MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Bournemouth   İngiltere  /   /  Bournemouth

Kısa Bilgi


Bournemouth uluslararası ve İngiliz öğrencilerin bir araya geldiği uluslarası bir şehir konumundadır. Londra’nın 170 km güneyinde, 165.000 nüfuslu bir şehirdir. Londra’ya, tren ile 1.5 saat, otobüs ile yaklaşık 2.5 saat mesafededir. 12 kilometre uzunluğundaki atlın rengindeki kumsalı ve şehir içine yayılmış yeşillik alanları ile Bournemouth aynı zamanda bir turistik şehirdir. Yüzlerce kafeterya, resturant ve pub (Public House) bulunduğu Bournemouthda, sosyal yaşam, kışın yazın aralıksız devam eder. Bournemouth’un asıl özelliklerinden biri dünya gençliğinin İngilizce öğrenmesini sağlayan Dil Okullarıdır. Hatta kentin yarı nüfusunun bu sektörde çalıştığı belirtilmektedir. Eğitim yan hizmetleri ve öğrenciler için barınma alışveriş eğlence vb. olanakları kente "Öğrenci Şehri" denmesine neden olmuştur.


İdealsas
Melike Uzun

Hedefime ulaşmamda bana büyük yardımda bulunan İdealsas’a sonsuz teşekkürler…


Tarihi

Bournemouth bölgesinde 16.Yüzyıla kadar Bourne Nehri'nin ağzında yaşayan ve sadece normal ziyaretçiler birkaç balıkçı hariç kimsecikler yoktu. 1802 yılına kadar Bournemouth’un neredeyse tümü kamu arazileri ile kaplıydı.1812 yılında emekli asker Lewis Tregonwell ve eşi bu bölgeye gelip ilk yerleşimi başlatmışlardır. Tregonwell, bölgeye yerleştikten sonra bulunduğu bölgeyi tatil amaçlı geliştirmeye karar verdi ve deniz villaları yapmaya başladı. Civara da ananas ağaçları dikmeye başladı. 1841 yılında “The Spas of England” isimli kitabın yazarı Augustus Granville Bournemouth’u ziyaret ettikten sonra kitabının yeniden baskısını yaptı. Kitabında Bournemouth’dan geniş şekilde bahsetti, kitabın da etkisi ile bu bölgeye sağlık turizmi için gelen insanların sayısı artmaya başladı.

Coğrafi Yapı

İngiltere’nin güneyinde yer alan Bournemouth Dorset bölgesi sınırları içindedir.

Konuşulan Dil

Bournemouth’da konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Bournemouth’un yüz ölçüsü 46 kilometrekaredir.

Nüfus

Bournemouth şehrinin nüfusu 165.000’dir.

Şehir Hakkında

19. yüzyıl ortalarında çeşitli hastalıklara doğal tedavi bulma amacıyla ziyaret edilen Bournemouth, günümüzde kumsalları, gece hayatı ve canlı tatil atmosferiyle her yıl 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği bir tatil şehri haline gelmiştir. Müzeleri, parkları ve alışveriş merkezleri ile ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunan Bournemouth'un popülerliği birçok büyük şirketin de şehre yatırım yapmasına neden oldu. Bu şehirde öğrenci olmayı deniz havasını solumak isteyen ve hareketli bir sosyal hayatı tercih eden öğrencilere özellikle tavsiye ediyoruz.

 

Kurulus Tarihi

 Tarihi 16.YY’a dayansa da İlk yerleşim 1812 yılında gerçekleştiği için kuruluş tarihi olarak bu tarih referans alınabilir.

İklim ve Bitki Örtüsü

İngiltere’nin çoğu bölgesine oranla daha fazla güneş alan Bournemouth’da yıl boyunca ılıman bir iklimde hâkimdir. En sıcak ayı Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 12 – 22 derece arasındadır. En soğuk aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklık 2 – 8 derece arasıdır.

Kentte Yaşam

Kumsal partilerinden gece kulüplerine, tiyatrolardan klasik müzik konserlerine, Bournemouth’un hareketli gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz, Bournemouth’un birbirinden güzel bahçelerinde ve yemyeşil parklarında gezebilirsiniz, Sörf yapmayı ve diğer su sporlarını yapabilirsiniz, Bournemouth tam bir alışveriş cennetidir (Debenhams, Beales, Next, River Island gibi popüler ve ulusal alış veriş merkezleri Bournemouthda çoktan yerini almıştır)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir mola vermek istediğinizde ise yeni düzenlenen şehir meydanında bir kahve içebilirsiniz, Sahilde gündüz mangal partilerine, akşam havai fişek gösterilerine katılabilirsiniz, Oceanarium’da bir gün geçirip, su altı dünyasını yakından tanıyabilirsiniz, Bournemouth Eye balonuyla şehrin eşsiz sahil şeridine ve doğal güzelliklerine gökyüzünden tanık olma şansını yakalayabilirsiniz, sahilde kumların üzerinde güneşlenebilirsiniz.

 

Yüzlerce kafeterya, resturant ve pub (Public House) bulunduğu Bournemouthda, sosyal yaşam, kışın yazın aralıksız devam eder. Kışın İngiliz ve uluslarası öğrencilerin bir araya gelmesi ile, şehir son derece aktiftir. Özellikle bu hafta sonları kendini iyice belli eder. Öğrenciler Orange Room, Aruba, Barso, 1812 ve Camel Bar gibi eğlence yerlerine giderek hafta sonu iyi bir şekilde geçirmeye çalışırlar. Bu tip yerler genelde sabah 3 e kadar açıktır. Bazı yerler sabah 6 ya sosyal aktivitelerini devam ettirirler.

 

Yazın ise, Haziranda başlayıp Ağustos sonuna kadar devam eden 100 değişik festivali vardır. Binlerce turist, İngiltere’nin başka şehirlerinden tatil için Bournemouth’a gelir. Her Cumartesi akşamı Bournemouth Pierden hawai fişek gösterisi yapılmaktadır. Bu gösteriler, Aruba, Harbour Lights ve West Beach’den izlenimi son derece etkileyicidir. Ayrıca, her sene Ağustos sonunda yapılan, Bournemouth Air festival izleyenleri hayran bırakır. 2009 senesinde yapılan Bournemouth Air Festivalini, yaklaşık 90.000 kişi izlemiştir

Konaklama

İdealsas Yurtdışı Eğitim ile birlikte Bournemouth’a giden öğrencilerin konaklamaları şirketimiz tarafından organize edilmektedir. Bournemouth’daki mevcut diğer konaklama seçenekleri öğrenci yurtları, stüdyo tipi daireler, ve paylaşımlı apartman daireleri. En popüler konaklama aile yanı konaklamalardır.

İş Fırsatı

Bournemouth’un asıl özelliklerinden biri dünya gençliğinin İngilizce öğrenmesini sağlayan Dil Okullarıdır. Hatta kentin yarı nüfusunun bu sektörde çalıştığı belirtilmektedir. Eğitim yan hizmetleri ve öğrenciler için barınma alışveriş eğlence vb. olanakları kente "Öğrenci Şehri" denmesine neden olmuştur. Öğrenci kenti olmasından dolayı part-time iş arayanlar için oldukça geniş iş imkânları mevcuttur. Yalnız iş bulabilmek için İngilizceyi konuşabiliyor ve anlayabiliyor olmak, belli bir iş alanında tecrübe sahibi olmak gerekir ve sezon başlamadan gidiş planlarınızı yapmakta fayda var.

Toplu Taşıma

Bournemouth şehir merkezinde trafiğin oldukça yoğun olduğu söylenebilir. Bournemouthda şehir içi ulaşım, yellow bus olarak bilinen 2 katlı otobüsler sarı otobüsler ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca MORE otobüsleri de ( yazın 24 saat hizmet vermektedirler.)  her geçen gün popülerliğini artırmaktadır. Her iki otobüs grubu için haftalık veya aylık sınırsız kullanım kartları, sürekli otobüs kullananlar için ekonomik olmaktadır.

 

Bournemouth’a ulaşım hakkında ise şunları söyleyebiliriz. Bournemouth Uluslararası Havaalanı şehrin 8 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Havaalanından günde 3 kez hareket eden otobüsler veya taksi aracılığı ile 10–15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İkinci bir alternatif ise yaklaşık 56 kilometre uzaklıktaki Southampton Havaalanıdır. Bu havaalanından Bournemouth şehir merkezine direk tren seferleri mevcut. Başkent Londra’ya tren ya da otobüsle en fazla 2,5 saatte ulaşmak mümkündür.

 

Görülmesi Gereken Yerler

Bournemouth Eye balonu ile kenti kuşbakışı gezebilirsiniz. Şehrin tam merkezinde, otobüs duraklarının hemen arkasında, Lower Garden’da bulunmaktadır. Hilenyum gazı ile doldurulmuş olan balon, 25-30 kişi almakta ve yerden yaklaşık 160 metre yükselmektedir. Bu yükseklikten, görüş mesafesi 30 km’ye kadar uzayabilmektedir.Bu balona biniş ücreti £10 dır.
 
- Oceanarium'da su altı dünyasının zenginlik ve güzelliklerine tanık olabilirsiniz. Yüzlerce tropkial balığın bulunduğu bir akvaryum merkezidir. Girişin ücretli olduğu (£8.75) bu merkez, deniz kenarındadır.

- Uluslarası konserleri, dans showları, fuarlar ve resmi konfrenslara ev sahipliği yapan BIC (Bournemouth Internatıonal Center)’da ile senenin 12 ayı boyunca faaliyetlere katılabilirsiniz. BIC, Deniz kenarında ve Bournemouth rıhtımına çok yakındır. Uluslararası konserlere Tom Joes, Tina Turner, Cat Stevens, Madonna gibi meşhur şarkıcılar iştirak etmişlerdir.

- Bournemouth'un geniş alışveriş imkânlarını değerlendirip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

- Uzun sahiller boyunca gezinti yapabilir, gün batımına yakın mangal yakıp arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

- Dalgalı Bournemouth denizinde sörfle tanışabilirsiniz. Avrupa’nın tek suni dalgalandırma sistemine sahip olduğu için, yaz ve kış binlerce sörfçu, Bournemoutha spor aktiveteleri için gelmeye başlamıştır.

- Şehirdeki birçok halka açık parkta yeşilin huzuruna kendinizi kaptırabilirsiniz.

- Little Down Spor Centre’da spor yapabilirsiniz. Güney İngiltere’nin en büyük spor merkezi olup, Bournemouthun biraz dışında, çok geniş bir alanda faaliyet göstermektedir.

- Haziranda başlayıp Ağustos sonuna kadar devam eden 100 değişik festivale katılabilirsiniz.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Elif Gödek

    İdealsas danışmanlığı bana çok da tatlı bir arkadaş kazandırdı, şimdi tüm eğitim planlarımı birlikte yapıyoruz ve ben onlarla olmaktan çok mutluyum...

  2. İdealsas
    Sinem Sebzeci

    Londra çok farklı daha hareketli kalabalık ancak diğer geri kalan tüm şehirlerle Brighton'ı kıyasladığım zaman kesinlikle Brighton derim...


Bournemouth Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız