MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Eindhoven   Hollanda  /   /  Eindhoven

Kısa Bilgi


Eindhoven, Güney Hollanda'da Noord-Brabant ili sınırları içerisinde bir şehirdir. Aslında Dommel ve Gender derelerinin kesişiminde kurulmuştur. Gender deresi savaş sonrası yıllarında barajla durdurulmuştur, ancak Dommel hala şehrin içerisinden akmaktadırEtnik Yapı

Hollandalıların dışında azınlık olarak Türkler (9,420) (%4.50) Faslılar (5,161) (%2.47) Surinamlılar (3,610) (%1.73) Hollanda kolonisi olan Antilliler/Arubans (%2,325) (%1.11) ve Almanlar ile Endonezyalılar oluşturur.

Konuşulan Dil

Flemenkçe

Yüzölçümü

88.84 km2

Nüfus

209.179

Şehir Hakkında

Eindhoven, Hollanda'nın beşinci büyük şehiridir ve 2006'daki nüfus yaklaşık 209.179 dolaylarındadır. Noord Brabant bölgesinde bulunur ve şehirde bulunan TU/e ( Technische Universiteit Eindhoven), Avrupa'nın mühendislik alanındaki önemli üniversitelerindendir. Şehirde ulaşım problemi bulunmamakta, çok sayıda bisiklet kullanıcısı düzenli bisiklet yollarını rahatlıkla kullanabilmektedir. Şehir merkezinde Piazza Center ve de Heuvel Galerie adında iki büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır. Turistik bir şehir olmasa da şehir etrafı ile birlikte nüfus yoğunluğu bakımından Hollanda'nın 5. büyük şehridir. Hollanda'nın güneyinde yer alan şehir önemli bir sanayi merkezidir. Philips fabrikaları bu şehirde kurulmuş ve dünyaya buradan yayılmıstır. Avrupa çapinda ünlü PSV Eindhoven futbol takımı bu şehirde 1911 yılında kurulmuştur. PSV kısaltması "Philips Spor Kulübü" anlamını taşımaktadır. Ünlü Evoluon binası bu şehirde bulunmaktadır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Eindhoven da nemli deniz iklimi hakimdir. Yıl boyunca yağmur yağışı görülür.

Kentte Yaşam

Hollanda’nın bir diğer “tatlı” şehri. Coffee shopları ve eğlence hayatı Amsterdam kadar albenili olmasa da, yine de turistlere güzel farklı alternatifler sunar. Yine muhteşem bir şehir planlaması, mimari ve ulaşımdan söz etmek mümkün. Nitekim şehir tam bisikletseverlere göre ve çevre dostu. Bu da Hollanda’nın en takdir edilesi özelliklerinden biri. Eindhoven da ise bisiklet kullanımı fazlasıyla yaygın ve şehrin huzurlu , dingin, yaşanılası bir yer özelliği kazanmasında çok fazla etkisi var. Wok isimli yemeğin en güzelini de yiyebileceğiniz yerlerdendir Eindhoven.Şehirdeki yıllık ilgi çekici aktiviteler ise “Dutch Design Week” ve “Glow in Eindhoven” olarak sayılabilir. Sanayi şehri olması ve büyük bir yıkımdan çıkmasından dolayı çok fazla kültürel birikime ev sahipliği yapma şansı olmamış Eindhoven’ın, fakat kendi halinde, kendinizi güvende hissedebileceğiniz, huzurlu, yaşanılası , yerleşilesi Hollanda şehridir.

Konaklama

Hollanda’da birçok üniversitenin kampusü yoktur, bu nedenle konaklama işlemlerini üniversiteler adına belirli kuruluşlar yürütür. Dil okullarına giden öğrenciler genellikle aile yanı konaklama biçimini seçerler.

İş Fırsatı

Eindhoven da iş bulma kurumları ve üniversitelerin yardımıyla iş bulabilrsiniz.

Toplu Taşıma

Genellikle  bisiklet tercih edilir, şehir içinde bisiklet yolları vardır.

Görülmesi Gereken Yerler

Eindhovenda gezilecek yerler arasında Evoluon binası,Philips Spor Kulübü,Carnaval in Eindhoven,Eindhoven Karnavalı sayılabilir...

Öğrenci İzlenimleri

Eindhoven Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı