MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Hastings   İngiltere  /   /  Hastings

Kısa Bilgi


Hastings, Londra'ya trenle 90 dakika uzaklıkta cıvıl cıvıl bir tatil şehridir. İngiltere’nin güney doğusundaki liman şehirlerinden biri olan Hastings şehri, küçük ama canlı ve hareketli bir şehir olması nedeniyle öğrencilerin tercih ettiği öğrenim merkezlerinin başında gelir. Asıl geçim kaynağının balıkçılık olduğu şehrin temiz havası ve tarihi dokusu da ferah ve huzurlu bir atmosferde, ekonomik eğitim alıp tatilden de geri kalmak istemeyen öğrenciler için Hastings’i tercih nedeni olmaktadır.


İdealsas
İbrahim Durgut

Yurtdışına çıkmaya karar verdikten sonra bir firmayla çalışmanın gerekli olduğunu anladım çünkü...


Tarihi

Hastings, 1066'da Normandiyalıların Kral Harold'ın ordusunu yendiği savaşla ünlü olmuş bir şehirdir. Her yıl düzenlediğı çok geniş kapsamlı kutlamalarla turistlerin de ilgi odağıdir. Hastings Muharebesi 14 Ekim 1066'da Hastings yakınlarında Senlac Tepesinde Normanlar ve İngilizler arasında yapılmış bir savaştır. Normanların zaferi ve İngiltere'yi zaptetmesiyle sonuçlanmıştır. Savaş esnasında İngiltere kralı Harold Godwinson ölmüştür(efsaneye göre gözüne giren bir ok sebebiyle). Bu savaşla Normandiya dükü I. William İngiltere'yi kontrolü altına almış ve ülkenin ilk Norman kralı Kral I. William olarak tahta geçmiştir.

Coğrafi Yapı

İngiltere’nin güney doğusundaki liman şehirlerinden biridir. Londra'ya trenle 90 dakika uzaklıktadır. İki şehir arası 103 kilometre’dir.  

Konuşulan Dil

Konuşulan resmi dil İngilizce’dir.

Yüzölçümü

Hastings şehrinin yüz ölçümü 31 kilometrekare’dir.

Nüfus

2008 nüfus sayımı rakamlarına göre Hastings şehrinin nüfusu 86,400’dür.

Şehir Hakkında

Hastings, Londra'ya trenle 90 dakika uzaklıkta cıvıl cıvıl bir tatil şehridir. İngiltere’nin güney doğusundaki liman şehirlerinden biri olan Hastings şehri, küçük ama canlı ve hareketli bir şehir olması nedeniyle öğrencilerin tercih ettiği öğrenim merkezlerinin başında gelir.

Asıl geçim kaynağının balıkçılık olduğu şehrin temiz havası ve tarihi dokusu da ferah ve huzurlu bir atmosferde, ekonomik eğitim alıp tatilden de geri kalmak istemeyen öğrenciler için Hastings’i tercih nedeni olmaktadır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Hasting’in iklimi ise İngiltere standartlarına göre oldukça ılımlıdır. İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan bu liman şehri aynı zamanda hava kirliliğinin en düşük olduğu şehirlerdendir. Hastings'in yaz dönemi sıcaklık ortalamaları 20 °C, kış dönemi sıcaklık ortalamaları ise 6 °C'dir.

Kentte Yaşam

Hastings, akşam olduğunda keyifli saatler geçirmenizi sağlayacak birçok seçenek sunmaktadır. Restaurantlar, şarap barları ve diskolar gecelerinizi hareketli tutmaya yetmezse, folk müzikten, caza, klasikten, karaokeye canlı müzik performanslarının tadını çıkarabilirsiniz.

Kale kalıntılarının bulunduğu tepeye tırmanarak balıkçı kulübelerinin ve ortaçağdan kalma sokakların muhteşem manzarasını görebilirsiniz. İngilizce kursunuzdan sonra Old Town'u keşfedebilir, kumsalda güneşlenebilir, golf oynayabilir veya akşamları hareketli barlardan birinde arkadaşlarınızla buluşup İngilizcenizi ilerletmeyi seçebilirsiniz.

Konaklama

Şehir içi ulaşımda otobüsler özellikle yaz aylarında kalabalık olabilir. İngiltere’nin çoğu şehrinde olduğu gibi burada da, özellikle sahil kesiminde, en rahat ulaşım aracı bisiklet olacaktır.

Şehirden Londra, Ashford ve Eastbourne’a trenle ulaşabilirsiniz. Başkent Londra ve Hasting arası trenle 2, otobüsle ise 2,5 saat sürer. Hastings Londra’ya bağlı Gatwick Uluslararası Havaalanına yaklaşık 80, Heatrow Havaalanına ise 96 kilometre uzaklıktadır.

Görülmesi Gereken Yerler

Hastings yakınlarında yer alan Winchelsea ve Rye gibi ilginç köyleri keşfedebilirsiniz.

 

Temmuz ayındaki, St Leonards Festivale katılabilirsiniz. St Leonards caddelerinde tam bir festival şöleni hâkimdir. Cadde boyu dans edebilir, yemek yiyebilirsiniz.

 

Ağustos ayında “Hastings Old Town Carnival Week” Hastings Karnaval Haftasıdır. Tiyatro, Müzik, Dans ve Yemek hepsi bu karnavalda mevcut olup, meşhur çocuk arabası yarışları da görülmeye değer aktiviteler arasındadır.

 

Eylül ayında “Hastings Seafood and Wine Festival” Hastings Deniz Ürünleri ve Şarap Festivali düzenlenir. Yerel balıklardan ve meyvelerden tadabilir ve şarap içebilirsiniz.

 

Ekim ayında Hasting’deyseniz İkinci Dünya Savaşını anma kutlamalarına ve sokak partilerine katılabilirsiniz.

 

İngiltere’nin ilk Norman kalesini ziyaret edip Batık gemi müzesinde ilginç saatler geçirebilirsiniz.

 

Liman'da deniz kenarındaki kafelerde okyanusa karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

Balık pazarında yerel ürünlerle tanışıp mangal alışverişini yapabilirsiniz.

 

 

Öğrenci İzlenimleri
  1. İdealsas
    İbrahim Durgut

    Yurtdışına çıkmaya karar verdikten sonra bir firmayla çalışmanın gerekli olduğunu anladım çünkü...


Hastings Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız