MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Burgaz   Bulgaristan  /   /  Burgaz

Kısa Bilgi


Burgas, Bulgaristan’in Karadeniz'de bulunan en büyük 2. sehridir. Nüfusu 148.290'dir. Burgas sehrinin tarihi çok eskilere dayanmaktadir. Romalilar burada Debeltus Kasabasi'ni kurmuslar ama daha sonralari Bizansin eline geçen bölge Pirgos adini alir. Bizanslilarin sehrin gelisiminde katkilari çok olmustur. Sehrin 30 km kuzeyinde bir kale insa etmisler ve deniz ticaretinin gelismesi için büyük bir liman kurmuslardir. Osmanlilar zamaninda bölgenin degeri iyice artmistir. Burgaz'a yanasan gemiler ticaretin gelismesinde büyük rol oynamistir. Bugün Burgas Limani Bulgaristan için çok önemli bir yerdir. Sanayisi ve endüstrisi çok çabuk gelisen sehir ayrica çok önemli bir turizm sehridir. Her yil binlerce turistin akin ettigi bölge lüks hotelleri, eglence merkezleri, plajlari ve dogal parklargi ile Burgas’i degisilmez bir dinlenme sehrine dönüstürüyor. Sehrin Varna’ya mesafesi 120 km’dir. Kapikule ile mesafesi 184 km’dirTarihi

1367 yılında Doğu Roma İmparatorluğu'ndan alınan Burgaz Kalesi 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'na kadar Türk egemenliğinde kaldı. 1878 yılında imzalanan Berlin Antlaşması ile teşkil edilen özerk ve Osmanlı Devleti'ne bağlı Doğu Rumeli eyaletine bağlanan şehir, 1885 yılında anılan eyaletin Bulgaristan Prensliği tarafından ilhak edilmesiyle fiilen Türk denetiminden ayrıldı. Anılan ülkenin 1908 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle hukuken Osmanlı Devleti'nin elinden çıktı. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçiliği'ne bağlı olarak çalışan Burgaz Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

Konuşulan Dil

Bulgarca

Nüfus

Burgaz şehrinin 2005 nüfusu 959.500'tir.

Şehir Hakkında

Burgaz ( Bulgarca:Burgas), Bulgaristan'ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve ve Türkiye sınırına (Kırklareli ili) komşu bir il olan Burgaz ilinin merkezi olan şehirdir.Burgaz şehrinin 2005 nüfusu 959.500'dür ve Bulgaristan'ın Varna'dan sonra ikinci büyük sahil kenti ve ülke genelinde dördüncü büyük kentidir.

2001 Bulgaristan Nüfus Sayımı'na göre Burgaz eyaleti nüfusu 1.423.500'dür. Bu nüfus içinde 63.000 kişilik bir kesim anadilinin Türkçe olduğunu, 58.000 kişilik bir kesim ise etnik grup bazında Türk olduğunu beyan etmiştir. Dini aidiyet bazında Müslüman olduğunu beyan edenler 64.500 kişidir (bu bazda beyanda bulunmamış olanlar 14.500'dür. Anadil bazında 16.500 kişi, etnik aidiyet bazında ise 19.500 kişi Çingene olduğunu beyan etmiştir. Burgaz vilayetinde diğer etnik gruplara mensup veya başkaca bir anadili olan 3.700 ila 4.000 arası bir nüfus bulunduğu görülmektedir. Kalan nüfus Bulgardır.

2005 Bulgaristan Genel Seçimleri'nde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Burgaz eyaletinden 3 milletvekili çıkarmıştır. Bu milletvekilleri Nesrin Uzun, Cevdet Çakırov ve Fatma İlyas'tır.

Bulgaristan'ın en önemli turistik merkezleri Burgaz eyaletindedir. Burgaz merkezinde bir uluslararası havaalanı ve çok sayıda sanayi tesisi bulunmaktadır.

Konaklama

Yurt Konaklaması: Her üniversitenin farklı yurt seçenekleri vardır.

Daire Kiralamak: Sofya da daire kiralayabilir arkdaşlarınızla ortak bir evde yaşayabilirsiniz.

Otel, Motel ve Pasniyon Konaklaması: Kısa süreli gidişlerinizde otelde kalabilirsiniz. Kısa süreli dememizde ki sebep fiyatların ev yada yurtlara göre pahalı olamasıdır. Öğrenci pansiyonları ideal bir seçim olabilir.

Aile Yanı Konaklama: Bulgaristan'da aile yanı konaklama imkanı yoktur.
 

Toplu Taşıma

Ulaşım minibüsler ve Belediye’ye ait troleybus, tramvay, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Tek yönlü seyahat minibüslerde 1.50 Lv, devlete ait araçlardaysa 1.00 Lv dir. Aylık abone kartı 20 Lv karşılığı sınırsız taşıma sağlar. Şehirlerarası ulaşım ise minibüsler, otobüsler ve trenlerle yapılmaktadır. Bilet fiyatları pahalı değildir ve ayrıca öğrenciler için indirimlerden yaralanabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

• Nesseber Village

• Strandja Mountain

• Old Nessebar

• Aqua Paradise

Öğrenci İzlenimleri

Burgaz Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı