaika Gölü Parkı”, “Arnold Arboretum” ve “Franklin Parkı”dır. Kentte çok sayıda müze bulunur. Modern bir mimariye sahip olan John F. Kennedy Kütüphane ve Müzesi’nde, Kennedy'nin hayatı ve entelektüel mirası sergilenmektedir. Kent Merkezi (City Hall) galerileri, görsel sanatların hayat bulduğu en önemli kültürel merkezlerdir. Burada yer alan Belediye Başkanlığı Sanat Galerisi, Scollay Meydanı Galerisi ve Belediye Başkanı'nın Sanat Ofisi’nde kent sanatçılarının en güzel çalışmaları sergilenir. Newbury Caddesi, Güney Ucu (South End) ve Fort Point Kanalı etrafında çok sayıda galeri bulunur. Cultler Majestic Tiyatrosu, Strand Tiyatrosu, Huntington Tiyatrosu, Boston Opera Evi, Boston Balesi, Boston Senfoni Orkestrası ve Berklee Performans Merkezi her tarz müzikal ve tiyatro oyununun sahneye konduğu yerlerdir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Boston’ın ikliminde değişmeyen tek şey, mevsimin hep değişken olduğudur. Kışın (Aralık - Şubat), kar ve soğuk, özellikle daha ılıman yerlerden gelen öğrencileri çok şaşırtıyor. Ne var ki, kış günlerinin getirdiği bir çekicilik vardır. Kayak, sıcak çikolata ve içini ısıtan bir ateş bunlardan sadece birkaçı. Bahar mevsiminin ısıtan güneşi ve yağmuru bahçelerin renklenmesini garantiler ve insanların açık hava aktiviteleri için yazı iple çekmesini sağlar. Yaz sonu ve sonbahar başı, ağaçlar halen yapraklıdır ve güneş parlar, hava bundan daha güzel olamaz.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Evren Çakırsoy

    Gittiğim yabancı dil kursunda WAT için kime ve nasıl başvurmam gerektiğini sorduğumda bana kesinlikle İdealsas’ı tercih etmelisin denmişti ve bende onlara güvenerek bu tercihimi yaptım...

  2. İdealsas
    Furkan Karagöz

    Yanımda 1000$’lık bir para götürmüştüm. Orada 3 ayda 3500$’a yakın bir para kazandım. Daha fazla çalışıp da çok daha fazlasını kazanmak tamamen kişinin kendisine kalmış...


Boston Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız