MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Dubai   Birleşik Arap Emirlikleri  /   /  Dubai

Kısa Bilgi


Dubai! Birleşik Arap Emirlikleri'nin ikinci büyük şehri ama, ülkeyi oluşturan 7 emirlik arasında ilk onun adı akla geliyor. Bütün dünya buraya, çölün ortasına sadece bir tek amaç için geliyor öncelikle. Vergisiz alışveriş yapmanın keyfini yaşamak için. Koltuklarınıza kurulun, kendinizi Dubai'nin başka hiçbir yerde bulamayıcağınız, en gizemli ve faydalı bilgileriyle başbaşa bırakın.Etnik Yapı

Dubai'de yaşayanların sadece yüzde 20'si kendi ülkesinin vatandaşı. Gerisi ülkeye gelen yabancılardan oluşuyor. Hintli sayısı yüzde 55. Ülkede o kadar çok Hint kökenli insan var mi, hükümet artık Hintlilere oturma izni vermiyor.

Tarihi

Erken Dubai tarihi
MÖ 3000: Dubai tarihinin bu dönemde başladığı söylenebilir. Arkeolojik kanıtlar, bölgede en azından bronz çağında yerleşilmiş olduğuna işaret ediyor.
MS. 5. – 7. yüzyıllar: Jumeira, Umman’ı bugünkü Irak ile bağlayan bir ticaret yolu kervan durağıydı. Geçimlerini balıkçılık, tekne yapımı ve inci çıkararak sağlıyorlardı.
16. yüzyıl: Avrupa etkisi, Portekiz’in bölgenin ticaret yollarıyla ilgilenmesi ile başladı.
18. – 20. yüzyıl Dubai tarihi
1793: Bani Yas aşireti politik güç sağladı ve Abu Dabi’ye yerleşti. Dubai daha sonra sömürge haline geldi. Dubai tarihinin bu dönemi birçok aşiret savaşına sahne olmuştur.
1820: İngiltere yerel yöneticilerle sonradan birçok defa daha gerçekleştirilecek deniz mütarekelerinin ilkinin müzakeresini yaptı. Bu, bölgenin Trucial Coast olarak adlandırılmasına yol açtı.
1833: Bani Yas aşiretinden Maktoum Bin Butti, kanalın girişinde Shindagha Yarımadası’na yerleşerek kentin Abu Dabi’den bağımsızlığını ilan etti. Hanedanlığı, bugün hala Dubai’yi yönetmektedir.
1870’ler: Ana refah kaynağı inci çıkarma olan Dubai Körfez kıyısının başlıca limanı oldu.
1902: İran’ın Lingeh limanına ağır vergilerin getirilmesinden sonra İran tüccarları ve Arap yerleşimcilerin Dubai’ye memnuniyetle karşılanan göçü. Dubai’nin ticareti hiçbir zaman dönüp geriye bakmamıştır.
20. yüzyıl başlarında Dubai Tarihi
Deniz aşırı ve yerel ticaret gelişti ve Dubai Arabistan’daki en büyük çarşılara sahip olmanın gururunu yaşadı.
1950’ler: Trucial States’te petrol bulundu.
1960’lar: Tekstil pazarına yeni bir hayat vererek ve Hindistan’dan ticareti artırarak Dubai’nin Hintli ve Pakistanlı nüfusu büyür.

Modern Dubai tarihi
1966: Dubai tarihinde bir kilometre taşı. Dubai’nin Fateh Petrol yatağında petrol bulundu.
1971: Ortak güvenlik ve refah için Birleşik Arap Emirlikleri kuruldu ve Arap Birliği’ne katıldı. Dubai Uluslararası Havaalanı açıldı.
1979: Jebel Ali limanı açıldı.Sonradan bir dizi başka iddialı mimari projeye yol açan kentin ilk çok katlı yapısı olan Dubai Dünya Ticaret Merkezi açıldı.
1985: Emirates havayoları kuruldu.Jebel Ali Serbest Bölgesi törenle açılarak yüksek miktarda deniz aşırı yatırımın yapılmasını sağladı.
1996: İlk Dubai Dünya Kupası yapıldı.Dubai Alışveriş Festivali’nin açılışı yapıldı.
1999: Burj Al-Arab açıldı ve dünyanın tek yedi yıldızlı oteli olarak karşılandı.
2002: Şeyh Muhammed İnternet ve Medya şehirlerini ve yabancılar için özel mülkiyeti başlatarak “Yeni Dubai”nin temellerini attı.
2003: Dünyanın en yüksek kulesi ve 200 insan yapımı ada dahil iddialı projeler başladı.
2006: Şeyh Muhammed bin Rashid Al-Maktoum Dubai’nin başına geçti ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başkan Yardımcısı oldu.
2009: Emirates Terminal 3 ve Metro artan hava ve kara yolu trafiğini karşılamak için açıldı.
2010: Burj Khalifa dünyadaki en yüksek insan yapımı bina oldu.
 

Konuşulan Dil

Arapça olmakla beraber İngilizce, Urdu ve Hintçe ülkede en çok konuşulan dillerdir.

Nüfus

1,204,000 (2005)

Şehir Hakkında

Dubai, Arap Yarımadası'ndaki yedi tane Birleşik Arap Emirlikleri emirliğinden biri. Bazen kendi emirliğinden Dubai Kenti olarak ayırt edilir.

1960'larda yalnızca balıkçı kenti olan Dubai, 1990'lar sonrası uygulanan politikalar sonucunda ve Hong Kong'un Çin'e devredilmesi ile sonrası bölgenin ticaret başkenti olma yolunda ilerleyen 2000'li yıllar ile de büyük projeler ile dünyaya adını duyuran şehir şu an bölgenin en önemli ticaret ve turizm başkentidir.[kaynak belirtilmeli]Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük emirliği ve en lüks, en çağdaş olanıdır. Son 20 yılda bu topraklardan petrol çıkarılmaya başlamasıyla Dubai'nin yapısı değişmeye başladı. Buna karşılık gelirin %8'ini petrol oluşturur, bunda bölgenin finans ve iktisat merkezi olması büyük rol oynar. Gümrüksüz devasa alışveriş merkezleri burayı kısa zamanda alışveriş cenneti yapmıştır.

Şehrin başında Şeyh Muhammed Raşid el Maktum bulunmaktadır. Şeyh Maktum birçok inanılmaz projeye imza atmıştır. Bunlardan en ilgi çekici olanları palmiye şeklindeki yapay ada ve dünya şeklini alan takım adalar olarak sayılabilir.

Şehrin başlıca bölgeleri ise Jumeriah ve Deira'dır. Şehir dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Şehirde lüks oteller bulunmaktadır ve Dünya'nın en ünlü şarkıcıları şehirde konser vermektedir. Ayrıca Burj Al Arab oteli bunlardan birisidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Dubai'nin sürekli ılıman iklim vardır. Yazları bunaltıcı sıcaklar hakimdir. Çöl üzerine kurulmuş bir şehirdir.

Kentte Yaşam

Hayat yaz aylarında tamamen kapalı mekanlarda geçiyor. Çünkü sıcaklık ve nem ikisi birden insanı perişan ediyor. Dış mekanlarda özellikle, temmuz, ağustos aylarında yürümek mümkün değil.

Konaklama

Dubai tam anlamıyla otel cenneti denilebilir. Çünkü dünyanın dört bir yanından hemen her mevsim, binlerce turist buraya geliyor. O nedenle de 3-4 yıldızdan başlamak üzere, her bütçeye uygun turistik oteller var denilebilir. Özellikle dünyanın en çok beş yıldızlı oteli Dubai'de yer alıyor deniyor.

Toplu Taşıma

Otobüselerle şehrin belli yerlerine düzenli otobus seferleri var yaklaşık fiyat 3 dirhem, taksiye binmek şehir içinde açılış, 3 dirhem. Daha sonra da kilometre başına belirlenen ücreti ödüyorsunuz. Dubaide metro hizmetide verilmektedir.Ülkenin ve Dubai'nin yol ağı çok iyi durumda. Her yerde tabelalar var. Yol kaybetmeniz diye bir şey söz konusu değil. Çöl ortasında petrol, ticaret ve diğer gelirlerle olabildiğinde yeşil modern bir şehir ortaya çıkarmışlar.

Görülmesi Gereken Yerler

• Çölde ve ay ışığında barbekü geleneksel eğlencelerle,
• Deve sırtında çölde gezinti
• Körfez de veya Dubai Creek içinde geleneksel balıkçı kayıkları ile gezinti,
• Eski şehrin merkezindeki kapalı çarşı
• Büyük Camii
• Dubai Müzesi
• Burj al Arab
• Emirates kuleleri

Öğrenci İzlenimleri

Dubai Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı