MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Graz   Avusturya  /   /  Graz

Kısa Bilgi


Avusturya'nın kültür şehri olduğu herkesçe bilinir. Ve bu kültür şehrinde birçok galeri, sanat evi, sergiler bulunmaktadır. Sanatsal etkinliklerle hayatınıza yeni ufuklar katmak isterseniz Avusturya da Graz'a uğramalısınız.Etnik Yapı

Şehirde çok çeşitli ırklardan insanlar vardır özellikle alman türk hırvatlar çoğunluktadır.

Tarihi

Graz şehrine dair ilk belge, 1128 yılına dayanmaktadır. İki buçuk yüzyıl sonra, yani 1379 yılında Graz, Habsburg Hanedanı’nın hükümet merkezi olduktan sonra, 1619’a kadar bu işlevini sürdürmüştür. Ondan sonraki yüzyıllarda İtalyan mimarları Graz şehrine bugünkü yüzünü vermişlerdir; onların inşa ettiği heybetli Rönesans kalesi, 1809 yılında Napolyon Savaşları sırasında, hiçbir zaman fethedilmemesine rağmen, harap edilmiştir; fakat Graz halkı, saat kulesi ile çan kulesini fidye karşılığında kurtarabilmiştir. Günümüzde bu iki yapı şehrin simgesidir.

Coğrafi Yapı

Graz şehrinin ortasından bir ırmak geçmektedir ve şehirde 430 m yüksekliğinde bir tepe vardır.. Graz küçük bir şehirdir.

Konuşulan Dil

Almanca % 88,3-- Türkçe % 2,7 --Hırvatça %1,3-- Slovence % 0,8

Yüzölçümü

127,58 km²

Nüfus

287.723

Şehir Hakkında

Üniversiteler ise, Avusturya’nın ikinci en büyük şehrine hayat vermektedir. Barok palaslar, 16. yy'a ait avlular ve kışkırtıcı moden yapılar ile hoş bir tezat oluşturmaktadır. UNESCO Dünya Miras Alanı listesinde olan Eski şehir, aralarında Gotik tarzda çift merdivenin olduğu Burg kale kompleksi ve zarif Uhrturm saat kulesinin olduğu seçkin mimari ile doludur. Füniküler ile ziyaretçiler sarp tepelere çıkabilir. Mur Nehri, şehrin içinden geçer ve çevrede pek çok termal kaynak bulunmaktadır.

Kentte Yaşam

Graz Steiermark eyaletinin başkenti ve Avusturya’nın Viyana’dan sonra ikinci büyük şehri olma özelliğini taşıyor.  Aynı zamanda 2003 senesinde Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiş olmasının da haklı gururunu taşıyor.

Bir şehri gezmenin en iyi yolu yürümektir biliyorsunuz ve Graz buna çok müsait bir şehir.  Şehir merkezinde tarihi bir fırın, çok zengin bir kişinin kendisi için yaptırdığı anıt mezar ve Burg denilen yapının içindeki eşi benzeri olmayan bir merdiven konstrüksiyonunu gördükten sonra büyük bir parkın içinden yürüyerek Schlossberg’e yaklaşın.

Schlossberg Graz’ın ortasonda yükselen bir dağ ve bu dağın içi 1. Dünya Savaşı zamanında tepesinden itibaren oyularak bir sığınak ve kaçış yeri olarak kullanılmış yani dağın içine girerek tepeye dağın içineden çıkılabiliyor isterseniz teleferikle isterseniz sonradan yapılan son derece modern asansörlerle.

Dağın tepesine ulaştığınızda ise manzara gerçekten gözalıcı.  Glockenspielplaz denilen bu yer dünya güzeli bir saat kulesi ve onun çevresindeki meydandan ve çok güzel manzaraya sahip bir cafeden oluşuyor.  Bu Cafe’de mis kokulu kahvelerinizi yudumlayarak Graz’ın harika günbatımının keyfini sürdürebilirsiniz.

Sıradışı mimarisi ile gözünüze çarpan bir bina olacak aşağıda ona “Friendly Alien” da denildiğini, asıl adının Kunsthaus Graz olduğunu ve bir kültür merkezi binası olduğunu söylemeliyiz.  İlginç olan tüm binanın dışının milyonlarca ekrandan oluşması ve özellikle geceleri oluşan farklı görüntüleriyle şehrin en ilgi çekici yapısı haline gelmesi.

Schlossberg’den geldiğiniz yolla yani asansörlerle inebilir veya bizim gibi yine 1. Dünya Savaşı’nda yapılan ve hala kullanılarn merdivenlerle inebilirsiniz.

Akşam yemeği için yerel ve tipik bir Avusturya restoranına gidebilirsiniz ve birbirinden lezzetli yemeklerle yorgunluğunuzu atıyoratabilirsiniz. Bu arada önemli bir not, Avusturya’da restoranlarda bahşişi masaya bırakmak çok ayıpmış, elden garsonun kendisine vermeniz gerekiyor.
 

Konaklama

Graz da konaklama seçenekleri ev veya oda kiralama ve aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklama, gideceğiniz okulda bir uzman tarafından gerçekleştirilen bir sistemdir. Kiralama seçeneğinde ise, yerel gazeteler ve site ofisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Kiralama ülkede, hem ev, hem de oda şeklinde olabilmektedir.

İş Fırsatı

İş bulabildiğiniz takdirde graz da çalışabilirsiniz.

Toplu Taşıma

Toplu ulaşım Graz'da harika... Otobüs, hızlı tramvay var, taksi... Bir 24 saatlik bilet alıp o araçtan başka  araca binip inerek şehri gezmek mümkün.

Görülmesi Gereken Yerler

• Altstadt von Graz
• Schloss Eggenberg
• Uhrturm
• Schlossberg Park
• Armory (Landeszeughaus)
• Kunsthaus Graz
• Ruine Gosting

Öğrenci İzlenimleri

Graz Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Graz Üniversitesi Üniversite Graz Üniversitesi Graz Üniversitesi (UNI-GRAZ)
--- Graz