MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Chicago   ABD  / İllinois  /  Chicago

Kısa Bilgi


Amerika'nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Chicago müzik, sanat ve mimari zenginliklerle doludur. Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyaletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı devasa bina) bu şehirdedir. Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra oldukça estetik çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır. Türkiye'nin burada bir de konsolosluğu bulunmaktadır. Şehir raylı sistem olarak oldukça gelişmiştir.Etnik Yapı

Şehir nüfusu 3 milyon civarında olup bunlardan yaklaşık bir milyonu yabancılardır. Yabancılar arasında ilk sırayı Afrikalılar, Uzakdoğulular, Almanya, Meksika, Polonya, İrlanda ve İtalya’dan gelenler oluşturmaktadır.

Tarihi

Chicago, beş büyük gölden birisi olan ve deniz seviyesinden 176 metre yükseklikteki Michigan gölünün güney batı kısmında kurulmuştur. Diğer Amerikan şehirlerine bakılarak genç bir şehir sayılan Chicago, 1871 yılındaki büyük yangından sonra hemen hemen tümüyle yeniden inşa edilmiş. Bu yeniden inşa süreci şehirde yaşayanların ruhuna yansımış ve şehrin mottosu “I will!” olmuş. Şehre gelen bir yabancı olarak ilk izlenimleriniz yollarda gezinen binlerce araba, göğü delen binalar, okullar, fabrikalar ve en önemlisi de Michigan gölü...

Coğrafi Yapı

Illinois eyaletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır

Konuşulan Dil

Chicago şehrinde konuşulan resmi dil İngilizcedir.

Yüzölçümü

Chicago şehrinin yüz ölçümü 606,1 km2’dir.

Nüfus

Chicago şehrinin toplam nüfusu 2.853.114

Şehir Hakkında

Chicago tam olarak adını taşıyan bir ırmak deltasının ağzında kurulmuş bir şehir. Nehrin üstündeki onlarca köprü bir yana şehrin hemen her tarafına nehirden botlarla ulaşmak mümkün. Üstelik nehri de gayet temiz tutmuşlar, hatta Amerika'daki en temiz nehirlerden denilebilir. Binaların hemen hepsinin bir tarihi geçmişi var. Şehir zamanında çok büyük yangınlar görmüş ama şehrin sakinleri her yangından sonra şehri daha güzel bir hale getirmişler. Motorola, Boeing, McDonalds gibi önemli markaların merkezleri de Chicago’da ekonomik anlamda da söz sahibidir.

 

Chicago’ya gelmiş bir Türk’ün kendisini evindeymiş gibi hissetmesi zor. Hele sıcak bir bölgeden geliyorsanız işiniz daha da zor, soğuğa alışmanız zor olacak. Bir de şehri tanımakla ancak bu yabancılığı üzerinizden atabilirsiniz.

 

Kurulus Tarihi

1833

İklim ve Bitki Örtüsü

Michigan gölü ve Midwest’in düz arazisi Chicago’nun kolay kestirilemez havası üzerinde etkili olmakla birlikte genel sıcaklığın 11 derece civarında olduğu söylenir. Yılın en sıcak günleri Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanmakta olup 35 dereceyi bulduğu hatta aştığı olmaktadır. Yılın en soğuk günleri ise genellikle Ocak ayında yaşanır sıfırın altında 20’lere kadar inmektedir. Kasım ayından Nisan ayına kadar sıcaklık ortalaması 4 derece civarındadır.

 

Chicago deprem kuşağında yer almamasının yanı sıra birçok Amerikan şehrinden farklı olarak tayfun tehdidinden de uzaktır. Şiddetli rüzgârları oldukça ünlü olan Chicago’da bazen Tornado da etkisini göstermektedir. Ancak tornado durumunda TV ve radyolardan uyarı haberlerini duyabilirsiniz. Olumsuz hava koşullarından etkilenmeden yürüyebilmeniz için yayaların yürüyebileceği binalar arasındaki geçişleri kullanabilirsiniz Chicago’da.

 

Kentte Yaşam

Diğer Amerikan şehirleri gibi Chicago da güvenliğinize dikkat etmeniz gereken bir yerdir. Bir metropol olarak Chicago’da pek çok tipte insanın yaşadığını düşündüğünüzde, komşularınızın vs. kişiliklerini uzaktan yakından tanımanızda fayda olduğunu söyleyebilirim. Yine de üzerinizde yüksek miktarda para taşımamaya, özellikle bayanlar için akşam saatlerinden yalnız dışarıya çıkmamaya, toplu taşıma sistemlerin akşam binmemeye, arabanız ya da bisikletiniz varsa kilitli tutmaya özen gösteriniz. Her şeye rağmen soyulma vs bir şeye maruz kalırsanız acilen polise bildirmeniz gerekiyor.

 

Chicago’da yaşam çok renklidir, yapılacak birçok şey vardır, işte onlardan bazıları;

 Chicago'nun her spor dalında profesyonel takımlarını destekleyin; Bulls (basketbol), Bears (Amerikan futbolu), White Sox ve Cubs (beysbol) ve Fire (futbol)!

 Dünyaca ünlü, etkileyici mimari karşısında şaşırın

  Sears Tower’ın tepesinden şehri izleyin

 Kış aylarında birinci sınıf kayağın tadını çıkarın

 Yazın plajda voleybol maçına katılın

 Chicago’nun merkezindeki ünlü caz ve blues kulüplerine gidin

 Parmağınızın ucundaki, dünya standartlarında tiyatro, müzik ve komedinin tadını çıkarın

 Güzel Michigan Gölü boyunca bir yürüyüşe çıkın

 

Konaklama

Konaklamada tercih edebileceğiniz birkaç farklı alternatifiniz bulunuyor. Üniversite odaları, geçici konaklama yerleri veya ev kiralamak. Üniversitenin kiraladığı odalarda kaldığınız zaman yeme içmenizi de okuldan sağlayabilirsiniz. Üniversite’den kabul edildiğiniz zaman zaten siz Türkiye’den ayrılmadan okulun konaklama imkanları hakkında size bilgi gönderilmektedir. Bunları dikkatli bir şekilde gözden geçirmenizde fayda var. Üniversite yurdunda kalmanın avantajı okula ve kütüphaneye yakın olmak, öğrenci etkinliklerinden sürekli haberdar olmak vs. olarak söylenebilir. Bunların en meşhuru belki de Chicago Üniversitesi’nin Amerikalıların da bulunduğu yabancı öğrencilerin merkezi olan International House’udur. Ünivresite kampüsünün sağ tarafından bulunan International House, çok farklı uluslardan öğrenciye hem konaklama hem de yeme içme hizmeti veren bir merkezdir. Odaların fiyatları boyutlarına vs. göre 300 ile 650 dolar arasında değişmektedir. Başlangıçta yüz dolarlık depozit ücreti alınmaktadır. İşletme ve hukuk okullarında okuyan öğrencilerin ilk yıl kalabildiği New Graduate Residence Hall (1307 East 60th Street 773–702–4000) da bir diğer kampus içi konaklama seçeneğidir.

Geçici konaklama seçenekleri olarak, Türkiye’den ayrılmadan önce bir yer ayarlayamadıysanız, Chicago’ya ulaştığınızda kalabileceğiniz bir yer bakmanız gerekir. Otel ilk aklana geleni, ancak oldukça pahalı olabileceğinden daha ucuz yerlere bakmak gerekir. Geçici konaklamaya ihtiyacınız özellikle okuldan yüz bulamadığınız, bir arkadaşınız ya da tanıdığınızın olmadığı durumlarda olabilir. Öğrencilerin de kaldığı daha ucuz geçici konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Chicago International Hostel, 6318 N. Winthrop. Tel: 262-1011.YMCA (Young Men’s Christian Association), 1000 Grove, Evanston. Tel: 475–7400. sadece baylar yararlanabiliyor. Bir geceliği $28 civarında.

The International House of the University of Chicago, 1414 East 59th Street. Tel: 753–2270. Yaz aylarında boş odalar oluyor. Geceliği $31

Parkway Eleanor Residence Club for Women, 1550 N. Dearborn. Tel: 664–8245.

 

Sürekli bir konaklama yeri için okulunuza en yakın yerden bir apartman dairesi ayarlayabilirsiniz. Üniversitenin konaklama görevlisi veya yabancı öğrenci danışmanı size yardımcı olabilir. Bu arada Chicago gazetelerini kontrol ederek uygun kiraları ve evleri gözden geçirebilirsiniz. Özellikle gazetelerin Pazar günü baskılarını kontrol etmelisiniz. (Tribune ve Sun-Times) Evi bulmakla da problem bitmiyor. Genellikle ilk ayın kirası kadar bir security depozit ödemeniz istenir. Bu depozit kontratınız bittiğinde evde bir zarar meydana gelmemişse size geri ödenir. Depozit’in geri ödenmesi konusunda haklı olmanıza rağmen bir sorun çıkarsa Illinois Attorney General’s office (Tel: 814–3000) arayarak şikâyette bulunabiliyorsunuz. Evi kiralarken genellikle bir akademik yıl geçerli olacak bir kontrat imzalarsınız, faturaların kiraya dâhil olup olmayacağı da sözleşmeye yazılır.

 

Hyde Park civarında bulunan bazı özel apartman seçenekleri şunlardır:

Flamingo Apartments 5500 South Shore Drive 752–3800

Hyde Park Tower 5140 South Hyde Park Boulevard 752–5140

Madison Park Apartments 1380 East Hyde Park Boulevard 536–4300

Poinsettia Apartments 5528 South Hyde Park Boulevard 363–7500

Regents Park 050 South Lake Shore Drive 288–5050

 

Toplu Taşıma

Chicago’da ulaşım çok rahat ve elbette gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahip. Trenlerin şehir içinde yolların üstünden geçiyor olması çok gürültülü de olsa mimariye farklı bir duygu katar. Toplu ulaşım Chicago’da bir yere gitmenin en yaygın ve en ekonomik yoludur.

 
Chicago’da toplu ulaşım sistemini öğrendiniz zaman çok ucuz ve hızlı bir şekilde gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Hafta içi her gün sabah sekizden akşam onbire kadar CTA/RTA (Chicago Transit/Regional Transit Authority) tarafından işletilen otobüs, metro ve trenleri ulaşım için kullanabilirsiniz. Bu araçların uğradıkları istasyonları vs. CTA tren istasyonlarından edinebilirsiniz. Halen uygulanmakta olan CTA ücreti $1.50’dir. Yoğun olmayan saatlerde bu ücret $1.25 olarak uygulanmaktadır. Yoğun saatler, sabah 6-10 arası ve akşam 3-7 arasıdır. $1.50’ye alacağınız bileti iki saat içinde ya da üç araca kadar kullanabilirsiniz.
 
Okul civarında vs. yerlerde bisikletten de faydalanabilirsiniz. Bisiklete binmeyi düşünenleri bekleyen bir sürpriz var: bisikletlerin trafiğe kaydedilmelesi gerekiyor. Bunun için bir ücret alınmasa da "Bicyclist's Rights and Responsibilities'' adlı kitapçığı okumanız gerekiyor. Bu kitap ve bisikletlilerin kullanabileceği haritayı Mayors Office of Inquiry City Hall, Chicago, IL 60602 Tel: 744-5000 adresinden edinebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

“The Loop” diye anılan tarihi şehir merkezinde zaman geçirebilirsiniz. Rush Street boyunca Division'a ilerlerken zamanın ne çabuk geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Greektown'daki mekânlar da görülmeye değer. Bazı kaynaklara göre şehir dünyadaki en büyük 3.Greek nüfusuna sahip. Şehrin tam merkezindeki açık hava çay bahçesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Millenium Park gibi bir yeri dünyada çok az yerde görebilirsiniz. Park içinde ayni gün onlarca aktivite görmek mümkündür. 'Taste of Chicago' yemek festivali, şehrin adı bilinen bilinmeyen yüzlerce lokantası festival boyunca kendi yemeklerini uygun fiyata halka sunuyorlar. Wikipedia'ya göre dünyanın en büyük yemek festivalidir. Sears Tower'a çıktığınızda kendimizi bulutların içinde bulabilirsiniz.

 

Rasathane müzesi Planetarium’u gezerken, geçmişten günümüze gökbilimi ile ilgili yapılan çalışmalara tanıklık ederken oldukça ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Chicago'nun içindeki su kanalları görülmeye değer. Böylesine büyük bir şehrin içindeki kanalların bu kadar muntazam ve neredeyse Akdeniz kadar temiz görünmesi medeniyetin işaretlerinden olsa gerek. Zaten şehir 2016 olimpiyatlarına şimdiden adaylığı duyurmuş konumda. Şehrin her yerinde Chicago 2016 afislerini görmek mümkün. Başkan adaylarından Obama'nin da Chicago'lu olduğu göz önünde bulundurulursa 2016 olimpiyatlarını Chicago'da görürsek şaşırmamak lazım diye düşünebiliriz.

 

Michigan Gölü, bu harika göl ve gökdelenlerin birlikteliği şehrin en güzel manzaralarından birini oluşturur. Göl, aynı zamanda Michigan eyaletine ve Chicago’nun en ilgi çekici, güzel markalarının, mağazalarının bulduğu bulvara da adını vermiş. The Magnificent Mile; Michigan bulvarının, Chicago nehrinden Oak sokağına kadar olan en kalabalık ve renkli bölümü; birbirinden lüks markaların mağazaları, alışveriş merkezleri, iddialı restoranları, iş ve ticaret merkezleri ve tabi ki rengârenk gece hayatı ile görülmeye değer.

 

Greektown, Little Italy ve Chinatown aynı zamanda gezilip görülesi turistik mekanlar. The Crown Fountain, İspanyol Jaume Plensa tarafından tasarlanmış olan bu harika etkileşimli oyuncak cam bloklardan, LED ekranlardan yapılmış.  Bu yüzeyde Chicago şehir halkının portreleri video olarak görüntülenmekte (1000 Chicagolunun portresi). Portreler hareketli ve zaman zaman ağızlarından su akmakta.

 

Öğrenci İzlenimleri

Chicago Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız