MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Düsseldorf   Almanya  /   /  Düsseldorf

Kısa Bilgi


Almanya’nın batısında yer alan Duesseldorf, Almanya’nın Kuzey Rhine-Westphalia Eyaleti’nin başkentidir. Kent, Ren Nehri üzerinde yer alır. Moda dünyası ve ticaret fuarlarıyla ünlüdür. Duesseldorf, Almanya ve Avrupa’nın en önemli kültür ve ekonomi merkezlerinden biridir.Tarihi

İlk kez 1159 tarihli kayıtlarda yer alan Düsselfdorf adı, Düssel üzerindeki köy anlamına gelir. Kent, 1288'de Berg kontundan berat aldı. 1511'den sonra Berg ve Jülich düklüklerinin merkezi oldu. 1609'da Pfalz - Neuberg ailesine geçti. Otuz Yıl Savaşlarıyla İspanya Versate Savaşı'nda büyük hasar görmesine karşın, elektör 2. Johann Wilhelm yönetiminde canlandı.

Napoléon döneminde kurulan kısa ömürlü Berg grandüklüğünün merkezi olan Düsseldorf 1815'te Prusya'ya geçti. 1870'lerde demir - çelik sanayisinin kurulmasıyla ticari ve ekonomik büyüme kazandı.

2. Dünya Savaşı'nda büyük yıkım gören kentteki eski yapıların çoğu, savaş sonrasında onarıldı ve pek çok yeni bina inşa edildi. Ağaçlarla kaplı Königsallee uluslararası ün kazanmış bir alışveriş ve turizm caddesidir. Önemli yapılar arasında, yamuk kuleyle kentin simgesi durumuna gelen 13. - 14. yüzyıl yapısı St. Lambertuskirche ile önünde 2. Johann Wilhelm'in Flaman heykelci Gabriel Grupello'ca yapılmış atlı heykelinin bulunduğu eski belediye binası sayılabilir.

Elektör prenslerin 1872'de yanan şatosunun yalnızca kulesi ayaktadır. Düsseldorf'un görkemli geçmişini yaşatan öteki yapılar, kent tarihi koleksiyonunun bulunduğu Jagerhof Şatosu, Nicolas de Pigage'nin yaptığı Benrath Şatosu ve 1. Friedrich'in kuzeyde Kaiserwerth'te bulunan sarayının kalıntılarıdır.

Düsseldorf yakınındaki Neanderthal Vadisi'nde bulunan Feldhofer Mağarasında 1856'da tarih öncesi insan kalıntıları bulunmuştur. Almanya'nın ilk gökdeleni Wilhelm - Marx - Haus 1924'te Düsseldorf'ta yapılmıştır. Kentteki çok sayıda kültür kurumu arasında Hetjens seramik müzesi, eyalet müzesi ve Düsseldorf'da doğan Heinrich Heine'nin yapıtları ile şairi konu alan kitapların bulunduğu kent kütüphanesi özellikle ünlüdür. Düsseldorf Üniversitesi 1907’de tıp akademisi olarak kurulmuş, 1965’te bugünkü yapısını kazanmıştır.
 

Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

216 km²

Nüfus

570.000

Şehir Hakkında

Düsseldorf Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin merkezidir. Ren Nehri'nin kıyısında kurulmuştur. Yaklaşık 600.000 kişilik nüfusu vardır. Düsseldorf Uluslararası Havalimanı kentin hava ulaşımını sağlar ve şehir merkezinin 6 kilometre kuzeyinde yer alır. Şehrin tren istasyonu Düsseldorf Hauptbahnhof'dur ve her gün 100'den fazla tren bu istayonu kullanmaktadır. Moda ve fuar konusunda dikkat çeken bir kenttir. Özellikle sanayi fuarları dünyaca ünlüdür. Ayrıca Büyük Ren Fuarı ismi verilen eğlence fuarı Almanya'nın en büyük fuarlarından biri olmakla birlikte her yıl 4 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Kent merkezinde yer alan meyhane ve birahaneleriyle ünlü Altstadt bölgesi en dikkat çekici yerlerindendir. Bu bölgede 600 den fazla Pub bulunmaktadır. Yaşam kalitesi açısından en değerli Alman şehridir. Dünyaca ünlü insan kaynakları ve finansal hizmetler danışmanlık şirketi Mercer Human Resource Consulting'in araştırma sonuçlarına göre dünyanın yaşanabilir şehirler listesinde 6. sıradadır. Düsseldorf alışveriş ve sanat merkezleri, her alman şehrinde olan ulaşım kolaylıkları, eğlence hayatı, kendine has mutfağı, tiyatro, park ve bahçleriyle de son derece cazip bir şehirdir. Kentte futbol ve buz hokeyi popülerdir. Futbol maçlarının oynandığı Esprit Arena ayrıca Phil Collins, Coldplay, Depeche Mode, Bon Jovi, Bruce Springsteen & E Street Band, Madonna, The Rolling Stones, Linkin Park gibi birçok önemli müzisyenin konserine de ev sahipliği yapmıştır. Buz hokeyi maçlarının oynandığı kapalı spor salonu ISS Dome da yine çok amaçlı olarak kulanılmaktadır.

Kentte Yaşam

Düsseldorf'ta Turizm

"Kunstsammlung" gibi Dünyaca ünlü müzeleri,  St Andreas ve kent merkezindeki eski kale kulesi "Burgplatz", barok mimarisinin seçkin örnekleriyle Düsseldorf Almanya'nın en önemli turizm merkezlerinden biridir.
En ünlü caddesi Königsalle ya da "Kö" seçkin alışveriş mağazalarının bulundugu sokağıi ve Dünya'nın en güzel bulvarı bulunmaktadır. Kö Caddesinin karşı tarafinda Altstadt kentin en eski yerleşim bölgesi bulunmaktadır.
Iki yüz altmıştan fazla pub, aynı bölgede bulunan ünlü ev galerileri bulunmaktadır.
Düsseldorf'un Kültürü

Cologne, Mainy ve Düsseldorf kentleri arasında yapılan karnavalın en görkemli bölümü Düsseldorf kalesinde yapılmaktadır. 11 Kasım ve Kül çarsambası arasinda altı yüzden fazla geçit töreni ve kıyafet balosu yapılmaktadır. Pazar kutlamasına Almanya'nın birçok kentinden farklı ve renkli kostümler giyerek eğlenmeye gelenler sokaklari doldurur.
Düsseldorf'un Hava Durumu

Kış aylarında soguk bazende karlı olan bu kent, yaz aylarında sıcak ve nemlidir. Yıl boyunca güneyden rüzgar eser. Akşam ve gece saatlerinde hava rüzgarlı olmaktadır.
Düsseldorf'ta Spor

Düsseldorf'un efsanevi başarılarla dolu en çok bilinen spor takımı "Fortuna Düsseldorf"dur.
Düsseldorf'ta futbol oldukça popülerdir.  Ayrıca buz hokeyi, eğlence sporlarına da yoğun bir ilgi vardır. 
 

Konaklama

Aile Yanı Konaklama

Gidilen ülkede bir aile yanında, o ailenin bir üyesi olarak kalma yöntemine Homestay veya aile yanı konaklama denir. Bu tür konaklamalarda, kalacağınız aile yanında özel bir odanız olur, yaptığınız ödeme şekline göre tam pansiyon veya yarım pansiyon aile yanında konaklarsınız. Bu tür konaklama yöntemleri özellikle dil öğrenimi yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir. Çünkü, yabancı dili doğal aile ortamında ve o ülkenin aile yapısını ve kültürünü yaşayarak öğrenmek mümkün olacaktır. Bu konaklama türünde bütün çamaşır yıkama (laundry) ve barınma ihtiyaçları (nevresim, yatak, havlu, terlik vb) aile tarafından karşılanır.

Bu konaklama türünde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler, aile ile mümkün olduğunca konuşmaya çalışılmalı, ailenin onayı olmaksızın eve arkadaş getirilmemeli ve izinsiz telefonları kullanılmamalıdır.

Residence (Öğrenci Yurdu)

Gençlik hostellerinde veya çeşitli üniversiteler ile dil okullarının kendilerine ait olan yurtlarındaki konaklama şekline denir. Çoğunlukla çift kişilik odalarda sadece barınma olanağı sunar. Bazı yurtlarda, barınmanın dışında kahvaltı ve/veya diğer yemek olanakları da sunulabilir.

Oteller

Konaklama yöntemleri içinde en pahalı olan yöntem budur. Konaklama lüks veya standart özelliklerdedir ancak giriş-çıkış saatleri anlamında diğer konaklamalara nazaran bir kısıtlaması yoktur.

Ev-Oda Kiralama

Bu konaklama yöntemi, özellikle uzun süreli olarak konaklamaya ihtiyaç duyanlar için idealdir. Bağımsız yaşamak ve ekonomik konaklama yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği konaklama şeklidir.
 

Görülmesi Gereken Yerler

Kentin tarihi ve mimari eserleri, zengin kültürü ve engin alışveriş dünyası, fazlasıyla etkileyicidir. Her türlü ziyaretçinin merakını giderecek bir kenttesiniz.

Önceki Ren Nehri limanı olan MeidenHafen (Medya Limanı), eski ve yeninin oluşturduğu harmoniden meydana gelir. Başta medya, iletişim, moda, mimarlık, sanat ve kültür firmaları olmak üzere, 300 kadar firma bu bölgede bulunur. Eski rıhtım duvarları ve tren yolları korunmuştur. MeidenHafen, Frank Gehry gibi dünyaca ünlü mimarlar tarafından inşa edilen görkemli mimarilere ev sahipliği yapar.

Düsseldorf’un Tarihi Eski Semti (Historical Old Quarter), kentin ziyaret etmeniz gereken en önemli bölümüdür. Eski kiliseler, garip ve hoş pasaj yolları, restoranlar ve barlar, bu bölgeyi mükemmel bir yer haline getirir. Burası, dünyanın en uzun barınağına ev sahipliği yapar.

Kentte çok sayıda tarihi kale ve saray bulunur. Scholass Benrath, Düsseldorf’un en popüler bölgesidir. Burası çok sayıda müze ve parka ev sahipliği yapar.

Kaiserpfalz (İmparatorluk Sarayı), Lin Kalesi ve Schloss Dyck Sarayı, kentte yer alan en iyi kale ve saraylardan birkaç örnektir.

16. yüzyılda inşa edilen Hofgarten, Düsseldorf’un ilk bahçesidir. Fiskiyeleri, havuzları ve ağaçlarıyla mükemmel bir yerdir. Kuzey Parkı, Bilk Rhine Parkı ve Ostpark, kentin diğer önemli doğal alanlarından sadece birkaçıdır.
 

Öğrenci İzlenimleri

Düsseldorf Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı