MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Cape Town   Güney Afrika  /   /  Cape Town

Kısa Bilgi


Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biri olan Cape Town, 2 milyona yaklaşan nüfusuyla ülkenin ikinci kalabalık, alan olarak en büyük şehridir. Afrika kıtasının Avrupa'ya en uzak ucunda olan şehirde Afrika, Hollanda ve İngiliz kültürleri harmanlamıştır.Etnik Yapı

Her üç kişiden birinin Siyah Afrikalı olduğu Cape Town’da, resmi sayıma göre beyaz tenliler %18.75 oranla ikinci sırada. Şehrin ortalama yaşının 26 olması şehrin ne kadar çok genç olduğunun göstergesi.

Şehirde yaşayanlar içinde her dört kişiden üçü Hristiyan dinini seçmiş. %11’e yakın din seçmeyen kesimin bulunduğu Cape Town’da %9.7 Müslüman yaşıyor.

Tarihi

1488'de Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town, 1652'de Güney Afrika'da kurulan ilk Avrupa yerleşimidir.

Coğrafi Yapı

Cape yarımadasının kuzey bitiş noktasında konumlanan Cape Town, Table dağlarının hemen önünde uzun bir düzlüktür. 1000 metrelik platolar Şeytan Tepesi, Aslan Tepesi gibi yükseltiler ile kesilir. Bu yükseltiler Atlantik Okyanusu’yla sona erer. Table Dağları, masa şeklini andırdığı için adeta adayı andırır.

Konuşulan Dil

Şehirde üç anadil ağırlıklı olarak konuşulmaktadır: Afrika dili, Zulu dili, İngilizce. Ancak, şehrin hemen hepsi günlük yaşamlarında İngilizce konuşmaktadır.

Yüzölçümü

Cape Town Yüzölçümü 2,454.72 km2

Nüfus

Cape Town nüfusu 3.497.097

Şehir Hakkında

Güney Afrika’nın en kalabalık ikinci şehri olan Cape Town, yasamanın başkentidir. Ulusal parlamento binası ve çok sayıda devlet kurumu burada konumlanmıştır.

 

Afrika’nın en popüler turizm kenti olan Cape Town, doğal yapısı ve ünlü sahil yapısıyla adından söz ettirmektedir. Cape kolonisinin kültürel ve ekonomik geçiş noktası olan şehir, Johannesburg’da altın madeni bulunmasıyla başlayan gelişmesine kadar ülkenin en büyük şehriydi.

 

Dünyanın en önemli çok kültürlü şehirlerinden biri olan Cape Town, 3,5 milyonluk nüfusu barındırmaktadır. 2,455 kilometrekarelik alanıyla bütün Güney Afrika şehirlerinden daha büyük alana kurulmuştur.

 

Kurulus Tarihi

Cape Town şehri 1839 yılında kurulmuştur

İklim ve Bitki Örtüsü

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Cape Town’da mevsimler zamanında yaşanır. Atlantik Okyanusu’ndan gelen soğuklar ile kuzeybatı rüzgârlarıyla yaşanan kış ayları Mayıs ayında başlar, Eylül’de sona erer. Kış aylarında ortalama 7 derece olan sıcaklık ile çok soğuk geçmediğinin göstergesidir. Dağlara yakın alanlara şehirden neredeyse 3 kat fazla yağmur düşmektedir.

 

Kasım’dan Mart’a kadar süren yaz ayları sıcak ve kuru geçmektedir. Güçlü kuzeydoğu rüzgarları olan Cape Doctor sayesinde şehrin havası sürekli temizlenir. Şubat ya da Mart’ın ilk haftasında olan Berg Rüzgarı (dağ rüzgarı) aşırı sıcakların oluşmasına neden olmaktadır.

 

İklimiyle San Francisco’ya benzeyen Cape Town, sıcaklıklarda aynı değildir. Ancak, Akdeniz ikliminden dolayı çok sıcak olsa bile yaşamı fazla etkilemez.

Kentte Yaşam

Mimari mirası diğer şehirlerden farklı olan Cape Town Cape Dutch stilinin en güzel örneklerini görebileceğiniz yapılarla dolu. Cape Dutch stili, Hollandalı, Alman ve Fransız mimarisinin birlikte kullanılmasından oluşan bir yapı stili. Eski devlet binalarının bulunduğu Constantia, bu konuda önemli bir bölge.

 

Geleneksel Cape Town Minstrel Karnavalı, her yıl 2 Ocak’ta kutlanır. Afrika dilinde İkinci Yeni Yıl olarak adlandırılan bugünde, çok çeşitli renklerde şemsiyeler ya da müzik aletleriyle birbiriyle yarışan takımlar görebilirsiniz.

 

Ağustos’tan Kasım’a kadar balinaların dansını kıyı boyunca bir çok turist ve yerel insan gibi izleyebilirsiniz. Şehre yakın olan Hermanus’ta Balina Festivali yapılmaktadır.

 

Yerel medyanın önemli olduğu ülkede, Cape Town hemen hemen bütün medya kuruluşlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Konaklama

2010 Dünya Kupası nedeniyle ülke çapında olduğu gibi Cape Town’da da çok sayıda bina yapıldı. Eski binalar ise, yeniden düzenlenerek tekrar oturuma açıldı.

İş Fırsatı

Western Cape eyaletinin ekonomi merkezi olan Cape Town, Africa’nın üçüncü büyük ekonomi merkezidir. Emlak ve inşaat sektöründe büyük bir patlamanın yaşandığı şehirde, 2010 Dünya Kupası’nın ardından bu sektörler için bir duraklama dönemi başlayacak.

