MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Brighton   İngiltere  /   /  Brighton

Kısa Bilgi


Yılda 8 milyon kişinin ziyaret ettiği Brighton yaşamak için güzel bir şehirdir. Kısaca özetlersek, Sakin, düzenli, kolay bir şehirdir. Küçük fakat turistik bir şehir olduğundan her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir. Mağazalar olsun restoranlar olsun eğlence mekânları olsun yeterli çeşitlilikte. Hemen hemen her ülkenin restoranı var, bu nedenle damak zevkinize göre tatlar bulabilirsiniz. Alışveriş için ünlü mağazalara veya ucuz mağazalara gidebilirsiniz. Kısacası hayat hem ulaşım bakımından hem de yiyecek içecek bakımından Londra’ya göre daha ucuz. Brighton Londra’ya trenle 45 dakika olduğundan istediğinizde rahatlıkla gezip gelebilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi düşünüyorsanız burayı önerebiliriz. Brighton’da iki üniversite vardır. Bunlar University of Sussex ve Brighton University’dir.


İdealsas
--- ---

İngilizce dil kursu için Brighton’ı seçmem en isabetli karardı diye düşünüyorum


Tarihi

Yılda 8 milyon kişinin ziyaret ettiği Brighton yaşamak için güzel bir şehirdir. Kısaca özetlersek, Sakin, düzenli, kolay bir şehirdir. Küçük fakat turistik bir şehir olduğundan her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir. Mağazalar olsun restoranlar olsun eğlence mekânları olsun yeterli çeşitlilikte. Hemen hemen her ülkenin restoranı var, bu nedenle damak zevkinize göre tatlar bulabilirsiniz. Alışveriş için ünlü mağazalara veya ucuz mağazalara gidebilirsiniz. Kısacası hayat hem ulaşım bakımından hem de yiyecek içecek bakımından Londra’ya göre daha ucuz. Brighton Londra’ya trenle 45 dakika olduğundan istediğinizde rahatlıkla gezip gelebilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi düşünüyorsanız burayı önerebiliriz. Brighton’da iki üniversite vardır. Bunlar University of Sussex ve Brighton University’dir.

Coğrafi Yapı

Brighton, İngiltere'nin güney kıyısındaki East Sussex bölgesinde yer alan Brighton, Hove, Portslade şehirleri tarafından oluşturulan bir yerleşim bölgesidir. Brighton ve Hove East Sussex'in büyükşehir belediyesi sınırları içinde yer almasa da sembolik olarak East Sussex belediye sınırları içinde gösterilmektedir.

Yüzölçümü

 

Brighton’ın yüzölçümü 84 kilometrekare’dir.

Şehir Hakkında

Orijinal olarak küçük bir balıkçı kasabası olan Brighton'ın bir kısmı hala orijinalliğini korumaktadır. Burada sıra halinde dizilmiş barlar, publar, restoranlar, antik eşyaların satıldığı mağazalar bulunmaktadır.  Brighton'da üniversite vardır ve bu durum Brighton'ı kozmopolit bir kent haline getirmiştir. Brighton'da harika bir deneyim sizi bekliyor!

Kurulus Tarihi

Brighton 18. yy'da İngiliz Kraliyet Ailesi'nin tatil için vazgeçilmez kenti haline gelmiştir. Kraliyet Ailesi ile birlikte üst düzey İngiliz toplumunun, sosyetesinin, aristokratlarının tercihi olmuştur. Bu durum Brighton'ı  İngiltere'nin en popüler kenti yapmıştır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Brighton, Güney İngiltere'nin doğu kıyısında yer almaktadır.  Ilıman bir iklimin hâkim olduğu kent genellikle sıcaktır.  Yazın denizin soğuk olmasına ve sert rüzgârlara da hazırlıklı olmalısınız. Kış aylarında sıcaklıklar düşmektedir ve sürekli yağmurludur.

Kentte Yaşam

Brighton Pier’de İngiltere’nin ünlü fish & chips’ini yiyebilir, oyun oynayabilir, lunaparkta eğlenebilir, hediyelik eşya satan dükkânda alışveriş yapabilirsiniz. Akşamları renkli ve ışıklı haliyle göz alıcıdır. İgigi enfes ev yapımı pastalar satan son derece doğal bir cafedir. Günlük yapılmış pastalardan biriyle klasik İngiliz sütlü çayını deneyebilirsiniz.  Churchill Square Shopping Centre merkezde bulunan bir alışveriş merkezidir. Kıyafetten kozmetiğe elektronikten yiyeceğe her türlü şeyi orada bulabilirsiniz. Marina mağazaların, marketlerin, restoranların, oyun ve sinema salonlarının bulunduğu bir yerdir. Deniz kenarında güzel bir restoranda oturup yemek yerken manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Royal Pavilion Hint mimarisinden etkilenerek yapılmış bir saraydır. Kraliyet ailesinin tatilini geçirmesi için inşa edilmiştir. Pazartesi hariç diğer günler ziyaret edebilirsiniz. Sea Life güzel bir akvaryum müzesidir. Daha çok çocuklar için görünse de büyüklerin de gidebileceği, güzel vakit geçirebileceği eğlenceli bir müze. Sahil kenarı hep hareketli ve renklidir. Sokak göstericileri, el yapımı hediyelik eşya satıcıları bulabilirsiniz. Güneşlenebileceğiniz veya piknik yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz, paten kayabileceğiniz yerler mevcuttur. Vakit geçirmek için güzel uzun bir sahili vardır.

Hove Park, Preston Park gibi büyük güzel parkları da vardır. Burada bir şeyler yiyebilir, oyun oynayabilir veya sadece oturup güneşlenebilirsiniz. Gerçi ağustos ayında bile hava bize serin gelirken onlar en sıcak günlerini geçirdikleri için güneşlenenleri görünce şaşırabilirsiniz. Brighton kültürel yönden zengin bir şehir olduğundan tiyatro, sinema,  müzikal, canlı müzik, çeşitli spor ve müzik festivalleri bakımından birçok seçenek sunmaktadır.  

Konaklama

Konaklama için en çok tercih edilen yöntem homestay (aile yanı konaklamadır). En azından başlangıç ve ilk gelişte bir aile yanında kalınabilir. İngiltere’de uzun dönem kalan birçok öğrencinin tercihi “shared house” denilen evlerdir. Oda kirası ve faturaların bir bölümünü ödeyerek mutfağı ve banyoyu evde kalan diğer kişilerle paylaşırsınız. Eğer kısa dönem için Brighton'da bulunacaksanız, bir tatil şehrinde bulunmanın getirdiği avantajdan yararlanıp okulunuza yakın bir otel ya da pansiyonda kalmak da bir diğer alternatifiniz.

Brighton’la ilgili aklınızda bulundurmanız gereken nokta özellikle yaz aylarında turist akınına uğrayan bu şehirde kaliteli konaklama bulmakta zorluk çekme ihtimali.

İş Fırsatı

Brighton iş fırsatlarının bol olduğu bir şehirdir. Local publar, Restoran, Cafe ve Gece Kulüplerinin sayısı bakımından oldukça zengin bir şehir. Tüm bunları göz önüne aldığınızda iş bulmamak gibi bir şey mümkün değil, tabi iş seçmemek kaydı ile. Bulaşıkçılıktan garsonluğa, Data Entry (Veri Giriş) işlerinden temizliğe pek çok alanda iş bulma fırsatınız var. Brighton’da American Express ve Lloyds Bank’ın merkezleri var, Veri Giriş işine girebilmek biraz zor da olsa eğer şanslı iseniz kariyeriniz içinde mükemmel bir fırsat olabilir.

Yapılabilecek en iyi işlerden biri garsonluk. Hem diliniz gelişiyor hem de bahşiş alıyorsunuz. Saat ücretleri 5.25 sterlinden başlar, çalışma sürenizin uzunluğuna göre 6,50 – 7 Sterline kadar çıkabilmektedir. Eğer iyi bir restoranda işe girip 30–35 saat kadar çalışabilirseniz aldığınız bahşişler ile kiranızı bile ödeyebilirsiniz. Yalnız Restoranların bahşiş uygulamaları farklılıklar gösterebilir, bazılarında baktığınız masadan alınan bahşiş direk sizin olurken,  bazılarında bahşiş ortak bir kutuya konulur ve aynı gün, hafta sonları ya da ay sonları çalışanlar arasında bölüştürülür. Brighton Pier de yabancı öğrencilerin yoğun olarak çalıştığı bir yer. Ancak yönetimin ve sorumlu müdürlerin çalışanlara davranışları hakkında öğrencilerin şikâyetleri söz konusu olduğu için iki kere düşünmenizde fayda var.

Toplu Taşıma

Brighton’da şehir içi ulaşım oldukça zahmetsiz. Şehir küçük ve düzenli olduğu için bisiklet en iyi çözümlerin başında geliyor, zaten şehir planlamasında bisiklet yolları oldukça güvenli ve detaylı bir şekilde belirlenmiş. Çoğu yer yürüme mesafesinde olduğu gibi, düzenli ve ucuz bir otobüs servisi de şehir halkının hizmetinde. Tren istasyonu ise şehre 10 dakika uzaklıkta. Şehir merkezinde park yeri bulmak İngiltere’de birçok yerde olduğu gibi burada da sorun, ama Park&Ride adı verilen sistemle arabanızı park ettiğiniz yerden her 10 dakika da bir hareket eden otobüslerle şehre ulaşabiliyorsunuz.

Görülmesi Gereken Yerler

İngiltere’nin en büyük sanat festivaline ev sahipliği yapan Brighton & Hove tüm yıl devam eden canlı bir sanat atmosferine sahiptir. Brighton festivali binlerce katılımcısıyla ve yüzlerce etkinlikle Mayıs ayında üç haftalık bir sanat ziyafeti sunmaktadır. Modern danstan komediye, operadan sergilere ve sirklere, sokak tiyatrolarına kadar her şeyi burada bulmanız mümkün. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de kraliyet köşküdür.

1815 yılı ile 1822 yılları arasında daha sonradan Kral IV. George olan Price Regent adına inşa edilen yazlık saray Britanya’daki en göz kamaştırıcı ve egzotik yapılardan birisidir. Brighton Dome da bu tarihi Köşkün bir parçasını oluşturmaktadır ve yıl boyunca müzik, dans, tiyatro, komedi ve ailelerin hep beraber katılabilecekleri programlara ev sahipliği yapmaktadır. Kentte Brighton sanat galerisi ve müzesi, Brighton oyuncak ve model müzesi ve bunların yanında bazılarına tuhaf ama harika gelen Booth müzesi ve doğal tarih müzesi gibi çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunmaktadır.

Deniz kenarında yürüyüşe çıkarsanız ‘Brighton sahil sanatçıları’ mahallesini görebilir onların kendi elleriyle yapıp sattıkları eşsiz hediyelik eşyaları balıkçılar mahallesinde bulabilirsiniz. Ülkedeki en eski sinemalardan biri olan The Duke of York sineması yol boyunca klasik, bağımsız ve yabancı dilde gösterim yapan filmleri göstermektedir. Üst kata çıktığınızda performans öncesi bir şeyler içebilir ev yapımı keklerden yiyebilirsiniz. En azından 200 yıllık olan The Theatre Royal şehirdeki en eski performans salonudur. Burada West End gösteri komedileri, müzikalleri ve harikulade Noel Pantomimini Londra’ya geçmeden evvel izleyebilirsiniz.

Konuşulan Dil

Konuşulan dil İngilizcedir.

Nüfus

Brighton ve Hove birlikte şehrin toplam nüfusu 248.000 kişi civarıdır.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Mustafa Delice

    Gidin! Gidin! Ayrıca anne kucağı arar gibi Türklerle bir araya gelip sıcak ortamlar peşinde koşmayın...


Brighton Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız