MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Frankfurt   Almanya  /   /  Frankfurt

Kısa Bilgi


Baltık ve Kuzey Denizi'nde kilometrelerce kıyısı bulunan Almanya; Avrupa Kıtası'nın orta batısında yer almaktadır. Almanya'nın onaltı eyaletinden biri olan Hessen, 21 eyalet ve 5 bağımsız kentten oluşur. Orta Almanya'nın güneybatısında yer alan Frankfurt am Main, Hessen'nin beş bağımsız kentinden biridir. Frankfurt olarak isimlendirilen kent; Brandenburg eyaletinde bulunan küçük Frankfurt'tan ayırt edilmek için Almanlar tarafından çoğunlukla orijinal adıyla "Frankfurt am Main" olarak anılmaktadır. Frankfurt Almanya'nın 5. en kalabalık kentidir. Avrupa Merkez Bankası'nın burada olması, kenti Avrupa'nın finans başkenti yapmıştır. Ren Nehri'nin en önemli kollarından Main Nehri üzerinde bulunan Frankfurt; Almanya'nın finans, ulaşım ve ticaret merkezidir. Johann Wolfgang von Goethe Frankurt'ta doğmuştur.Tarihi

Main kıyısındaki metropolün adı ilk olarak 22 Şubat 794’te Büyük Karl’ın Regensburg Manastırı Aziz. Emmeram için hazırladığı bir belge geçmiş. Ta m. Ö. 3000 yılından bu yana dinle ilgili kişilerin yerleştirildiği yer olarak görülmektedir. Milattan sonra 83 yılında buraya Romalı askerler gönderilmiş ve sonraları frank asıllı bir kral burayı krallık avlusu olarak kullanmış. 843’te Frankfurt’ta o zamanın en önemli kraliyet şatosu bulunmaktaymış ve zengin zümrenin yaşadığı yermiş. 1220 yılında Frankfurt imparatorluğa bağlı bir serbest kent haline gelmiş. 1356’dan beri romalı kralların sürekli tercih ettiği bir şehir olarak altın devrini yaşamaya başlamış.1562 yılından itibaren imparatorlar Frankfurt’ta taç giymeye başlamış, ki bunların arasında en sonuncusu 1792’de Habsburger II. Franz olmuş. Roma zengin devrinin bitmesinden sonra Frankfurt, Kral Karl Theodor von Dalberg idaresi altında (1810-1813) yılları arasında kısa süreyle başkent yapıldı. 1815’te yeniden serbest şehir oldu ve mesken olarak kullanıldı.

1848’de Alman Mart-revolusyonu oldu. Ulusal kongre Frankfurt’taki Paul kilisesinde yapıldı. Alman-Avusturya savaşında Frankfurt Avusturya tarafında oldu, bu nedenle 1866’da Prusyalı’lar tarafından işgal edildi ve sonuçta serbest şehir kimliğini kaybetti. 1871’de Frankfurt’ta Alman-Fransız savaşı oldu ve savaş Frankfurt’un kazanması ile resmen bitti. Bornheim ile birleştirilmesi ile şehir statüsü 19. yüzyıla kadar devam etti. 1895’ten sonra başka şehir birleştirmeleri de oldu. Bunlarla birlikte Frankfurt kısa zamanda Almanya’nın yüzey alanı en geniş şehri haline geldi. 1879’dan 1926’ya kadar Borsa (1879), Eski Opera (1880), Ana istasyon (1888), üniversite (1914) ve ilk Frankfurt havaalanı (1926) gibi önemli yapılar kazandı.Ulusal sosyalizm zamanında 9 bin Yahudi Frankfurt’tan sınır dışı edildi. Bunu izleyen savaşta bütün eski ve iç şehir zarar gördü. 1944’e kadar kapalı olan orta çağdaki şehir biçimi – bir Alman büyük şehri için tekten olacak bir şekilde – korunmasına rağmen sonraki modern yeniden yapılandırmada kaybolmuştur. Savaş sonunda Amerikan akımı ile şehir şimdiki konumunu almıştır. Son olarak Frankfurt Trizon idaresinin konumlanacağı yer olarak belirlenmiştir. Başkent seçimlerinde Bonn Konrad Adenauers Favorileri karşısında az bir farkla kaybetmiştir. Buna rağmen Frankfurt’ta bir parlamento binası inşa edilmiştir ve bugün eyalet radyosu buradadır. Savaş sonrası dönemde şehir yenilenerek kendini ticari bir metropol haline getirmiştir ve 1998’de Avrupa Merkez Bankası buraya yerleşmiştir.
 

Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

249 km²

Nüfus

4.800.000

Şehir Hakkında

Frankfurt, Almanya’nın Hersen eyaletinin bir şehridir ve Wiesbaden’in doğusunda yer almaktadır. Şarap bağları ile ünlüdür ve Main Nehri’nin kıyısında yer alır. Birçok farklı kültürden insanın yaşadığı Almanya’nın en ünlü kentlerinden biridir. Frankfurt;  Aschaffenburg, Darmstadt, Mainz ve Wiesbaden şehirleriyle beraber Almanya’nın Rhein-Main bölgesini oluşturur. Avrupa’nın en zengin ve dinamik kentlerinden biri olan Frankfurt, 400 bankası, borsası, merkez bankası ve Avrupa Para Enstitüsü ile uluslararası  bir finans merkezidir. Pek çok fuarın düzenlendiği kent aynı zamanda Avrupa’da yolcu taşımacılığı açısından ikinci büyük havalimanı olan Rain-Main Havaalanı’na da ev sahipliği yapar. Dünya’nın en büyük fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Ayrıca 50.000 öğrencinin yaşadığı şehrin çok canlı bir gece hayatı ve çok sayıda bar, disko, gece kulübü bulunmaktadır. Zengin, şık ve hareketli bir şehir olan Frankfurt, binaların görünümü ve sayısız gökdelenleri New York’a oldukça benzer bir yapıdadır.

Frankfurt şehri, Münih ve Berlin’den daha az nüfusa sahip olmasına rağmen diğer Alman şehirlerinden daha uluslararası ve kozmopolittir. Bunun nedeni her yıl Frankfurt  havaalanına gelen binlerce yolcu ve 40’tan fazla uluslararası ticaret fuarına ev sahipliği yapmasıdır.
 

İklim ve Bitki Örtüsü

Frankfurt diğer kentlerle karşılaştırıldığında nemli bir iklime sahiptir. Yaz aylarında  genellikle güneşli ama ılık bir hava hakimdir ve bazı günler yağmur görülebilir. Sıcaklık en fazla 27 dereceyi bulmaktadır. Kışlar ise soğuk geçer ve sıcaklıklar çoğu zaman 0 derecenin altına düşmektedir.

Kentte Yaşam

Avrupa’nın başkenti olarak adlandırabilecek pek çok niteliğe sahip Frankfurt, kıtanın finans merkezi olmayı başarmış dünyanın en küçük metropolüdür. Şehre ziyarete gelenleri karşılayan havaalanı, görenleri büyüleyen Pauls Kilisesi, borsası, ev sahipliği yaptığı kitap fuarı, Skyline'ı ve ünlü şair Goethe ile Frankfurt bu sıfatlarla anılmaya hak kazanmış bir kenttir. Hiç şüphesiz ki Frankfurt pek çok tezatı ahenkle bir araya getirmeyi başarmıştır. Sokaklarında farklı dillerin oluşturduğu kültür mozaiğini yaşam tarzı haline getirmiş ve bunu bir dünya kenti olmanın verdiği sorumluluk ve rahatlıkla birleştirmiş kent, Bornheim, Sachsenhausen, Bpckelheim ve Höchst gibi birçok semti tek vucütta birleştirmesinin yanı sıra Seckbach veya Bergen-Enkheim gibi köy havasını koruyan yerleşim birimleriyle, ziyaretçilerinden çoğunlukla saklı kalan sevimli ve cazibeli başka bir taraf da taşımaktadır. Nehrin kenarında boylu boyunca uzanan şehrin değişmez karakterleri arasında, Main Nehri’nin kıyısında bulunan ve dünyanın saygısını kazanmış çeşitli müzeler, görenleri kendine hayran bırakan gökdelen mimarisi, Frankfurt Okulu’nun düşünürleri, kentin vazgeçilmez yeşil sosu, Ebbelwei ve Frankurt sosisleri bulunmaktadır.