 

Şehirde ticari alanlar dört merkezde toplanıyor: Cape Town Central Business District, Century City, Bellville/TygerValley strip ve Claremont ticari alanı. Çok sayıda şirketin merkezinin yer aldığı bu bölgelerde sigortacılık, perakendecilik, yayıncılık, modacılar, grafik sanatları, denizcilik, petrokimya, mimarlık ve reklam ajansları en popüler iş kollarındandır.

 

Büyük gemi üreticilerinin ofisleri ve üretim yerleri Cape Town’dadır. Eyalet olarak ülkenin enerji gelişiminde merkez konumunda olan Cape Town yakınlarındaki Koeberg Nükleer Elektrik Santrali bütün bölgenin enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Yakın zamanda, Atlantik Okyanusu’nda doğal gaz ve petrol bulunmuştur. Son yıllarda ayrıca madencilik alanında büyük gelişimeler vardır.

 

Şehrin önemli gelir kaynaklarından biri de, yaklaşık tüm gelirlerin %10’una denk gelen turizmdir.

Toplu Taşıma

Güney Afrika’nın ikinci büyük havalimanı olan Cape Town Uluslararası Havalimanı, turizmin kalbi olan şehire dünyanın dört bir yanından ulaşımı sağlayan hava köprüsü konumundadır. Yeni Merkez Terminali ile artan hava trafiğini yönetmeye çalışan şehir, turist sayısındaki artışa cevap vermek için çabalıyor.

 

Okyanus kenarında bulunmasından dolayı liman kenti olan Cape Town’ın ana limanı Port of Cape Town’dır. Burası, dünyanın en büyük yük geçiş noktalarından biridir.

 

The Shosholoza Meyl adı verilen iki uzak nokta yolcu demiryolu ile her gün Cape Town’dan Kimberley’i geçerek Johannesburg’a gidebilirsiniz. Ayrıca, haftada bir Kimberley aktarmalı Durban seferleri yapılmaktadır. Cape Town Tren İstasyonu, lüks turist taşımacılığı yapan Mavi Tren (Blue Train)’in uğrak yerlerindendir.

 

Şehirde bulunan metro 96 istasyon ile şehrin en uzak noktalarını şehir merkezine bağlamaktadır.

 

Şehrin içinde ve şehri çevreleyen yollar ile şehrin her noktasına geniş yollar aracılığıyla ulaşmak mümkün.

 

Golden Arrow Bus Services tarafından işletilen şehiriçi otobüs taşımacılığı Cape Town’da ulaşımı sağlıyor. Şehirlerarası seyahat için ise çok sayıda şirket bulunuyor.

 

Cape Town bir çok metropolde uygulanmayan farklı taksi alternatiflerine sahip. Taksimetreli taksiler ve minibüs taksiler. Minibüs taksiler şehrin yaşam kalitesi daha düşük noktalarına hizmet veriyor. Türkiye’deki bir yapıda olan minibüs taksiler, yoldan yolcu indirme ve bindirme şeklinde yolcu taşıyor. Bununla birlikte, izin verilenden daha fazla yolcu aldığı için kazalara sebebiyet verebiliyor.

Görülmesi Gereken Yerler

Cape Town güzel havası ve natural yapısıyla Güney Afrika’nın en önemli turizm şehirlerinden biri konumunda. Table Mountain Ulusal Parkı’nın önemli bir bölümü olan Table Mountain ve City Bowl görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Table Dağı’nın tepesine teleferikle çıkarak Cape’i kuşbakışı izleyebilirsiniz. Chapman's Peak Drive, Atlantik Okyanusu’nun eşsiz görüntüsü ve dağlara yakınlığıyla gidilmesi gereken yerlerden biri. Tırmanarak ya da araçla çıkacağınız Signal Hill (Sinyal Tepesi) City Bowl ve Table Dağı’nı yakından görmek için başka bir nokta.

 

Şehirde yaşayanlar arasında çok popüler olan Cape Town’ın plajları, farklı ısı dereceleriyle adeta dünyanın en ünlü plajlarını bir gün içinde gezmiş gibi hissettiriyor. Okyanus kıyısı ile körfezlerde deniz sıcaklığı farkı 10 dereceyi bulabiliyor. Boulders plajında Afrika penguenleri koloni halinde görebilirsiniz. Sörfün popüler olduğu şehirde her yıl Red Bull Big Wave’in Afrika yarışları yapılıyor.

 

Okyanus kıyısı boyunca, kafe ve restoranlar bulunan şehirde, plajların çevresinde de farklı kültürlere ait restoranlarda bulmak mümkün.

 

Şehrin limanı Port of Cape Town’ın yakınlarında çok sayıda alışveriş alanları bulunuyor. Ayrıca, Two Oceans Aquarium’da hiç görmediğiniz deniz canlılarını görebilirsiniz.

 

Şehrin bir diğer görülmesi gereken yeri Robben Adası’na limandaki Nelson Mandela Gateway’den feribotlarla ulaşabilirsiniz. Feribot Hout Bay, Simon's Town ve Cape Fur Seal kolonileri ile Duiker Adaları’na uğrayarak gidiyor. Robben Adası ve Müzesi görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Robben Adaları’na giderken feribota eşlik eden balinaları fotoğraflayabilirsiniz.

 

Camps Bay, Sea Point, V&A Waterfront, City Bowl, Hout Bay, Constantia, Rondebosch, Newlands, Somerset West, Hermanus ve Stellenbosch şehrin diğer önemli turist çekim noktalarındandır.

Öğrenci İzlenimleri

Cape Town Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız