MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Cambridge   İngiltere  /   /  Cambridge

Kısa Bilgi


Dünyaca meşhur Cambridge Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan şehir, dil eğitimi için çok güzel bir alternatif sunmaktadır. Cambridge alışverişten gece hayatına; müze ve kütüphanelerden konserlere kadar yapacak birçok şey sunuyor. Çok düz bir şehirdir; bu nedenle bisikletle ulaşım çok yaygındır. Bu arada, Londra trenle bir saatten az bir uzaklıktadır. Öğrenci nüfusu şehrin hareketliliğinin en büyük nedenidir. Nüfusun %20’sini öğrencilerin oluşturduğu şehirde, dünyanın her bölgesinden eğitim için gelmiş farklı kültür ve millete mensup insan görebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzak olup hareketliliğinden kopmak istemeyenler, Londra'ya yakın olmak isteyenler, yeşil alanlarla dolu nezih bir öğrenci şehrinde İngilizce eğitimi almak isteyenler Cambridge'in farkını hemen hissedeceklerdir.Tarihi

Cambridge 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Coğrafi Yapı

Londra’nın kuzeyinde yer alan Cambridge şehri, Londra’ya trenle 1 saat uzaklıktadır. Londra' nın kuzey-kuzeydoğusuna yaklaşık 50 mil (80 km) yayılır ve çok sayıda küçük kasaba ve köyler ile çevrilir. Ayrıca, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknolojinin kalbidir.

Konuşulan Dil

Konuşulan dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Cambridge’nin yüzölçümü 43 Kilometrekare’dir.

Nüfus

Cambridge’nin nüfusu 130.000

Şehir Hakkında

Cambridge'in kültürel yaşam zenginliği, birçok büyük kenti aratmaz. Kent ile köy ve kasabaları, kültürel zenginliğin kaynağını oluşturur. Okulların çoğu müzelerden Galler'e ve İskoçya'ya dek uzanan çok amaçlı kültürel gezileri, sık sık düzenlemektedir. Cambridge, sporun her tür spor olanağını verir. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin ve turistlerin varlığıyla ortaya çıkan kozmopolit atmosferin yanında, 

Cambridge Üniversitesinin tarihi ve görkemli kolejleri, yemyeşil parkları, gece hayatı, kaliteli restoranları, kültür ve sanat merkezleri de geleneksel İngiliz yaşantısını deneyimlemenize olanak tanır. Şehri çevreleyen Cam nehri özellikle yazları “punt” adı verilen gondollarla gezintiye çıkan, kanoya binen, ya da küçük motorlu teknelerle şehri turlayan turistlerle doludur

 

İklim ve Bitki Örtüsü

Cambridge İngiltere’nın en kuru şehirlerinden biridir. Cambridge’de özellikle Ekim ve Nisan ayları arasında rüzgâr güçlü eser. Bununla birlikte, ülkenin en güneşli bölgelerindendir. Özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında Cambridge’de yaz mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz. Kış dönemi ortalama sıcaklığı 7 °C, yaz dönemi ortalama sıcaklığı 22 °C'dir. Kış aylarında Cambridge’de bulunursanız ve kar yağarsa çok şanslısınız demektir çünkü bu güzel şehir böyle zamanlarda büyülü bir masal şehrini andırır.

Kentte Yaşam

Cambridge’de nasıl vakit geçirebilirsiniz sorusuna cevaben şunlar söylenebilir. Öncelikle, Cambridge Üniversitesi’nin birbirinden görkemli, harika bahçelere ve tarihi binalara sahip kolejlerini ziyaret edebilirsiniz. Şehri çevreleyen Cam nehrini özellikle yazları “punt” adı verilen gondollarla gezintiye çıkın, kanoya binin, ya da küçük motorlu teknelerle şehri şöyle bir turlayın.

 Kesenize uygun birçok restoranı ziyaret edip dünya mutfaklarını tanıyın. Şehir merkezindeki kilise kulesine çıkıp şehri kuşbakışı seyredin. Dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin renklendirdiği canlı gece hayatına katılın. Öğrenci gecelerine gidip dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanısın, dans edin. Şehrin pek çok parkının tadını çıkarın: Piknik yapın, futbol oynayın ve ya kriket oynayanları seyredin. İki katli üstü açık otobüslerle şehir turu yapın.

Konaklama

İdealsas Yurtdışı Eğitim ile birlikte İngiltere’ye giden öğrencilerin konaklamaları şirketimiz tarafından organize edilmektedir. Londra’daki mevcut diğer konaklama seçenekleri öğrenci yurtları, stüdyo tipi daireler, ve paylaşımlı apartman daireleri.

İş Fırsatı

Nüfusun %20’sini öğrencilerin oluşturduğu Cambridge’de part-time iş imkanları mevcuttur.

Toplu Taşıma

Şehir içi ulaşımda birçok öğrenci bisikleti tercih eder. Hatta bisiklet ulaşımın diğer adıdır. Bunun dışında toplu taşımada otobüsler mevcuttur. Cambridge'e en yakın havaalanı 40 dakika mesafedeki Stansted Havaalanı'dır.

 Bunun yanında düzenli otobüs seferleri sayesinde de Gatwick ve Heatrow havaalanlarından da sorunsuz bir şekilde ulaşılabilmektedir. Londra'ya yaklaşık 1 saatte ulaşılabilmektedir.

Görülmesi Gereken Yerler

- Üstü açık çift katlı otobüslerle şehir turu yapabilirsiniz.

- Cam Nehri'nde kanoyla gezebilirsiniz.

- Birçok park ve yeşil alanda gönlünüzce güneşlenebilirsiniz.

- Cambridge Üniversitesi'nin eşsiz Botanik Bahçesi'ni gezebilirsiniz.

- Cambridge teknoloji müzesini gezip dünya teknoloji tarihinin ilginç gelişimini yakından görebilirsiniz.

- Ortaçağ yapılarıyla dolu Ely'i ziyaret edebilirsiniz.
- Avrupa'nın en seçkin sahnelerinden olan Cambridge Sanat Tiyatrosu'nda güzel bir oyun izleyebilirsiniz.
- Shakspeare Festivali gibi onlarca açık hava festivaline katılabilirsiniz.
- Kilise Kulesi'ne çıkıp Cambridge'i kuşbakışı seyredebilirsiniz.

Öğrenci İzlenimleri

Cambridge Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız