MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Hamburg   Almanya  /   /  Hamburg

Kısa Bilgi


Hamburg Almanya’nın ikinci büyük şehri olup kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı da denilen kent, Almanya’nın en büyük limanına da sahiptir. Rotterdam'dan sonra Avrupa'nın en büyük ikinci limanı olup, dünyada da 9. sıradadır.Tarihi

Şehir, adını İmparator  Şarlman'ın MS 808 yılında yaptırdığı kaleden almaktadır. Alster ve Elbe nehirlerinin arasındakı bataklıktaki kayalık bir bölgede inşa edilen kale Slav akınlarına karşı kurulmuştur. Hammaburg adındaki kalenin ismndeki burg kale anlamına gelmektedir. Hamma kelimesinin anlamı, kalenin lokasyonu gibi belirsizdir.

Coğrafi Yapı

Hamburg Almanya'nın kuzeyinde yer alır. Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Şehrin tam merkezinde iki büyük iç göl yer alır. Binnen- ve Aussenalster Gölleri. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı [Amsterdam] veya Venedik] gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır. Elbe Nehri genişletilerek dünyanın en büyük limanlarından biri yapılmiştır. Hamburg eyalet'i Schleswig-Holstein ve Niedersachsen eyâletlerinin arasında yer alır. Hamburg'dan Elbe'nin haricinde Alster, Bille, Düpenau, Eilbek, Este, Flottbek, Isebek, Kollau, Osterbek ve Wandse nehirleride geçmektedir.

Konuşulan Dil

Almanca

Yüzölçümü

755 km²

Nüfus

1.738.483

Şehir Hakkında

Hamburg şehrinin ekonomik önemi, Almanya'nın kuzey bölgesi için kesinlikle azımsanamaz bir konumdadır. Burası mükemmelliğin bir şehridir: Avrupa’nın ikinci büyük limanı, uçak yapımının Dünya çapında üçüncü büyük konumu, Kuzey Avrupa’nın en büyük demiryolu düğüm noktası, Almanya’nın milyonerler açısından en yüksek zengin nüfus oranı. Bu Hansa şehrinde sayıları 1.800’den fazla dış ticaret kuruluşları faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu liste nerede ise uluslar arası ticaretin Kim-kimdir dergisi gibi okunmaktadır. Ağırlık noktasını oluşturan sektörler aralarında ise gemi yapımı, denizcilik ekonomisi, lojistik, havacılık, makine yapımı, bankalar, sigortalar ve gıda endüstrisi yerlerini almaktadır. Bu liman şehri aynı zamanda Almanya’nın lider medya metropolü konumundadır: Burada sadece bir kilometre olan bir çevrede, Die Zeit, der Spiegel ve der Stern gibi ünlü yayınlar yaratılmaktadır. Dört adet üniversite ve 30adet yüksek okul ile aynı zamanda geleceğin bilim ve ekonomi çalışanları da yetiştirilmektedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Denize yakın bir konumda bulunmasının etkisinden dolayı iklimi nispeten diğer kuzey kentlerine göre ılımandır. En sıcak ayı olan temmuzda hava sıcaklığı ortalama 25 °C civarındadır.

Kentte Yaşam

Diğer kuzey Alman kentleri gibi Hamburg'unda mimarisi Backsteingotik tarzından etkilenmiştir. Tamamen düz olan şehri,özellikle güzel havalarda yürüyerek gezmek son derece keyiflidir. Şehrin içinde bir sürü park bulunmaktadır.Ayrıca küçük turistik gezi tekneleri ile Binnen- ve Aussenalster göllerinde ya da limanda (Hafen)veya kanallarda tekne ile şehri nehirler üzerindende gezebilirsiniz. Alster tekne turları tarihi bir mekân olan Jungfernstieg'den kalkmaktadır. Hamburg'da Amsterdam'daki kırmızı lamba bölgesini (red light district) andıran St.Pauli bölgesinde Reeperbahn Caddesi bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda gece kulübü ve diskotek bulunmaktadır.

Konaklama

AİLE YANI KONAKLAMA
Bu tür konaklama uzun zamandır çok tutulmaktadır... Bunun en önemli nedeni şudur: Aile yanında kalmaya karar verirseniz Almanca'yı dersten sonra da öğrenmeye devam edeceksiniz. Bir ailenin yeni üyesi olarak hem çok rahat hem de bireysel biçimde... Ayrıca, sizin gibi farklı bir ana dile sahip bir arkadaşla aynı odayı paylaşmanızı sağlıyoruz. Böylece bütün gün boyunca sadece Almanca konuşma fırsatına sahip olacaksınız. Tabii, isterseniz ek bir ücret vererek tek kişilik bir odada da kalabilirsiniz. Banyo ve mutfağı yanında kaldığınız aileyle paylaşacaksınız. Öte yandan, ailenizin geleneksel çocuklu ailelerden olması zorunlu değildir. Dilerseniz, çocuksuz çiftlerin veya yalnız yaşayan yaşlı çiftlerin yanında kalmanızı sağlayabiliriz.
APARTMAN KONAKLAMA
Size özel bir apartman dairesinde konaklama imkanı veriyoruz. Tek başınıza, diğer öğrencilerle bir apartman dairesinde veya bir aile yanında oda bulmanızı sağlıyoruz. Burada kendi odanıza sahip olacak, sadece mutfağı ve banyoyu birlikte yaşadığınız kişilerle paylaşacaksınız.
HOSTEL KONAKLAMA
Almanya'da kendi dilediğiniz gibi mi yaşamak istiyorsunuz? Yani kendi evinizdeki gibi mi? Öyleyse, bağımsızlığınızı tam anlamıyla yaşamak için Almanya’ daki diğer öğrencilerle birlikte bir gençlik otelinde kalmayı seçmelisiniz. Ancak, bu konaklama imkanından yararlanmak için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Gençlik Oteli, şehir merkezine ve okula toplu taşıma aracı ile 20 dk’lık bir mesafede ve Metro İstasyonunun oldukça yakınındadır. Katlarda duş ve banyo vardır. Ek olarak kahvaltı dahil edilebilir.
YAZLIK APARTMAN DAİRESİ KONAKLAMA
Yazlık Apartman Daireleri şehrin merkezi yerlerinde dağınık biçimde bulunmaktadır. Böylece şehir merkezine hem evlerden hem de okuldan ulaşım çok kolaydır. Okul ve evler arasındaki maksimum uzaklık toplu ulaşım araçlarıyla 45 dakikadır. Apartman dairelerinin hepsinde tam donanımlı küçük veya büyük mutfak mevcuttur. Ayrıca, dairelerde tek veya çift kişilik odalar bulunmaktadır. Apartman dairelerimiz çift çeşittir. Arzunuza göre, tek veya çift kişilik odalara sahip stüdyo evlerimiz bulunmaktadır ya da çok odalı apartman dairelerimiz mevcuttur. Tabi ki, katılımcılarımıza her zaman istedikleri tarzda bir ev sunmayı amaçlıyoruz. Ancak, bunu garanti etmek belirli koşullarda mümkün olmayabilir. Son olarak, bütün katılımcıların 100,- € Depozito vermesi ve 50,- € Apartman Hizmet Ücretini karşılaması şarttır. - Tek ve Çift kişilik Odalara Sahip Stüdyo Ev veya Apartman Dairesi - Tam Donanımlı Mutfak (Buzdolabı ve Ocak) - Dairelerde yatak takımı ve el havluları mevcuttur. - Lütfen dikkat: Daireler sadece 18 yaşından büyükler içindir!
 

Toplu Taşıma

Hamburg size her yerde hızlı ve kolay bir ulaşım sağlar. Geniş bir otobüs ve metro ağına sahiptir. Bir metro haritası ile kendi başınıza gezmek çok kolay olacaktır.
 Farklı biletler vardır:
 Tek bir bilet,
 Kısa seyahat biletleri,
 6.30e için günlük biletler (09:00 5.40e sonra)
 15.90e için 3 günlük bilet
 grup günlük biletler (en fazla 5 kişiye!) 13,5 e (09:00 sonra 9,20 e) .
 

Görülmesi Gereken Yerler

Kentteki başlıca müzeler ve görülecek yerler ise :
• Fischmarkt; balık pazarı
• HafenCity; liman
• Speicherstadt
• Miniatur Wunderland
• Planetarium
• Hafenmuseum; liman müzesi
• Museum der Arbeit - İş müzesi
• Das Feuerschiff; eski yangın söndürme gemisi
• Museum der Arbeit; Hamburg'un sanayi devrimi yılları ile ilgili müze
• Hamburger Kunsthalle; sanat müzesi
• Erotic Art Museum
• Deutsches Zollmuseum; gümrük müzesi
• HSV Museum; HSV Hamburg futbol takımının müzesi
• Museum für Hamburgische Museum; Hamburg tarihi ile ilgili müze
• Hamburg Tren Terminali
 

Öğrenci İzlenimleri

Hamburg Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
did Deutsch-Institut Dil Okulları Dil Okulu did Deutsch-Institut Dil Okulları did Hamburg Dil Okulu
--- Hamburg