MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Cairns   Avustralya  / Queensland  /  Cairns

Kısa Bilgi


Ünlü Büyük Mercan Kayalıkları’na geçit olan Cairns, verimli, dağlık yağmur ormanları ve daha birçok doğal güzelliklerle çevrili heyecan verici ve canlı bir şehirdir. Tropik Kuzey Queensland güzel bir çevrede çok çeşitli macera aktiviteleri sunar. Başkent Cairns büyülü ve kendine has bir şehirdir ve sıcakkanlı ve yardım sever insanları ile güvenli bir öğrenme ortamı sağlar. Atherton Yaylaları’na kısa bir tren yolculuğu, Resif’e ise büyülü bir tekne gezintisi mesafesindedir.Coğrafi Yapı

Cairns şehri, Queensland eyaletinin doğusunda yer alır. Sidney’e 2400 km uzaklıktadır. Arabayla 1,5 günlük seyahat sonrası ancak ulaşılabilir. Aynı eyalet içindeki en yakın popüler şehir ise Brisbane’dır. Cairns Brisbane arasında 1700 km mesafe vardır. Arabayla 24 saatte ulaşılabilir.

Konuşulan Dil

Konuşulan Resmi Dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Cairns şehrinin yüz ölçümü 488.1 km²

Nüfus

Cairns nüfusu yaklaşık 160,000 civarındadır.

Şehir Hakkında

Ünlü Büyük Mercan Kayalıkları’na geçit olan Cairns, verimli, dağlık yağmur ormanları ve daha birçok doğal güzelliklerle çevrili heyecan verici ve canlı bir şehirdir. Tropik Kuzey Queensland güzel bir çevrede çok çeşitli macera aktiviteleri sunar.

Başkent Cairns büyülü ve kendine has bir şehirdir ve sıcakkanlı ve yardım sever insanları ile güvenli bir öğrenme ortamı sağlar. Atherton Yaylaları’na kısa bir tren yolculuğu, Resif’e ise büyülü bir tekne gezintisi mesafesindedir.

Kurulus Tarihi

Cairns şehrinin kuruluş yılı 1770

İklim ve Bitki Örtüsü

Ortalama günlük sıcaklık: "kurak" mevsim (ya da kış) Mayıs – Ekim ayları arasında, ortalama sıcaklıklar 18ºC - 28ºC, "ıslak" mevsim ( ya da yaz) Kasım – Nisan ayları arasında, ortalama sıcaklıklar ise 23ºC - 31ºC’dir.

Kentte Yaşam

Genel giderlere örnek olarak bir kafede öğle yemeği yaklaşık 8 AUD, Sinema bileti yaklaşık 15 AUD, Cep Harçlığı için Haftalık 150 AUD önerilir. Boş zamanlarınızda Cairns’de neler yapabilirsiniz?  Cairns beach, Çalılıklarda yürüyüş, at sırtında 4WD safariler ve rafting. Parasailing, yelken, kano, jet-boating ve balık tutma gibi suyla ilgili bütün aktivitelerde yardımcı olacak kadro. Ve işte mercanlar – teknede güneş banyosu, mercanlar etrafında dalış.

Konaklama

Çoğu öğrencisin tercihi aile yanında kalmaktır. Böylece ülkenin kültürünü ilk elden öğrenecek ve yeni edindiğiniz dil becerilerini onlarla konuşarak geliştirme şansı bulacaksınız. Kaliteli eşyalarla döşenmiş kendinize ait bir odanız olacak. Okullarımızın çoğu size kendi banyosu ve duşu olan özel oda seçeneği sunar.

 

Yemekler için yarım pansiyon (kahvaltı ve sıcak akşam yemeği) seçeneği mevcuttur. Vejetaryen rejimi gibi özel istekleriniz varsa lütfen danışmanlarınıza bildiriniz. Kalacak yerinizi ayarlarken her türlü isteğinizi karşılamaya çalışacağız.

 

Tüm kalacak yerler şehir merkezinden 10–30 dakikalık mesafededir. Evler okula giden ve okuldan gelen misafirlerine ulaşım imkanı sağlayan güzel plajlarda ve civardaki tepelerde yer almaktadır.

 

Toplu Taşıma

Cairns bisiklet dostu bir şehirdir ve öğrenciler sıklıkla bisiklet satın alır (bunlar ayrılırken tekrar satılır) ya da kiralarlar (haftalık 12 AUD). Toplu Taşımada Otobüslerin çalışma saatleri sabah 6:00 gece 12:00 (yaklaşık) arasıdır. 

Otobüs seyahatlerinde indirim sağladığı için "Haftalık ya da Aylık Öğrenci Bileti" almanızı öneririz. Başlıca Demiryolu Merkez İstasyonundan Eyaletler arası ve kırsal bölgelere yolculuk imkanı yoktur. Başlıca Otobüs Terminalleri Lake Street’dedir.

Görülmesi Gereken Yerler

Avustralya'nın şanslı bir ülke olduğu sıklıkla söylenir. Eğer bu doğruysa, o zaman Kuzey Queenslan sakinleri, kıyı şeridindeki Büyük Mercan Kayalıkları, yakındaki yağmur ormanları ve şelaleleri ve Outback ile en şanslı kişiler. Cairns, Kuzey Queensland'e bir geçittir. Her bir yön ömür boyu unutulmayacak deneyimlere yol açar.

 

Cairns Kordonu, olağanüstü güzel Trinity Koyu'nu bir tarafta canlı restoranlar, diğer tarafta alışveriş caddesi olacak şekilde ayıran iki kilometrelik manzaralı yürüyüş yoluyla şehrin belki de odak noktasıdır. Şehrin tropik iklimi, bütün bir yıl yerli ve yabancı ziyaretçileri, gelgit arazisi boyunca gezinti yapabilecekleri ve kuşları inceleyebilecekleri, ücretsiz pişirme alanlarında barbekü yapabilecekleri, manzaralı lagünlerde yüzebilecekleri, dükkanlara, gece pazarlarına göz atabilecekleri ya da modaya uygun bir çok kafe ve restoranlarda yemek yiyebilecekleri Kordon'a, aynı oranda çekmektedir.

 

Ancak ziyaretçiler, muhteşem kıyı şeridi ya da dağ yolları, bozulmamış plajları, tropik yağmur ormanları ve geniş çölleriyle civardaki bölgeleri keşfetmek için, şehri dakikalar içinde terk edebilir. Büyük Mercan Kayalıkları tekne ile şehir merkezinden kısa bir mesafededir ve buradaki güzelliği kelimelerle anlatmak mümkün değildir; kayalıkların rengi denizaltındaki bir gökkuşağını andırır… Ziyaretçiler Cairns'in kuzeyine gittikçe, Port Douglas, Daintree, Cape Tribulation ve Cooktown ile karşılaşırlar. Bir tarafta okyanusun mavisi, diğer tarafta sık yeşil ormanlar ile daha fazlasını görmek isteyeceğiniz bir yolculuk hayal edin.

 

Öğrenci İzlenimleri

Cairns Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Eurocentres Dil Okulları Dil Okulu Eurocentres Dil Okulları Eurocentres Cairns Dil Okulu
Queensland Cairns