Yalnızca kısa bir yürüyüş mesafesinde birbiri ardına sıralanan sayılamayacak kadar çok sergi evi ve tiyatroyu görebileceğiniz kent modern sayılan her şeyi tarihi dokuyla birleştirmiştir. Farklı noktalara dağılmış restoran ve kafelere kısa sürede ulaşmanız da mümkündür.
İçinde barındırdığı pek çok özellikle Frankfurt’un size sunacağı çok şey var!
 

Konaklama

Konforlu bir otel, sıcak aile ortamında bir pansiyon,yurt ya da bir kamp yeri – Frankfurt ne kadar çok yönlü ise, size de o kadar çok geceleme olanağı sunar. Herkes kendine uygun bir seçenek bulabilir. Aile yanında kalma fiyatları ortalama 250 euro yurtta kalma ise 170 euro olarak sunulmuştur.(haftalık)

Toplu Taşıma

Avrupa’nın içindeki merkezi konum Almanya’nın ortasında yer alan Frankfurt’un fiziki konumu kenti önemli bir hava trafik merkezi ve ziyaretçiler için ekonomik bir şekilde ulaşılabilecek bir yer yapmaktadır. Frankfurt’ta yılda 50 milyon yolcu taşıyan Avrupa’nın üçüncü büyük havalimanı ve Almanya’nın en çok trafiği bulunan tren garı bulunmaktadır. Her gün yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 350 bin yolcu Frankfurt’a giriş veya çıkış için ana tren garını kullanmaktadır. Frankfurt kavşağından geçen otoyol bağlantısı da kolay ulaşım imkânları sağlamaktadır.

Kenti araba veya toplu taşıma aracı ile tanımak istiyorsanız, Frankfurt içinde size sunulan pek çok imkân bulunmaktadır.
Almanya’da ulaşım aracı olarak sürekli treni kullanıyorsanız sizin için yıllık demiryolu kartı  (Bahn Card) oldukça ekonomik olacaktır. Bir diğer alternatif ise; Frankfurt Card’tır.  Frankfurt’un toplu taşıma araçlarında sınırsız olarak kullanabileceğiniz bir karttır. Ayrıca bu kart şehirdeki bazı müzelerden, restaurantlardan, alışveriş merkezlerinden indirim fırsatları sunmaktadır. Frankfurt kartın günlük bedeli 8,70 Euro iki günlük bedeli ise 12,50 Euro’dur. Almanya’da S-Bahn (hızlı tren), metro ve tramvaya binerken herhangi bir kontrol mekanizmasından geçilmemektedir. Bilet kontrolünü sivil ve resmi görevliler  yapmaktadır ve trene biletsiz binmenin yüklü bir para cezası bulunmaktadır.

Almanya çok gelişmiş bir otoyol ağına sahiptir. Yollar çok düzgün, geniş ve trafik  kurallarının gerektirdiği tüm donanıma sahiptir.
 

Görülmesi Gereken Yerler

Gothic Frankfurt Cathedral: 13. yy’a ait tarihi bir kilisedir. 95 metre uzunluğundaki bina şehrin simgelerinden biridir.

Haus Giersch (Bölgesel sanat müzesi): Bu müze Frankfurtlu işadamı Carlo Giersch tarafından finanse edilip kurulmuştur. Müze, yerel bölgedeki sanatçıların eserleri ile  donatılmıştır.

Castle Tower: Disney stilinde inşa edilmiş, tarihi çok eskiye dayanan bir kaledir.

Haptwache: Alt geçit içinde büyük bir alışveriş alanıdır.

St. Paul’s kilisesi: 1833 yılında Tanrı’ya adanmadan önce Almanlar’ın ilk ulusal meclisi olarak kullanılmaktaydı.
Old Town Hall: Ortaçağ’dan kalma tarihi bir binadır.

Frankfurt Hayvanat bahçesi: Turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri çok güzel bir hayvanat bahçesidir.

 Old Opera House: 1880 yılında yapılmış olan bina, çok ünlü bir konser ve kongre  salonudur.     
 

Öğrenci İzlenimleri

Frankfurt Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
did Deutsch-Institut Dil Okulları Dil Okulu did Deutsch-Institut Dil Okulları did Frankfurt Dil Okulu
--- Frankfurt