MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Debrecen   Macaristan  /   /  Debrecen

Kısa Bilgi


Debrecen, Macaristan’da Budapeşte’den sonra ikinci büyük en geniş şehirdir. Debrecen, Kuzey Alföld bölgesi ve Hajdú-Bihar eyaleti başkentinin bölgesel merkezidir.Etnik Yapı

Macarlar - 94.7% ,Roma - 0.5% , Diğerleri - 0.8%

Coğrafi Yapı

Debrecen Büyük Macaristan Ovası’nda Budapeşte’nin 220 km (−-137 mi) doğusunda konumlanır.

Konuşulan Dil

Macarca

Yüzölçümü

461,25 km²

Nüfus

206.225

Şehir Hakkında

Macaristanın 2. büyük şehri olan Debrecen’in nüfusu 220.000 civarındadır.
Debrecen çok düzenli ve planlı bir şehirdir. Budapeşte’den trenle 2.5 saat uzaklıktadır. Tren seferleri gün boyu sık aralıklarla yapılmaktadır. Debrecen tam bir üniversite şehri. Öğrencilerin yaşaması için planlanmış adeta. Bu şehirde güvelik sorunu, trafik, gürültü, kirlilik, kalabalık gibi şehir sorunları yoktur. Şehir yemyeşil ve ormanlık bir arazidedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında şehrin her yeri çiçek kokularıyla kaplanır ve mükemmel bir görüntü oluşur. Debrecen, olağanüstü güzel doğasıyla çok sayıda turisti kendine çeker. Gece yarısı bile rahatlıkla dışarıda yürünebilir, herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Debrecen şehrinin çok kolay ve kullanışlı bir ulaşım sistemi vardır. Şehirde kaybolmak imkansızdır. Tramvay sistemi şehrin çok büyük bir bölümüne hakimdir ve üniversite kampüsünde durağı vardır. Ayrıca otobüs ulaşımı da rahat ve kullanışlıdır. Öğrenciler bisiklet alarak ulaşımı çok daha kolaylaştırabilirler. Şehirde konaklama seçenekleri geniş ve maliyetleri genellikle oldukça iyidir. Okulların yurtları yabancı öğrencilere kontenjan vermez. Ama yabancı öğrenciler için de bir çok özel yurt mevcuttur. Bu yurtların aylık kirası ortalama 250 - 400 Euro civarında ve bu yurtlar oldukça konforlu yapıdadır. Öğrenciler dilerlerse eve de çıkabilirler. Paylaşımlı evlerin kiraları, aylık ortalama kişi başı 200 - 250 Euro civarında mal olmaktadır.
Debrecen’de insanlar çok sıcak kanlıdır ve yabancı öğrencilere çok olumlu yaklaşırlar. Yaşlı nüfus İngilizce bilmemektedir ancak şehirde gerek sosyal ortamlarda gerekse okulda rahatlıkla İngilizce iletişim kurulabilir.  Öğrencilere okul tarafından temel seviyede Macarca öğretilmeketdir. Orta seviyede İngilizcesi olan bir öğrenci, hiçbir şekilde iletişimde sorun yaşamaz.

Sonuç olarak Debrecen, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için belki de en mükemmel şehir seçeneklerinden biridir. Özellikle ilk defa yurtdışında yaşayacak olan öğrencilerin, hemen uyum sağlaması ve rahat etmesi için çok avantajlıdır. Debrecen üniversitesi Macaristan’ın en iyi üniversitelerinden biridir, İngilizce eğitim verilir ve diplomalarının YÖK denkliği hakkı vardır.

İklim ve Bitki Örtüsü

İklimi bilinen karasal iklim özellikleri gösterir.Soğuk,bulutlu,nemli kışlar ve ılık sıcak arasında geçen yazlar iklimin belirgin özelliğidir.Yıllık ortalama sıcaklık 9.7 °C’tır. Kışın ortalama sıcaklık 0′dan −15 °C’ye değişirken yazları ise 27°C ile 32 °C arasında olmaktadır.

Kentte Yaşam

Debrecen Üniversitesi, öğrencilerin sosyal ve sportif aktivitelerine büyük önem verir. Debrecen Üniversitesi’nde öğrenciler 23 farklı sporda faaliyet gösterebilirler. Öğrenciler, modern olimpik avuzu ve futbol sahaları, tenis kortları, jimnastik salonları ve daha birçok imkândan faydalanmaktadır. Debrecen Üniversitesi sportif faaliyetlere ek olarak Doğu Avrupa’nın en büyük öğrenci merkezine sahiptir. Macaristan’ın en büyük öğrenci partisi her çarşamba günü burada düzenlenmektedir.

Konaklama

Şehirde konaklama seçenekleri geniş ve maliyetleri genellikle oldukça iyidir. Okulların yurtları yabancı öğrencilere kontenjan vermemekle birlikte yabancı öğrenciler için de birçok özel yurt mevcuttur. Bu yurtların aylık kirası ortalama 250-400 Euro civarındadır. Öğrenciler daha sonra eve de çıkabilir. Paylaşımlı evlerin kiraları, aylık ortalama kişi başı 200-250 Euro civarındadır.

İş Fırsatı

Part time olarak çalışabilirsiniz. Böylece aylık giderlerinizin bir kısmını veya tamamını çalışacağınız part time işten sağladığınız gelir ile karşılayabilirsiniz.

Toplu Taşıma

Debrecen’in çok kolay ve kullanışlı bir ulaşım sistemi vardır. Tramvay sistemi şehrin çok büyük bir bölümüne hâkimdir ve üniversite kampüsünde durağı vardır. Ayrıca otobüs ulaşımı da rahat ve kullanışlıdır. Öğrenciler bisiklet alarak ulaşımı daha da kolaylaştırabilirler.

Görülmesi Gereken Yerler

• Hortobagy National Park
• Aquaticum Medicinal and Thermal Baths
• Mediterran Elmenyfurdo (Mediterranean Pleasure Baths)
• Deri Museum
• Debrecen Zoo
• MODEM Centre for Modern and Contemporary Arts

Öğrenci İzlenimleri

Debrecen Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
University of Debrecen Üniversite University of Debrecen Debrecen Üniversitesi
--- Debrecen