MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Canterbury   İngiltere  /   /  Canterbury

Kısa Bilgi


Canterbury, zengin bir geçmişe sahip, gelişen, genç bir üniversite şehri. Şehir, mükemmel bir konuma sahip olup Londra’ya sadece 90 dakikalık uzaklıkta bulunuyor ve tren-otobüs ağı Canterbury’den Londra’ya ulaşımı konforlu ve rahat kılıyor. Canterbury şehri, dünyanın dört bir yanından dil öğrenmeye ya da bu şehirde bulunan diğer 3 Üniversitede eğitim almaya gelen diğer öğrencilerle karşılaşıp etkileşim yaşayabileceğiniz en önemli üniversite şehirlerinden biridir. Bu 3 üniversitenin isimleri şöyledir; Canterbury Christ Church University, University of Kent ve Son olarak da ana kampüsü KKTC'de bulunan Girne Amerikan Üniversitesi Canterbury'de kampüs açmıştır. Canterbury’de yaşamak ve eğitim almak İngilizce seviyenizi etkili ve hızlı bir şekilde artıracak; aynı zamanda İngiliz / Avrupa kültürü ve yaşam biçimi ilgili deneyimler kazanacaksınız. Canterbury, özgeçmişinizde ya da yaşam öykünüzde yer alaması gereken eski ve prestijli bir İngiliz şehridir.Etnik Yapı

Şehrin %95’i İngilizlerden oluşmaktadır.

Tarihi

Tarihi M.S. 597 yılına kadar uzanan ünlü Canterbury Katedrali’ne de ev sahipliği yapan Canterbury, sahip olduğu geçmişi, tarihi dokusu ile yılda 2,5 milyon turisti ağırlamaktadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında şehrin etrafına birçok hastane ve kışlalar kurulmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nda şehri Alman bombardıman hücumlarına hedef olmuş ve büyükçe hasar görmüştür. Harpten sonra şehri yenileştirme planlarına protestolar yapılmış ve bu plan ancak 1955’den sonra uygulanmaya koyulmuştur. Bu plana uyularak şehrin surları etrafında çevre yolu yapılmış ve surlara içindeki şehir sonradan yayalara bırakılmıştır. 1960li yıllarda şehrin etrafında yeni mahalleler kurulup şehirdeki özel ve yerel idare ev stoku yenileştirilmiştir.

Coğrafi Yapı

Canterbury, Birleşik Krallık İngiltere ülkesininin Güney-doğu (South-East) İngiltere bölgesinde bulunup Kent Kontluğu'na bağlı ikincil Canterbury Şehir Yerel İdaresi merkezi ve ortaçağlardan beri şehir statüsü de taşıyan bir yörel idare ve yerleşim birimidir.

Konuşulan Dil

İngilizce

Nüfus

2010 yılı nüfus bilgilerine göre Canterbury şehir merkezi nüfusu 43.463’dür.

Şehir Hakkında

Canterbury’nin etrafında, istiridyesi ile ünlü Whitsable, muhteşem Dover Kalesi ile ünlü Dover ve Charles Dickens’in en ünlü romanlarını yazdığı Broadstaris gibi birçok ilginç sahil beldeleri bulunmaktadır. Şehir, konaklama yerlerine yürüme mesafesinde bulunan café, restoran ve barlarla akşamları daha canlı bir hale bürünmektedir.

Tarihi M.S. 597 yılına kadar uzanan ünlü Canterbury Katedrali’ne de ev sahipliği yapan Canterbury’de öğrenciler; mücevher gibi işlenmiş vitray pencereleri, çarpıcı mimarisi ve yüzyıllarca korunmuş bu müthiş esere tanıklık edecekler. Canterbury, öğrenci adaylarının, modern bir gençlik kültürü ile geleneksel İngiliz mirasını bir arada deneyimleyebileceği bir dokuya sahip nadide şehirlerden biridir.

Canterbury tarihle modernizmi, heyecanı ve güvenliği bir arada bulabileceğiniz bir kenttir. Spor, kültür ve eğlence konusunda sayısız alternatif sunmanın yanı sıra İngiltere'de havası en iyi şehirlerden biridir; ayrıca "İngiltere'nin bahçesi" olarak bilinen Kent'in sahil kesiminde yer alan sayfiye yerleri de mevcuttur”.

Kurulus Tarihi

597

İklim ve Bitki Örtüsü

Kuru bir iklime sahiptir. İngiltere’nin güneyinde olmasından dolayı yazları sıcak geçmektedir. Kışlar ise soğuk ve yağışlıdır.

Kentte Yaşam

Şehirle aynı adı taşıyan İngiltere’nin en eski katadrali Canterbury tarihi yapısı kadar lüks otelleri, şık kafeleri ve retoranları ile dikkat çekmektedir. İngiltere’nin Güneydoğusunda, Kent’in kalbinde yer alan ve UNESCO tarafından da koruma altına alınmış şehrin çok eskiye dayanan geçmişini yapacağınız küçük bir yürüyüşle kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Stour Nehri’de çıkacağınız tekne turu size güzel bir şehir profili sunacaktır. Keyifli bir alışveriş ve hatıralık eşyalar için King’s Mile, St Dunstan’s, West Gate Towers ya da Northgate bölgelerini ziyaret edebilirsiniz. Şehir surlarına yakın Dane John Gardens’te hemen hemen her hafta sonu bir etkinlik düzenlenmektedir. Canterbury’nin bir diğer avantajı ise çok turistik bir bölge olmasıdır. Kent Üniversitesi’nin kampüsü içinde yer alan merkez inanılmaz bir lokasyona sahiptir ve şehir merkezine 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Hikayeleriyle de tanınan bu şehirde İngilizce öğrenmek için çaba sarfetmeniz gerekmeden kendinizi dilin ve kültürün içinde bulacaksınız.

Dinamik bir öğrenci yaşamı sunan Canterbury’de yapabilecekleriniz;

— Çeşitli millet ve kültürlerin bir karışımı.

— İngiltere’deki ilginç yerlere hafta sonu gezileri. 

— Geniş spor imkanları. 

— Tiyatro, konser, serüven parkı ve bowling salonuna düzenli geziler. 

— Okullarda film geceleri, tartışmalar, kültür geceleri, partiler ve disko gecelerinin yer aldığı mükemmel bir sosyal yaşam. 

— Okullar mükemmel mağazalar, kafeler ve tarihi binaların yer aldığı Canterbury merkezine yakın mesafededir. 

Konaklama

Yoğunluk olarak aile yanı konaklama tercih edilirlen, birçok okul kendi yurduna sahip olup, ihtiyacınıza göre bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

İş Fırsatı

İş bulma potansiyeli olan bir yer fakat imkanlar ve pozisyonlar kısıtlı elbette. Araç trafiğine kapalı uzun bir caddeye sahip şehir merkezindeki insan hareketliliği, mağaza çeşitliliği, restoranlar, oteller ilk planda akla gelen part-time çalışma imkanı olan yerlerdir.

Toplu Taşıma

Canterbury çok büyük bir şehir olmaması nedeni ile toplu ulaşım otobüs ile sağlanmaktadır. Şehirde iki adet tren istasyonu vardır ve buradan kalkan trenler ile birçok şehre seyahat edilebilir. Londra ise sadece trenle 1 saat uzaklıktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Tarihi katedral şehri

Ortaçağ mimarisi

Londra'ya sadece 90 dakika mesafede

Kırsal kesim ve sahile yakın

Zengin mağaza, kafe ve restoran seçenekleri

Müzik, sinema ve tiyatro

İyi kütüphaneler ve kitapevleri

Diğer İngiltere kasaba ve şehirleri ile Fransa'ya kara ve demiryolu bağlantıları.

Tarihi M.S. 597 yılına kadar uzanan ünlü Canterbury Katedrali şehrin görülmesi gereken ilk yerlerinden biridir. Kent’in kalbinde yer alan ve UNESCO tarafından da koruma altına alınmış şehrin çok eskiye dayanan geçmişini yapacağınız küçük bir yürüyüşle kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Stour Nehri’de çıkacağınız tekne turu size güzel bir şehir profili sunacaktır. Keyifli bir alışveriş ve hatıralık eşyalar için King’s Mile, St Dunstan’s, West Gate Towers ya da Northgate bölgelerini ziyaret edebilirsiniz. Şehir surlarına yakın Dane John Gardens’te hemen hemen her hafta sonu bir etkinlik düzenlenmektedir. Tarihi Marlowe Tiyatro binasını da görebilirsiniz.

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    Gülşah Dalgıç

    Yurtdışına çıkmaya ve İngilizce öğrenmeye karar verdiğimde Internet aracılığı ile İdealsas'a ulaştım...

  2. İdealsas
    İsmail Altun

    Dil eğitimi aldığım 4 hafta boyunca evinde kaldığım bayan çok nazik ve dostça davrana bir kadındı...


Canterbury Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Stafford House School of English Dil Okulları Dil Okulu Stafford House School of English Dil Okulları Stafford House Canterbury Dil Okulu
--- Canterbury