MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Glasgow   İskoçya  /   /  Glasgow

Kısa Bilgi


İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow, yaklaşık 650 bin nüfusu ile Birleşik Krallık’taki en kalabalık 3. kenttir. Victoria zamanında Britanya İmparatorluğu’nun 2. şehri olarak bilinen Glasgow, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Ülkenin batısında yer alan şehirden, Clyde Nehri geçer. Glasgow, İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh ’dan 74 km uzaklıktadır. 3 üniversite ve çok sayıda kolejin yer aldığı şehirde yaklaşık 40 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu hareketli öğrenci şehrinde, restoran, sayısız bar, pub, alışveriş merkezleri, sinema ve gösteri salonları gibi ihtiyacınıza cevap olabilecek herşeyi bulmanız mümkündür.Tarihi

Glasgow İskoçya'nın en büyük şehridir. Şehir Victoria devrinde Britanya İmparatorluğu'nun ikinci şehri olarak bilinirdi. Şehrin nüfusu 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyıl başında 1 milyonun üzerine çıkmıştır. O yıllarda Londra ve Paris'in ardından Avrupa'da bu yoğunlukta nüfusa sahip üçüncü şehirdi.

İskoçya'nm nüfusunun üçte birini barındıran Glasgow'un çevresinde bazı yeni yerleşim yerleri kurulmuş; eski mahallelerin bir bölümü de onarılarak yenilenmiştir. Glasgow'un kuzey sınırı Highlands'in hemen eteklerinde son bulur, güneyde ise Strathclyde bozkırlarına kadar uzanır. Clyde Irmağı vadisinin büyük bir bölümü kentin içinde kalır.

Kente ilk ne zaman yerleşildiği bilinmemektedir. 550 dolaylarında bir Hıristiyan topluluğunun buraya yerleştiği bilinmektedir. 6. yüzyılda bir katedral yapıldıktan sonra Glasgow dinsel bir merkez olarak önem kazanmaya başladı.

1970'lere kadar önemli bir liman olan Glasgow'a eskiden gemilerin yanaşması olanaklı değilken, 18. yüzyılda Clyde Irmağı'nın dibinin taranması ve derinleştirilmesi sonucu büyük gemilerin kolaylıkla limana yanaşması sağlandı. Glasgow'dan kalkan ticaret gemileri Batı Hint Adalan'na ve Amerika'daki kolonilere İskoç malları ve Afrikalı köleler götürüp rom, şeker ve tütün getirirlerdi. 18. yüzyıl ortalarında Glasgow tütün ticareti alanında önemli bir merkez durumuna geldi. Daha sonraları pamuklu dokumacılık ve çömlekçilik de önem kazandı.
19. yüzyılda Glasgow yakınlarında kömür ve demir yataklarının bulunmasıyla kurulan demir-çelik sanayisi hızla gelişti. Bu hızlı sanayileşme İskoçya'dan ve İrlanda'dan çok sayıda insanın iş bulmak umuduyla Glasgow'a gelmesine yol açtı. Kentin nüfusu 1800'den 1850'ye kadar her 10 yılda bir, ikiye katlandı. İnsanlar sağlık koşullarına aykırı izbelerde barınmak zorunda kaldılar.

Kömür madenciliği, özellikle de gemi yapımı I. Dünya Savaşı' na kadar önemini korudu.
 

Yüzölçümü

175.09 km2

Nüfus

650.000

Şehir Hakkında

Glasgow İskoçya’nın en büyük ve en yoğun nüfuslu şehridir. Ülkenin batı merkezi ovalarındaki Clyde nehri kıyısında bulunmaktadır. 18. yüzyıldan beri Glasgow Amerika ile Transatlantik ticaretinin merkezi olmuştur. Şehir endüstriyel devrimle şehir ve çevresi birkaç devrimci ve ünlü gemilerin yapımı ile gemi inşa ve mühendisliğinin dünyadaki tek ve ilk merkezi olmak için çabaladı. Glasgow Kraliçe Victoria döneminde İngiliz İmparatorluğunun ikinci şehri olarak tanınırdı.

Şehir bugün Avrupa’nın ilk yirmi finansal merkezinden biridir ve İskoçya’nın bazı önemli iş adamlarına ev sahipliği yapmaktadır. 19. yüzyıl sonlarında 20. yüzyıl başlarında Glasgow’un nüfusu 1 milyonun üzerine çıktı. Londra, Paris ve Berlin'den sonra Avrupa’nın 4. büyük şehriydi.1960'larda şehrin büyük bir kısmı civardaki kasabalara taşındı. Birbirini izleyen sınır değişimleriyle 2001 nüfus sayımı baz alınarak şehrin civarındaki bölgelerle beraber 1.749.154 kişi yaşasa da Glasgow şehrinin şu andaki nüfusu 629.501 e düştü.

Günümüzde kumaş, besin, içki, tütün ve kimyasal madde üretimi önem kazanmaktadır. Maden kuyularının birçoğu kapatılmıştır. Tersaneler de güçlükle ayakta durabilmektedir. 19. yüzyılın sonlarında kent merkezindeki sağlığa aykırı yerleşme yerlerinin kaldırılması için başlatılan yıkım, kentin birçok eski ve tarihsel binasının da yok olmasıyla sonuçlandı.

Bugün Glasgow'da 200 yıldan daha eski yapılar çok azdır. Kent daha çok, 19. yüzyıl sonlarında yapılmış, ünlü mimar Mackintosh'un tasarımını yaptığı binalarıyla tanınır. Kentte ayrıca 1451'de kurulmuş olan Glasgow Üniver-sitesi'nin yanı sıra 1964'te açılan yeni bir üniversite, sayısız parklar ve başta Kelvingrove Sanat Galerisi olmak üzere, dünyanın en zengin sanat koleksiyonlarını barındıran müze ve galeriler vardır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Ilıman deniz iklimi hakimdir. Yazlar ılık kışlar serin yağışlı geçer.

Kentte Yaşam

TheKing’s, Royal ve Devlet tiyatroları gibi çeşitli tiyatrolara ev sahipliği yaparken diğer taraftan da en popüleri olan Kelvingrove mimari ve Müzesi ile bazı müzeler mimariler ve Modern Sanat galerisi ve Burrel Koleksiyonu ‘na gibi sanatsal eserleride barındırmaktadır.

Bununla birlikte Edinburgh festivalinden farklı olarak; Glasgow festivalleri Ocak’tan Aralık ayına kadar tüm takvimi kaplamaktadır. Glasgow Komedi Festivali, Glasgow Jazz festivali, Celtic Collections, Glasgow Film festivali, West End Festivali önemli festivalleri arasında yer almaktadır.

Konaklama

Yabancı bir ülkeye gitmek, heyecan verici olduğu kadar gözünüzü korkutan bir deneyim haline de gelebilir, bu nedenle bu deneyimi sizin için olabildiğince kolaylaştırmak istiyoruz. Her şeyi önceden ayarlamaya çalışıyoruz. Böylece, ülkeye vardığınızda sizi havaalanında karşılayacak ve doğrudan konaklayacağınız yere götüreceğiz. Glasgowda öğrenin gören öğrenciler , çok çeşitli konaklama seçeneklerinden yararlanabilirler. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir: aile yanında konaklama, yurtlarda konaklama yada öğrenci evlerinde konaklamadır.

Toplu Taşıma

Glosgow da düzenli otobüs seferleri var. Glagow’da da ulaşım bütün Birleşik Krallık şehirlerinde olduğu gibi son derece düzenli. Otobüs, tren ve metro ile kent içinde rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Görülmesi Gereken Yerler

Glasgow Katedrali - Tenement House - City Chambers (hükümet binası) - Glasgow West End semti - Botanic Bahçeleri ve Kibble Sarayı - The Necropolis (mezarlık) - Glasgow Green (park) - The Tall Ship at Glasgow Harbour (tarihi gemi) - Buchanan Galleries (alışveriş merkezi) - University of Glasgow - Kelvingrove Park - Duke of Wellington statue (heykel/anıt) - The David Livingstone Centre - The Mackintosh House - Sauchiehall street (alışveriş caddesi)
Müzeleri:The Burrell Collection - Kelvingrove Art Gallery and Museum - People's Palace - McLellan Galleries - The Lighthouse - Hunterian Art Gallery - Sharmanka Gallery - Museum of Transport (ulaştırma müzesi) - Gallery of Modern Art
 

Öğrenci İzlenimleri

Glasgow Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı