MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Deventer   Hollanda  /   /  Deventer

Kısa Bilgi


'''Deventer''', Hollanda'nın Overijssel Eyaleti'nin Salland bölgesinde kurulmuş olan bir kenttir. Şehrin büyük kısmı Ijssel Nehri'nin doğu yakasında olmakla birlikte batı yakasına doğru da gelişim göstermiştir. 2005 yılında ülke genelinde uygulanan bürokrasiyi azaltma politikası sonucunda nüfusu 5000 olan Bathmen ile birleştirilmiştir.Tarihi

Ortaçağ
Hansa Birliği'nin bir üyesi olan ve Ijssel Irmağı kenarında önemli bir ticaret yolunun kavşağında bulunan Deventer 882 yılında Vikingler tarafından yerle bir edilmiştir. Şehir hemen tekrar kurulmuş ve bir surla savunması güçlendirilmiştir. 1000-1500 yılları arasında limanına büyük gemilerin de yanaşabilmesinin bir sonucu olarak şehir hızla gelişti.
Deventer Geert Groote'nin hem doğduğu hem de daha sonra Thomas Kempis ve Erasmus gibi düşünürleri etkileyen okulunu kurduğu şehirdi. 1477 gibi erken bir tarihte bile burada bir basımevi kurulmuştu. Bunun yanı sıra Erasmus'un çocukken gittiği Latin Okulu da Deventer'de bulunmaktaydı.
16.yüzyıldan 20. yüzyıla
1500-1800 yılları arasında Ijssel Nehri'nin su seviyesindeki düşme nedeniylelimanla birlikte şehir de önemini yitirmeye başladı. Bu durum Hollanda şehirleri arasındaki ticari rekabet ve 1568-1648 yılları arasındaki din savaşları nedeniyle daha da hızlanmıştır. 18. yy'da demir endüstrisi şehre geldi. Bunun nedeni şehrin doğusundaki içinde demir içeren bir tür kum bulunmasıdır. Bu sayede şehir endüstriyel bir merkez haline geldi.
İkinci Dünya Savaşı
Deventer Hollanda süvari birliğinin bir garnizonunun burada olmasına rağmen tüm tarihi boyunca çok az savaş görmüştür. Ancak endüstri merkezi ve limanı İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır bombardımana maruz kalmıştır. Gene de şehir merkezi bu bombardımandan zarar görmeden kurtulmuştur.
Şehir merkezinin 2 km kuzeydoğusunda Nazi polislerinin eğitildiği bina ise bugün mülteci sığınma evi olarak hizmet vermektedir.
 

Konuşulan Dil

Almanca, Türkçe

Yüzölçümü

134.37 km²

Nüfus

96.596

Şehir Hakkında

Deventer, Hollanda'nın Overijssel Eyaleti'nin Salland bölgesinde kurulmuş olan bir kenttir. Şehrin büyük kısmı Ijssel Nehri'nin doğu yakasında olmakla birlikte batı yakasına doğru da gelişim göstermiştir. 2005 yılında ülke genelinde uygulanan bürokrasiyi azaltma politikası sonucunda nüfusu 5000 olan Bathmen ile birleştirilmiştir.
Deventer büyük ihtimalle Ijssel Irmağı kenarında tahta bir kilise inşa eden İngiliz misyoner Lebuinus tarafından 768 yılında kurulmuştur. Ancak 1981-2006 arasında sürdürülen arkeolojik çalışmalar sonucunda buradaki ilk yerleşimin Bronz Çağı'na kadar gittiği görülmüştür. Ancak Roma Dönemi'nde burada Devantria isimli bir kalenin bulunduğu yolundaki yaygın inanış kanıtlanamamıştır.

Kurulus Tarihi

768

İklim ve Bitki Örtüsü

Kışlar yağışlı serin yazlar ise ılık  yaşanır.

Kentte Yaşam

Amsterdam’dan 100 km uzaklıkta yaklaşık 130.000 kişilik nüfüsa sahip bir şehir. Şehrin yüzde 17 ye varan nüfüsü yabancılardan ve toplam halkın yüzde 10 yani aşağı yukarı 13 bin kişiyi bulan türk kökenli kişiler mevcuttur. Sanayi önemli geçim kaynağıdır. Şehirden gecen ijssel nehri sayesinde kanal taşımacılığı önemli bir yer tutmaktadır. Sanayide büyük gücü Akzo, Nefit, NDI, TDV gibi birkac büyük firma. Sporda pek parlak olmamakla beraber birde türk spor klubu Turkskracht mevcut. Şehirde iki büyük cami birde küçük cami bulunmaktadır.
Biri Türk Diyanet Vakfına bağlı Merkez Camii, diğeri ise IGMG (islam toplumu milli görüş teşkilatları) ye bağlı Mescid-el Aksa camisi ve üçüncüsü ise faslı lara ait. Belediye meclisinde 5 turk kokenli meclis uyesi bulunmaktadir.
Deventer de yaşamak bir türk için zor değildir çünkü etrafınızda sizin gibi türkler çok sayıda olduğundan ortama uyum sağlamak zorunda değilsinizdir. Damak tadınıza uygun türk yemeklerine ulaşmak oldukça kolaydır. Bunların yanında bir gece hayatı amsterdamda ki gibi renkli ve eğlenceli değildir.

Konaklama

Hollanda da üniversitelerin yurt imkanları kısıtlıdır yada yoktur. Üniversite eğitimi almak isiteyen öğrenciler ev (oda)kiralama seçeneğini düşünebilirler. Dil eğitimi için Deventere gelen öğrencilerimiz konaklamak için genellikle aile yanı seçeneğini tercih etmektedirler.

İş Fırsatı

Şehirde yaşayan türkler sayesinde iş olanakları vardır.

Toplu Taşıma

Bisiklet, otobus, taksi, tramvay

Görülmesi Gereken Yerler

• Waag (Tartıevi) Brink Meydanı'nın kenarında 1550 yılında kurulmuş ve 2003-2004 yılları arasında restore edilmiştir. Bugün içerisinde endüstriyel ve ticari tarih, resim, gümüş eşya ve tarih öncesi döneme ait kalıntıların sergilendiği Deventer Şehir Müzesi bulunmaktadır. Waag'ın dış duvarına asılı bir kazan bulunmaktadır. Yaygın inanışa göre bu kazanda sahte para basan bir kişi kaynatılarak idam edilmiştir.
• Lebuin Kilisesi orgu ve tavan resimleriyle dikkat çeken gotik bir kilisedir. Yazın kulesine çıkılarak güzel panaromanın keyfi çıkarılabilir.

• Brink, 1575-1900 yılları arasında inşa edilmiş olan evlerin, dükkânların ve cafelerin bulunduğu kent meydanıdır. şehrin gece hayatının merkezi de burasıdır. Bu meydanda ayrıca her cuma ve cumartesi pazaryeri kurulmaktadır. Bunun yanı sıra bir Ortaçağ geleneği olarak en büyük pazar Hayırlı Cuma günü kurulmaktadır. Meydanda ünlü Deventer ballı kekinin (Deventer Koek) satın alınabileği Bussink Koekhuisje bulunmaktadır.
• Oyuncak Müzesi Waag'ın tam arkasında bulunan ve şehrin belki de en güzel binasında hizmet vermektedir.
• Dağ Kilisesi küçük bir tepenin üzerine kurulmuştur ve bugün modern sanatlar müzesi olarak hizmet vermektedir. Çevresindeki eski sokaklar özellikle görülmeye değerdir.
Ayrıca şehirde ulusal ve uluslararası üne sahip değişik festivaller düzenlenmektedir
• Temmuzun ilk haftasonunda sanatçıların sokaklarda ücretsiz performanslar sergilediği Deventer op Stelten açık hava festivali
• Ağustos ayında yılda yaklaşık 125.000 civarı turist çeken Avrupa'nın en büyük kitap fuarı
• Aralık ayında insanların Viktorya dönemi kıyafetleri giyerek sokaklarda dolaştıkları Dickens Festivali

Öğrenci İzlenimleri

Deventer Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Saxion University Üniversite Saxion University Saxion University of Applied Sciences
--- Deventer