MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Calgary   Kanada  / Alberta  /  Calgary

Kısa Bilgi


Kanada’nın en zengin şehri Calgary, toplamada 1.1 milyonluk nüfusuyla Alberta eyaletinin en büyük kentidir. Şehir gelişmesini 70’li yıllarda Arap ülkelerine uygulanan petrol ambargosuna borçludur. Şehirdeki doğal kaynaklar sayesinde Toronto’dan sonra şirket merkezi olarak en çok tercih edilen şehirdir. Ülkenin en pahalı gayrimenkul fiyatlarına sahip şehir, eşsiz Rookie dağlarının manzarası ve kış turizminin yoğun olarak yaşandığı yerlerdir.Etnik Yapı

Şehirdeki her dört kişiden biri Kanadalı, biri İngilizdir. Bununla birlikte, şehrin %17'si İskoçyalı, %17'si Alman, %15'i İrlandalı, yüzde 13,5’i Ukraynalı ve yüzde 12'si Fransızdır. Bununla birlikte, Çinliler şehir nüfusunun %6,7’sine, Güney Asyalılar %5.7'sine sahiptir. Şehrin sadece %2,5’i gerçek Kanadalı olan Aborjinler'den oluşmaktadır.

Tarihi

Calgary, Avrupalıların göçünden önce 11 bin yıllık geçmişiyle bir yaşam merkezidir. 1787’de Avrupalıların gelmeye başlamasıyla başlayan değişim, 1870’de Avrupalıların Buffalo’ları avlanarak neslini tüketmesiyle yerliler açısından başlamış oldu. Ülkenin halen en büyük perakendecilerinden Hudson’s Bay, yerliler için önemli yeri olan kürk ticaretini başlatmasıyla birlikte, polis kaçak kürk ticaretiyle mücadele adı altında yerlileri bölgeden uzaklaştırdı.

 

Demiryolunun şehre gelmesiyle önemli bir geçiş noktası olan Calgary, ulaşım ve dağıtım alanında önemli bir yer edinmiştir. Cattle pazarlaması ve et paketleme endüstrisi oldukça gelişmiştir.

 

1902’de petrolün bulunmasıyla gelişimi hızlanan Calgary, 1973 Arap Petrol Ambargosu nedeniyle adeta patlama yaşamıştır. Şehirde bir çok büyük bina, ekonomik gelişmişliğin göstergesidir. Calgary’i dünya gündeminde önemli yere oturtan bir başka noktada başarılı geçen 1988 Kış Olimpiyat Oyunları’dır.

 

Coğrafi Yapı

Kanada Rookie Dağları’nın eteklerinde kurulu olan Calgary, denizden yüksekliğiyle (1,048m) dikkat çekmektedir. Calgary’nin en büyük nehri Bow, şehir merkezinin yakınında şehrin diğer nehri Elbow ile birleşerek güneye doğru ilerlemektedir. Calgary, şehir merkezi, metropol sınırları ve Calgary Ekonomik Bölgesi adıyla anılan sınırlarıyla çevresini kapsamaktadır. Ancak, Kanada’nın alışılan yapısından farklı olarak Calgary’nin en uzak kentleri bile oldukça yakın sayılabilir.

Konuşulan Dil

Şehirde kullanılan dil İngilizce’dir. Ancak, Kanada’nın ikinci resmi dili Fransızca ile ülkede yoğun kalabalıkları bulunan toplumlardan dolayı Almanca, Ukraynaca ve Çince çok konuşulan dillerdir.

Yüzölçümü

Calgary şehrinin yüz ölçümü 1,435 m2

Nüfus

Calgary şehrinin nüfusu 1.079.310

Şehir Hakkında

Calgary şehir merkezi festival bölgesinin de içinde yer aldığı Eau Claire, Downtown West End, Downtown Commercial Core, Chinatown ve River bölgesini de içine alan Downtown East Village adıyla beş semte ayrılmaktadır.

Kurulus Tarihi

Calgary şehri 1875 yılında kurulmuştur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kasım ile Mart ayları arasındaki kış ayları boyunca Calgary’de her yıl beş gün -22 ile -30 derece arasında yüksek sıcaklık görülmektedir. Ocak ayında ortalama sıcaklık -9 dolaylarında olmaktadır. Haziran’da ise ortalama sıcaklık 16 derece olmaktadır.

 

Rookie dağları nedeniyle kış ayları oldukça uzun, yaz ayları ise ılıman geçmektedir. Ancak, Kanada’da en çok güneş gören şehridir. Gök gürültüleriyle bilinen Calgary, yaz aylarında bile görülebilmektedir.

 

Ülkemizdeki karasal iklimin yanı sıra, Calgary’nin yüksek yerde olması nedeniyle kar uzun süreli yerde kalmaktadır. Şehirde yoğun bitki örtüsü ve çok farklı hayvan çeşitliliğiyle Kanada’nın önemli merkezlerinden biridir.

 

Kentte Yaşam

Calgary’nin şehir merkezinde restorandan bara, kültürel merkezlerden alışverişe kadar her alanda yaşama katılabilirsiniz. Perakende sektörünün en önemli merkezlerinden biri sayılan Calgary’de TD Meydanı, Calgary Eaton Centre, Stephen Avenue ve Eau Claire Market önemli alışveriş merkezlerindendir.

 

Heritage Park Historical Village: Calgary’nin tarihi parkı olarak bilinen Heritage Park Historical Village 1914 öncesi yaşamı anlatan buhar treni, pedallı botlar ve elektrikli şehir içi araçlar gibi tarihi araçlar bulunuyor. Güney Alberta’nın kırsal yaşamı temsil ediliyor.

 

Küçük bir şehir olmasına rağmen Calgary’de en çok göze çarpan şehrin sahip olduğu yüksek binalardır. Calgary Tower ve Pengrowth Saddledome şehrin sembolleri arasında sayılan yüksek yapılardır. 150 metrenin üzerinde 10 adet ofis kuleleri bulunan şehirde halen çok sayıda büyük bina yükselmeye devam etmektedir. Calgary’de bu kadar yüksek binayı birbirine bağlayan yaya köprüleriyle dünyanın en uzun havayolu köprü ağı 15’in üzerinde binayı birbirine bağlamaktadır.

 

Konaklama

Calgary’de konaklama bulmak için iki seçeneğiniz var: Okulların "aile yanı konaklama" seçenekleri değerlendirilebilecek en iyi seçeneklerden biri. Kiralık ev bulmak için ise, okullardaki ilan tahtaları önemli bir kaynak. Önemli merkezlerde bulunan ücretsiz ilan dergileri "kiralık" yer bulmada çok yardımcı olacaktır.

Ayrıca, Calgary için çıkan yerel gazetelerde de kiralık ilanlar oldukça geniş bir yer kaplıyor. Eğer sadece bir bölgede dolaşarak yer bulmak isterseniz apartman ofislerinden ev kiralayabilirsiniz.

İş Fırsatı

Şehir tamamen petrol endüstrisine bağımlı olduğu için, petrol endüstrisinde hemen herkes için yer bulunmaktadır. Ayrıca, eğitim alanında da petrol ile ilgili bölümler konusunda Kanada’nın tek merkezi denebilir.

Bununla birlikte, büyük şirketlerin yer aldığı Calgary’de perakende sektörünün büyükleri yer almaktadır. Bu nedenle, perakendecilik alanında da hem yatırım hem çalışma alanları bulunmaktadır. Ülkede ampül üretimi, yüksek teknoloji, film, elektronik ticaret, ulaşım ve hizmet en önemli sektörlerdendir.

Toplu Taşıma

Şehir merkezinde otobüs ve hafif raylı sistemleri işleten Calgary Transit, şehirdeki toplu ulaşımı sağlamaktadır. C-Train olarak bilinen hafif raylı sistem Kuzey Amerika’daki ilk uygulamadır. Üç hatta 42.1 kilometre yola sahip olan C-Train’i hafta içi her gün 218 binin üzerinde kişi kullanmaktadır. Şehrin otobüs sistemi ise 180 hatta 800 araçla hizmet vermektedir. Şehirde ulaşımın önemli kullanıcısı olan bisiklet kullanıcıları için hem yollarda, hem de şehrin diğer alanlarında geniş kullanım olanakları sunulmaktadır.

 

Calgary’de ulaşım hem şehir içi hem de ekspress yollarla yapılmaktadır. Şehirde yollar genellikle kuzeyden güneye ve doğudan batıya doğrudur.

 

Kanada’nın en büyük üçüncü işlek havalimanı olan Calgary Uluslararası Havalimanı (YYC) şehrin kuzeyindedir. Calgary’nin otoyol ve demiryolu ulaşımındaki kolaylığından dolayı Kanada’nın en büyük kargo geçiş noktasıda olan YYC’den yolcu olarak da bir çok noktaya karşılıklı direk seferler bulabilirsiniz.

 

Görülmesi Gereken Yerler

Şehir merkezindeki önemli turistik merkezlerin başında Calgary Hayvanat Bahçesi, Telus World of Science, Telus Convention Centre, Chinatown bölgesi, Glenbow Müzesi, Calgary Kulesi, Art Gallery of Calgary (AGC) ve Performans Sanatları’nın yapıldığı EPCOR Centre gelmektedir.

 

17 Avenue adı verilen cadde ise, bar, gece kulüpleri, restoranlar ve alışveriş yerleriyle çok popülerdir. Kanada Olimpik Parkı ve Spruce Meadows şehrin önemli gezilecek mekânlarındandır.  

 

Öğrenci İzlenimleri

Calgary Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
GEOS Languages Plus Dil Okulları Dil Okulu GEOS Languages Plus Dil Okulları GEOS Calgary Dil Okulu
Alberta Calgary