MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Edinburgh   İskoçya  /   /  Edinburgh

Kısa Bilgi


Edinburgh Birleşik Krallığı oluşturan dört eşsiz ülkeden biri olan İskoçaya'nın başkentidir. Glasgow'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, İskoçya'nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır. Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden bir olarak kabul edilen şehir, Ortaçağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi şehrin önde gelen bir üniversitesidir.Tarihi

Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihî şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile'ye hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin Düklüğünü Kraliçe II. Elizabeth 'in eşi Prens Philip yapmaktadır. Prens Philip bu göreve II. Elizabeth Kraliçe olmadan önce atanmış, II. Elizabeth ise Kraliçe olmadan önce Edinburgh Düşesi Prenses Elizabeth Alexandra Mary olarak Birleşik Krallık veliahdı sıfatı taşımıştır. Prens Philip armasında halen Edinburg armasını taşımaktadır.

 

1437'den beri ülkenin başkenti olan Edinburgh, şimdi bir kez daha İskoçya Parlementosu'nda önemli bir makamdır. Şehir, 18. yüzyılda Aydınlanma Çağı'ndaki en önemli merkezlerden biriydi. Edinburgh'un yeni ve eski kasabaları 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kaydedilmiştir.

 

Princes Sokağı – Edinburgh’ün en önemli ana caddesi – eski bölgeyle yeni bölgeyi birbirinden ayırır. Bahçeler, etrafındaki muhteşem mimarinin içinde göze çarpan kalenin aşağısında kalan boş alanları doldurur.

 

Coğrafi Yapı

Edinburgh, İskoçya'nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır. Londra'ya trenle 4 saatlik bir mesafededir.

Yüzölçümü

Edinburgh şehrinin yüz ölçümü 259 km²

Nüfus

Edinburgh’ün şehrinin nüfusu 470,000'in üzerindedir ve ünlü Ağustos festivalleri boyunca bu rakam bir milyonun üzerine çıkar 

Şehir Hakkında

Gizemli ve doğal güzellikleriyle ünlü İskoçya'nın en etkileyici şehri olan Edinburgh, son derece estetik binaları ve büyüleyici anıt ve tarihi eserleri ile Büyük Britanya'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanmayan ender Britanya şehirlerinden biri olduğu için kentteki bütün tarihi kalıntılar ve eski binalar ayaktadır ve bunlar şehrin güzelliğine ayrı bir anlam katmaktadır. Ayrıca bir endüstri şehri olmaması ve geniş topraklarına rağmen 500 bin civarında nüfusa sahip olması da Edinburgh'un bu güzelliğini korumasına yardımcı olmuştur.

 

Edinburgh finans, bilimsel araştırma, teknoloji ve profesyonel hizmetler alanlarında dünya lideridir. Lonely Planet, dünyanın en ilginç, göz alıcı ve yaşanabilir 200 şehri arasından Edinburgh'ü 21. sıraya yerleştirmiştir. Şehrin her yıl BK'den 3 milyon, deniz aşırı ülkelerden 1 milyon ziyaretçisi vardır. Edinburgh Kalesi, İskoçya'da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerdir. Şehir her yıl Edinburgh Hogmanay'in bir parçası olan dünyanın en büyük sokak partisine ev sahipliği yapar.

 

Edinburgh geniş yeşil alanlara sahip olduğu için çok şanslıdır – etkileyici sönmüş yanardağ "Arthur’s Seat" ve ona bağlı park şehrin tam merkezinde bulunur. İskoçya dünyadaki en güzel ve el değmemiş manzaraya sahiptir - kumsallar, falezler, adalar, dağlar, göller, ormanlar, nehirler - hepsine Edinburgh'den kolayca ulaşılabilir. İskoçya'da tadını çıkarabileceğiniz birçok alan var - yelkencilikten planör ile uçmaya, dağcılıktan biniciliğe, kayaktan golfe her şeyi muhteşem ve kalabalık olmayan yerlerde yapabilirsiniz.

 

Kurulus Tarihi

Şehir statüsünü 1889 yılında kazanmıştır

İklim ve Bitki Örtüsü

Denize olan konumundan dolayı oldukça değişken bir iklime sahip olan İskoçya tüm Ada gibi bol yağış almaktadır. Çoğu zaman sisli, soğuk ve yağmurlu olan Edinburgh'un Ocak Ayı ortalama sıcaklığı 2 ºC; Temmuz Ayı ortalama sıcaklığı ise 15 ºC'dir.

Kentte Yaşam

Edinburgh belkide dünyaca ünlü kültürel festivalleri ve etkinlikleri açısından bu kadar iyi tanınmaktadır. Her yıl 1.4 milyon ziyaretçi, dünyadaki en büyük sahne sanatları festivalini, geleneksel Edinburgh International Festival'ı (Uluslararası Edinburgh Festivali), Edinburgh Fringe Festival'ı, uluslararası film, kitap, caz, blues, politika, bilim festivalleri ve tabi ki eşsiz 'Hogmanay' Yeni Yıl sokak partisini görmek için şehre akın eder.   

 

Gece hayatını sevenler Edinburgh'de hayal kırıklığına uğramayacaklar. En az 5,000'i uluslararası olan yaklaşık 50,000'lik geniş öğrenci nüfusu, şehir merkezinin Avrupa stili öğrenci gece hayatına ait olduğu anlamına gelir. Eski şehrin derinlerindeki Grassmarket ve Cowgate öğrencilerin sık gittiği yerlerdendir. 

 

Şehrin her bir yanında çok çeşitli publar, kulüpler ve en alışılmamış damak tadına bile hitap eden restoranlar bulabilirsiniz. Edinburgh'de Londra'da kişi başına düşen restoran sayısından daha çok restoran bulunmaktadır

Toplu Taşıma

Şehirde neredeyse her yere yürüyerek veya kısa bir otobüs yolculuğuyla gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda da en önemli ulaşım aracı geniş bir ağa sahip olan otobüslerdir. Havaalanı'ndan şehir merkezine düzenli otobüs seferleri mevcuttur ve yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Şehir Avrupa'nın finans, işletme, kültür ve turizm merkezi olarak gelişmeye devam ederken, doğrudan Edinburgh'e ve Edinburgh'den yapılan uçuşlar her geçen gün artmaktadır.  Edinburgh, şehre 14 kilometre uzaklıkta olan Edinburgh Uluslararası Havaalanı'nı sayesinde dünyayla bağlantısını kurmaktadır. Londra'ya trenle 4 saatlik bir mesafede bulunur.

Görülmesi Gereken Yerler

# Şehrin en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri olan Edinburgh Kalesi ilk başta gezilmesi gereken yerlerdendir.

# Salvador Dali, Van Gogh gibi ressamların eserlerinin sergilendiği birçok müze gezebilirsiniz.

# Açık hava tiyatrosunda her ay düzenli olarak düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

# Princess Street'teki alışveriş merkezlerini ve mağazaları gezip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

# Edinburgh Disgrace'i gezip 1822 yılında başlanmış ancak tamamlanamamış olan bu mabedden şehri izleyebilirsiniz.

# Çok sayıdaki tarihi kalıntı, şato, katedral ve müzeyi dolaşıp güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

# Dünyanın en uzun deniz altı tüneli olan Deep Sea World'den yürüyerek geçebilir ve köpekbalıklarını izleyebilirsiniz.

# 18. yüzyılda yapılan ve şehir plancılığının başlangıcı olarak kabul edilen New Town'un simetrik sokaklarında yürüyüp

şehre yeniden hayran olabilirsiniz.

 

Öğrenci İzlenimleri

Edinburgh Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız