MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Dublin   İrlanda  /   /  Dublin

Kısa Bilgi


Dublin halkı tarafından tutkuyla ‘Adil Şehir’ olarak adlandırılan Dublin, bütün ziyaretçileri sıcak bir şekilde karşılar. Tamamı yürüyerek gezilecek büyüklükte seçkin şehir merkeziyle Dublin bir milyonu aşan nüfusuna rağmen büyük şehirden çok bir köyü andırır. Yakın zamanda dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri seçilen Dublin, artık ziyaretçilerine şık barlar, popüler kafeler ve butikler de sunuyor.Tarihi

Yunanlı astronom ve kartograf Ptolemy’nin yazıları Dublin ile ilgili en eski kaynaklardandır. M.S. 140 civarında Eblana Civitas adlı bir yerleşim yerinden bahsetmektedir. 'Dubh Linn'in yerleşim yeri olarak tarihi M.Ö. 1. yüzyıla kadar gitmektedir. Sonraları burada bir manastır inşaa edilmiştir. Ama kasaba olarak 841 yılında Norse’lar tarafından kurulmuştur. 'Baile Átha Cliath' ya da kısaca 'Áth Cliath' 988 yılında kuruldu ve bir süre sonra bu iki kasaba birleşti.
Bugünkü şehir birinin İngilizceleştirilmiş ismini, diğerinin de özgün Galce ismini almıştır. Normanların İrlanda’yı işgalinden sonra Dublin başkent oldu ve iktidar, bağımsızlıklarına dek Dublin kalesinde toplandı. 14. yüzyıldan 16. yüzyılın sonlarına kadar Dublin ve çevresi (Pale, yani sınır, mıntıka olarak bilinir), İrlanda’nın hükümet kontrolündeki en büyük alanını oluşturmaktaydı.
17. yüzyıldan itibaren, Geniş Caddeler Komisyonu’nun da desteğiyle, şehir hızla büyüdü. Kralları I. ve IV. George’lar arasındaki dönemde (yani Georgian dönemi), bir süre Londra’dan sonra Britanya İmparatorluğu’nun ikinci şehri konumundaydı. Dublin’in en ilgi çekici mimarisinin büyük bir bölümü bu dönemden kalmadır.
19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında, Cumhuriyetçi devrimcilerin Birleşik Krallıka karşı başlattıkları ayaklanmalar, 24 Nisan 1916'daki Postane Baskını ile harekat boyutuna ulaştı, ama 24-30 Nisan arasında süren Paskalya Ayaklanması, devrimcilerin teslim olmasıyla son buldu. Bu süreçte ön plana çıkan Michael Collins ayaklanmalar süresince kullandığı taktiklerle şehir içi gerilla savaşının ilk örneklerini sergiledi. Bu ayaklanmalar başkenti istikrarsız bir sürece soktu. İngiliz-İrlanda savaşı ile İrlanda iç savaşı kenti yıkıma uğrattı. Şehrin en güzel binaları bu savaşlar sırasında yıkıldı. İrlanda Bağımsız Eyaleti binaların çoğunu yeniden inşaa etti. Parlamentoyu Leinster Sarayı’na taşıdı ama yeniden düzenlemek gibi büyük bir işe kalkışmadı.
Acil durum diye adlandırılan, II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Dublin zaman-dışı bir başkent olarak kaldı: modernleşme yavaş gerçekleşiyordu ama sonunda 1960’larda değişim hızlanmaya başladı. Son yıllarda, yerleşim, ulaşım ve iş alanında yapılan özel ve devlet girişimleriyle, Dublin’in alt yapısı oldukça değişti. Bazı ünlü sokak köşeleri hala gelişim ve değişimden önce orada bulunan bar veya dükkânın ismiyle anılmaktadır.

Nüfus

1,200,000

Şehir Hakkında

Dublin, 1000 yıldır Avrupa'nın en eski başkentlerinden biridir. İrlanda, yani Galler adıyla "Baile Atha Cliath", ilk bakışta göz alıcı, şık ve geleneksel anlamda bir turist şehri sayılmayabilir. Fakat Dublin, orada yaşayan halkına ve kendisine alışabildiğiniz zaman, size çok hoş gözükebilecek değerli bir mücevher gibidir. Şehrin eski yapılarından kalma olan Temple Bar, şimdilerde yenilenmiştir. 1991 yılında Dublin, Avrupa'nın Kültür Başkenti seçilmiştir ve 90'lı yıllarda Swinging Dublin (Hareketli Dublin) ortaya çıkmıştır. Burada attığınız her adımınızda tarihi görebilirsiniz. Şehirde bulunan yedi kütüphanede 8,5 milyon civarında kitap bulunmaktadır. Eski kütüphanenin Long Room bölümünde 200.000 kitap domuz derisi ile zamanında özel olarak kaplanmıştır ve bu kitaplar günümüzde öğrenciler tarafından hala kullanılmaktadır. Liffey Nehrinin kuzey ve güneyinde keşif turları yapmayı planlayanlar, burada şehrin ruhunu daha da yakından hissedebilirler.

İklim ve Bitki Örtüsü

Dublin nispeten ılıman bir iklime sahiptir. Dublin’de kışlar hafif soğuk, yazlar ise serin geçmektedir. Çok sık olarak yağış görülmemekle birlikte çok sıcak ya da dondurucu soğuk hava şartları da pek görülmez. Ocak ayında ortalama en yüksek sıcaklık 8 °C iken, Temmuz aylarında ise 20°C’yi bulmaktadır. Dublin’in en güneşli ayları Mayıs ve Haziran, en yağışlı ayı ise Aralık’tır. Dublin tüm İrlanda’nın en az yağış alan şehridir.

Kentte Yaşam

İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri olan Dublin, Avrupa Araştırma Raporları’na göre Avrupa’daki en yaşanabilir başkentlerden biridir. Ayrıca Dublin, Dünya’nın en genç nüfusuna sahip şehirlerin başında gelmektedir. Dışarıdan oldukça göç alan Dublin’in gece hayatı oldukça popülerdir. Temple Bar bölgesi birçok farklı ülkeden turistin ziyaret ettiği en ünlü gece mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinde sinemalar, tiyatrolar, alış veriş merkezleri, sanat galerileri de bulunmakla birlikte; aslında Dublin tarihi mekanları ve katedralleri ile ünlüdür. Şehir, Avrupa’da Paris ve Londra’dan sonra en çok turistin ziyaret ettiği başkenttir. Bir kültür şehri olan Dublin; eğitim, sanat, ekonomi ve endüstrinin birleştiği bir merkez konumundadır.

Konaklama

Dublin konaklama, opsiyonu olarak öğrencilerine aile yanı ve yurt konaklama seçenekleri sunmaktadır.

Toplu Taşıma

Dublin’de tren, otobüs, metro, tramvay gibi çok çeşitli toplu taşıma araçları kullanılmakla birlikte; Dublin ülkenin karayolları ağının da merkezidir. Otobüsle adanın her yerine ulaşım mümkündür. Ülkenin en yoğun havaalanı olan Dublin havaalanı ise, Avrupa’nın en yoğun 14. hava alanıdır. İrlanda’nın en önemli limanı olan Dublin Limanı da yine burada bulunmaktır. 

Görülmesi Gereken Yerler

Christ Church Cathedral: Dublin’in Orta Çağ’a ait iki katedralinden biri olan Christ Church Katedral’i, Lord Edward Caddesi’nin sonunda bulunmaktadır. Kral Sitric Silkenbeard zamanında 1028’lerde kurulup kilise olarak kullanılmaya başlanmış olan Christ Church, Wood Quay’daki Viking yerleşim yerini gören yüksek bir yerin üzerinde inşa edilmiştir. 2000’lerden önce restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır. İçinde hediyelik eşyaların bulunduğu bir adet mağaza da bulunmaktadır. 
Dublin Castle: Dublin Kalesi, 1204 yılında İngiltere Kralı John’un isteği üzerine savunma amaçlı olarak kurulmuştur. Kale, 1922’ye kadar İrlanda’daki İngiliz yönetiminin hizmetinde olmuş; 1922’de İrlanda Bağımsız Devleti’nin kurulmasının üzerine yapı el değiştirerek yeni formuna kavuşmuştur.
Kilmainham Gaol Historical Museum: Günümüzde müze olarak kullanılan ancak eskiden bir hapishane olan Kilmainham Gaol, 1796 yılında inşa edilmiş olup 128 yıldan fazla hapishane olarak hizmet vermiştir. Zamanında İrlanda’nın özgürlüğü için mücadele eden birçok ünlü isim burada hapis yatmıştır. Kilmainham Gaol, Avrupa’daki kullanılmayan en büyük hapishanelerden biridir. Dublin’de görülmesi gereken tarihi yerlerin başında gelmektedir. 
National Botanic Gardens: Dublin merkeze 3,5 km uzaklıkta bulunan National Botanic Gardens, 19,5 hektarlık alan üzerine kurulmuştur. Ziyaretçiler burada; botanik bahçesini, kayalık bahçeyi, geniş süs havuzu, birçok değişik bitki türünü görebilirler. Ayrıca 1843 – 1869 yılları arasında inşa edilmiş cam evler de ziyaretçiler için ilgi çekici olabilmektedir.

Öğrenci İzlenimleri

Dublin Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız