MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Haskovo   Bulgaristan  /   /  Haskovo

Kısa Bilgi


Hasköy ili ya da Haskovo ili (Bulgarca: ?????? ??????? / Oblast Khaskovo), Bulgaristan'ın güneyindeki bir ildir. Güney doğuda Türkiye ve Yunanistan ile komşudur. 5.543 km² yüzölçümü ve 279.067 nüfusu vardır. Meriç Nehri'nin kuzeyinde kalan Trakya ovasını kaplar. İdarî merkezi Hasköy'dur.Etnik Yapı

Şehirde Bulgar, Türk ve çingeneler bulunmaktadır.

Konuşulan Dil

Bulgarca

Yüzölçümü

5.543 km²

Nüfus

279.067

Şehir Hakkında

'Haskovo Bulgaristan'ın Türkiye ve Yunanistan sınırlarında bulunan bir bölge olan Haskovo bolgesinin merkezi olan şehirdir. Yukarı Meriç vadisi boyunca uzanmaktadır..  2001 Bulgaristan Nüfus Sayımı'nda Haskovo bölgesi geneli için 277.500 nüfus rakamı verilmiştir. 277.500 kişinin 224.500 Bulgar, 31.250 Türk, 17.000 Çingenedir.  1395 yılında inşa edilmiş bulunan ve hafif eğri minaresiyle dikkati çeken Hasköy Eski Camii Bulgaristan'ın en eski camisidir. Bu şehirde merkezde büyük bir park bulunmakta. Bu park dışında gidip görülmesi gereken ve şehrin simgesi olan Meryem Anayı ve Hz. İsa’yı tasvir eden bir anıt bulunmaktadır. Tütün tarımı bölgesinin merkezinde yer aldığından Bulgaristan'ın en büyük sigara fabrikaları Haskovo bolgesindedir. Ayrıca Avrupa-Türkiye karayolu hattı üzerinde bulunmasından dolayı işlek bir merkezdir. Son yıllarda açılan restoranlar, oteller, kafeler sayesinde bir Batı Avrupa kenti görünümündedir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Bölgenin klimasi, yıl içinde güneşli günlerin çok olduğu, yumuşak ve yağmurlu Akdeniz geçiş iklimidir. Kış, nispeten yumuşaktır. Ortalama sıcaklık, 0 °? civarındadır. Yaz ise sıcak ve güneşlidir, ortalama sıcaklık ise 24 °? dir.

Konaklama

Yurt Konaklaması: Her üniversitenin farklı yurt seçenekleri vardır.

Daire Kiralamak: Sofya da daire kiralayabilir arkdaşlarınızla ortak bir evde yaşayabilirsiniz.

Otel, Motel ve Pasniyon Konaklaması: Kısa süreli gidişlerinizde otelde kalabilirsiniz. Kısa süreli dememizde ki sebep fiyatların ev yada yurtlara göre pahalı olamasıdır. Öğrenci pansiyonları ideal bir seçim olabilir.

Aile Yanı Konaklama: Bulgaristan'da aile yanı konaklama imkanı yoktur.

Toplu Taşıma

Şehirde ulaşım otobuslerle sağlanmaktadır. Otobus biletleri büfelerde satılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Meryem Ana ve  Hz. İsa heykeli

Öğrenci İzlenimleri

Haskovo Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı