MENÜ
Yurt Dışı Eğitimde Son Haberler

Innsbruck   Avusturya  /   /  Innsbruck

Kısa Bilgi


Avusturya’nın Tirol eyaletinin başkentidir. En önemli üniversitesi Leopold-Franzens-Üniversitesi’dir. 1964 ve 1976 yıllarında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Innsbruck, kışın kayakçıların, yazın ise doğa düşkünlerinin ve golfçülerin uğrak noktası. Roma döneminde ticaret yollarının kesişme noktasında yer alan şehrin adı “Inn nehri üzerindeki köprü” anlamına geliyor.120 bin kişilik bir nüfusa sahip Innsbruck’un tam merkezde yer alan eski kısmı çok güzel. Şehrin arkasında görkemli bir fon oluşturan Nordkette dağları, eski yapıların bulunduğu bu bölgeye ayrı bir hava katıyor. Ayrıca kayakla atlama dünya şampiyonu Gregor Schlierenzauer'in memleketidir.Tarihi

ilk yerleşim taş devrine kadar dayanmaktadır. Innsburck tarih boyunca insanların yerleşim yeri olmuştur. Bunun en büyük sebeplerinden biri ticaret yolu üzerinde bulunmasıdır.

Coğrafi Yapı

Avusturya’nın en uzun nehri İnn, dev dağları aşarak Alpler arasında geniş bir vadiye erişir. İşte bu vadide ülkenin en güzel şehri İnnsbruck yer alır. Dağlık bir bölge olan innsbruck yeşil bir ülkedir.

Konuşulan Dil

En çok konuşulan diller sıralanırsa;
1. Almanca
2. Türkçe
3. Hırvatça
4. Sırpça
5. İngilizce

Yüzölçümü

104.91 km2

Nüfus

117.916 (31 Aralık, 2006)

Şehir Hakkında

Roma döneminde ticaret yollarının kesişme noktasında yer alan şehrin adı ‘Inn nehri üzerindeki köprü’ anlamına gelmekte. 130 bin kişilik bir nüfusa sahip Innsbruck’un tam merkezde yer alan eski kısmı çok güzel. Şehrin arkasında görkemli bir fon oluşturan Nordkette dağları, eski yapıların bulunduğu bu bölgeye ayrı bir hava katıyor. Şehri Kutsal Roma İmparatorluğu’nun başkenti yapan ünlü İmparator I. Maximilian’ın 1500 yılında yaptırdığı, dekoratif bir balkona sahip olan Altın Çatı, Eski Şehir olarak adlandırılan bu bölümde bulunuyor.
Habsburg Hanedanı mensupları tarafından ana meydandaki gösterileri izlemek maksadıyla kullanılan ve 2657 altın kaplama seramikten oluşan Altın Çatı’nın yanında ise 51 metrelik kuleye sahip Gotik belediye binası var. Hediyelik eşya ve Mozartkugeln dedikleri ünlü çikolataları satan mağazalar, Tirol’deki fabrikası ve müzesi (swarowski-crystalworlds.com) ile Avusturya’nın gururu olan Swarowski kristallerini müşterilerin beğenisine sunan dükkanlar da eski şehri renklendirenler arasında. Hemen arkada da Kraliyet Sarayı (Hofburg), Tiyatrosu ve Kilisesi bulunuyor.
Şehre damgasını vuran en önemli isimlerden bir diğeri, 40 yıl boyunca imparatorluğu yöneten ve şehrin en büyük caddelerinden birine adı verilen Maria Theresia. Önünden faytonların kalktığı Kraliyet Sarayı’nı gezdiğinizde bu tombul imparatoriçeyi eşi ve 16 çocuğuyla birlikte, Riesensaal isimli salonun tavanında resmedilmiş olarak görüyorsunuz.
Bir üniversite şehri olan ve çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan Innsbruck’da, Kraliyet ailesi için inşa edilmiş olan tiyatro, opera binası olarak kullanılıyor. Kraliyet Kilisesi ise 28 bronz heykeliyle meşhur. Hofgarten (Kraliyet Bahçeleri) önceleri kraliyet ailesinin taze sebze kaynağı olan, şimdilerde ise İngiliz bahçeleri tarzında, göller ve dev ağaçlarla süslü halka açık bir park. İçindeki açık hava konserlerinin verildiği Kunstpavillon, yazın çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Şehirdekiler, dinlere göre şöyle sıralanabilir; Roma katolikleri, Dinsizler, Müslümanlar.

İklim ve Bitki Örtüsü

Kış sporlarıyla ünlü olan bu şehirin günlük güneşlik olması beklenemez. Şehrin yüksek kesimlerinde kar vardır.Kış aylarında ortalama hava sıcaklığı: 9.8ºC,Yaz aylarında ortalama hava sıcaklığı:  20ºC dir. Şehir yeşil bir bitki örtüsüne sahiptir.

Kentte Yaşam

Geleneksel Avusturya mutfağı için eski şehirde bulunan Altstadt Stüberl, Ottoburg ve Goldener Adler restoranlarını deneyebilirsiniz. Gene bu bölgede yer alan en popüler restoran ise Meksika havası soluyabileceğiniz Papa Joe’s. Blaues Schiff ve Solo Pasta da yarım saat ötedeki İtalya mutfağı konusunda uzman olan restoranlardan. Altpradl, Belle Epoque, Villa Blanka ise damak tadı olanların tavsiye ettiği yerlerden.
Şehirle ilgili bilgi alabileceğiniz güzel web siteleri var: www.innsbruck.info, www.innsbruck-reservierung.at, www.ski-innsbruck.at, www.kultur.tirol.at, www.innsbruck-information.at bunlardan bazıları.
Şehrin çevresinde, 270 kilometre uzunluğunda pistlere sahip, sekiz ayrı kayak merkezi bulunuyor. Nordpark-Seegrube, Patscherkofel, Axamer Lizum, Glungezer, Schlick 2000, Stubaier Gletscher, Kühtai, Rangger Köpfl isimlerini taşıyan bu merkezlerde kaymak için günlük pass lara 18 ile 34,5 euro arasında bir para ödüyorsunuz. Kayak ve ayakkabı kiraları da bir gün için 17 euro’dan başlıyor. Pistlerin bir kısmında gece, bazılarında ise yazın bile kaymak mümkün. Kayağı sevmiyorsanız dert etmeyin, kızak pistleri, kapalı yüzme havuzları, buz pateni yapabileceğiniz alanlar çok sayıdaki seçeneklerden bazıları.
Sanata meraklı olanlar için de Romanesk heykellerden, Gotik ve Barok eserlere çok sayıda yapıtın sergilendiği Ferdinandeum tavsiye edilebilir. Avusturya’nın en büyük ve görkemli Rönesans binası olan, 1565’den kalma Ambras Kalesi de enteresan eserleri ve silah koleksiyonuyla ayrı bir cazibeye sahip.
Viyana, Graz, Linz ve Salzburg’dan sonra Avusturya’nın beşinci büyük şehri olan Innsbruck kendi çapındaki diğer şehirlerle kıyaslandığında çok sayıdaki artısıyla hemen ön plana çıkıyor. Hiç fark etmez ister yazın, ister kışın gidin, tarihin süzgecinden geçip bir sanat eserine dönüşen bu şehir sizin de kalbinizi çalacak.

Konaklama

Kısa Süreli: Tüm havaalanı ve istasyonlarda bir otel/pansiyon kılavuzu vardır. Ucuz otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatları 30,- € ile 50,-€ arasında değişmektedir. Ayrıca Avusturya öğrenci mübadele ofisi Erasmus programı dahilinde gelenler ve devlet bursiyerleri için ev ve yurt sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Idealsas  aracılığı ile Avusturya’ya gelen öğrenciler, havalimanından alındıktan sonra kendileri için ayarlanmış yurtlarına veya kiralanmış evlerine götürülür.

 

Kiralık Ev: Avusturya'da kiralık ev bulmanın en kolay yolu günlük gazeteleri ya da internette yer alan sayfaları düzenli bir şekilde takip etmektir. Genel olarak ulaşım problemi yaşanmayan ülkede eviniz ya da yurdunuzdan okulunuza veya şehir merkezine ulaşmanız 30 veya 40 dakikanızı alır. Toplu taşımanın en gelişmiş olduğu ülkelerin başında gelen Avusturya'da genelde binaların mimarisi değiştirmek mümkün olmadığı için binaların içi düzenli olarak restore edilmekte dışları da aslına uygun olarak yenilenmektedir.


Yurtlar: Genel olarak yurtlarda oda bulabilmek için en az 1 sömester önceden başvuruda bulunulması gereklidir. Son yıllarda diğer Avrupa ülkelerinden bilhassa Viyana'ya gelen öğrenci sayısındaki artış yoğun talep olması sebebiyle yurtlarda yer bulma sıkıntısı doğurmaktadır.

 

Temel amacımız Avusturya'ya kurumumuz aracılığı ile gelen öğrencilerimize mümkün olduğunca farklı yurtlardan yer ayarlamaya çalışmaktır. Bunun sebebi Türk öğrencilerin mümkün olduğunca bir arada yaşamamalarını sağlamaktır.

Toplu Taşıma

Şehirde ulaşım Strassenbahn dedikleri tramvaylarla sağlanıyor ve bilet fiyatı 1,60 Euro. Günlük ücreti 22 Euro olan Innsbruck Card ise ulaşım araçlarından, müze girişlerinden ve teleferikten ücretsiz veya indirimli faydalanma imkanı sağlıyor. Türkiye’de taksi fiyatlarından sakın şikayet etmeyin, Innsbruck’ta taksimetre açılış fiyatı 4,80 Euro. Havaalimanının merkeze sadece 4 km. uzakta olduğu Innsbruck’a Viyana aktarmalı uçabilirsiniz. Tren sevenlerdenseniz, Viyana’ya beş saat uzaklıktaki bu şehre 50 Euro karşılığında gidebilirsiniz. Ayrıca, Münih Havalimanı’ndan araçla iki buçuk saatlik bir yolculuk sonrası, Innsbruck’taki kayak pistlerine ulaşmanız mümkün.

Görülmesi Gereken Yerler

Innsbruck’ ta görülmesi gereken yerlerin başında Alt-Stadt ve Maria Theresien’ dir. Innsbruck’ u adeta yaşayacağınız Alt-Stadt’ ta Goldenes Dachl’ ı (Altın Çatı ) da mutlaka görmelisiniz. Avusturya Krallarından I. Maximilan ikinci evliliğini yaparken halka bu çatıdan seslenmiştir.

Öğrenci İzlenimleri

Innsbruck Şehrinde Eğitim Alabileceğiniz Anlaşmalı Okullarımız
Logo Okul Türü Okul Adı Şube Adı Bölge/Eyalet Şehir Adı
Innsbruck Üniversitesi Üniversite Innsbruck Üniversitesi Innsbruck Üniversitesi (UIBK)
--- Innsbruck