MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Floransa   İtalya  /   /  Floransa

Kısa Bilgi


Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir. Kısa bir dönem, eski İtalya Krallığı'na da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinden biridir. Bunun yanı sıra Floransa İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Floransa da önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.Tarihi

M.Ö. 59 yılında Julius Sezar ordusundan emekliye ayrılmış askerlere Arno Nehri vadisindeki bu verimli toprakları vererek Fiorentina'nın kurulmasına neden oldu. Kurulduğu zaman şehrin adı Florentia idi. Daha sonra M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian Floransa'yı Toskana vilayetinin başkenti yaptı. Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra kent Bizans ve Ostrogot istilalarına uğradı.
Nüfusu bir ara 1.000 kişiye kadar düştü. 6. yüzyılda Lombardların egemenliği altında kent tekrar gelişmeye başladı. 774 yılında Şarlman Floransa'yı işgal etti ve Toskana Düklüğü'ne bağladı. 12. yüzyılda kent tekrar bağımsız oldu. 13. yüzyılda kent Guelf ve Gibellin adı altındaki iki grubun çekişmelerine sahne oldu. Guelfler Roma kentindeki Papa'nın mandasını savunurken Gibellinler Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun mandası altına girmek istiyorlardı. Sonunda Guelfler bu çatışmayı kazandılar ama bu sefer de Guelfler Beyaz Guelf ve Kara Guelf adı altında iki gruba ayrılıp çatışmaya devam ettiler. Bu çatışma aralarında ünlü yazar Dante Alighieri'nin de bulunduğu Beyaz Guelflerin kentten sınır dışı edilmesine yol açtı.
Bu siyasi çalkantılara rağmen Floransa gelişmesine ve zenginleşmesine devam etti. Daha önce çok kuvvetli bir kent olan komşu kent Pisa'yı ele geçirdi. 1348 yılındaki veba salgını kentin çok sayıda sakinlerinin ölümüne neden oldu. Nihayet 15. yüzyılın ilk yarısında kent ünlü Medici ailesinin eline geçti. Medici ailesi bankacılık mesleği dolayısıyla zengin olmuş nüfuzlu bir aileydi. Önceleri kenti perde arkasından yönettiler. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonra yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo çok gösterişli binalar inşa ettirmeğe ve dönemin mimar ve heykeltraşlarını maddi bakımdan desteklemeğe devam ettiler. Lorenzo'nun 1469-1492 yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşadı. Lorenzo aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli'nin bulunduğu birçok sanatçılara verdiği destek sayesinde İtalya yarımadasında Rönesans çağının başlamasına neden oldu. Lorenzo kendisine o kadar büyük bir saygınlık kazandırdı ki Lorenzo il Magnifico yani Muhteşem Lorenzo adıyla anılmağa başladı.
Lorenzo'nun ölümünden sonra oğlu Piero aynı saygınlığı kazanamadı. Girolamo Savonarola adında muhafazakar bir papazın önderliği altında ayaklanan halk Piero'yu başa geçmesinden iki yıl sonra kentten sınır dışı etti. Bu tarihten sonra kent bir süre Savonarola tarafından yönetildi. Savonarola Floransa'nın birçok ender sanat eserlerini edep dışı ve günahkar olarak kabul ediyordu. Bir çok değerli sanat eserini adamlarını kapı kapı dolaştırarak toplattı ve kentin ana meydanı olan Piazza della Signoria'da büyük bir ateş yaktırarak imha ettirdi. Ama sonunda Floransa halkı Savonarola'nın zulmüne isyan etti. Papa'nın da Savonarola'yı afaroz etmesinden sonra Savonarola aynen günahkar olduğu için yakarak öldürttüğü birçok insan gibi kendisi de önce asıldıktan sonra kent meydanında yakılarak öldürüldü.
1537 yılında Medici ailesi tekrar Floransa'da iş başına geldiler. Bu sefer kendilerini resmen Floransa Dükü ilan ederek Medici hanedanını kurdular. Daha sonra 1569 yılında kendilerini Toskana Grandükü ilan ettiler. Medici ailesinin üyeleri 1737 yılına kadar aralıksız olarak Floransa'yı yönettiler. Bu tarihte Medici hanedanı nesillerinin tükenmesi yüzünden sona erdi. Kent Avusturya İmparatorluğunun eline geçti. 1861 yılında da yeni kurulmuş olan İtalya Krallığının bir parçası oldu. 1865 yılında Floransa İtalya'nın başkenti oldu. 6 yıl süren başkentlik İtalya'nın Roma kentini ele geçirmesiyle son buldu. Bu tarihten sonra Roma İtalya'nın başkenti haline geldi.

 

Konuşulan Dil

İtalyanca

Yüzölçümü

102,41 km2

Nüfus

355.000

Şehir Hakkında

Toskana'nın yuvarlak tepelerinin ortasında yer alan ve Arno Irmağı tarafından ikiye bölünen şehir, coğrafi bakımdan İtalya'nın hemen hemen tam merkezinde bulunmaktadır.
Yüzyıllar boyu Rönesansın Merkezi olarak bilinen Floransa, her alanda kültüre ve güzel sanatlara eşi ve benzeri görülmemiş bağışlar yapmış ve tarihi saraylarında ev sahipliği yaptığı paha biçilmez değerlerdeki mücevherleri bugün bile bütün dünyada ün kazanmıştır.
Cezbedici ve güzel etkiler bırakan eşsiz şehir Floransa, dikkate değer ölçüde ince ve hünerli işçiliğin merkezi durumundadır: Güzellik, eğlence ve aşık olunacak derecedeki doğal çevreyi aramada, sonsuza dek müşterisi olan sanat aşıklarının ve turistlerin ilhamın kaynağı. Kasım 1966 'da meydana gelen sel felaketi sırasında çoğu anıtların ve sanat eserleri zarar görmesine rağmen, şehrin artistik mirasında önemli kayıplar meydana gelmemiştir. Felaketin hemen ardından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının o denli detaylı ve dikkatli oluşu bütün dünyaya örnek olmuştur.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Floransa, Akdeniz İklim Kuşağı’nda yer alır. Şehirde yazlar sıcak ve nemli geçer ve bu mevsimde yağmur nadiren görülür. Tipik Akdeniz iklimi etkilerinin kış aylarında da gözlendiği Floransa’da, bu aylar nispeten soğuk ve yağışlı geçer. Şehirde ortalama en düşük sıcaklık Ocak – Şubat aylarında 2 °C iken, ortalama en yüksek sıcaklık Temmuz – Ağustos ayları arasında 31 °C’lere ulaşmaktadır. Genel olarak güneşli günlerin yaşandığı Floransa, en fazla yağışı sonbaharda alır.

Kentte Yaşam

Yaşayan sanat merkezi olan Floransa'da insanlar, doğal kalitelerini yitirmeden harikulade bir şekilde, teklifsiz dostlukların tadını çıkarmaktadırlar. Turistler, terziler ve antikacıların bulunduğu Via Tornabuoni caddesi boyunca veya mağazalar ve açık hava pazar yeri ile şirin San Lorenzo civarında gezinti yapabilirler. Loggia dei Lanzi'nin altında bir nefes dinlenme molası ve Ponte Vecchio'ya varmadan önce lüks mağazaları ziyaret edebilirler. Biraz yorulunca Piazza Repubblica'nın cafelerinden birisinde oturabilir veya Via Tornabuoni'de bir dondurmanın veya kahvenin tadını çıkarabilirler. Öğle yemeği veya akşam yemeği zamanı geldiğinde, lezzetli Toskana yemeklerinin tadına bakabileceği bir trattoria veya buca (hücre)  arayacaklardır. Yürüdükçe caddeler daha tanıdık gelmeye başlayacak; Medici'nin altı-toplu kalkanları, kemerler, çiçekler için yapılmış dinlenme yerleri, altarlar ve binaların cephelerini süsleyen heykeller. Ziyaretçiler en son olarak Firentina'nın özelliklerini keşfedeceklerdir: garip ama gerçek, artistik duygu, hızlı yaratıcılık ve harikulade bir aşk. Floransa'da el işçiliği bugün bile gelişmesine devam etmektedir: moda evleri, deri, altın ve gümüş kuyumcuları, hasır işçileri ve kıymetli taş işçileri bulunmaktadır

Konaklama

Floransa da konaklama seçenekleri  otel,  apartmanda daire kiralama aile yanı, yurt veya oda kiralama şeklinde olmaktadır. Floransada haftalık konaklama fiyatları aile yanı için 182 ile 250 euro arasında yurtlar için ise 140 ile 390 euro arasında değişmektedir. Bazı okulların fiyatlarında yemek fiyatları ücrete dahilken bazılarında ise dahil değildir.Fiyatlar sezonlara göre değişebileceğinden detayları sorunuz.

Toplu Taşıma

Floransa şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Amerigo Vespucci Havaalanından uluslararası uçuşlar yapılmamaktadır. Bundan dolayı ülke dışından şehre ulaşım, genellikle Floransa’ya en yakın olan Pisa’daki Galileo Gelilei Havaalanı’ndan sağlanır. Bu havaalanından Floransa’ya kısa sürede varabileceğiniz, tren bağlantısı ve otobüs hattı mevcuttur. Şehir merkezinde, Floransa’nın ana tren istasyonu olan Firenze Santa Maria Novella yer alır. Trenle şehirden Roma’ya yaklaşık 1,5 saatte, Milano’ya ise 3 saatte ulaşmak mümkündür. Metro sisteminin bulunmadığı Floransa’da, ATAF toplu taşıma sistemi hizmet vermektedir. Bu otobüs hattı ile şehir merkezi ve şehir merkezi dışındaki birçok bölgeye ulaşım sağlanmaktadır. Floransa şehir merkezinde, ortaçağ mimari yapılarının yer aldığı dar sokaklarda, normalden daha küçük olan ekolojik otobüsler hizmet vermektedir. Şehirde  tek bir hattan oluşan (T1) ve 7,4 km alanda 14 farklı noktaya ulaşımın sağlandığı tramvay sistemi mevcuttur. Florasa’da birçok noktada kolaylıkla taksi bulunabilir. Taksi tarifeleri gece, gündüz ve haftasonu olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanmakla birlikte, serviste bagajlar için ekstra ücret alınır.

Görülmesi Gereken Yerler

Piazza del Duomo (İL Duomo Meydanı)
Katedral Meydanı Piazza San Giovanni'de bulunmaktadır.
 
Santa Maria del Fiore Katedrali
İnşaatı 1296 yılında ünlü mimar Arnolfo di Cambio tarafından başlatılmıştır. Fiorentina Cumhuriyeti ve elbise tüccarlarının zenginliği ile inşa edilmiştir. İnşaatı dört yıl süren ve Brunelleschi tarafından yapılan harikulade Kubbe'nin inşaatı 1434 yılında tamamlanmıştır.  16. yüzyılın sonunda yıkılan ön cepheye eski özelliklerini koruyan renkli mermerler kullanılarak yeni bir modern çehre kazandırılmıştır.
 
Çan Kulesi (il Campanile)
Kule ince eve uzundur. Projeyi hazırlayan Giotto 1334 yılında inşaata başlar fakat, 1336 yılında ölür. Dolayısıyla, kulenin yapımı ancak 14. yüzyılın sonlarında tamamlanabilir; Gotik döneme ait olmasına rağmen kulenin çok renkli mermerlerle yapılmış olması ona Klasik dönem özelliği vermektedir.
 
Vaftizhane
Bina Romanesk stilin çok iyi bir şekilde uyarlanması ile beyaz ve yeşil mermer dekorasyonlar kullanılarak inşa edilmiştir. Kapılar dünyaca meşhurdur. Güney kapısı (1300) Andrea Pisano tarafından Gotik tarzda yapılmıştır; Yukarıdaki rölyeflerde San Giovanni Battista (St. John the Baptist)'in hayatı, aşağı bölümde ise sekiz adet hıristiyan fazileti resmedilmiştir.
Lorenzo Ghiberti tarafından yapılan Kuzey Kapısında, İsa'nın hayatını anlatan sahneler bulunmaktadır.
Doğu Kapısı, Michelangelo tarafından 'Cennetin Kapısı olacak kadar güzel' olarak tanımlanmıştır. Heykeltraş Ghiberti, 'Eski Ahitten sahneler olarak' adlandırmıştır.
Sanatçılar, kapılarda bulunan madalyonların içerisine kendi portrelerini yapmışlardır. Cennet Kapısı, 1966 yılında meydana gelen sel feleketinden kötü bir şekilde etkilenerek on adet panelden beşi kopmuş daha sonra tekrar orijinal yerlerine yapıştırılmıştır.
Vaftizhanenin içi siyah ve beyaz mermerler kullanılarak dekore edilmiştir. Yer döşemelerinde ise oniki burç'un sembolleri, kubbede ise 13 yüzyılın harikulade mozaikleri bulunmaktadır.
 
Piazza della Signoria (Meydanı)
Palazzo Vecchio ve Loggia dei Lanzi bölümlerinden oluşan olağanüstü geçmişi ile Floransa'nın geçmişte olduğu gibi bugün de politik sahnesi durumundadır.
Burada bulunan heykeller, meydanı bir açık hava müzesi haline getirmiştir. Solda, atın üzerindeki büyük heykel, Giovanni da Bologna tarafından yapılan Küçük Cosimo (Medici)'ya aittir. Neptun (Poseidon) Çeşmesi (1576) 'nin hemen yanındaki bronz levhada rahip Savonarola'nın burada yakıldığını işaret etmektedir. Palazzo Vecchio'nun ön tarafında şanlı Marzocco, ya da Floransa'nın Aslanı, ünlü Judith ve Holophernes'in Donatello tarafından yapılan heykelleri ve Michelangelo tarafından yapılan Davide ve Hecules heykellerinin birer kopyesi bulunmaktadır.
 
Loggia dei Lanzi
14. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Bugün, bir açık hava müzesi durumunda olan Loggia, önceleri toplantı yeri olarak kullanılırken daha sonraları Küçük Lanzi Cosimo muhafızlarının odası olarak kullanılmıştır. Antik ve Rönesans heykellerin bulunduğu Loggia'da sergilenen en önemli eser, Benvenuto Cellini tarafından yapılan ''Perseus'un Medusa'nın başını kopardıktan sonra havaya kaldırması'' sahnesidir.
 
Palazzo Vecchio
Mağrur bir şekilde meydana hakim olan 94 m yüksekliğindeki çan-kulesi ile   güç sembolü Eski Saray. Kale burçları, korkuluk duvarları ve mazgallı siperleri ile birlikte 1299 ve 1314 yılları arasında Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir.
Odalarındaki resimler Vasari, heykeller ise Benedetto da Maiano tarafından, Floransa'nın ve Medici'lerin şanına yakışır bir biçimde ve oldukça cok sayıda yapılmışlardır.
 
Ponte Vecchio (Eski Köprü)
Floransa'nın yerini gösteren bir işaret taşı gibidir. 14. Yüzyıla tarihlenen üzeri kapalı köprünün eşi ve benzeri yoktur. Körünün üzerinden diğer tarafa geçilen yolun her iki tarafında, 16. yüzyıldan beri burada olan kuyumcu mağazaları bulunmaktadır. Mağazaların üzerinde bulunan koridor Pitti sarayı ile Uffizi'yi birbirine bağlamaktadır.
 
Uffizi Müzesi
Uffizi Müzesi, Medici Ailesinin yönetim ofislerinin (Uffizi) bulunduğu, Rönesans sarayında ev sahipliği yapmaktadır. Dünya'nın en güzel müzelerinden birisi olan Uffizi, zengin resim, çizim ve baskı kolleksiyonuna sahiptir: 14 yüzyıl Cimabue, Giotto ve Simone Martini çalışmalarından 15. yüzyılın seçkin sanatçıları olan Botticelli, Della Francesca, Leonardo Da Vinci'nin eserleri ve  Geç Rönesans ressamlarından Raffaello, Michelangelo, Correggio, vb. sanatçıların yapıtlarına kadar bir çok meşhur eser müzede sergilenmektedir. Bu güzelliklein yanısıra 16. ve 17. yüzyıl Flemish okulunun olağanüstü güzellikleri de müzede sergilenen diğer eserleri arasındadır.
 
Pitti Sarayı ve Galerisi
15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olan bu heybetli saray, resimler, sanat eserleri ve Kraliyet odaları için yapılmış duvar halılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Palatine galerisinde sergilenen olağanüstü güzellikteki eserler görülmeğe değerdir. Bu eserler arasında Filippo Lippi, Titian, Giorgione, Veronese, Van Dyck ve Breughel gibi meşhur sanatçıların çalışmaları  da bulunmaktadır.
 
Chiesa della Santa Croce (Kutsal Haç Kilisesi)
Floransa'nın en eski meydanlarından birisinde bulunan Françeskan Kilisesi, Erken Rönesans doneminden inşa edilmiş olup arasında Michelangelo, Ghiberti, Machiavelli, Galileo, Rossini'ye de ait olan 274 adet ünlü sahsiyetlerin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.
 
Galleria Accademia (Akademi Galerisi)
Bu müze, original 'David' heykelinin yanısıra Michelangelo'nun amatör ve profesyonel çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır

 

Öğrenci İzlenimleri

Floransa Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız