MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Donetsk   Ukrayna  /   /  Donetsk

Kısa Bilgi


Donetsk (Ukraynaca: ???????), Ukrayna'daki Donetsk yönetim biriminin (oblast) merkezi. Çevresindeki kömür madenleri nedeniyle, Ukrayna'nın en büyük metalurji merkezlerinden biridir. Şehrin futbol takımı, dünyaca ünlü Shakhtar Donetsk takımıdır.Tarihi

Donetsk şehrinin kuruluşu 1869 yılına dayanmaktadır. Bölgede demir çelik fabrikasının kurulması kararıyla Donetsk Şehrinin temelleri de atılmış olmaktadır.

Bölgede zengin kömür madenlerinin bulunmasından dolayı Rus Çarı tarafından demir çelik fabrikası kurulma kararı alınır. Bu bölgenin kontrolü ve işletmesi İngiliz iş adamı ve mühendisi olan DJON YUZ'a verilmiştir.

Bu tarihten itibaren burada kurulan yerlesim birimine soy ismi olan ‘Yuzovka’ adı verilmiştir. Ta ki 1924 yılında ismi ‘Stalino’ olarak değiştirilene kadar. Ve 1961 yılından itibaren ise bugünkü ismi olan Donetski almıştır. Kuruluşundan itibaren gelişmiştir ve SSCB nin en büyük sanayi merkezi olmuştur. Bölge ‘Donbas’ bölgesi olarak adlandırılmıştır ve merkezi şehri de Donetsk olmuştur.

Konuşulan Dil

Ukraynaca, Rusça

Yüzölçümü

358 km²

Nüfus

1,131,700

Şehir Hakkında

Donetsk şehrinin kuruluşu 1869 yılına dayanır. Zengin kömür madenleri bulunan bölgeye Çar’ın emriyle önce demir çelik fabrikası, ardından da kent kurulur. “Donbas” adı verilen bölgenin kontrolü ve işletmesi İngiliz iş adamı ve mühendisi Djon Yuz’a verilmiş. Bu yüzden bölgenin merkezinde kurulan kent de ilk olarak “Yuzovka” olarak anılmış. Ta ki 1924 yılında ismi “Stalino” olarak değiştirilene kadar… Bugünkü isim “Donetski” 1961 yılından itibaren kullanılıyor. Kent, SSCB’nin en büyük sanayi merkeziydi. Günümüzdeyse Ukrayna sınırları içinde en büyük ve güzel şehirler listesinde bulunuyor, ülkenin doğu başkenti muamelesi görüyor. “Güller şehri” olarak da anılan Donetsk, endüstri, bilimsel araştırma ve kültür konularında da hatırı sayılır bir yere sahip. Şehrin futbol takımı Shakhtar Donetsk, son yıllarda Avrupa’da oldukça tanınıyor.

İklim ve Bitki Örtüsü

Donetsk’e hafif kara iklimi hakimdir, ortalama sıcaklıklar Ocak ayında -5°C, Haziran ayinda ise 18 °C’dir.

Kentte Yaşam

Kültür ve Eğlence
Donetsk sosyal hayat olanakları bakımından da çok zengin bir şehirdir. Ukrayna’da kafeler cenneti olarak da bilinir; öyle ki kentte 200’ün üzerinde kafe, restoran ve eğlence merkezi bulunuyor. Donetsk’te ayrıca üç tiyatro, 53 kültürel ve sosyal mekân, 20 sinema, birer sirk, bölgesel güzel sanatlar müzesi ve gözlem evi var.

Donetsk Devlet Akademisi Rus Opera ve Bale Tiyatrosu’nda göz kamaştırıcı gösteriler sergileniyor. Kentin dünyaca ünlü sanatçıları arasında şarkıcılar Anatoly Solovolanenko ve Juriy Guljayev, bale sanatçıları Vadim Pisarev ve Imna Dorofeeva,  caz müzisyeni Valeriy Kolesnikov sayılabilir.

 

Yeme İçme
Bir kültür ve sanayi kenti olan Donetsk bünyesinde birçok öğrenci ve üst düzey yabancı çalışanı barındırıyor. Bu durum kentte dünya mutfağının başarılı örneklerini üreten restoranların bol miktarda olmasını beraberinde getiriyor. Başta Rus olmak üzere Gürcü, İtalyan, Türk, Özbek, Fransız restoranları oldukça kaliteli. 

Ukrayna geleneksel yemek anlayışı üç ana öğeden oluşur. “Birinci” anlamına gelen “pervoye” genellikle çorba, salata gibi başlangıçları kapsıyor. “Borşç” çorbası bu bölümün yıldızı. “İkinci” anlamındaki “ftoroye”de ise yanında patates olan et, tavuk veya balık yeniyor. “Tretye” ise “üçüncü” manasında ve komposto ya da tatlı temsil ediyor.

İklim nedeniyle genellikle soğuk havaya dayanıklı lahana, patates, şalgam gibi sebzeler bol miktarda tüketiliyor. Ayrıca balık, tavuk ve kırmızı etten üretilen fümeler de sıklıkla yeniyor.

Tavuk, et ve balık köftesi “katleta” olarak bilinir. “Kievski” olarak dünya literatürüne girmiş ve tavuk eti ile hazırlanan köfte oldukça lezzetlidir. Balık genellikle kurutulmuş veya marine edilmiş olarak bulunur. Genellikle tatlı su balıkları bulunmaktadır. Aynalı sazan, yayın, mersin balığı ve turna en çok tüketilen tatlı su balıkları. Deniz balığı olarak “barabulga” adı verilen iri cins barbun, uskumru ve kalkan bulunuyor. Siyah ve kırmızı havyar oldukça popüler.

Süt ürünleri de geleneksel beslenmede önemli yere sahip. “Smetana” adlı, her yemeğe ve tatlıya ilave edilebilen özel krema çok seviliyor.  Kaşar peyniri, lor, yoğurt, kefir yoğun tüketiliyor. Uzun kışlar reçel ve turşu çeşitlerini de yaygınlaştırmış.

Hamur ürünlerinden mantı ile oldukça benzeşen “pelmeni” oldukça ünlü. Mantının vişneli ve lor peynirli türü “vareniki” cinsi de popüler. Ülkede esmer ekmek kültürü yaygın. Tatları da oldukça lezzetli.

 

Alışveriş
Alışveriş için en uygun merkez Golden Ring. Şehrin en lüks alışveriş merkezi olan Golden Ring dört katlıdır. Binada 102 mağaza, iki sinema salonu, iki restoran ve çok sayıda kafe bulunuyor

Konaklama

Donetsk'de konaklama yurt konaklaması ve ev kiralama şeklinde olmaktadır. Yurtlar üniversitelerin bünyesinde bulunup oldukça ucuzlardır(aylık 30-50 euro). Ev kiralama arkadaş bulunduğu takdirde aylık 250 euro civarında bir ücrete denk gelmektedir.

Toplu Taşıma

Şehirde toplu taşıma otobus, taksi ve tramvaylarla sağlanmaktadır. Ulaşım oldukça ucuzdur.

Görülmesi Gereken Yerler

Panoramik şehir turu: Şehrin ana meydanları, Olimpiyat Stadı, Şehrin kurtarıcıları, merkezi kiliseler  ve ana caddeler otobus ile panoramik olarak gezilmektedir

Svyatagorsk Lavra Manastırı: Ukrayna’daki ikinci büyük manastır olan Svyatagorsk’u ziyaret edebilirsiniz, Manastırın içindeki  kiliseleri gezip, daha sonra mağaralara ineceleyebilirsiniz  ve oralarda kurdukları yasam ve ibadet düzenine bakıp, müzede bulunan restoranda öğlen yemeği yedikten sonra gezinizi noktalayabilirsiniz.
Tuz madeni: dünyadaki  en büyük kaya tuzu madenlerinden birini ziyaret edeceksiniz. Maden yerin 300 metre altında bulunmaktadır ve pek çok labirent ve odacıktan oluşmaktadır. Günümüzde bu tesis, aynı zamanda pek çok hastalığın tedavisi amaçlı da kulanılmaktadır.
Artemivsk Şampanya Fabrikası: 1950 yılında kurulmuş Doğu Avrupa’nın en büyük köpüklü şarap fabrikalarından biri olan Artemivski gezebilirsiniz.. Yerin 72 metre altındaki özel mahsenlerine inip o mistik havayı yaşayabilirsiniz.

Öğrenci İzlenimleri

Donetsk Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı