MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Christchurch   Yeni Zelanda  / South Island  /  Christchurch

Kısa Bilgi


South Island'ın en büyük şehri olan Christchurch kış turizmi ile ünlüdür. Kayak merkezlerine arabayla sadece bir saat uzaklıkta bulunması nedeniyle Yeni Zelanda’nın başlıca turizm merkezi olan Christchurch, hem görünüşüyle hem de atmosferiyle tam bir İngiliz kentine benzemektedir. Şehrin diğer bir ismi ise Garden City (Bahçe Şehir)'dir.Yüzölçümü

1.426 km2

Kurulus Tarihi

1848

Nüfus

386.100

Konuşulan Dil

İngilizce

Şehir Hakkında

Güney Adanın en büyük şehri olan Christchurch kış turizmi ile ünlüdür. Kayak merkezlerine arabayla sadece bir saat uzaklıkta bulunması nedeniyle, Christchurch Yeni Zelanda’nın başlıca turizm merkezidir Christchurch, hem görünüşüyle hem de atmosferiyle tam bir İngiliz kentine benzemektedir. Şehrin diğer bir ismi ise Garden City (Bahçe Şehir)'dir. Güzel binaları, 3 şeritli caddeleri, bahçe ve parklarıyla ünlü ve ortasından Avon Nehri geçen Christchurch, New York’taki Central Park’tan sonra şehir içi en büyük parkına sahip (Hagley Park) şehir olmasıyla da dikkat çekicidir. Her yıl Şubat ayında çiçek festivali (Floral Festival) yapılır. Birçok dil okuluna evsahipliği yapan şehirde dünyanın her tarafından dil öğrenmek için gelen öğrencileri görebilirsiniz. Türkiye ile saat farkı 9 saat ileridedir. Auckland’e THY, Singapore Airlines, Emirates, vb ile aktarmalı olarak 22 saat uçuş sonrası ulaşılabilir.Christchurch'de yaşam Auckland'da göre % 20 daha ucuz diyebiliriz. Kış aylarında ziyaretçilere kış sporları, yaz aylarında ise su sporları alternatifleri sunan şehir, yaşayanlara hem kent yaşamı hem de doğal yaşam alternatiflerini en dengeli sunan dünyadaki nadir yerlerden birisidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Ilıman deniz iklimi hâkimdir. Yazlar ılık, kışlar serin ve yağışlı geçer. Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı: 2 ºC iken yaz aylarında ise ortalama hava sıcaklığı: 20 ºC civarındadır.

Kentte Yaşam

The Bone Dudes (sanat müzesi) - Canterbury Museum (tarih müzesi) - Te Puna o Waiwhetu Müzesi - Hava Kuvvetleri Müzesi - Brayshaw Historic Museum Park müzeler ve sanat galerileri bulunmaktadır. Kayak yapmak, sörf yapmak, yelken, golf, kano, doğa yürüyüşü, bisiklet ve daha pek çok seçenek vardır. Şehir merkezine yürüyüş mesafesinde müze, sanat galerisi, Pazar sergileri, akvaryum ve kültür sanat merkezi bulunur. Christchurch'da yapmak istediğiniz her şey ya şehir merkezine yürüyüş mesafesinde ya da en fazla iki saatlik yolculuk mesafesindedir.

Konaklama

Birçok otel ve konaklama imkânı mevcuttur.

Toplu Taşıma

 

Şehir merkezinde ulaşım ücretsizdir, şehir dışına ise çok ucuzdur.

Görülmesi Gereken Yerler

Willowbank Wildlife Reserve (doğal yaşam alanı) - Adrenaline Forest (eğlence parkı) - Caddyshack City (eğlence merkezi) - Botanik Park - Orana Wildlife Park (doğal yaşam alanı) - Katedral ve Meydanı - Tekapo gölü - Pegasus Bay Winery (şaraphane) - Christchurch Gondola (teleferik) - Tamaki Heritage Village (eğlence parkı) - TranzAlpine (tren) - Arts Centre pazarı - Avon nehri - Marlborough Vineyards (şarap bağları) - Christchurch Tramway - Victoria meydanı - Pukaki gölü - Kahurangi Milli Parkı - Quail adası - Arthur dağı - Hagley Parkı - Ferrymead Heritage Park (tarihi köy) - Southern Encounter (akvaryum) - Lyttelton Marina - Nelson Lakes Milli Parkı - Waimairi plajıdır.

Öğrenci İzlenimleri

Christchurch Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız