MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Freiburg   Almanya  /   /  Freiburg

Kısa Bilgi


Güneydeki yaşam sevinci.. Karaormanlar ve Ren nehri arasında büyüleyici bir konum, Fransa’ya ve İsviçre’ye olan yakınlık, imrenilecek bir iklim, Freiburg bunların hepsine sahiptir. Tarihi bir kent merkezi, 28.000 öğrencisiyle Albert-Ludwig Üniversitesi, konser binası, eski kent merkezindeki tenha köşeler, Kaiserstuhl ve Tuniberg’deki bağcılık, bütün bunlar kentin güler yüzlü ve açık görüşlü görünümünü tayin etmektedir. Tabii ki Freiburg yalnızca romantik olmanın çok daha ötesinde bir yerdir: Freiburg tanınmış bir bilim merkezi ve “Almanya’nın Ekoloji Başkenti”dir...Tarihi

1091 Zähringerler bir kaleyi kurdular. Bu kaleden gelişen belde 1120 yılında şehir hakkı verildi. Ondan sonra çeşitli sülalelere ait olan Freiburg, 1386 yılında Habsburgluların (Avusturya) eline geçti. Orta Çağ'da şehrin zenginliği Kara Orman'daki gümüş madenlerinden kaynakladı. 1457 yılında üniversitesi kuruldu. Otuz Yıl Savaşı'nda büyük zarar gören Freiburg (1648), Avusturya'nın Batı ilinin ("Vorderösterreich") başkenti oldu. Ama 1713'e kadar birkaç kere Fransa tarafından ele geçirildi. 1805'te Freiburg, Baden grandükalığa tarafından ilhak edildi. 1827'de bir başepiskoposun tahtı olan kent, bu devletin Katoliklerin merkezi haline geldi. 1940'ta Freiburg'ta kalmış olan Yahudiler, Güney Fransa'daki Gurs kampına ve sonra Doğu Avrupa'daki imha kamplarına nefyedilip katledildiler. 27 Kasım 1944'te Royal Air Force şehri bombalamasıyla 2700 kişi öldü. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Freiburg, Fransız işgal bölgesine aitti ve Baden eyâletinin başkentiydi. 1952'de eski Baden ve Württemberg eyâletlerinin birleşmesiyle Freiburg eyâlet başkenti statüsünü kaybetti. Önce daha muhafazakâr bir şehir sayılan Freiburg, 1968 yılından sonra ekolojik ve Yeni Sol hareketlerin merkezi haline dönerek Yeşiller Partisi'nin Almanya'da en yüksek oy oranlarını elde ettiği bir şehir oldu. Dieter Salomon, Yeşiller Partisi'nin ilk büyükşehir belediye başkanı olarak Freiburg'ta seçildi.

Konuşulan Dil

Almanca, Fransızca

Nüfus

214.041 (31 Mart 2005)

Şehir Hakkında

Almanya'nın Güney Batısı'nda bulunan Freiburg im Breisgau (Türkçesi Breisgau'daki Freiburg) Baden-Württemberg eyâletinin dördüncü büyük şehridir. Freiburg bir ilin (Alm. Regierungsbezirk) merkezidir, kendi başına bir ilçedir ve aynı zamanda Breisgau-Hochschwarzwald ilçesinin merkezidir. Almanca'da "frei", yani serbest kelimesi ile "Burg" (kurulabilirlik, işlenebilirlik) kelimelerinin karşılığı olan "Freiburg im Breisgau" adını alır. Kara Orman'ın Batı yakasından Ren ovasına uzanan Freiburg, ılıman iklimi ile ünlüdür ve Almanya'nın en sıcak bölgesidir. "Üç ülke üçgeninde" (Dreiländereck) olan şehir İsviçre'nin sınırından 60 km ve Fransa'nın 25 km uzağındadır. Komünleri ise Givisiez, Granges-Paccot, Villars-sur-Glâne, Marly, Corminbœuf, Belfaux, Avry, Matran, Guin (Alm. Düdingen) ve Tavel (Alm. Tafers)'dir. Nüfusun yaklaşık %85'inin Fransızca konuştuğu bu kentte büyük çoğunluk Katoliktir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kara Ormanları eteğindeki şehir, Almanya'daki en sıcak iklime sahiptir.

Kentte Yaşam

Kültürel çeşitlilik, renkli ve hayat dolu caddeler ve semt şenlikleri, meşhur şarapçılık bölgesine ve Karaormanlar’a olan yakınlık, rahat ortam ve lokallerin başarılı bir karışımı, bisiklet şehri Freiburg’a neredeyse mükemmel bir imaj ve ortalamanın üzerinde bir boş zaman değeri kazandırmaktadır. Spor etkinlikleri yelpaze de aynı şekilde büyüktür. Kapalı havuzlar, termal kaynaklar, yürüyüş yolları, kış ve bisiklet sporları, spor yapma isteğini tamamen özgür bırakmaktadır.

Konaklama

Dil eğitimi için gidenler kursların yurtlarında veya aile yanını tercih etmektedirler. Üniversite eğitimi alacak olanlar için ise üniversite kampüsünde ve şehirde çeşitli barınma seçenekleri  mevcuttur. Tek kişilik olan odalar, bağımsız veya daire içinde (Wohngemeinschaft-WG) kiralanabilir. Oda genişliği genellikle 15-25 m² arasinda değişmektedir. Kira değerleri oda genişliğine bağlı olarak 250 ile 400 Euro arasında değişmektedir. Dönem başlarında oda bulmak çok zor olduğundan sömester başlamadan 1-2 ay önceden rezervasyon yapılması çok önemlidir.

Toplu Taşıma

Şehir içinde gitmek isteyeceğiniz her yere tramvay ile ulaşabilirsiniz ancak gencinden yaşlısına herkesin bisikleti olduğunu da söylemeliyim. Özellike şehir merkezinde kiraladığınız bisikletleri bırakmak için pek çok özel alan var.

İş Fırsatı

Öğrenci için iş bulma sorunu fazla olmamakla birlikte üniversiteye bağlı Studentenwerk (öğrenci işleri) tarafından da öğrenciye iş bulmada ücretsiz aracılık hizmeti sunulur. İş ve İşçi Bulma Kurumu da öğrenciler için özel bir büro ile hizmet vermektedir. Öğrenciler için saatlık calışma ücreti 7-10 Euro civarındadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Freiburg Cathedral 
Schlossberg 
Feldberg

Öğrenci İzlenimleri

Freiburg Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı