MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Bristol   İngiltere  /   /  Bristol

Kısa Bilgi


Bristol, Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin "Güney-Batı" bölgesinde bulunan bir törensel kontluk ve tek-seviyeli-yerel-idare-bölgesi ve bir sehirdir. Bristol, İngiltere’nin güneybatısında yer alan en büyük şehir olmasının yanı sıra Londra’dan yaklaşık iki saat uzaklıktadır. Bristol; geleneksel bir İngiliz şehridir. Yeşil, tarihi, genç bir nüfus yapısına sahiptir. Şehir müzik ve film endüstrisi ile ünlüdür. Ayrıca çok sayıda kafe, bar ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Londra’dan uzaklığı iki saatten azdır. Bristol yeşilin hakim olduğu, tarihi ve genç bir atmosfere sahiptir.Etnik Yapı

2009 tahminine göre tek-seviyeli-yerel-idare sınırları içinde nufusu 433.100 kişi ve etrafındaki şehirleşmiş bölgedeki varoşlar, kasabalar ve köyler katılmasıyla tanımlanan "Büyük Şehirsel Bölge (LUZ)" nüfusu 1.006.600 olarak tahmin edilmektedir. Bristol nüfus bakımından Birleşik Krallık'ın altıncı büyük şehri ve Güney-Batı İngiltere bölgesinin en büyük şehirdir. 

Tarihi

Bristol'a şehir olma krallık beratı 1155de ve idarî kontluk olma beratı ise 1373de verilmiştir. 13. yüzyıldan beri 500 yıl Bristol İngiltere'nin en büyük üç şehri arasında bulunmuş ve sıralamada yerini ancak 18. yüzyıl sonlarında Kuzey ve Kuzey-Batı İngiltere'deki sanayi şehirlerinin gayet hızla gelişmeleri sonucu kaybetmistir.

Coğrafi Yapı

Şehir Avon Nehri kenarında kurulmuştur ve Atlantik Okyanus'una Bristol Körfezinde katılan Severn Nehri Halici kenarlarında da bulunmaktadır. Bu nedenle yüzyıllarca Bristol İngiltere'nin en büyük limanlarından biri olmuştur. Ticarî Bristol Limanı önce yüzyıllarca şehir merkezindeyken günümüzde Severn Halicinin ağzına doğru yer değiştirmiş ve şehir sınırlarının hemen batı kenarında bulunan Avonmouth ve Royal Portbury Doklarına gecmistir. Bristol şehri Somerset ve Gloucestershire kontlukları ile sınırlıdır ve güney-batısında Bath şehri ve kuzeyinde Gloucester şehri bulunmaktadır. 

Konuşulan Dil

İngilizce 

Yüzölçümü

110 km2

Nüfus

1.006.600 

Şehir Hakkında

Bristol İngiltere ‘nin şehirlerinden birisidir. Bristol Güney-Batı İngiltere deki en büyük şehirdir ve bölgesinde ticaret , kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ekonomik gücü , mühendislik, havacılık , finansal servisler, medya ve turizm gibi alanlardan gelmektedir. Londra’ya göre Bristol’da yaşam daha ucuzdur. Şehirde Jazz müzikten rock müziğe çok sayıda alternatifi bulabileceğiniz cafe ve barlar bulunmaktadır. Bristol, Uluslararası Balon Şenlikleri’ne de ev sahipliği yapar. Ayrıca şehirde her yaz açık hava ve müzik festivalleri düzenlenmektedir.
 

İngiltere ‘nin Başkenti Londra ya tren ile ulaşımı yaklaşık 90 dakikadır. Bristol İngiltere de eğitim almak isteyen öğrenciler için iyi bir tercihtir. Bristol şehri Cambridge ve Oxford’dan sonra yaklaşık 12.000 öğrenci üyeli orta büyüklükte arkeoloji enstitüsünü içinde barındırmaktadır.Şehirde ulaşımın büyük bir kısmı otobüsle karşılanır.Ayrıca yürüyerek gezmek içinde uygun bir yerdir. Bristol şehrinin içinde Bristol Parkway ve Bristol Temple Meads olarak bilinen iki ana tren istasyonu bulunmakta , Bristol de gezmenin diğer bir yolu da Bristol Feribotudur. Şehrin kendi Havaalanı olan  Bristol İnternational Airport’ a ulaşımda rahat ve kolaydır. Biristol şehrinin nüfusu ise 420.000dir.  

Kurulus Tarihi

1373 

İklim ve Bitki Örtüsü

Bristol, yıllık ortalama 10.2 ºC- 12 ºC sıcaklığıyla ve yıllık 1541-1885 saat güneşiyle İngiltere?nin en sıcak şehirlerinden biridir. Kış mevsimleri ise genelde yağışlı geçer.  

Kentte Yaşam

Şehir birçok eğlence, spor ve alışveriş aktivitesini gerçekleştirebileceğiniz bir yer olduğu gibi aynı zamanda büyük şehirlerde olmayan topluluk hissini de vermektedir. Bristol, karnavalları, festivalleri, arları, müzeleri, sanatçıları ile hem hareketli bir şehirdir hem de dinlenmek isteyenler için birçok olanak sunar. 

Konaklama

Bristol çok fazla hostel seçeneğine sahip değil. Bristol Youth Hostel ve Bristol Backpackers ilk akla gelen seçenekler. Biraz daha konfor için şehirde çeşitli oteller mevcut. 

İş Fırsatı

Bristol bölgesinde ticaret, kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ekonomik gücü, mühendislik, havacılık, finansal servisler, medya ve turizm gibi alanlardan gelmektedir. 

Toplu Taşıma

Toplu taşıma açısından Bristol herhangi bir raylı sisteme sahip değil. Ufak bir şehir olduğu için yürüyüş en keyifli yol ancak bazı semtlerde yokuşlarda zorlanırsanız otobüsleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tüm duraklarda o hattaki otobüslerin geçtikleri duraklar ve saatler mevcut. Aynı zamanda çok iyi bir ulaşım ağı vardır. Londra ve sahil kentlerine günü birlik gitmek mümkündür. Bristol Uluslararası Havalimanı'nın genişletilmesi ile birlikte daha uzak yerlere gitmek oldukta kolaydır. 

Görülmesi Gereken Yerler

Şehir 1000 yıllık bir limana sahiptir ama bu tarihi limanlar kapanmış ve eğlence ve sanat aktiviteleri için tekrar düzenlenmiştir. Şehir nüfusuna göre yaşayan insanlar için çok fazla açık alana sahiptir. 

Öğrenci İzlenimleri

Bristol Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
English Language Centres (EC) Dil Okulları Dil Okulu English Language Centres (EC) Dil Okulları EC Bristol Dil Okulu
--- Bristol